Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, kirileman είπε

Θύμισέ μου αυτόν τον τύπο υπολογισμού.

 

3 ώρες πριν, VirusX2gr είπε

Αυτή τη στιγμή 0.17 + 0.04 = 0.21 - 30% = 0.147

 

3 ώρες πριν, libertini είπε

Το 0.17 πως προκύπτει;

Πού το βρήκες το 0.17; Εκτός κι αν πιάνεις όλο τον Αύγουστο;

Εγώ κοιτάω τη σημερινή διαπραγμάτευση, για Σεπτέμβρη ως Μάρτιο

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Αν παραμείνουν οι τιμές σε αυτά τα επίπεδα, δηλαδή 280Ε/MWH, τότε

ΤΤF 0.28E/KWH

Προμήθεια ΔΕΗ 0.04

Έκπτωση 30%

(0.28 + 0.04) - 30% = 0.22Ε/ΚWH

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα εφυγα απο τον ΗΡΩΝ(δεν ειχα κανενα παραπονο με την εταιρεια να το ομολογησω αυτο) και πηγα στην ΔΕΗ στο σταθερο αεριο. Το εκανα σε καταστημα της ΔΕΗ και τελειωσα κιολας. Θα ηθελα απλα να σας ενημερωσω, επειδη ρωτησα την υπαλληλο μου ειπε οτι τους εχουνε ενημερωσει οτι απο το νεο μηνα θα τους ερθει στο αεριο καιονουργιο τιμολογιο. Δεν τους ειπαν αν θα ειναι προς τα επανω ή προς τα κατω, αλλα ξερει οτι θα αλλαξει! Αν νομιζετε (οπως εγω) οτι θα ειναι προς τα επανω, σηκωθειτε απο καναπεδες, ντιβανια και ξαπλωστρες και τρεξτε ΤΩΡΑ !!!!

Επεξ/σία από cpavlidi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpavlidi είπε

 Αν νομιζετε (οπως εγω) οτι θα ειναι προς τα επανω, σηκωθειτε απο καναπεδες, ντιβανια και ξαπλωστρες και τρεξτε ΤΩΡΑ !!!!

Τα έλεγε ο Λιακό και τον λέγανε γραφικό. "Όχι πουτινιές στον Πούτιν" 😄

Για το Βenefit είναι γνωστό ότι λήγει τον Αύγουστο, μετά εννοείται θα ανεβάσουν περιθώριο κέρδους ή θα μειώσουν έκπτωση... ίσως αυτό εννοούσε ότι έρχεται καινούργιο τιμολόγιο. Για το Control δε γράφει κάτι στην ιστοσελίδα, αυτονόητο ότι με ΤΤF 280 δε γίνεται να πουλάνε 120... ή θα το ανεβάσουν ή θα το καταργήσουν εντελώς. Μακάρι τουλάχιστον να το τραβήξουν παραπίσω μήπως και προλάβουν κι άλλοι να ανανεώσουν γιατί οι περισσότεροι δε μπαίνουν στο τελευταίο μήνα της σύμβασης σύντομα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

 

Πού το βρήκες το 0.17; Εκτός κι αν πιάνεις όλο τον Αύγουστο;

Εγώ κοιτάω τη σημερινή διαπραγμάτευση, για Σεπτέμβρη ως Μάρτιο

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Αν παραμείνουν οι τιμές σε αυτά τα επίπεδα, δηλαδή 280Ε/MWH, τότε

ΤΤF 0.28E/KWH

Προμήθεια ΔΕΗ 0.04

Έκπτωση 30%

(0.28 + 0.04) - 30% = 0.22Ε/ΚWH

 

 

 

Τι σχεση εχει το intraday με το ttf που θα χρεωθεις; Η σας αρεσει να κινδυνολογείτε ειτε κατι κανετε τελειως λαθος..

Η τιμη ttf με την οποια θα βγει ο λογαριασμός σου ειναι με βαση το μηνιαίο index και συγκεκριμένα στη ΔΕΗ ειναι 0.17 για τον Αύγουστο.

Προφανώς οπως δειχνει το πραμα, θα ειναι παραπανω το χειμωνα

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, cpavlidi said:

Θα ηθελα απλα να σας ενημερωσω, επειδη ρωτησα την υπαλληλο μου ειπε οτι τους εχουνε ενημερωσει οτι απο το νεο μηνα θα τους ερθει στο αεριο καιονουργιο τιμολογιο.

Δεν προλαβαίνω γμτ... :(

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν προλαβαίνω γμτ... :(

αν καίγεσαι μήπως μπορεί κάποιο μέλος του σπιτιού να κάνει άμεσα με δικό του ΑΦΜ νέα αίτηση (πληρώνοντας τη ρήτρα αποχώρησης)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, VirusX2gr είπε

Τι σχεση εχει το intraday με το ttf που θα χρεωθεις; Η σας αρεσει να κινδυνολογείτε ειτε κατι κανετε τελειως λαθος..

Η τιμη ttf με την οποια θα βγει ο λογαριασμός σου ειναι με βαση το μηνιαίο index και συγκεκριμένα στη ΔΕΗ ειναι 0.17 για τον Αύγουστο.

Προφανώς οπως δειχνει το πραμα, θα ειναι παραπανω το χειμωνα

πως προκύπτει το μηνιαίο index; Απο ποιές τιμές για κάθε μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Μόνο 3 μήνες για την απάντηση σχετικά με τις χρεώσεις του ΦΑ.

 

Αξίζει να απαντήσω κάτι?

iron.png

τι τιμή ΤΤΦΑ σου έχουν επισυνάψει όπως λένε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αρχές Αυγούστου μου έστειλε την σύμβαση η ΔΕΗ για gas control 1ο συμβόλαιο αερίου, άμεσα τους έστειλα τα δικαιολογητικά και ακόμα παρόλο που έχω κάνει τόσα τηλέφωνα δεν έχουν κάνει τον έλεγχο των δικαιολογητικών. Γιατί τόσο πολύ αργούν? Με διαβεβαίωσαν στο τηλέφωνο ότι την τιμή 0,125 την έχω κατοχυρώσει. Μήπως πρέπει να κλείσω λέτε ραντεβού σε κατάστημα ή να περιμένω να ολοκληρωθεί ηλεκτρονικά η διαδικασία? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Καλησπέρα. Αρχές Αυγούστου μου έστειλε την σύμβαση η ΔΕΗ για gas control 1ο συμβόλαιο αερίου, άμεσα τους έστειλα τα δικαιολογητικά και ακόμα παρόλο που έχω κάνει τόσα τηλέφωνα δεν έχουν κάνει τον έλεγχο των δικαιολογητικών. Γιατί τόσο πολύ αργούν? Με διαβεβαίωσαν στο τηλέφωνο ότι την τιμή 0,125 την έχω κατοχυρώσει. Μήπως πρέπει να κλείσω λέτε ραντεβού σε κατάστημα ή να περιμένω να ολοκληρωθεί ηλεκτρονικά η διαδικασία? Ευχαριστώ 

Δε ξέρω κατά πόσο γίνεται στο κατάστημα να καταχωρήσουν νέα αίτηση, αν ήδη υπάρχει ήδη άλλη αίτηση σε εκκρεμότητα. Αλλά αν βλέπεις ότι έχει κολλήσει η διαδικασία, δεν έχεις να χάσεις κάτι να πας στο κατάστημα να ρωτήσεις τι γίνεται. Θυμάμαι πέρυσι σε ένα συμφορουμήτη είχε κολλήσει η αίτηση για 2 βδομάδες επειδή δεν ήταν καλή η φωτογραφία και ήθελαν να φαίνεται όλος ο μετρητής, όχι μόνο η ένδειξη. Σε άλλο συμφορουμήτη είχε κολλήσει η αίτηση στην ΕΔΑ γιατί είχε αλλάξει ταυτότητα, ΑΦΜ ή κάτι σχετικό. Μπορει να κολλήσει η διαδικασία για τους πιο απίθανους λόγους.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω κατά πόσο γίνεται στο κατάστημα να καταχωρήσουν νέα αίτηση, αν ήδη υπάρχει ήδη άλλη αίτηση σε εκκρεμότητα. Αλλά αν βλέπεις ότι έχει κολλήσει η διαδικασία, δεν έχεις να χάσεις κάτι να πας στο κατάστημα να ρωτήσεις τι γίνεται. Θυμάμαι πέρυσι σε ένα συμφορουμήτη είχε κολλήσει η αίτηση για 2 βδομάδες επειδή δεν ήταν καλή η φωτογραφία και ήθελαν να φαίνεται όλος ο μετρητής, όχι μόνο η ένδειξη. Σε άλλο συμφορουμήτη είχε κολλήσει η αίτηση στην ΕΔΑ γιατί είχε αλλάξει ταυτότητα, ΑΦΜ ή κάτι σχετικό. Μπορει να κολλήσει η διαδικασία για τους πιο απίθανους λόγους.

 

Σε εμένα ισχυρίζονται ότι δεν έχουν ελεγχθεί ακόμα τα δικαιολογητικά που έστειλα. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι στην σύμβαση που μου έστειλαν δεν αναφέρεται η τιμή 0,125€/kWh, αλλά μόνο το πρόγραμμα gas control. Η τιμή φαίνεται σε άλλο ενημερωτικό έγγραφο για το πρόγραμμα αυτό το οποίο είχαν επισυνάψει στο ίδιο mail με την σύμβαση που έστειλαν. Βέβαια στην σύμβαση έχει ημερομηνία Αυγούστου.

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2022 στις 8:38 ΜΜ, cpavlidi είπε

Σημερα εφυγα απο τον ΗΡΩΝ(δεν ειχα κανενα παραπονο με την εταιρεια να το ομολογησω αυτο) και πηγα στην ΔΕΗ στο σταθερο αεριο. Το εκανα σε καταστημα της ΔΕΗ και τελειωσα κιολας. Θα ηθελα απλα να σας ενημερωσω, επειδη ρωτησα την υπαλληλο μου ειπε οτι τους εχουνε ενημερωσει οτι απο το νεο μηνα θα τους ερθει στο αεριο καιονουργιο τιμολογιο. Δεν τους ειπαν αν θα ειναι προς τα επανω ή προς τα κατω, αλλα ξερει οτι θα αλλαξει! Αν νομιζετε (οπως εγω) οτι θα ειναι προς τα επανω, σηκωθειτε απο καναπεδες, ντιβανια και ξαπλωστρες και τρεξτε ΤΩΡΑ !!!!

Για το GAS Control μιλάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Καλησπέρα. Αρχές Αυγούστου μου έστειλε την σύμβαση η ΔΕΗ για gas control 1ο συμβόλαιο αερίου, άμεσα τους έστειλα τα δικαιολογητικά και ακόμα παρόλο που έχω κάνει τόσα τηλέφωνα δεν έχουν κάνει τον έλεγχο των δικαιολογητικών. Γιατί τόσο πολύ αργούν? Με διαβεβαίωσαν στο τηλέφωνο ότι την τιμή 0,125 την έχω κατοχυρώσει. Μήπως πρέπει να κλείσω λέτε ραντεβού σε κατάστημα ή να περιμένω να ολοκληρωθεί ηλεκτρονικά η διαδικασία? Ευχαριστώ 

Όταν πήγα στην ΔΕΗ τον Μάρτιο επί δύο μήνες δεν ήξεραν ούτε στο κατάστημα ούτε στο τηλεφωνικό κέντρο τι γίνεται με την αίτηση μου δεν προχωρούσε ούτε και είχα κάποια ενημέρωση κάποια στιγμή μου έρχεται λογαριασμός Απριλίου από την ΔΕΗ,δηλαδή η διαδικασία είχε ολοκληρωθεί σε δύο εβδομάδες αλλά για κάποιο λόγο δεν τον έβλεπαν ούτε στο κατάστημα που έκανα την αίτηση ούτε στην εξυπηρέτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...