Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ελίν άλλαξε τα προγράμματα και έβαλε βάσει TTF χωρίς ρήτρα αυτή τη φορά

έγινε ενημέρωση στο excel , βέβαια όσο συνεχίζει η φάση να μετρά το TTF στα κυμαινόμενα παραμένουν ακριβά

1 λεπτό πριν, libera είπε

Σοβαρά τώρα?

τον φάγατε τον άνθρωπο , μια ερώτηση έκανε 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tempo είπε

μπορούν να μου το πουν αυτό;

θυμάμαι ότι σε παρόμοια ερώτηση μου απάντησαν ότι αυτοί όπως όφειλαν καταχώρησαν την τιμή του μετρητή για την αλλαγή παρόχου, τώρα είπαν στο τι κάνουν οι εταιρείες δεν μπορούν να με βοηθήσουν...

Σαφώς κι έχουν εικόνα ποιος πάροχος σε εκπροσωπεί αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, doll είπε

Δηλ? Σε πραγματικά νούμερα? Και θα επειρεάσει και τα σταθερά στο Φ.Α.?

Τα δεδομένα είναι τα εξής: Το σταθερό της ΔΕΗ έχει 0,125€/kwh. Οι λόγμοι αερίου για τον Απρίλιο του 2022 είχαν τιμή 0,145€/kwh - 0,04€/kwh (Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης) - 0,03€/kwh (ΔΕΠΑ) = 0,075€/kwh. Το TTF του Αυγ' 2022 πήγε 0,17€/kwh, ενώ αυτό του Σεπ'2022 σίγουρα θα είναι αρκετά πιο πάνω από 0,2€/kwh. Κάπου στα 0,24€/kwh κινείται τώρα το φυσικό αέριο. Μάντης δεν μπορώ να γίνω αλλά όσο δεν αυξάνει το σταθερό της η ΔΕΗ, υπολογίζω ότι κάπου μεταξύ 0,07€/kwh-0,12€/kwh θα μας κοστίζει το αέριο από τον Οκτώβριο, με επικρατέστερη τιμή γύρω στο 0,10€/kwh. Πολύ μπακαλίστικα με λίγα λόγια, ο,τι πλήρωσες περισυ φέτος θα πληρώσεις τα διπλάσια. Ή μήπως είμαι πολύ αισιόδοξος;;;;

Επεξ/σία από aggelosn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία ερώτηση για κάποιον που μπορεί να απαντήσει , 

εκανα ηλεκτρονική αίτηση και μου ήρθε το email από την ΔΕΗ με την σύμβαση και τους όρους για το πρόγραμμα gas control.

Eκανα την έκδοση της υπεύθυνης δήλωσης μέσω gov.gr και μου ζητάει ΄΄Παρακαλούμε να επιβεβαιώσετε την ορθότητα των στοιχείων και να επισυνάψετε συμπληρωμένα τα έγγραφα ως απάντηση στο παρόν email καθώς και αντίγραφο της Αστυνομικής σας Ταυτότητας (δύο όψεις), σημειώνοντας τον ΑΦΜ σας.΄΄

Δηλαδή πρέπει τα δυο αρχεία να τα υπογράψω και στην σύμβαση εκτός από υπογραφή να συμπληρώσω το νούμερο στο ΑΡΧΙΚΗ ΕΝΔΕΙΞΗ (m³): και το ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΕΤΡΗΤΗ (S/N):     ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα ενδειξη θα παρουν απο τη φωτογραφια που θα στειλεις και την καταμετρηση που ισως γινει. Αριθμο μετρητη απο τον παλιο λογαριασμο. Τι υπευθυνη δηλωση εκανες? Σε φιλη δε της ζητησαν υπευθυνη δηλωση, της εστειλαν τη συμβαση, την υπεγραψε ηλεκτρονικα, εβαλε φωτο μετρητη, ε9, ταυτοτητα και προηγουμενο λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Να κάνω μία ερώτηση για κάποιον που μπορεί να απαντήσει , 

εκανα ηλεκτρονική αίτηση και μου ήρθε το email από την ΔΕΗ με την σύμβαση και τους όρους για το πρόγραμμα gas control.

Eκανα την έκδοση της υπεύθυνης δήλωσης μέσω gov.gr και μου ζητάει ΄΄Παρακαλούμε να επιβεβαιώσετε την ορθότητα των στοιχείων και να επισυνάψετε συμπληρωμένα τα έγγραφα ως απάντηση στο παρόν email καθώς και αντίγραφο της Αστυνομικής σας Ταυτότητας (δύο όψεις), σημειώνοντας τον ΑΦΜ σας.΄΄

Δηλαδή πρέπει τα δυο αρχεία να τα υπογράψω και στην σύμβαση εκτός από υπογραφή να συμπληρώσω το νούμερο στο ΑΡΧΙΚΗ ΕΝΔΕΙΞΗ (m³): και το ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΕΤΡΗΤΗ (S/N):     ???

Πήγαινε σε κατάστημα να ξεμπερδεύεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paiktaras69 είπε

Να κάνω μία ερώτηση για κάποιον που μπορεί να απαντήσει , 

εκανα ηλεκτρονική αίτηση και μου ήρθε το email από την ΔΕΗ με την σύμβαση και τους όρους για το πρόγραμμα gas control.

Eκανα την έκδοση της υπεύθυνης δήλωσης μέσω gov.gr και μου ζητάει ΄΄Παρακαλούμε να επιβεβαιώσετε την ορθότητα των στοιχείων και να επισυνάψετε συμπληρωμένα τα έγγραφα ως απάντηση στο παρόν email καθώς και αντίγραφο της Αστυνομικής σας Ταυτότητας (δύο όψεις), σημειώνοντας τον ΑΦΜ σας.΄΄

Δηλαδή πρέπει τα δυο αρχεία να τα υπογράψω και στην σύμβαση εκτός από υπογραφή να συμπληρώσω το νούμερο στο ΑΡΧΙΚΗ ΕΝΔΕΙΞΗ (m³): και το ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΕΤΡΗΤΗ (S/N):     ???

 η υπευθυνη δηλωση ειναι σα να εχεις υπογραψει, μη συμπληρωσεις κατι πανω στη συμβαση αρκουν η φωτογραφια μετρητη και λογαριασμος απο προηγουμενο παροχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, aggelosn said:

Κάπου στα 0,24€/kwh κινείται τώρα το φυσικό αέριο. Μάντης δεν μπορώ να γίνω αλλά όσο δεν αυξάνει το σταθερό της η ΔΕΗ, υπολογίζω ότι κάπου μεταξύ 0,07€/kwh-0,12€/kwh θα μας κοστίζει το αέριο από τον Οκτώβριο, με επικρατέστερη τιμή γύρω στο 0,10€/kwh. Πολύ μπακαλίστικα με λίγα λόγια, ο,τι πλήρωσες περισυ φέτος θα πληρώσεις τα διπλάσια. Ή μήπως είμαι πολύ αισιόδοξος;;;;

Εννοείς ότι θα μας κοστίζει γύρω το 0.10 μετά την επιδότηση αν έχουμε επιλέξει κυμαινόμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Εννοείς ότι θα μας κοστίζει γύρω το 0.10 μετά την επιδότηση αν έχουμε επιλέξει κυμαινόμενο?

ή μπορεί η επιδότηση να δοθεί και στα σταθερά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, doll said:

ή μπορεί η επιδότηση να δοθεί και στα σταθερά....

Το πιο πιθανό μιας κι είχε δωθει και την περσινή σεζόν.

Στα νέα από Οκτώβριο και μετά υποθέτω ότι εννοείς, όχι στο 0.125 που ισχύει πχ στη ΔΕΗ μέχρι τις 30/9

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το πιο πιθανό μιας κι είχε δωθει και την περσινή σεζόν.

Στα νέα από Οκτώβριο και μετά υποθέτω ότι εννοείς, όχι στο 0.125 που ισχύει πχ στη ΔΕΗ μέχρι τις 30/9

 

αν και η ίδια η ΔΕΗ μας είπε ότι θα αλλάξει την τιμή από 1/10, λέω ότι και εμείς που έχουμε κλείσει σε 0,125 δεν θα έχουμε μείωση από 1/10? Αλλιώς τι έπρεπε να κάνουμε γιατί στο τέλος θα το χάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doll είπε

αν και η ίδια η ΔΕΗ μας είπε ότι θα αλλάξει την τιμή από 1/10, λέω ότι και εμείς που έχουμε κλείσει σε 0,125 δεν θα έχουμε μείωση από 1/10? Αλλιώς τι έπρεπε να κάνουμε γιατί στο τέλος θα το χάσουμε.

μέχρι σήμερα τα 0,215 είναι η ποιο σωστή κίνηση

αύριο μπορεί να ισχύσει κάτι άλλο

έτσι κι αλλιώς το σταθερό το κλείνουμε για ασφάλεια και αν τυχών δε συμφέρει το σπάμε ανα πάσα στιγμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, doll said:

αν και η ίδια η ΔΕΗ μας είπε ότι θα αλλάξει την τιμή από 1/10, λέω ότι και εμείς που έχουμε κλείσει σε 0,125 δεν θα έχουμε μείωση από 1/10? Αλλιώς τι έπρεπε να κάνουμε γιατί στο τέλος θα το χάσουμε.

Αν η γεναία επιδότηση είναι 2.5 λεπτά, είναι μια τρύπα στο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το κυμαινόμενο της ΔΕΗ από τον Γενάρη του 2022 και μέχρι και τον Απρίλιο του 2022, μετά τις επιδοτήσεις και το -30% μου βγήκαν κατα μέσο όρο 0,035€/kwh. Βέβαια αν είχα επιλέξει το σταθερό των 0,05€/kwh θα είχα βγει σίγουρα κερδισμένος. Τώρα περιμένω να δω τις ανακοινώσεις για τις επιδοτήσεις και να δω αν θα πάω στο σταθερο των 0,125€/kwh. Αν δεν δώσουν επιδότηση στα σταθερά, τότε αυτή η τιμή είναι απαγορευτική για τα δικά μου δεδομένα, όπως απαγορευτική λογικά θα είναι και το κυμαινόμενο με την επιδότηση εκτός και αν φτάσει το κράτος να δίνει 0,20€/kwh και μας βγαίνει να πληρώνουμε γύρω στα 0,04€/kwh. Τελικές τιμές,μετά τις επιδοτήσεις αν αγγίξουν τα 0,10€/kwh θα είναι άκρως απαγορευτικές για πολλούς πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...