Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Έχω σκοπό να κάψω ΦΑ το χειμώνα, λόγω μωρών. 

Το θεμα ειναι ποσα εισαι διατεθειμενος να δωσεις,αν θεωρησουμε δεδομενο οτι θα υπαρχει επαρκης ποσοτητα 

Σε καθε περιπτωση,καλο ειναι να εχεις εναλλακτικο πλανο,ειτε ειναι aircondition ειτε θερμοπομπος ειτε ξερω γω τι,σιγουρα οχι κατι που καιγεται μεσα στο σπιτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για νεα συνδεση με αεριο μου εδωσαν τιμη απο ζενιθ 0,02948/κιλοβατ  επειδη δεν γνωριζω και βλεπω εδω μεσα πως οι πιο πολλοι πατε δεη τι παιζει ρε παιδια?εγω μιλησα τηλεφωνικα με ζενιθ και μου ειπανε για σταθερη χρεωση κ

  • μηδενική εγγύηση, με την εξόφληση λογαριασμών μέσω πάγιας τραπεζικής εντολης

  •  3 δωρεάν μηνιαία πάγια, κάθε χρόνο για νέες αιτήσεις
  •  -25% στη χρέωση ενέργειας για νέες αιτήσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2022 στις 10:50 ΜΜ, ekrepali είπε

Κι εσύ τηλέφωνο; Δε διάβασες αυτά που γράφει ο τζίτζικας;

Κι εμένα έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου για κατάστημα.

 

Όντως και σε μένα ακόμα να μου στείλουν επιβεβαίωση ελέγχου των δικαιολογητικών, παρά μόνο παραλαβής. Πάντως και να το αργήσουν το συμβόλαιο γράφει για 0,125 ευρώ/kwh.

Δεν μου ζήτησαν φώτο της ένδειξης του μετρητή.

2 λεπτά πριν, blackhill66 είπε

για νεα συνδεση με αεριο μου εδωσαν τιμη απο ζενιθ 0,02948/κιλοβατ  επειδη δεν γνωριζω και βλεπω εδω μεσα πως οι πιο πολλοι πατε δεη τι παιζει ρε παιδια?εγω μιλησα τηλεφωνικα με ζενιθ και μου ειπανε για σταθερη χρεωση κ

  • μηδενική εγγύηση, με την εξόφληση λογαριασμών μέσω πάγιας τραπεζικής εντολης

  •  3 δωρεάν μηνιαία πάγια, κάθε χρόνο για νέες αιτήσεις
  •  -25% στη χρέωση ενέργειας για νέες αιτήσεις

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gascontrol/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, blackhill66 είπε

για νεα συνδεση με αεριο μου εδωσαν τιμη απο ζενιθ 0,02948/κιλοβατ  επειδη δεν γνωριζω και βλεπω εδω μεσα πως οι πιο πολλοι πατε δεη τι παιζει ρε παιδια?εγω μιλησα τηλεφωνικα με ζενιθ και μου ειπανε για σταθερη χρεωση κ

  • μηδενική εγγύηση, με την εξόφληση λογαριασμών μέσω πάγιας τραπεζικής εντολης

  •  3 δωρεάν μηνιαία πάγια, κάθε χρόνο για νέες αιτήσεις
  •  -25% στη χρέωση ενέργειας για νέες αιτήσεις

Δε σου είπανε για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ttf που εκτοξεύει την τελική τιμή στο 0.30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 0,02948/κιλοβατ  καλυτερο δεν ειναι απο 0,125/? ποια η διαφορα ΔΕΗ-ΖΕΝΙΘ δλδ νιωθετε πιο ασφαλεις με δεη? ρωταω να μαθαινω

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Δε σου είπανε για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ttf που εκτοξεύει την τελική τιμή στο 0.30

αυτο ειναι οντως σοβαρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε επικοινωνία μου με ΕΔΑ Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι βλέπουν την αίτηση για αλλαγή απο τον προηγούμενο πάροχο σε ΔΕΗ, αυτό ακούγεται καλό......επίσης μου είπαν ότι η αλλαγή θα γίνει σε 6-8 ημέρες, αυτό δεν ξέρω πόσο ισχύει!

Όταν γίνει η αλλαγή θα λάβω κάποιο μήνυμα, mail ή οτιδήποτε άλλο απο την ΔΕΗ ή την ΕΔΑ;

Μια δεύτερη απορία, έχει κανείς ebill στην ΔΕΗ αν είναι μόνο πελάτης φυσικού αερίου; Τα στοιχεία μου έχουν περαστεί κανονικά, μου έκαναν καρτέλα αλλά δεν μπορώ να κάνω λογαριασμό ebill. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι "δεν με βλέπουν" γιατί έχω μόνο φυσικό αέριο και ότι.....θα με πάρουν τηλέφωνο (απο χθες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, blackhill66 είπε

το 0,02948/κιλοβατ  καλυτερο δεν ειναι απο 0,125/? ποια η διαφορα ΔΕΗ-ΖΕΝΙΘ δλδ νιωθετε πιο ασφαλεις με δεη? ρωταω να μαθαινω

αυτο ειναι οντως σοβαρο

https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-star/#

Βρήκα και το πρόγραμμα που σου είπανε. Στους ειδικούς όρους γράφει για την αναπροσαρμογή.

2 λεπτά πριν, tempo είπε

σε επικοινωνία μου με ΕΔΑ Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι βλέπουν την αίτηση για αλλαγή απο τον προηγούμενο πάροχο σε ΔΕΗ, αυτό ακούγεται καλό......επίσης μου είπαν ότι η αλλαγή θα γίνει σε 6-8 ημέρες, αυτό δεν ξέρω πόσο ισχύει!

Όταν γίνει η αλλαγή θα λάβω κάποιο μήνυμα, mail ή οτιδήποτε άλλο απο την ΔΕΗ ή την ΕΔΑ;

Μια δεύτερη απορία, έχει κανείς ebill στην ΔΕΗ αν είναι μόνο πελάτης φυσικού αερίου; Τα στοιχεία μου έχουν περαστεί κανονικά, μου έκαναν καρτέλα αλλά δεν μπορώ να κάνω λογαριασμό ebill. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι "δεν με βλέπουν" γιατί έχω μόνο φυσικό αέριο και ότι.....θα με πάρουν τηλέφωνο (απο χθες).

Ως 8 εργάσιμες... εμένα τόσο πήρε ακριβώς. Για Θεσσαλονίκη Θεσσαλία στέλνουν sms μια μέρα πριν τη καταμέτρηση για να ξέρεις ότι θα έρθει τεχνικός. Την μέρα που πάρει ένδειξη γίνεται η αλλαγή... μετά δε θυμάμαι αν πήρα επιβεβαίωση.

Για σκέτο αέριο και ebill θα σου απαντήσει ο @korakios, νομίζω δε γίνεται.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες πηγα κι εγω σε καταστημα ΔΕΗ για το gas control,με ζαλισαν λιγο με το μετρητη γιατι ειναι τηλεμετριας και ηθελαν να να ενεργοποιησω την οθονη και να παρω ενδειξη,μου ζητησαν και Ε9 και τα παντα ολα.

Αν και με τα τωρινα δεδομενα φαινεται οτι ειναι μια συμφερουσα επιλογη,δεν θα το ελεγες και τρελη ευκαιρια

Η τιμη ειναι υψηλη και θεωρητικα θα μεινει κλειδωμενη ακομα και αν υπαρξει σοβαρη αποκλιμακωση των τιμων 

Οπως ειπα εγω το εκανα,αλλα αν θελει καποιος βεβαιοτητα οτι θα βγει κερδισμενος,δεν υπαρχει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε σου είπανε για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ttf που εκτοξεύει την τελική τιμή στο 0.30

Εισαγγελείς δεν υπάρχουν στη χώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ως 8 εργάσιμες... εμένα τόσο πήρε ακριβώς. Για Θεσσαλονίκη Θεσσαλία στέλνουν sms μια μέρα πριν τη καταμέτρηση για να ξέρεις ότι θα έρθει τεχνικός. Την μέρα που πάρει ένδειξη γίνεται η αλλαγή... μετά δε θυμάμαι αν πήρα επιβεβαίωση.

Για σκέτο αέριο και ebill θα σου απαντήσει ο @korakios, νομίζω δε γίνεται.

 

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό με το SMS θετικό αλλά μήπως γνωρίζεις αν η καταμέτρηση μπορεί να γίνει και χωρίς την παρουσία μου; Είμαι σε άλλη πόλη τώρα και ο μετρητής είναι με το απλό κλειδάκι (που έχουν αυτοί που μετράνε) και η πρόσβαση είναι απολύτως ελεύθερη. Επίσης τους έχω πάει και φωτογραφίες για να το βρουν όσο πιο εύκολα γίνεται.

@korakios τα φώτα σου για το ebill+αέριο, γινεται ή τζάμπα τους ζητάω στο τηλέφωνο να βρουν μια λύση.

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tempo είπε

@korakios τα φώτα σου για το ebill+αέριο, γινεται ή τζάμπα τους ζητάω στο τηλέφωνο να βρουν μια λύση.

γίνεται κανονικά

Spoiler
3 ώρες πριν, kirileman είπε

Εισαγγελείς δεν υπάρχουν στη χώρα;

όχι απο τη στιγμή που οι πολίτες δεν ασχολούνται

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tempo είπε

Είμαι σε άλλη πόλη τώρα και ο μετρητής είναι με το απλό κλειδάκι (που έχουν αυτοί που μετράνε) και η πρόσβαση είναι απολύτως ελεύθερη.

Είχα ρωτήσει τον τεχνικό και μου είχε πει πως ανεξάρτητα τι υπάρχει στο SMS δεν απαιτείται η παρουσία του καταναλωτή. Αν υπάρχει πρόσβαση κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο , το site της ΔΕΗ δε λειτουργεί σωστά μέσω firefox και ενισχυμένης προστασίας απ καταγραφή (δίνει στοιχεία αβέρτα σε azure,google και facebook), θέλει να το απενεργοποιήσετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα μετά από πολλά τηλεφωνήματα και πίεση από εμένα μου έστειλαν μαιλ ότι έλεγξαν τα εγγραφα. Έγινε και ο έλεγχος της εγκατάστασης από ΕΔΑ σήμερα μίλησα με ΕΔΑ και μου είπαν ότι χτες έγινε το αίτημα από ΔΕΗ για τον μετρητή μου να τοποθετηθεί. Όποτε σε λίγες ημέρες θα έχω μετρητή αν όλα πάνε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...