Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ήρθε επιστολή από την nrg στους γονείς μου ότι αλλάζει ο τρόπος χρέωσης του προγράμματος Φ.Α. Παραθέτω παρακάτω τη νέα μεθοδολογία:

image.png.ae82543772e0001a2556f504fe381ff8.png

Συνεπώς, αν καταλαβαίνω καλά, πρόκειται για πρόγραμμα το οποίο δεν έχει μόνο TTF αλλά και περιθώριο προμηθευτή, το οποίο εξ ορισμού μας οδηγεί σε GasControl με 0,125/kwh? Δηλαδή για να πάψει να συμφέρει το gascontrol και να είναι καλύτερο το πρόγραμμα της NRG θα πρέπει το TTF να πέσει κοντά στα 100€/mwh, ασχέτου των κρατικών επιδοτήσεων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων την ομύγηρη.

 

Επεξ/σία από Thanos (Earth -616)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα.Αύριο έκλεισα ραντεβού σε κατάστημα ΔΕΗ για αλλαγή σε gas control και μελετάω τις χρεώσεις του επισυναπτόμενου λογαριασμού.Βλέπω ότι η τελευταία τιμή Αυγούστου  είναι 0,1782 και δεν υπάρχει κάποια άλλη προσαύξηση απο ρήτρες.Έχει αλλάξει κάτι τις τελευταίες μέρες?O πάροχος είναι το Φυσικό Αέριο Αττικής και το πρόγραμμα είναι απλό οικιακό κυμαινόμενο.Αν είναι έτσι και με δεδομένο ότι όλο και κάτι θα δώσουν για επιδοτήσεις , κάνω δεύτερες σκέψεις για το 0,125 της ΔΕΗ.

PRINT.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, να σας αναφέρω ένα πρόβλημα μήπως έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον και υπάρχει λύση.

Έκανα αίτημα αλλαγής παρόχου φυσικού αερίου (σε κατάστημα ΔΕΗ) απο ΗΡΩΝ σε ΔΕΗ.

Η αίτηση έγινε, υπογράφηκε κανονικά. Μετά απο μερικές ημέρες επικοινωνώ με ΕΔΑ Θεσσαλονίκης όπου με ενημερώνουν ότι την επόμενη ημέρα πήγαν και μέτρησαν και μου έδωσαν μάλιστα και την ένδειξη του μετρητή (μπράβο για την ταχύτητα τους). Απο την ΕΔΑ με ενημέρωσαν ακόμη ότι έχουν καταχωρήσει την τιμή κανονικά ώστε να ενημερωθούν και ο παλιός και ο νέος πάροχος. 

Το πρόβλημα ξεκινάει απο το σημείο αυτό....έχουν περάσει περίπου 20 ημέρες και η ΔΕΗ μου λέει ότι δεν βλέπει την ένδειξη αυτή, τους εξηγώ αυτά που σας αναφέρω παραπάνω και όλο μου λενε ότι θα το δουν κλπ αλλά φως δεν βλέπω στον ορίζοντα. Η ΕΔΑ σε νέα επικοινωνία μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι, μέτρησε, καταχώρησε τιμή και έκανε ότι της αναλογούσε.

Τι μπορώ να κάνω με την ΔΕΗ; Κάθε μέρα μου λένε ότι δεν βλέπουν τιμή και θα με ενημερώσουν αλλά......τίποτε.

Επίσης, υπάρχει κάπου η δυνατότητα για γραπτή επικοινωνία με ΔΕΗ για να αναφέρω το πρόβλημα; (εκτός απο botakia)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kokyriakidis είπε

Εγώ υπέγραψα στο GasCοntrol της ΔΕΗ την προηγούμενη βδομάδα, για να φύγω απο Ζενίθ, και σήμερα μου ήρθε μήνυμα από την ΕΔΑ Θεσσαλονίκης που λέει: "Δεν κατέστει δυνατή η αλλαγή παρόχου στο σημείο ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ. Μπορείτε να υποβάλλετε νέο αίτημα με αποστολή φωτογραφίας στον προμηθευτή σας." Ούτε κάποιο τηλέφωνο με πήραν στο ενδιάμεσο, ούτε τίποτα.

Καταλαβαίνει κάποιος τι λέει? Τι αίτημα? Τι φωτογραφία?

μήπως δεν ήταν καθαρή η φωτό του μετρητή που έστειλες στη ΔΕΗ με τη μέτρηση ?

4 ώρες πριν, doll είπε

ερώτηση : Ηρών GAS HOME/FX έχει τιμή σε συνδιασμό με ρευμα 0,0165!!

Πραγματική από excel 0,209, ισχύει αυτό? με τον συνδιασμό -45% έκπτωση ή όχι?

με 35% έκπτωση , η έκπτωση βέβαια δεν μπαίνει στη ρήτρα

4 ώρες πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Συνεπώς, αν καταλαβαίνω καλά, πρόκειται για πρόγραμμα το οποίο δεν έχει μόνο TTF αλλά και περιθώριο προμηθευτή, το οποίο εξ ορισμού μας οδηγεί σε GasControl με 0,125/kwh?

αντίθετα σου λέει οτι δεν έχεις ρήτρα αναπροσαρμογής TTF πλέον , ήταν απο τα ακριβότερα προγράμματα της αγοράς πριν μαζί με της Προτέργια , τώρα είνα καλύτερα αλλά με τιμές TTF χειμώνα στα ύψη το gascontrol παραμένει καλύτερο αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά

4 ώρες πριν, vagmouk είπε

Καλημέρα.Αύριο έκλεισα ραντεβού σε κατάστημα ΔΕΗ για αλλαγή σε gas control και μελετάω τις χρεώσεις του επισυναπτόμενου λογαριασμού.Βλέπω ότι η τελευταία τιμή Αυγούστου  είναι 0,1782 και δεν υπάρχει κάποια άλλη προσαύξηση απο ρήτρες.Έχει αλλάξει κάτι τις τελευταίες μέρες?O πάροχος είναι το Φυσικό Αέριο Αττικής και το πρόγραμμα είναι απλό οικιακό κυμαινόμενο.Αν είναι έτσι και με δεδομένο ότι όλο και κάτι θα δώσουν για επιδοτήσεις , κάνω δεύτερες σκέψεις για το 0,125 της ΔΕΗ.

PRINT.pdf 253.44 kB · 12 downloads

0,1782>0,125 άσχετα με το τι επιδοτήσεις θα δώσουν , εκτός αν δεν δώσουν στο gascontrol που και πάλι παίζεται αν θα συμφέρει

2 ώρες πριν, tempo είπε

καλησπέρα, να σας αναφέρω ένα πρόβλημα μήπως έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον και υπάρχει λύση.

Έκανα αίτημα αλλαγής παρόχου φυσικού αερίου (σε κατάστημα ΔΕΗ) απο ΗΡΩΝ σε ΔΕΗ.

Η αίτηση έγινε, υπογράφηκε κανονικά. Μετά απο μερικές ημέρες επικοινωνώ με ΕΔΑ Θεσσαλονίκης όπου με ενημερώνουν ότι την επόμενη ημέρα πήγαν και μέτρησαν και μου έδωσαν μάλιστα και την ένδειξη του μετρητή (μπράβο για την ταχύτητα τους). Απο την ΕΔΑ με ενημέρωσαν ακόμη ότι έχουν καταχωρήσει την τιμή κανονικά ώστε να ενημερωθούν και ο παλιός και ο νέος πάροχος. 

Το πρόβλημα ξεκινάει απο το σημείο αυτό....έχουν περάσει περίπου 20 ημέρες και η ΔΕΗ μου λέει ότι δεν βλέπει την ένδειξη αυτή, τους εξηγώ αυτά που σας αναφέρω παραπάνω και όλο μου λενε ότι θα το δουν κλπ αλλά φως δεν βλέπω στον ορίζοντα. Η ΕΔΑ σε νέα επικοινωνία μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι, μέτρησε, καταχώρησε τιμή και έκανε ότι της αναλογούσε.

Τι μπορώ να κάνω με την ΔΕΗ; Κάθε μέρα μου λένε ότι δεν βλέπουν τιμή και θα με ενημερώσουν αλλά......τίποτε.

Επίσης, υπάρχει κάπου η δυνατότητα για γραπτή επικοινωνία με ΔΕΗ για να αναφέρω το πρόβλημα; (εκτός απο botakia)

[email protected]

αλλά το είχαν μπλοκαρισμένο , αν πάλι είναι και τώρα τότε δοκίμασε απο εκεί

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/symvaseis-fysiko-aerio/

κατέβα κάτω πάτα το "χρειάζεστε βοήθεια" και επέλεξε "φυσικό αέριο¨" και συμπλήρωσε τη φόρμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2022 στις 3:05 ΜΜ, blindeart13 είπε

Η διαδικασία είναι η κλασσική για την υπογραφή συμβολαίου.. εν προκειμένω είχα εξουσιοδότηση από τη σύζυγο, μισθωτήριο από το taxis όπου φαινόταν το όνομα της, αντίγραφο τελευταίου λογαριασμού, φωτογραφία μετρητή, αντίγραφο ταυτότητας και υπέγραψα μία υπεύθυνη δήλωση με τα στοιχεία μου ότι δεν υπάρχει κάποια οφειλή κατά τον παρόντα χρόνο.

Αρχικά ο υπάλληλος ήταν λίγο "βαρύς" και άρχισε τις δικαιολογίες ότι η όλη διαδικασία είναι ταλαιπωρία κτλ κτλ και ότι θα μπορούσα στην αρχή του τελευταίου μήνα του συμβολαίου να κάνω ανανέωση... είπε ότι η ενημέρωσή τους είναι ότι μέχρι τέλη του μήνα η τιμή θα είναι η ίδια.... (αλλά δεν ήθελα να τον πιστέψω : P) και με μία μικρή πίεση δέχτηκε και ολοκληρώθηκε η διαδικασία σχετικά γρήγορα.. 

Μου είπε ότι θα βγει τελικός λογαριασμός στο όνομα μου, οπότε εκεί θα φανεί εάν υπάρχει κάποιο πρόστιμο διακοπής του συμβολαίου (δεν ήταν σίγουρος σχετικά με αυτό).

 

Tι γίνεται όμως όταν τοπρόσωπο στο οποίο μπορείς να γυρίσεις το λογαριασμό (προκειμένου να προλάβεις το 0.125) είναι φιλοξενούμενος (Ε1) στο ακίνητο κι επομένως δεν μπορεί να διεκδικήσει επίδομα θέρμανσης?

Μήπως στην περίπτωση αυτή ότι κερδίζεις αν βιαστείς να κλείσεις με 0.125  ,αλλάζοντας το όνομα  με κάποιο "φιλοξενούμενο" στο Ε1  , ενδέχεται να το χάσεις από το επίδομα θέρμανσης (+ το ρίσκο επίσης ότι δεν γνωρίζεις αν οι σταθερέςτιμές θα επιδοτηθούν  όπως πέρισυ, + τους μήνες που θα χάσει κάποιος με χαμηλή χρέωση ,αν είναι ήδη στην Δεη με 0.02 ή με 0.05)? 

Εκτός αν κάνω κάποιο λάθος στο συλλογισμό ,οπότε feel free, να με διορθώσετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα, ειμαι στο protergia mvp ακομα δεν εχω καποιο λογαριασμο, η ανανεωση εγινε μετα απο ληξη του συμβολαιου μου παλι με την προτεργια. Ξερουμε τι τιμη εχει πλεον? παιζει οπως το ρευμα? θα δινουν καθε μηνα αλλη τιμη? 

ευχαριστω

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, doll είπε

Ελαβα sms απο ΔΕΗ ότι το αίτημα μου για το ΗΚΑΣΠ έχει προωθηθεί προς εκτέλεση. Πόσο λέτε θα περιμένουμε για την ολοκλήρωση της σύνδεσης?

ως 8 εργάσιμες για ΕΔΑ Θεσσαλίας / Θεσσαλονίκης.

Για ΕΔΑ Αττικής δε ξέρω.

1 ώρα πριν, Billar990repl είπε

Καλησπέρα σας...υπάρχει κάποιος π να γνωρίζει από όλες τις εταιρείες τα σταθερά...την τιμή και το πάγιο... ευχαριστώ

 

Μόνο η ΔΕΗ έχει σταθερό, το gas control με 0.125.

Οι υπόλοιπες έχουν κυμαινόμενα είτε με ΤΤF ως ονομαστική χρέωση, είτε κρυμμένο ΤΤF ως ρήτρα αναπροσαρμογής.

@xariskk24 Το λέω και για σένα... κάντε download το excel του κοράκιου https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=1939256855

Κάτω δεξιά πατήστε στη καρτέλα φυσικού αερίου. Βάλτε το σύνολο της ετήσιας κατανάλωσης σας πχ 10000kw. Bάλτε ΤΤF 200, και δείτε πόσο βγαίνει το τελικό ετήσιο κόστος για χρέωση προμήθειας στη στήλη Ε.

Το TTF το χειμώνα μπορεί να πάει και 300 και 500... https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices γι'αυτό λέμε ότι "συμφέρει" το σταθερό της ΔΕΗ. 200 σημαίνει 0.20.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, ekrepali said:

ως 8 εργάσιμες για ΕΔΑ Θεσσαλίας / Θεσσαλονίκης.

Για ΕΔΑ Αττικής δε ξέρω.

Μόνο η ΔΕΗ έχει σταθερό, το gas control με 0.125.

Οι υπόλοιπες έχουν κυμαινόμενα είτε με ΤΤF ως ονομαστική χρέωση, είτε κρυμμένο ΤΤF ως ρήτρα αναπροσαρμογής.

@xariskk24 Το λέω και για σένα... κάντε download το excel του κοράκιου https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=1939256855

Κάτω δεξιά πατήστε στη καρτέλα φυσικού αερίου. Βάλτε το σύνολο της ετήσιας κατανάλωσης σας πχ 10000kw. Bάλτε ΤΤF 200, και δείτε πόσο βγαίνει το τελικό ετήσιο κόστος για χρέωση προμήθειας στη στήλη Ε.

Το TTF το χειμώνα μπορεί να πάει και 300 και 500... https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices γι'αυτό λέμε ότι "συμφέρει" το σταθερό της ΔΕΗ. 200 σημαίνει 0.20.

 

Εγω εχω περιπου 3000kw και αν βαλω πχ ttf 250 βγαζει 854 €

αυτο ειναι που θα πληρωσω??

γιατι περισυ εδωσα κανα 350... φετος για τα ιδια θα πρεπει να δωσω 850? 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, xariskk24 said:

Εγω εχω περιπου 3000kw και αν βαλω πχ ttf 250 βγαζει 854 €

αυτο ειναι που θα πληρωσω??

γιατι περισυ εδωσα κανα 350... φετος για τα ιδια θα πρεπει να δωσω 850? 

854 + ρυθμιζόμενες χρεώσεις + ΦΠΑ + πάγιο.

Το θέμα είναι πόση επιδότηση θα δώσουν.

Πέρσι με TTF ~100 έδιναν 0.020, φέτος με 200+ πόσο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Εγω εχω περιπου 3000kw και αν βαλω πχ ttf 250 βγαζει 854 €

αυτο ειναι που θα πληρωσω??

γιατι περισυ εδωσα κανα 350... φετος για τα ιδια θα πρεπει να δωσω 850? 

δεν έχει ρυθμιζόμενες και επιδοτήσεις , επικεντρώσου στη διαφορά με τα άλλα προγράμματα

3 ώρες πριν, doll είπε

Ελαβα sms απο ΔΕΗ ότι το αίτημα μου για το ΗΚΑΣΠ έχει προωθηθεί προς εκτέλεση. Πόσο λέτε θα περιμένουμε για την ολοκλήρωση της σύνδεσης?

θεωρητικά , 3 εργάσιμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμβόλαιο μου με ΔΕΗ 0,02 λήγει 6/10, μου είπαν ότι μπορώ προς το τέλος του μήνα (25/9 και μετά) να το ανανεώσω. Το ερώτημα είναι η σημερινή σταθερή τιμή 0,125 θα υπάρχει μέχρι τότε? Είχα σκοπό να περιμένω μέχρι τέλος του μήνα άλλα με ανησύχησε τώρα αυτό με το viber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...