Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, petrox21 είπε

Η ΔΕΗ δε ψηνεται γενικα να βγαζει λογαριασμους? Εχω κανει συμβολαιο απο τελος Δεκέμβρη, και ελαβα ενα λογαριασμο τελος Μαρτιου, και εναν τελος Μαιου (που στειλανε αρχες Ιουνιου ΕΠΙΤΗΔΕΣ για να χασουμε το επιδομα θερμανσης), και απο τοτε δεν εχει ξαναστειλει. Θα τους κυνηγαμε να βγαλουν λογαριασμο? Και ακομα χειροτερα φοβαμαι πραγματα οπως, οταν ληξει η κλειδωμενη τιμη που εχω και παει σε πολυ ακριβοτερη το Γεναρη και εγω μειωσω εντελως την καταναλωση, αυτοι θα ερθουν να μετρησουν οποτε γουσταρουν και να με χρεωσουν αναλογικα με τις νεες τους τιμες? Τι μπορω να κανω για αυτο? Αν εχω βγαλει καποια φωτο το μετρητη γινεται τιποτα?

Τον Μάιο άργησαν να βγάλουν λογαριασμούς όχι επίτηδες, αλλά επειδή είναι αργόσχολοι στη μηχανογράφηση (καμία σχέση με το ρεύμα που βγαίνουν λογαριασμοί πάντα στην ώρα τους). Επόμενη καταμέτρηση της ΕΔΑ στους αναλογικούς μετρητές είναι Οκτώβρη ή Νοέμβρη (ανάλογα σε ποια απ'τις 4 περιόδους τιμολόγησης ανήκεις). Εμένα ο λογαριασμός γράφει ότι επόμενη καταμέτρηση είναι 1-10 Νοεμβίου.

Δοκίμασα να δώσω μέτρηση στην ΕΔΑ στις 1/9 και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν είναι περίοδος τιμολόγησης (αντιθέτως τον Μάιο με άφησε).

Εννοείται πως οι χρεώσεις είναι με αναλογία ημερών.

 

7 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Το ζεστό νερό καταναλωνει πολύ. Αν δεις τα εγχειρίδια των λεβήτων θα δεις σε όλα ότι η ονομαστική ισχύς στο ζεστό νερό χρήσης είναι μεγαλύτερο από αυτή της θέρμανσης. Απλά δεν το λειτουργούμε πολύ ώρα. Καλό είναι το ζεστό νερό του λέβητα να το έχουμε.ρυθμισμενο χαμηλά σε θερμοκρασία, περίπου 40-45οC max 

Εεε ναι, δε κάνεις μπάνιο όλη μέρα. Εμείς καίμε το 4μηνο του καλοκαιριού 700-1000kw το πολύ, οπότε στο περίπου 2500kw / έτος. Σύνολο ετήσιας κατανάλωσης περίπου 15000kw οπότε το πρόβλημα είναι η θέρμανση.... αν καίγαμε αέριο φέτος (που δε θα το κάνουμε) με το 0.12 της ΔΕΗ θα μας κόστιζε 1500ευρώ μόνο για τις ανταγωνιστικές χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τον Μάιο άργησαν να βγάλουν λογαριασμούς όχι επίτηδες, αλλά επειδή είναι αργόσχολοι στη μηχανογράφηση (καμία σχέση με το ρεύμα που βγαίνουν λογαριασμοί πάντα στην ώρα τους). Επόμενη καταμέτρηση της ΕΔΑ στους αναλογικούς μετρητές είναι Οκτώβρη ή Νοέμβρη (ανάλογα σε ποια απ'τις 4 περιόδους τιμολόγησης ανήκεις). Εμένα ο λογαριασμός γράφει ότι επόμενη καταμέτρηση είναι 1-10 Νοεμβίου.

Δοκίμασα να δώσω μέτρηση στην ΕΔΑ στις 1/9 και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν είναι περίοδος τιμολόγησης (αντιθέτως τον Μάιο με άφησε).

Εννοείται πως οι χρεώσεις είναι με αναλογία ημερών.

 

Εεε ναι, δε κάνεις μπάνιο όλη μέρα. Εμείς καίμε το 4μηνο του καλοκαιριού 700-1000kw το πολύ, οπότε στο περίπου 2500kw / έτος. Σύνολο ετήσιας κατανάλωσης περίπου 15000kw οπότε το πρόβλημα είναι η θέρμανση.... αν καίγαμε αέριο φέτος (που δε θα το κάνουμε) με το 0.12 της ΔΕΗ θα μας κόστιζε 1500ευρώ μόνο για τις ανταγωνιστικές χρεώσεις.

Πόσα τετραγωνικά σπίτι έχεις και καις αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τον Μάιο άργησαν να βγάλουν λογαριασμούς όχι επίτηδες, αλλά επειδή είναι αργόσχολοι στη μηχανογράφηση (καμία σχέση με το ρεύμα που βγαίνουν λογαριασμοί πάντα στην ώρα τους). Επόμενη καταμέτρηση της ΕΔΑ στους αναλογικούς μετρητές είναι Οκτώβρη ή Νοέμβρη (ανάλογα σε ποια απ'τις 4 περιόδους τιμολόγησης ανήκεις). Εμένα ο λογαριασμός γράφει ότι επόμενη καταμέτρηση είναι 1-10 Νοεμβίου.

Δοκίμασα να δώσω μέτρηση στην ΕΔΑ στις 1/9 και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν είναι περίοδος τιμολόγησης (αντιθέτως τον Μάιο με άφησε).

Εννοείται πως οι χρεώσεις είναι με αναλογία ημερών.

Δε νομιζω. Ο λογαριασμος τοτε ελεγε εκδοση 27/5, αλλα εμενα μου απεσταλη και στο site εμφανιστηκε στις 2 Ιουνιου. Εγινε σε πολλους. Εγω εστειλα και μειλ στο υπουργειο να δωσουν παραταση στις αιτησεις για το επιδομα, φυσικα καμια απαντηση. Ξεκαθαρα επιτηδες εγινε, βασει και της ημερομηνιας που υποτιθεται εκδοθηκε.

Οσο για την καταμετρηση μου γραφει οτι η επομενη ητανε 8/6. Εχουν περασει 3 μηνες απο τοτε και λογαριασμος πουθενα. Συνολικα εχω λαβει 2 σε περιοδο 9 μηνων! Τραγικοι. Και αυτο δε με καλυπτει καθολου για την περιοδο ληξης συμβολαιου και κατακορυφης ανοδου μετα, να με χρεωσουν αναλογικα ενω δε θα πρεπει. Παλι καταστασεις επιτηδες προβλεπω, πολλες μαιμουδιες μυριζουν εδω περα με το αεριο.

Επεξ/σία από petrox21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, green gordon είπε

Οι ρητρες πανε βαση καταναλωσης;

Δλδ αν δεν καις καθολου δεν εχεις ρητρα;

Σωστά

5 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Πόσα τετραγωνικά σπίτι έχεις και καις αυτά?

100, δεν έχω θερμομόνωση.

2 ώρες πριν, petrox21 είπε

Συνολικα εχω λαβει 2 σε περιοδο 9 μηνων! Τραγικοι. Και αυτο δε με καλυπτει καθολου για την περιοδο ληξης συμβολαιου και κατακορυφης ανοδου μετα, να με χρεωσουν αναλογικα ενω δε θα πρεπει. Παλι καταστασεις επιτηδες προβλεπω, πολλες μαιμουδιες μυριζουν εδω περα με το αεριο.

Όταν έρθει εκείνη η ώρα μπορείς να πας ΗΡΩΝ FX, ώστε να αναγκαστεί η ΕΔΑ να έρθει για έκτακτη καταμέτρηση. Απ'το e-contract μπορείς να πάρεις κι ένα 50άρικο... αλλά σε αρκετές περιπτώσεις δεν έχουν επικοινωνήσει καν για αποστολή δικαιολογητικών... θέλει πίεση μέσω chatroom για να πάρουν μπρος.

Το πρόβλημα είναι το timing, γιατί απ'τη στιγμή που η ΕΔΑ θα παραλάβει την αίτηση έρχονται για καταμέτρηση μετά από 7 εργάσιμες. Αν φύγεις νωρίτερα θα πληρώσεις πέναλτυ στη ΔΕΗ 40+ΦΠΑ, αν φύγεις μετά τη λήξη της σύμβασης θα πληρώνεις ένα μέρος της κατανάλωσης αναλογικά στον βασικό τιμοκατάλογο (ο οποίος φημολογείται ότι είναι σκέτο ΤΤF).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχουμε κανα νεο γενικα?τι κανουμε παμε στο σταθερο προγραμμα της ΔΕΗ?βλεπω να ανεβαινει κι αλλο η τιμη αλλα ειναι και αγνωστο εαν θα βγει επιδοτηση και δεν την παρουν αυτοι με τα σταθερα τιμολογια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akiskar123 είπε

Παιδια εχουμε κανα νεο γενικα?τι κανουμε παμε στο σταθερο προγραμμα της ΔΕΗ?βλεπω να ανεβαινει κι αλλο η τιμη αλλα ειναι και αγνωστο εαν θα βγει επιδοτηση και δεν την παρουν αυτοι με τα σταθερα τιμολογια!

Περσι παντως τα σταθερα την πηραν κανονικα. Αλλα ακομα και μονο τα κυμαινομενα να την παρουν,μου φαινεται απιθανο να φτασει κατω απο 0.13 λεπτα η kw με επιδοτηση.

Βεβαια ποτε δεν ξες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, d_gkal είπε

Το πρωί υπέγραψα στο gascontrol. 

Πότε θα γίνει η αλλαγή; 

Επιδότηση παίρνει;

Περυσι ειχαν επιδοτηση και τα σταθερα. Για φετος δεν ξερω

Επεξ/σία από tsaltinho
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα κ εγω αιτηση για το GasControl..δυστυχως ακομα κ ν μην παρουμε επιδοτητη ειναι πολυ ριψοκινδυνο να παραμεινω σε προγραμμα χωρις σταθερη χρεωση..απο μερα σε μερα θα ερθει αυξηση κ τον χειμωνα ακομα πιο μεγαλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω κάνει αίτηση για ΔΕΗ gascontrol (αλλαγή παρόχου, όχι νέα σύνδεση). Σε επικοινωνία με την ΕΔΑ με ενημέρωσαν οτι απο 25 Αυγούστου έχουν περάσει απο τον μετρητή και κατέγραψαν την τιμή με την οποία θα γίνει η αλλαγή. Στην ΔΕΗ λένε ότι βλέπουν την αίτηση μου κανονικά και ότι περιμένουν το OK απο την ΕΔΑ. Σε πόσες ημέρες απο την μέτρηση στέλνει η ΕΔΑ τις τιμές στην ΔΕΗ ώστε να προχωρήσει η διαδικασία;

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη στο Gas Control δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης? γιατι τρεχετε ολοι αφου ναι μεν ειναι σταθερο αλλα εχει ρητρα? δεν ειπα πουθενα να λεει οτι δεν εχει ρητρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Funny__boy είπε

συγνωμη στο Gas Control δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης? γιατι τρεχετε ολοι αφου ναι μεν ειναι σταθερο αλλα εχει ρητρα? δεν ειπα πουθενα να λεει οτι δεν εχει ρητρα.

Οχι δεν εχει ttf...γι αυτο ειναι πιο ακριβο απ τα αλλα που εχουν 0,040+ ttf...εκτος εαν εννοεις κατι αλλο!

Επεξ/σία από akiskar123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

Οχι δεν εχει ttf...γι αυτο ειναι πιο ακριβο απ τα αλλα που εχουν 0,040+ ttf...εκτος εαν εννοεις κατι αλλο!

αυτο εννοω αλλα δεν βρισκω πουθενα να λεει οτι δεν εχει ρητρα μεσα στο site. 

εχω κλεισει να παω απο εκει σε καταστημα να ρωτησω αλλα ειπα να ρωτησω και εδω.

ΕΠΙΣΗΣ να υποθέσω οτι προταση της efa για το αεριο που μου ειπαν κυμαινομενη τιμη αλλα χωρις ρητρα αναπροσαρμογης ειναι για να μην ασχοληθεις καν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...