Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
5 minutes ago, kirileman said:

Γιατί δεν προλαβαίνεις; Είσαι εκτός;

6/10 ενεργοποιήθηκε πέρσι, άρα αν αλλάξει 1η Σεπτεμβρίου δεν θα έχει μπει ο τελευταίος μήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, tzezanasi είπε

Καλησπέρα, παρακολουθώ το φόρουμ και εχω βοηθηθεί πολύ. Έχω το ΔΕΗ gas homecontrol με τα 0,02 το οποίο λήγει στις 21/09.

Μίλησα τηλεφωνικά με ΔΕΗ για ανανέωση στις 22/08 και με ενημέρωσε η υπάλληλος οιτ μπορούμε να κάνουμε ανανέωση για να προλάβουμε και το 0,125. Μου έστειλε το σχετικό email όπου απάντησα με σκαναρισμένη ταυτότητα και μια υπεύθυνη δήλωση απο το GOV.

Πριν λίγο με πήρανε από την ΔΕΗ και με ενημέρωσαν οτι δεν μπορεί να γίνει ανανέωση πριν τον Νοέμβριο.

Φυσικά διαμαρτυρήθηκα, επειδή άλλα μου είπανε προχτές οτι θα μπορούσα να προχωρήσω κανονικά, και δεν  μπορώ να δεχτώ αυτό που μου λέει, καθώς δεν ξέρω τον Νοέμβριο τι τιμή θα ισχύει.

Ήταν ανένδοτη, μου είπε οτι μέχρι τον Νοέμβριο θα τιμολογούμαι με την παλιά τιμή που έχω και τότε στην ανανέωση θα μπω στο αντίστοιχο πρόγραμμα που θα έχουν τότε. Της ζήτησα να μου το στείλει με email για να προχωρήσω σε καταγγελία στην ΡΑΕ γιατί δε μου αρέσει καθόλου όλο αυτό.

Λίγο πριν με πάρει μου είχαν έρθει απο τη ΔΕΗ ξανά τα αρχικά email που μου ζητούσαν ταυτότητα και υπέυθυνη δήλωση από GOVκαι απάντησα πάλι εκ νέου όπως και προχθές...

και μόλις τώρα μου ήρθε απαντητικο email οτι ακυρώσανε το αίτημα μου:

Αγαπητέ πελάτη,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, το αίτημα σας ακυρώθηκε, για έναν από τους παρακάτω λόγους:

 

 

 

 

 

 

 

1. Δεν κατέστη εφικτή η επικοινωνία μας, για να ενημερωθείτε, κατόπιν του ελέγχου, για την εκκρεμότητα που προέκυψε.

2. Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας, δεν λάβαμε τα απαραίτητα δικαιολογητικά, για την εκκρεμότητα που προέκυψε.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας ηλεκτρονικά, απαντώντας στο παρόν email ή επικοινωνήστε μαζί  τηλεφωνικά χωρίς χρέωση στο 800-900-1000 

 

 

 

 

 

 

 

Σας ευχαριστούμε και παραμένουμε στη διάθεσή σας.

 

Αν το πάρουμε γράμμα προς γράμμα στη σύμβαση... όντως δεν υπάρχει δυνατότητα ανανέωσης 1 μήνα νωρίτερα. Στο 5.3 γράφει πως είτε ενημερώνουμε ότι θα αλλάξουμε πάροχο, είτε η σύμβαση ανανεώνεται αυτόματα όταν λήξει (δηλαδή με τιμές Σεπτεμβρίου.

Spoiler

1.jpg.a4e4e57df675aab9b4484d703dc395cd.jpg

 

Βέβαια παρακάτω στο 13, λέει ότι ο Πελάτης μπορεί να ζητήσει τροποποίηση όρων της σύμβασης, με την επιλογή διαφορετικού τιμολογίου από τα εκάστοτε διαθέσια τιμολόγια. Φυσικά γίνεται αλλαγή σε Benefit (με ενεργοποίηση το Νοέμβριο όταν γίνει η καταμέτρηση). Στο Gas Control δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μη γίνεται να πάμε στο 0.12... στο κάτω κάτω της γραφής ας πληρώσουμε και 50 ευρώ πέναλτυ για το παλιό πρόγραμμα αν επρόκειτο για τροποποίηση πριν τη λήξη του. Τι ζόρι τραβάνε δηλαδή;

Απ'τη στιγμή όμως που σε πήρανε τηλέφωνο και σου είπανε ότι δε γίνεται να ανανεωθεί το Gas Control, ουσιαστικά απέρριψαν την αίτηση βάσει του άρθρου 13.2. Ε ρε γλέντια.

Spoiler

2.jpg.7ae4d6f532ba938768c8c47da1fe53ff.jpg

 

3.jpg.5b1a013bca86dd7f1116862522e0401a.jpg

 

Θα πάρω τηλέφωνο αύριο ένα γνωστό να μου πει την άποψη του. Όχι ότι ντε και καλά η γνώμη του μετράει παραπάνω απ'αυτό που σου είπανε στο τηλέφωνο. Μπορεί και όσοι έχουν κάνει ανανέωση στο gas control να περιμένουν τζάμπα. Πρέπει να μάθουμε τι ακριβώς ισχύει για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεως, γιατί αν μπει Σεπτέμβρης και μας πούνε "άκυρη η αίτηση σας με 0.12", θα έχουμε χάσει και τη προθεσμία για το Benefit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kirileman είπε

Με 0,125 θα ανάψετε θέρμανση;

Εγώ όχι, μόνο ζεστό νερό. Ένας γνωστός μου που έχει σπίτι σε όροφο θερμομονωμένο και έχει το 1/3 της δικής μου κατανάλωσης, θα κάψει. Ειδικά αν πέσει η τιμή με επιδοτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

6/10 ενεργοποιήθηκε πέρσι, άρα αν αλλάξει 1η Σεπτεμβρίου δεν θα έχει μπει ο τελευταίος μήνας.

Τώρα είδα τι παίζει με τον τελευταίο μήνα. Και άντε να τρέχεις να βάζεις άλλους να το πάρουν στο όνομά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Και μετά ;

Γράψε ότι ο πάροχος δεν απαντά στο ερώτημα σου, από πού προκύπτουν οι πανάκριβες αρχικές τιμές ΤΤΦΑ που είναι μεγαλύτερες κι από το TTF των αντίστοιχων περιόδων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ όχι, μόνο ζεστό νερό. Ένας γνωστός μου που έχει σπίτι σε όροφο θερμομονωμένο και έχει το 1/3 της δικής μου κατανάλωσης, θα κάψει. Ειδικά αν πέσει η τιμή με επιδοτήσεις.

Το ίδιο. Πέρυσι με 0,05, αρκετά ξύλα και κλιματιστικό, βγήκε οκ ο χειμώνας. Με 0,125 λογικά μόνο ζεστό νερό.

Άσχετο. Λογαριασμό η ΔΕΗ έχει να μου στείλει από τον Μάρτιο. WTF?

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kirileman είπε

Τώρα είδα τι παίζει με τον τελευταίο μήνα. Και άντε να τρέχεις να βάζεις άλλους να το πάρουν στο όνομά τους.

Το πρόβλημα είναι ότι τη παροχή πρέπει να την έχει ο ιδιοκτήτης / ενοικιαστής του σπιτιού ή η σύζηγος. Όμως επίδομα θέρμανσης παίρνει μόνο ο υπόχρεος της φορολογικής δήλωσης (σε περίπτωση κοινής δήλωσης). Μόνο αν η σύζηγος κάνει ξεχωριστή δήλωση, μπορεί να πάρει επίδομα θέρμανσης.

Παιδιά και λοιποί που είναι φιλοξενούμενοι γίνεται να πάρουν τη παροχή στο όνομα τους; Πάντως επίδομα θέρμανσης δε νομίζω επίδης να μπορούν να πάρουν, αφού το σύστημα πρέπει να τραβήξει οικογενειακό εισόδημα και κριτήρια ακίνητης περιουσίας τα οποία είναι δηλωμένα στο Ε1 και Ε9 του ιδιοκτήτη του σπιτιού.

10 λεπτά πριν, kirileman είπε

Το ίδιο. Πέρυσι με 0,05, αρκετά ξύλα και κλιματιστικό, βγήκε οκ ο χειμώνας. Με 0,125 λογικά μόνο ζεστό νερό.

Άσχετο. Λογαριασμό η ΔΕΗ έχει να μου στείλει από τον Μάρτιο. WTF?

Εγώ έστειλα ένδειξη το Μάιο και μου στείλανε λογαριασμό τον Ιούλιο. Μαλακίζονται, στο λογαριασμό λέει Νοέμβρης επόμενος λογαριασμός. Εγώ θα ξαναστείλω μέτρηση το Σεπτέμβρη.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το πρόβλημα είναι ότι τη παροχή πρέπει να την έχει ο ιδιοκτήτης / ενοικιαστής του σπιτιού ή η σύζηγος. Όπως επίδομα θέρμανσης παίρνει μόνο ο υπόχρεος της φορολογικής δήλωσης (σε περίπτωση κοινής δήλωσης). Μόνο αν η σύζηγος κάνει ξεχωριστή δήλωση, μπορεί να πάρει επίδομα θέρμανσης.

Κάνουμε κοινή δήλωση με τη σύζυγο (που έχει την ψιλή κυριότητα του ακινήτου) και πήρε το επίδομα θέρμανσης. Η δε παροχή είναι στο όνομα της μητέρας της (επικαρπώτρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kirileman είπε

Κάνουμε κοινή δήλωση με τη σύζυγο (που έχει την ψιλή κυριότητα του ακινήτου) και πήρε το επίδομα θέρμανσης. Η δε παροχή είναι στο όνομα της μητέρας της (επικαρπώτρια).

Μ'έπιασε ήδη πονοκέφαλος. 🤣 Να πάει να *$$)@# δε μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες με αλλαγές ονόματος γιατί όλο και κάποια μαλακία θα παιχτεί μελλοντικά και πάλι εγώ θα τρέχω.

Θα ενημερώσω αύριο αν μπορέσω να πετύχω τον άλλον στο τηλέφωνο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostakiss είπε

Και μετά ;

γράφεις στη ΡΑΕ να ελεγχθεί το κόστος προμήθειας του Ηρών μιας και δεν απάντησε και να τσεκάρουν αν ήταν χαμηλότερο απο αυτό που χρέωσαν .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αν το πάρουμε γράμμα προς γράμμα στη σύμβαση... όντως δεν υπάρχει δυνατότητα ανανέωσης 1 μήνα νωρίτερα. Στο 5.3 γράφει πως είτε ενημερώνουμε ότι θα αλλάξουμε πάροχο, είτε η σύμβαση ανανεώνεται αυτόματα όταν λήξει (δηλαδή με τιμές Σεπτεμβρίου.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1.jpg.a4e4e57df675aab9b4484d703dc395cd.jpg

 

Βέβαια παρακάτω στο 13, λέει ότι ο Πελάτης μπορεί να ζητήσει τροποποίηση όρων της σύμβασης, με την επιλογή διαφορετικού τιμολογίου από τα εκάστοτε διαθέσια τιμολόγια. Φυσικά γίνεται αλλαγή σε Benefit (με ενεργοποίηση το Νοέμβριο όταν γίνει η καταμέτρηση). Στο Gas Control δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μη γίνεται να πάμε στο 0.12... στο κάτω κάτω της γραφής ας πληρώσουμε και 50 ευρώ πέναλτυ για το παλιό πρόγραμμα αν επρόκειτο για τροποποίηση πριν τη λήξη του. Τι ζόρι τραβάνε δηλαδή;

Απ'τη στιγμή όμως που σε πήρανε τηλέφωνο και σου είπανε ότι δε γίνεται να ανανεωθεί το Gas Control, ουσιαστικά απέρριψαν την αίτηση βάσει του άρθρου 13.2. Ε ρε γλέντια.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

2.jpg.7ae4d6f532ba938768c8c47da1fe53ff.jpg

 

3.jpg.5b1a013bca86dd7f1116862522e0401a.jpg

 

Θα πάρω τηλέφωνο αύριο ένα γνωστό να μου πει την άποψη του. Όχι ότι ντε και καλά η γνώμη του μετράει παραπάνω απ'αυτό που σου είπανε στο τηλέφωνο. Μπορεί και όσοι έχουν κάνει ανανέωση στο gas control να περιμένουν τζάμπα. Πρέπει να μάθουμε τι ακριβώς ισχύει για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεως, γιατί αν μπει Σεπτέμβρης και μας πούνε "άκυρη η αίτηση σας με 0.12", θα έχουμε χάσει και τη προθεσμία για το Benefit.

Το έχεις πιάσει σωστά το θέμα, αν μπορείς ενημέρωσε τι θα πει ο γνωστός σου γιατί γενικότερα το θέμα έχει ενδιαφέρον πιστεύω για πολλούς. Αύριο το πρωί είναι κανονισμένο το ραντεβού μου σε κατάστημα να δω και από εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Thresh είπε

Αν δώσουν 0.08+ επιδότηση, why not?

Με 0,3 τιμη ttf αυτη τη στιγμή εγώ πιστεύω η επιδότηση θα είναι πάνω απο 0,1......εδω περσι για 0,09 κ δωσανε 0,04

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...