Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, korakios είπε

σου ήρθε και σένα το μήνυμα ?

Ναι korakie αλλα ειχα προλαβει να ανανεωσω στο 0,125.....πηρα τηλεφωνο κ απλα μου προτειναν το 0,125 οποτε δεν αλλαζε κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα. Άλλος ένας εδώ που κοιτάει που θα μεταφέρει το ρεύμα και το αέριο τα οποία τα έχω στην Ζενίθ.

Από τις τελευταίες 15-20 σελίδες που διάβασα στο thread συμπαιράνω πως η προτεινόμερη και οικονομικότερη σχετικά λύση για το αέριο είναι αυτό της ΔΕΗ το myHomeGasControl. Σωστά;

Για το ρεύμα έχετε να προτείνετε κάτι;

Το ζήτημα για εμένα είναι να μην έχει ρήτρες αναπροσαρμογής γιατί φέτος ενώ το ρεύμα και το αέριο ήταν για παράδειγμα 800€, έδωσα και άλλα 1.000€ σε ρήτρες.

 

Επίσης το πρόγραμμα της ΔΕΗ λογικά εμπεριέχει και τυχόν ρήτρα αναπροσαρμογής, σωστά; Διότι από την ΔΕΠΑ που με κάλεσαν μου είπαν πως το δικό τους πρόγραμμα δεν έχει ρήτρα. Έχει κανείς άποψη;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από wint3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις γύρισα από το κατάστημα της Δ.Ε.Η.

Είχα υπογράψει την σύμβαση για το gas control πέρυσι, στις 16 Σεπτεμβρίου.
Η τιμολόγηση του 1ου λογαριασμού ήταν στις 28 Σεπτεμβρίου. Όποτε  για να μπορέσω να υπογράψω την καινούργια σύμβαση στο σταθερό, μου είπαν να πάω τη Δευτέρα 29 του μηνός.
Επίσης μου είπαν να μην το καθυστερήσω γιατί από τον Σεπτέμβριο θα ανέβουν οι τιμές του φυσικού αερίου.

Μου έχει έρθει και σε εμένα το μήνυμα στο viber, τους το έδειξα, αλλά μου είπαν δεν ισχύει κάποια προωθητική τιμή.

Επεξ/σία από enterhere
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλους εμάς που εχουμε ή ψάχνουμε τα σταθερά προγράμματα αερίου φανταστείτε να βγει καμία απόφαση για επιδοτήσεις μόνο σε κυμαινόμενα όπως στα του ρεύματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Για όλους εμάς που εχουμε ή ψάχνουμε τα σταθερά προγράμματα αερίου φανταστείτε να βγει καμία απόφαση για επιδοτήσεις μόνο σε κυμαινόμενα όπως στα του ρεύματος; 

Τον χειμωνα που περασε, επιδοτουσαν και τα σταθερα τιμολογια. Ποσο μαλλον τωρα που το χαμηλοτερο ειναι 0,125 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα κατάστημα ΔΕΗ και έγινε το gascontrol άμεσα με τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Έτσι όπως είναι η κατάσταση όσοι μπορούν ας το κάνουν έστω με 0,12. Πολύ χρήσιμες συμβουλές από τον @korakios γενικά στο topic .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, wint3r είπε

Επίσης το πρόγραμμα της ΔΕΗ λογικά εμπεριέχει και τυχόν ρήτρα αναπροσαρμογής, σωστά;

δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής καθόλου

Spoiler


8 ώρες πριν, wint3r είπε

Το ζήτημα για εμένα είναι να μην έχει ρήτρες αναπροσαρμογής γιατί φέτος ενώ το ρεύμα και το αέριο ήταν για παράδειγμα 800€, έδωσα και άλλα 1.000€ σε ρήτρες.

αν είχες το flex της Ζενίθ που στο ενδιάμεσο αλλάξανε όρους και βάλανε ρήτρα ψάξε προηγούμενες σελίδες για αμφισβήτηση .

 

8 ώρες πριν, wint3r είπε

Διότι από την ΔΕΠΑ που με κάλεσαν μου είπαν πως το δικό τους πρόγραμμα δεν έχει ρήτρα. Έχει κανείς άποψη;

έχει η ΔΕΠΑ πρόγραμμα για οικιακούς ?

8 ώρες πριν, wint3r είπε

Για το ρεύμα έχετε να προτείνετε κάτι;

στο άλλο θέμα κατέβασε το excel , 1o ποστ

6 ώρες πριν, Mule206 είπε

Για όλους εμάς που εχουμε ή ψάχνουμε τα σταθερά προγράμματα αερίου φανταστείτε να βγει καμία απόφαση για επιδοτήσεις μόνο σε κυμαινόμενα όπως στα του ρεύματος; 

άγνωστο το μέλλον, πάντα το σταθερό το βάζουμε σαν μαξιλαράκι και αν δε συμφέρει το σπάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsaltinho είπε

Τον χειμωνα που περασε, επιδοτουσαν και τα σταθερα τιμολογια. Ποσο μαλλον τωρα που το χαμηλοτερο ειναι 0,125 ευρω

Το γνωρίζω αυτό απλά φοβάμαι μην το κάνουν σαν το ρεύμα. Και εκεί επιδοτουσαν τα σταθερά αλλά μετά μόνο κυμαινόμενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2022 στις 1:57 ΜΜ, stelakis1914 είπε

Έλαβα σήμερα στο viber το εξής μήνυμα από την ΔΕΗ:

Αγαπητέ/ή πελάτη,

Σας υπενθυμίζουμε πως η σύμβασή σας για το προϊόν Φυσικού Αερίου λήγει σύντομα. 

Μετά την λήξη, θα εφαρμοστούν οι χρεώσεις σύμφωνα με τους Γενικούς Όρους της Σύμβασης και η προωθητική έκπτωση δεν θα ισχύει.

Για να συνεχίσετε να απολαμβάνετε την προωθητική έκπτωση (gift), ανανεώστε τη σύμβασή σας:

🏪 σε ένα κατάστημα https://appointment.dei.gr/

☎️ τηλεφωνικά καλώντας ΔΩΡΕΑΝ στο 800-900-1000

(phone) μέσω της υπηρεσίας ‘Call me back’ στην ιστοσελίδα μας

Έχω κλείσει ραντεβού σε κατάστημα αύριο το απόγευμα για να υπογράψω την ανανέωση. Αν κάποιο μέλος έχει εμπειρία από ανανέωση σε κατάστημα, ας γράψει τι δικαιολογητικά του ζήτησαν.

 

Στις 25/8/2022 στις 2:11 ΜΜ, stelakis1914 είπε

Κι εγώ επειδή γνωρίζω την κατάσταση, το φάκελο με όλα τα διαθέσιμα προσωπικά έγγραφα στην τσάντα και επίσκεψη στο κατάστημα. Θα εκτυπώσω ότι ζητούσαν στην μεταφορά από άλλο πάροχο για κάθε ενδεχόμενο

Επισκέφτηκα το απόγευμα το κατάστημα της ΔΕΗ και ολοκλήρωσα την ανανέωση στο myHomeGasControl μέσα σε 5 λεπτά. 

Από 0,02€ σε 0,12€ πλέον αλλά ελπίζουμε σε επιδότηση που θα κάνει την τιμή βιώσιμη. 

Απαραίτητη η επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας και παράδοση ενός εγγράφου από κρατικό φορέα που πιστοποιεί τον ΑΦΜ (έδωσα μια βεβαίωση ΑΜΚΑ). Ούτε αντίγραφο λογαριασμού, ούτε φωτογραφία μετρητή που ζητάνε στην σύναψη σύμβασης με νέο συνδρομητή. 

Μου ανέφερε η υπάλληλος ότι αναβάθμισαν το σύστημα τους και κρατάνε αντίγραφο όσων εγγράφων παραδίδουμε στην βάση δεδομένων τους. Έτσι στο μέλλον θα ζητάνε λιγότερα έγγραφο από τους συνδρομητές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...