Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια να κανω μια ερωτηση. Μου εστειλε η NRG επιστολη οτι το προγραμμα που ειχα κανει τον Αυγουστο του 2021 και ηταν το GAS 4U + 30% επιπλέον έκπτωση και χρέωση Ενέργειας (€/kWh) Τιμή Title Transfer Facility + Περιθώριο Εμπορίας €0,01195, θα παει στο nrg Adapt GAS βγαινει περιθωριο 0,0194. Γινεται να το κανει αυτο μονομερως? Σας επισυναπτω και το χαρτι. Τι παιζει με το αεριο γιατι πρωτη φορα εχω βαλει, και εχω χασει την μπαλα.

Ευχαριστω πολυ

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Amlet είπε

Παιδια να κανω μια ερωτηση. Μου εστειλε η NRG επιστολη οτι το προγραμμα που ειχα κανει τον Αυγουστο του 2021 και ηταν το GAS 4U + 30% επιπλέον έκπτωση και χρέωση Ενέργειας (€/kWh) Τιμή Title Transfer Facility + Περιθώριο Εμπορίας €0,01195, θα παει στο nrg Adapt GAS βγαινει περιθωριο 0,0194. Γινεται να το κανει αυτο μονομερως? Σας επισυναπτω και το χαρτι. Τι παιζει με το αεριο γιατι πρωτη φορα εχω βαλει, και εχω χασει την μπαλα.

Ευχαριστω πολυ

Το TTF αυτή τη στιγμή είναι περίπου στο 0,30€/kWh. Τελική τιμή δηλαδή:

1,1*0,30+0,0136=0,3436€/kWh.

Άγνωστο πώς θα κυμανθεί το TTF το χειμώνα, αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ανέβει κι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη δινω βαση στο TTF ή στο Περιθωριο εμποριας? Αν παω σε αλλο παροχο θα ειναι σταθερο ολο αυτο (TTF + Περιθωριο) ή και αυτο θα αλλαζει? Απο την στιγμη μου αλλαζουν το προγραμμα μπορω να φυγω ατελως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Amlet είπε

Δηλαδη δινω βαση στο TTF ή στο Περιθωριο εμποριας? Αν παω σε αλλο παροχο θα ειναι σταθερο ολο αυτο (TTF + Περιθωριο) ή και αυτο θα αλλαζει? Απο την στιγμη μου αλλαζουν το προγραμμα μπορω να φυγω ατελως?

στην τελευταία παράγραφο αναφέρει ότι αν επιθυμείς μένεις στο τρέχον πρόγραμμα (αφού το δηλώσεις)

Επεξ/σία από tempo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tempo είπε

στην τελευταία παράγραφο αναφέρει ότι αν επιθυμείς μένεις στο τρέχον πρόγραμμα (αφού το δηλώσεις)

Ναι το θεμα ειναι, εαν θελω να φυγω γιατι δεν θελω ουτε το νεο ουτε το παλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Amlet είπε

Δηλαδη δινω βαση στο TTF ή στο Περιθωριο εμποριας? Αν παω σε αλλο παροχο θα ειναι σταθερο ολο αυτο (TTF + Περιθωριο) ή και αυτο θα αλλαζει? Απο την στιγμη μου αλλαζουν το προγραμμα μπορω να φυγω ατελως?

Το TTF μεταβάλλεται κάθε μήνα. Το 2020 ήταν 0,02€/kWh, το χειμώνα του '21 έπαιζε περίπου στο 0,15€/kWh, τώρα είναι στο 0,30€/kWh (αυτή τη στιγμή, καθώς θα έρχεται ο χειμώνας ενδέχεται να ανέβει). Το περιθώριο εμπορίας είναι σταθερό, 0,0136€/kWh, αλλά προφανώς είναι ελάχιστο, μπροστά στο κόστος TTF.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 είδη:

Μεταβαλλόμενα, βάση TTF+περιθώριο κέρδους. Και σταθερά, όπου πληρώνεις μια συγκεκριμένη τιμή και δεν μπλέκεις με TTF.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση. Οποτε ειναι καλυτερο να παω σε σταθερο TTF, αλλα να φανταστω αυτα ειναι απειρως πιο ακριβα ή δεν αξιζει? Κατι που να προτεινετε γενικα εσεις που ειστε Μυστες? 😁

 

Ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Amlet said:

Ευχαριστω για την απαντηση. Οποτε ειναι καλυτερο να παω σε σταθερο TTF, αλλα να φανταστω αυτα ειναι απειρως πιο ακριβα ή δεν αξιζει? Κατι που να προτεινετε γενικα εσεις που ειστε Μυστες? 😁

 

Ευχαριστω και παλι!

Έτσι όπως είναι τα πράγματα προσωπικα θα πήγαινα στο 0,125 της ΔΕΗ όσο προλαβαίνω ακόμα και θα ήλπιζαν σε γενναία επιδότηση. Με 0,125 θέρμανση δεν ανάβεις αλλά αν δωθεί κάτι καλό μπορεί να πέσει στο 0,04-0,05 όποτε κάτι γίνεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marmagia είπε

Έτσι όπως είναι τα πράγματα προσωπικα θα πήγαινα στο 0,125 της ΔΕΗ όσο προλαβαίνω ακόμα και θα ήλπιζαν σε γενναία επιδότηση. Με 0,125 θέρμανση δεν ανάβεις αλλά αν δωθεί κάτι καλό μπορεί να πέσει στο 0,04-0,05 όποτε κάτι γίνεται 

Να φανταστω αυτο που λες ειναι με το TTF το οποιο δεν ειναι σταθερο σωστα? Οποτε η ΔΕΗ ειναι το ποιο συμφερον?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Amlet said:

Να φανταστω αυτο που λες ειναι με το TTF το οποιο δεν ειναι σταθερο σωστα? Οποτε η ΔΕΗ ειναι το ποιο συμφερον?

 

Ευχαριστω

Όχι μιλάω για το σταθερό της ΔΕΗ. 
https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gascontrol/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Thresh είπε

6/10 ενεργοποιήθηκε πέρσι, άρα αν αλλάξει 1η Σεπτεμβρίου δεν θα έχει μπει ο τελευταίος μήνας.

Eσύ η θα πρέπει να υπογράψεις Benefit μέχρι 30/8 (και να πληρώσεις πέναλτυ 50 ευρώ για το Control), η να φύγεις μετά τις 6/10 και να πας στο FX του ΗΡΩΝ (και να παρακαλέσεις να σου δώσουν 45% έκπτωση στην ονομαστική τιμή χωρίς συνδιαστικό ρεύμα)

3 ώρες πριν, Amlet είπε

Παιδια να κανω μια ερωτηση. Μου εστειλε η NRG επιστολη οτι το προγραμμα που ειχα κανει τον Αυγουστο του 2021 και ηταν το GAS 4U + 30% επιπλέον έκπτωση και χρέωση Ενέργειας (€/kWh) Τιμή Title Transfer Facility + Περιθώριο Εμπορίας €0,01195, θα παει στο nrg Adapt GAS βγαινει περιθωριο 0,0194. Γινεται να το κανει αυτο μονομερως? Σας επισυναπτω και το χαρτι. Τι παιζει με το αεριο γιατι πρωτη φορα εχω βαλει, και εχω χασει την μπαλα.

Ευχαριστω πολυ

Οποιοδήποτε πρόγραμμα με TTF θα το πληρώσεις χρυσάφι φέτος. Περιθώρια κέρδους κλπ είναι για να μπερδεύουν τους καταναλωτές... το συγκεκριμένο που σου δίνουν με 0.019 έχει ρήτρα αναπροσαρμογής ΤΤF. Πήγαινε σε κατάστημα ΔΕΗ άμεσα και υπέγραψε το Gas Control (σταθερό 0.12).

Για δικαιολογητικά: Ταυτότητα, αποδεικτικό ΑΦΜ και αποδεικτικό σχέσης με το ακίνητο (το Ε9 σε καλύπτει), λογαριασμός προηγούμενου παρόχου, φωτογραφία ολόκληρου του μετρητή με ξεκλείδωτο το πορτάκι, ώστε να φαίνεται και η ένδειξη κατανάλωσης και ο αριθμός μετρητή.

Όταν υπογράψεις, τραβάς φωτογραφίες από όλα τα έγγραφα... κυρίως να κρατήσεις τον αρ. αίτησης.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Οποιοδήποτε πρόγραμμα με TTF θα το πληρώσεις χρυσάφι φέτος. Περιθώρια κέρδους κλπ είναι για να μπερδεύουν τους καταναλωτές... το συγκεκριμένο που σου δίνουν με 0.019 έχει ρήτρα αναπροσαρμογής ΤΤF. Πήγαινε σε κατάστημα ΔΕΗ άμεσα και υπέγραψε το Gas Control (σταθερό 0.12).

Με το σταθερο παιρνει καποιος την επιδοτηση του κρατους ή ειναι σαν το ρευμα που δεν παιρνεις τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Amlet είπε

Με το σταθερο παιρνει καποιος την επιδοτηση του κρατους ή ειναι σαν το ρευμα που δεν παιρνεις τιποτα?

Ναι, στο αέριο δίνουν.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Ναι, στο αέριο δίνουν.

Εγινε αγορινα, ευχαριστω παρα πολυ. Δεν γνωριζα οτι στην ΔΕΗ εχουν αεριο, ουτε οτι υπηρχε προγραμμα χωρις το TTF οπως προειπατε ολοι. Εβαλα να με παρουν τηλεφωνο απο την ΔΕΗ, μιας και δεν υπαρχει στην περιοχη μου καταστημα. Υπαρχει περιορισμος χρονικος, μην τυχων και κοπει το προγραμμα?

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...