Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Funny__boy είπε

αυτο εννοω αλλα δεν βρισκω πουθενα να λεει οτι δεν εχει ρητρα μεσα στο site. 

εχω κλεισει να παω απο εκει σε καταστημα να ρωτησω αλλα ειπα να ρωτησω και εδω.

ΕΠΙΣΗΣ να υποθέσω οτι προταση της efa για το αεριο που μου ειπαν κυμαινομενη τιμη αλλα χωρις ρητρα αναπροσαρμογης ειναι για να μην ασχοληθεις καν??

Πριν κάνω σύμβαση είχα ρωτήσει τηλεφωνικά την ΔΕΗ αν έχει ρήτρα και μού είπαν όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Funny__boy είπε

συγνωμη στο Gas Control δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης? γιατι τρεχετε ολοι αφου ναι μεν ειναι σταθερο αλλα εχει ρητρα? δεν ειπα πουθενα να λεει οτι δεν εχει ρητρα.

ούτε θα διαβάσεις κάπου οτι δεν έχει ρητρα , το αντίθετο ,αν είχε ρήτρα θα το έγραφε στους όρους

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tempo είπε

έχω κάνει αίτηση για ΔΕΗ gascontrol (αλλαγή παρόχου, όχι νέα σύνδεση). Σε επικοινωνία με την ΕΔΑ με ενημέρωσαν οτι απο 25 Αυγούστου έχουν περάσει απο τον μετρητή και κατέγραψαν την τιμή με την οποία θα γίνει η αλλαγή. Στην ΔΕΗ λένε ότι βλέπουν την αίτηση μου κανονικά και ότι περιμένουν το OK απο την ΕΔΑ. Σε πόσες ημέρες απο την μέτρηση στέλνει η ΕΔΑ τις τιμές στην ΔΕΗ ώστε να προχωρήσει η διαδικασία;

Λογικά είσαι πελάτης της ΔΕΗ από 25/8, και είναι συστεμικό το ζήτημα. Πάρε τηλ στην ΕΔΑ και ρώτα σε ποιον πάροχο φαίνεται ότι είσαι πελάτης αυτή τη στιγμή.

2 ώρες πριν, Funny__boy είπε

συγνωμη στο Gas Control δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης? δεν βρισκω πουθενα να λεει οτι δεν εχει ρητρα μεσα στο site. 

Spoiler

3.jpg.646a041f9dd88e949e6dbb9a2b8f8e2d.jpg

Πολλά παιδιά εδώ πέρα είχαμε κλείσει πέρυσι με 0.02 και με 0.05... δεν υπάρχει ρήτρα στο gas control.

Σχετικά με την ΕFA...είναι χειρότερο κι από ρήτρα αναπροσαρμογής ΤΤF, καθώς πληρώνεις όλο το TTF συν συνδρομή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot_20220906_234651.png.7fa8176b1248e2f4dc7e63bc25462d40.pngΚαλησπερα. Έχω το fix προγραμμα στην ζενίθ, οπου πάντα ερχόταν δίμηνο ο λογαριασμός..Μετα την επιστολή που μου έστειλαν ότι από 31. 7 θα έχω τιμη προσφοράς αν θυμαμαι καλά 0.09,ο λογαριασμός ήρθε τώρα με περίοδο κατανάλωσης από 01.7 έως 31. 07 με εξωφληση 30.9 και με τιμη kw 0.1158.. Ούτε πίστωση ενεργειακής μετάβασης όπως οι προηγούμενοι λογαριασμοί. Για 81kw 20euro..

Επεξ/σία από conne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, conne είπε

Μετα την επιστολή που μου έστειλαν ότι από 31. 7 θα έχω τιμη προσφοράς αν θυμαμαι καλά 0.09,ο λογαριασμός ήρθε τώρα με περίοδο κατανάλωσης από 01.7 έως 31. 07 με εξωφληση 30.9 και με τιμη kw 0.1158.. 

δε ξερω τι εγραφε η επιστολη, εσυ ξερεις. Πιθανως το 25% εκπτωση να το ειχαν συμπεριλαβει στην "τελικη τιμη" που σου εδωσαν, ξαναδιαβασε την επιστολη και δες. Αν κανεις 25% εκπτωση στο 0.11584-0.02896 = τελικη τιμη 0.08688/Kwh, αυτο σε χρεωνουν και στο λογαριασμο που επισυναψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, fredd0 είπε

δε ξερω τι εγραφε η επιστολη, εσυ ξερεις. Πιθανως το 25% εκπτωση να το ειχαν συμπεριλαβει στην "τελικη τιμη" που σου εδωσαν, ξαναδιαβασε την επιστολη και δες. Αν κανεις 25% εκπτωση στο 0.11584-0.02896 = τελικη τιμη 0.08688/Kwh, αυτο σε χρεωνουν και στο λογαριασμο που επισυναψες

Το 25% το είχα πάντα σε όλους τους λογαριασμούς και είναι για έκπτωση κατανάλωσης. Είχα τότε τιμή 0.034.Στην επιστολή γράφει ειδική έκπτωση στην τιμή της kw. Άρα δεν έπρεπε να γράφει τιμή 0.8688 και από κάτω 25% εκπτωση κατανάλωσης? Και που είναι οι πιστωσεις ενεργειακης μετάβασης που είχα σε όλους τους λογαριασμούς? 

 

 

 

 

Screenshot_20220907_001157.png

Επεξ/σία από conne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, conne είπε

Το 25% το είχα πάντα σε όλους τους λογαριασμούς και είναι για έκπτωση κατανάλωσης. Είχα τότε τιμή 0.034.Στην επιστολή γράφει ειδική έκπτωση στην τιμή της kw. Άρα δεν έπρεπε να γράφει τιμή 0.8688 και από κάτω 25% εκπτωση κατανάλωσης? Και που είναι οι πιστωσεις ενεργειακης μετάβασης που είχα σε όλους τους λογαριασμούς? 

έχουν σταματήσει οι ΤΕΜ εδώ και μήνες , μάλιστα Σεπ δεν έχουν ούτε τα επαγγελματικά

για έκπτωση της ΔΕΠΑ δε γνωρίζω , έτσι κι αλλιώς στη μπανανία δε βγήκε ποτέ ΦΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Funny__boy είπε

ΕΠΙΣΗΣ να υποθέσω οτι προταση της efa για το αεριο που μου ειπαν κυμαινομενη τιμη αλλα χωρις ρητρα αναπροσαρμογης ειναι για να μην ασχοληθεις καν??

Μαλιστα.. κανει δουλιτσα τελικα το μαρκετιγκ..

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, Μολις μετακομισα και εκανα συνδεση το ρευμα στη ΔΕΗ, σκεφτομαι να παω και το αεριο. Εχετε να προτεινετε καποια αλλη εταιρεια? η κατι να προσεξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, blackmax είπε

Καλησπερα, Μολις μετακομισα και εκανα συνδεση το ρευμα στη ΔΕΗ, σκεφτομαι να παω και το αεριο. Εχετε να προτεινετε καποια αλλη εταιρεια? η κατι να προσεξω?

το οτι θα πας στη ΔΕΗ δε λέει κάτι , εξαρτάται το πρόγραμμα που θα κλείσεις. Οι περισσότεροι σταθερό κλείσαμε μιας και τα κυμαινόμενα είναι φαρμάκι μέχρι στιγμής . Τώρα αν πάρει επιδότηση όπως πέρυσι ή όχι άγνωστο , απο εκεί και μετά κινείσαι όπως καταλαβαίνεις

Κατέβασε και το excel , βάλε χοντρική που πιστεύεις θα ισχύει το χειμώνα και σύγκρινε (6ο φύλλο)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

το οτι θα πας στη ΔΕΗ δε λέει κάτι , εξαρτάται το πρόγραμμα που θα κλείσεις. Οι περισσότεροι σταθερό κλείσαμε μιας και τα κυμαινόμενα είναι φαρμάκι μέχρι στιγμής . Τώρα αν πάρει επιδότηση όπως πέρυσι ή όχι άγνωστο , απο εκεί και μετά κινείσαι όπως καταλαβαίνεις

Κατέβασε και το excel , βάλε χοντρική που πιστεύεις θα ισχύει το χειμώνα και σύγκρινε (6ο φύλλο)

Ξεκιναω μελετη! Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα πριν λίγο με την ΔΕΗ μιας που το gas control μου λήγει την επόμενη εβδομάδα. Με την λήξη η ΔΕΗ θα ανανεώσει αυτόματα το συμβόλαιο στο υπάρχων gas control. Ο Πελάτης έχει δικαίωμα εντός 2 μηνών να αρνηθεί την ανανέωση. Εφόσον γίνει ανανέωση ισχύει ρήτρα αποχώρισης εντός των πρώτων 6 μηνών €80 και μετά €40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα…για να καταχωρήσω την ένδειξη έμπαινα στο https://edaattikis.gr/gr/tools/counter. Σήμερα βγάζει page not found. Έχει αλλάξει κάτι και μπαίνουμε αλλού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kamenos1_1 είπε

Καλησπέρα…για να καταχωρήσω την ένδειξη έμπαινα στο https://edaattikis.gr/gr/tools/counter. Σήμερα βγάζει page not found. Έχει αλλάξει κάτι και μπαίνουμε αλλού?

https://edaattikis.gr/gia-to-spiti/online-kachorisi-metrisis/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

 Σας έχει εκδοθεί τελευταία λογαριασμός αεριου της ΔΕΗ ??

 Ειμαι στο MyHome Gas Control & τελευταιος λογαριασμός μου εκδόθηκε τον Μάιο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...