Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, walex είπε

δεν ξέρω για αυτό ρωτάω το forum

Αυτή την στιγμή η τιμή ΤΤF Σεπτεμβρίου στην ΔΕΗ είναι 0.23Ε, που σημαίνει περίπου 0.19Ε ανά ΚW στο κυμαινόμενο πρόγραμμα της μετά την αφαίρεση της έκπτωσης. Άρα καταλαβαίνει κανείς ότι είναι διπλάσια από την υψηλότερη περσινή τιμή. Ακόμη και να διατηρηθεί σε αυτά τα επίπεδα, πράγμα πολύ δύσκολο, μιλάμε για διπλασιασμό του κόστους  θέρμανσης, για παράδειγμα από 1000Ε το 2022 πάνε στα 2000Ε τουλάχιστον για τον χειμώνα που έρχεται.

 

Κάντε υπολογισμούς και σκεφτείτε αν συμφέρει το σταθερό ή το κυμαινόμενο, και τι άλλες εναλλακτικές έχετε.

Screenshot 2022-09-09 at 2.50.49 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, berk4 είπε

Ποια είναι η διαδικασία για την αλλαγή ονόματος/ΑΦΜ; Πληρώνεις και πρόστιμο αν το κάνεις;

Η διαδικασία είναι η κλασσική για την υπογραφή συμβολαίου.. εν προκειμένω είχα εξουσιοδότηση από τη σύζυγο, μισθωτήριο από το taxis όπου φαινόταν το όνομα της, αντίγραφο τελευταίου λογαριασμού, φωτογραφία μετρητή, αντίγραφο ταυτότητας και υπέγραψα μία υπεύθυνη δήλωση με τα στοιχεία μου ότι δεν υπάρχει κάποια οφειλή κατά τον παρόντα χρόνο.

Αρχικά ο υπάλληλος ήταν λίγο "βαρύς" και άρχισε τις δικαιολογίες ότι η όλη διαδικασία είναι ταλαιπωρία κτλ κτλ και ότι θα μπορούσα στην αρχή του τελευταίου μήνα του συμβολαίου να κάνω ανανέωση... είπε ότι η ενημέρωσή τους είναι ότι μέχρι τέλη του μήνα η τιμή θα είναι η ίδια.... (αλλά δεν ήθελα να τον πιστέψω : P) και με μία μικρή πίεση δέχτηκε και ολοκληρώθηκε η διαδικασία σχετικά γρήγορα.. 

Μου είπε ότι θα βγει τελικός λογαριασμός στο όνομα μου, οπότε εκεί θα φανεί εάν υπάρχει κάποιο πρόστιμο διακοπής του συμβολαίου (δεν ήταν σίγουρος σχετικά με αυτό).

 

Επεξ/σία από blindeart13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 minutes ago, saleapple said:

υτή την στιγμή η τιμή ΤΤF Σεπτεμβρίου στην ΔΕΗ είναι 0.23Ε, που σημαίνει περίπου 0.19Ε ανά ΚW στο κυμαινόμενο πρόγραμμα της μετά την αφαίρεση της έκπτωσης.

H επιδότηση κανονικά θα πρέπει να είναι 0.15 έτσι όπως πάει για να παλεύονται κάπως οι λογαριασμοί.

Αν δεν αλλάξουν και συνεχίσουν να δίνουν επιδότηση και στα σταθερά, έχουν αρκετές πιθανότητες τα 0.125 συμβόλαια να βγουν τραγικά φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πήγαινε σε κατάστημα και ρώτα τι μπορείς να κάνεις καλύτερα, λογικά έχεις μέχρι το τέλος του μήνα, αλλά μην το αφήνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μερικές ερώτησεις....... είμαι στο φυσικό αέριο  και στο πακέτο πλήρες extra με συμβόλαιο που λήγει Ιούλιο 23, αν σπάσω το συμβόλαιο πληρώνω ποινή 45 €.

1. Την εγγύηση των 85 € την χάνω ?

2. Με συμφέρει να πάω ΔΕΗ με σταθερό στα 12,5 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Να κάνω και εγώ μερικές ερώτησεις....... είμαι στο φυσικό αέριο  και στο πακέτο πλήρες extra με συμβόλαιο που λήγει Ιούλιο 23, αν σπάσω το συμβόλαιο πληρώνω ποινή 45 €.

1. Την εγγύηση των 85 € την χάνω ?

2. Με συμφέρει να πάω ΔΕΗ με σταθερό στα 12,5 ?

Στο πρωτο σου ερωτημα, σου απαντώ οτι δεν την χανεις. Σου βγαζουν εναν τελευταίο λογαριασμο και σου πιστωνει/συμψηφιζει την εγγυηση που εχεις δωσει. Εχε υποψι σου οτι θα σου πετάξυ και ενα +24% φπα στα 45 ευρω, που σημαινει πως θα σε χρεώσει 55.8 euro για την πρόωρη αποχώρηση. Εγω τους έχωστττίλει μνμ και γιατί αμφισβητώ το εξτρα κοστος για το ΦΠΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, doll είπε

Καλημέρα. Μου έστειλε ηλεκτρονικά η ΔΕΗ την σύμβαση για υπογραφή και αποστολή δικαιολογιτικών.

1. Πρέπει να προσέξω κάτι?

2. Τελικά μέχριο σήμερα πάμε στο σταθερό? ή να δούμε και αύριο μήπως έχουμε εξελίξεις και στο Φ.Α. με επιδοτήσεις?

3. Υπάρχει άλλο σταθερό πρόγραμμα Φ.Α. από άλλο πάροχο?

1. να γράφει gascontrol

2. άγνωστο το αύριο

3 όχι δυστυχώς

6 ώρες πριν, therock είπε

Οπως ειχα γραψει και σε προηγουμενες σελιδες θελω να διακοψω φυσικο αεριο (protergia προσφορα black friday mvp). Απο οτι καταλαβαινω απο τους ορους, θα πληρωσω ενα φιξ ποσο συμφωνα με τους μηνες παραμονης? Σχεδον κοντευω χρονο οποτε θα χρεωθω 60 ευρω συμφωνα με το παρακατω πινακα?

(Τους εχω στειλει και μειλ αλλα δεν εχουν ακομα απαντησει)

image.jpeg.ab7698a7f3c892d9c3652abedcbe2570.jpeg

ναι, 60€ , αξίζει μιας και έχεις το ακριβότερο πρόγραμμα με διαφορά (TTF+προμήθεια+ρήτρα αναπροσαρμογής βάσει TTF)

6 ώρες πριν, PCEXPERT2012 είπε

Να ρωτήσω κάτι.εγω υπέγραψα σύμβαση στη ΔΕΗ αέριο 15/12.η τροφοδοσία όμως του ακινήτου ξεκίνησε στις 26/1.απο ποτέ αρχίζει να μετράει η σύμβαση ενός έτους που έχω?

26/1 , δες αρχική ημερομηνία περιόδου κατανάλωσης 1ου λογαριασμού

3 ώρες πριν, berk4 είπε

Ποια είναι η διαδικασία για την αλλαγή ονόματος/ΑΦΜ; Πληρώνεις και πρόστιμο αν το κάνεις;

πληρώνεις ρήτρα αποχώρησης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, korakios είπε

 

ναι, 60€ , αξίζει μιας και έχεις το ακριβότερο πρόγραμμα με διαφορά (TTF+προμήθεια+ρήτρα αναπροσαρμογής βάσει TTF)

 

Οκ και αν διακόψω ποιο θα μπορούσε να είναι το πιο συμφέρον πρόγραμμα αυτή τη στιγμή για τη περίπτωση μου. Πρόκειται για περιστασιακή χρήση σε δευτερεύουσα κατοικια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, therock είπε

Οκ και αν διακόψω ποιο θα μπορούσε να είναι το πιο συμφέρον πρόγραμμα αυτή τη στιγμή για τη περίπτωση μου. Πρόκειται για περιστασιακή χρήση σε δευτερεύουσα κατοικια

το gascontrol είναι το φθηνότερο εδώ και μήνες μέχρι στιγμής , αλλά όταν λες περιστασιακή , πόσα kw/έτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Donmitsos10 είπε

Έχω ζενίθ, μου ήρθε αυτή η επιστολή. Να πάω σε άλλο πάροχο; Και αν ναι ποιον; Ρεύμα έχω σταθερό ΔΕΗ που λήγει Ιανουάριο του 2023

A3E26F54-1F00-449C-A5F4-EAA99C019E1D.jpeg

Aν το συμβόλαιο σου έληγε μετά τις 1/7/22... τότε κάθεσαι. Το σταθερό 0.086 που προσέφεραν εκείνη τη περίοδο είναι φτηνότερο απ'το 0.125 της ΔΕΗ (gas control). Αν κάτσει και καμιά γενναιόδωρη επιδότηση ίσως σε συμφέρει να κάψεις και καλοριφέρ, αλλιώς μόνο ζεστό νερό. Όλα αυτά φυσικά με τη προϋπόθεση ότι θα κρατήσουν το 0.086 όλο το χειμώνα... γιατί δεν είναι καθόλου απίθανο να ξανακάνουν κι άλλη τροποποίηση!

Όλα τα υπόλοιπα προγράμματα αυτή τη στιγμή είναι πανάκριβα κυμαινόμενα... δεν υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Donmitsos10 είπε

Έχω ζενίθ, μου ήρθε αυτή η επιστολή. Να πάω σε άλλο πάροχο; Και αν ναι ποιον; Ρεύμα έχω σταθερό ΔΕΗ που λήγει Ιανουάριο του 2023

πότε λήγει το συμβόλαιό σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αέριο της ζενίθ το έκανα Δεκέμβρη του 20. Η φωτογραφία που ανέβασα είναι από μειλ που μου ήρθε τον Ιούνιο όποτε λογικά το συμβόλαιο έληξε και το ανανέωσαν αυτόματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...