Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, korakios είπε

και μένα (σεκιούριτι και μια υπάλληλος), αρνήθηκε αρχικά αλλά συμφώνησε όταν της είπα "το κοίταξα μέσω ίντερνετ και γίνεται" 😛

γιαυτο εισαι ΑΡΧΗΓΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα εγώ έχω ένα περίεργο ερώτημα και θα ήθελα τις γνώμες σας. 

Τον ιούλιο μου ήρθε έντυπο χαρτί από ΖΕΝΙΘ , έως τότε είχα 0.041(χωρίς συνέπεια) σταθερό χωρίς ρήτρα : πως θα πάει 0.12(χωρίς συνέπεια) και 0.086 με συνέπεια. 

Το ερώτημα είναι το εξής , να πάω σε κατάστημα ΔΕΗ να κλείσω το GasControl με τα 0.125 , ελπίζοντας σε ικανή επιδότηση από πλευράς του κράτους για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για όλο τον χειμώνα ή να πάω με ΖΕΝΙΘ μέχρι δεκέμβριο και μαλλον μετά να με αλλάξει σε άγνωστο πρόγραμμα;

Το λέω αυτό για το 6μηνο καθώς η ΖΕΝΙΘ δεν τήρησε καμία ημερομηνία σε κανένα πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Τώρα εγώ έχω ένα περίεργο ερώτημα και θα ήθελα τις γνώμες σας. 

Τον ιούλιο μου ήρθε έντυπο χαρτί από ΖΕΝΙΘ , έως τότε είχα 0.041(χωρίς συνέπεια) σταθερό χωρίς ρήτρα : πως θα πάει 0.12(χωρίς συνέπεια) και 0.086 με συνέπεια. 

Το ερώτημα είναι το εξής , να πάω σε κατάστημα ΔΕΗ να κλείσω το GasControl με τα 0.125 , ελπίζοντας σε ικανή επιδότηση από πλευράς του κράτους για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για όλο τον χειμώνα ή να πάω με ΖΕΝΙΘ μέχρι δεκέμβριο και μαλλον μετά να με αλλάξει σε άγνωστο πρόγραμμα;

Το λέω αυτό για το 6μηνο καθώς η ΖΕΝΙΘ δεν τήρησε καμία ημερομηνία σε κανένα πρόγραμμα.

εσυ αποφασισεις, η πας ΔΕΗ τωρα και κλειδωνεις προγραμμα καπως ακριβοτερο απο αυτο που εχεις, ειτε καθεσαι και ρισκαρεις Δεκεμβριο η ΔΕΗ να χρεωνει 0.2 και η Ζενιθ οσο θα χρεωνει. Κανεις δε μπορει να αποφασισει για σενα.

Το downside της ΔΕΗ ειναι α) αν αποφασισουν να μην επιδοτησουν σταθερα προγραμματα, οπως εκαναν στο ρευμα και β) τα 80 ευρω που θα πρεπει να πληρωσεις για να φυγεις νωριτερα απο το 6μηνο.

Το upside της ΔΕΗ ειναι οτι με γνωμονα την περσινη σου καταναλωση μπορεις να δεις περιπου ποσο θα σου κοστισει ο χειμωνας 2022-2023 και να κανεις τα κουμαντα σου. Αν παρεις επιδοτησεις κοκ, κερδος σου θα ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τη μετάβαση στη ΔΕΗ, μου έστειλε η Φυσικό Αέριο τελικό λογαριασμό, που περιέχει τις παρακάτω άκυρες χρεώσεις. Να σημειώσω ότι από τον εκκαθαριστικό του Μαΐου και μετά έχω μηδενική κατανάλωση και πληρώνω 5-7 € έναντι τον μήνα. Επικοινώνησα μαζί τους και τους ζήτησα να με ενημερώσουν γραπτώς τι αφορούν οι χρεώσεις για να το κοινοποιήσω στην ΡΑΕ. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να αφορούν και αν έχουν νόημα;

ΦΑ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, moon1821 είπε

Έγινε τηλεφωνικά πριν απο 2 ωρες η ανανέωση του συμβολαιου σε gascontrol 0,125 που ειχα υπογράψει πέρυσι στις 29/9/21 

αρχικα ρωτησα αν δικαιουμαι μου ειπαν ΝΑΙ ειστε στον τελευταίο μηνα , εστειλαν με εμαιλ τα εγγραφα 

ζήτησαν μονο Υπ.Δηλ απο gov και ταυτότητα 

θα περιμένω μάλλον την τελική επιβεβαίωση με εμαιλ φανταζομαι

πριν λιγες ημερες ειχα παει σε καταστημα (εντος του τελευτ μηνα) και με απέρριψαν

αντε να δουμε

Να ρωτήσω. Τι ημερομηνία έχει η περσινή σου σύμβαση και τι ημερομηνία άρχισε η εκπροσώπηση. Δλδ ο πρώτος λογαριασμός από ποια ημερομηνία ξεκινάει ?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, moon1821 είπε

Έγινε τηλεφωνικά πριν απο 2 ωρες η ανανέωση του συμβολαιου σε gascontrol 0,125 που ειχα υπογράψει πέρυσι στις 29/9/21 

αρχικα ρωτησα αν δικαιουμαι μου ειπαν ΝΑΙ ειστε στον τελευταίο μηνα , εστειλαν με εμαιλ τα εγγραφα 

ζήτησαν μονο Υπ.Δηλ απο gov και ταυτότητα 

θα περιμένω μάλλον την τελική επιβεβαίωση με εμαιλ φανταζομαι

πριν λιγες ημερες ειχα παει σε καταστημα (εντος του τελευτ μηνα) και με απέρριψαν

αντε να δουμε

έλαβες email ως αποδεικτικό επιτυχούς παράδοσης και μετά απο πόση ώρα ήρθε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, walex είπε

έλαβες email ως αποδεικτικό επιτυχούς παράδοσης και μετά απο πόση ώρα ήρθε

μετά απο 1-2 λεπτα, άμεσα δηλαδή

28 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Να ρωτήσω. Τι ημερομηνία έχει η περσινή σου σύμβαση και τι ημερομηνία άρχισε η εκπροσώπηση. Δλδ ο πρώτος λογαριασμός από ποια ημερομηνία ξεκινάει ?

εκπροσωπηση ηταν αρχες Νοε 21 σιγουρα γιατι ειχα προβλημα με την ΕΔΑ (ειχαν λαθος στοιχεια)

όσοι ειστε εντος μηνα απο την υπογραφη πατε και επιμείνετε

τα ειπε και ο Κορακιος , εχουν άγνοια οι υπαλληλοι

12 λεπτά πριν, walex είπε

που ειχα υπογράψει πέρυσι στις 29/9/21 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, johngamer είπε

Το συμβόλαιο δηλαδή ξεκινάει από τότε που υπογράφεις ή από τότε που σου κάνουν τη σύνδεση; 

Αν είναι 1η φορά που παίρνεις αέριο, από τότε που γίνεται η σύνδεση.

Aν είσαι σε άλλο πάροχο, από τότε που έρχεται να μετρήσει η ΕΔΑ

Αν είσαι στον ίδιο πάροχο και ανανεώσεις, από τότε που υπογράφεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφωνική ανανέωση του gas control σήμερα στην ΔΕΗ. Μπορώ να πω ευγενική και σχετικά γρήγορη εξυπηρέτηση. Έστειλαν αμέσος την νέα σύμβαση και έστειλα απαντητικό mail με ταυτότητα και υπεύθυνη δήλωση όπως το ζητάνε στο mail τους.

Μετά από μισή ώρα δεν είχε έρθει κανένα email αποδεικτικό επιτυχούς παράδοσης.

Ξαναστέλνω τα έγγραφα από άλλο email μου (φοβούμενος μήπως δεν πήγε το πρώτο) και πάλι κανένα email εντωμεταξύ έχουν περάσει περίπου 2 ώρες.

Παίρνω τηλ. και μου λένε ξανά στείλτε τα από το email που έχετε δηλώσει όχι από άλλο. Της λέω κανονικά θα έπρεπε να είχε έρθει απαντητικό mail αποδεικτικό επιτυχούς παράδοσης μέσα σε 1-2 λεπτά. Φοβάμαι μήπως δεν παραδόθηκε ποτέ το mail μου σε εσάς. Μην ανησυχείτε ξανά στείλτε το μου λέει. Και της λέω και πως θα ξέρω εάν το έχετε λάβει  απάντηση: εγώ δεν έχω την δυνατότητα να δω τα emails και μπλα μπλα μπλα.

Το θέμα μου τώρα είναι έχει πάει το mail μου? Άγνωστο. Να περιμένω μερικές ώρες/ημέρες ακόμα μπας και έρθει απαντητικό mail? να πάω σε κατάστημα και να κάνω τι? Να υποβάλω την φωτοτυπία της ταυτότητάς μου και την υπεύθυνη δήλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, walex είπε

Το θέμα μου τώρα είναι έχει πάει το mail μου? Άγνωστο.

Νομίζω έρχεται αυτοματοποιημένο mail εντός 1 μέρας. Koίταξες μήπως πήγε στα spam;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johngamer είπε

Το συμβόλαιο δηλαδή ξεκινάει από τότε που υπογράφεις ή από τότε που σου κάνουν τη σύνδεση; 

οταν ελένξουν τα χαρτιά σου και την στείλουν για σύνδεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, d_gkal είπε

6 Σεπτεμβρίου έκανα αίτηση στο gascontrol. 9 Σεπτεμβρίου περασε ο εδα για καταμέτρηση. 

Πότε θα γίνει η αλλαγή; 

 

Λογικά έχει γίνει η αλλαγή στις 9/9 και η ΔΕΗ δεν έχει ενημερωθεί ακόμα.

Εκτός κι αν η καταμέτρηση της ΕΔΑ ήταν προγραμματισμένη, άσχετη με την αλλαγή παρόχου. Πάρε τηλ την ΕΔΑ και ρώτα (στο δωρεάν νούμερο, όχι το 5ψήφιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...