Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 minute ago, Alastor192 said:

Α με συγχωρεις δεν το γνωριζα,νομιζα οτι δινανε μονο σε κυμαινομενα. 

Γιατι σκεψου καποιος που ειχε κλεισει σταθερο με 0.03€ απο αρχες 2021, του επεστρεψαν και χρηματα κιολας ? 😛

Βγήκε σχεδόν τσάμπα η χρονιά για όσους πρόλαβαν το περσινό 0.020 της ΔΕΗ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Alastor192 said:

Α με συγχωρεις δεν το γνωριζα,νομιζα οτι δινανε μονο σε κυμαινομενα. 

Γιατι σκεψου καποιος που ειχε κλεισει σταθερο με 0.03€ απο αρχες 2021, του επεστρεψαν και χρηματα κιολας ? 😛

@korakios @ekrepali Για ποιον να λέει, για ποιον να λέει; 😅🤭🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

@korakios @ekrepali Για ποιον να λέει, για ποιον να λέει; 😅🤭🤔

Το ότι έχουμε λογαριασμούς μείον, δε σημαίνει ότι πήραμε λεφτά. Κάτσε να δούμε τι σόι διορθώσεις θα κάνουν (αν θα κάνουν), και στο τέλος μπορεί να βγει μηδενικό. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

@libertini Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θα ήθελα να μου επιβεβαιώσεις αν σου ζήτησαν όλα αυτά για ανανέωση του συμβολαίου και όχι για σύναψη νέου συμβολαίου με μεταφορά από άλλο πάροχο. 

έχεις δίκιο, ανανέωση θέλεις! αυτά τα ζήτησαν για αλλαγή παρόχου! μια άλλη ανάρτηση θα διάβασα για αλλαγή παρόχου και θα  σας μπέρδεψα! χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, libertini είπε

Εγώ πήγα στο κατάστημα για το ίδιο πρόγραμμα, σε 10 λεπτά τελείωσα. Φρόντισε να έχεις φωτογραφία της ένδειξης μετρητή, τελευταίο λογαριασμό φυσικού αερίου με απόδειξη πληρωμής του (εγώ είχα πάγια εντολή οπότε έδωσα το screenshot της πληρωμής από την εφαρμογή της τράπεζας), ταυτότητα, αποδεικτικό ΑΦΜ. Σαν ιδιοκτήτρια μου ζήτησαν και το Ε1 αλλά επειδή δεν έχει εκδοθεί ακόμη έδωσα το συμβόλαιο της αγοράς της κατοικίας. Αν δεν είσαι ιδιοκτήτης και είσαι ενοικιαστής δεν γνωρίζω τι άλλο θα ζητήσουν. Πάντως με την φωτογραφία της ένδειξης του μετρητή δεν χρειάστηκε να περάσει η ΕΔΑ για μέτρηση και η αλλαγή έγινε σε δυο εβδομάδες λόγω 15 Αύγουστου. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Τέλεια όλα αυτά, θα τα χρειαστώ.

Μια ερώτηση κιώλας.

Σύντομα θα πάω Δεη, λέω για ρεύμα και αέριο. Ρεύμα κατέληξα στο Γ1.

Αέριο βλέπω ότι οιι πιο πολλοί προτείνεται το σταθερό Gas Control. Μιας και θα έχω και το ρεύμα εκεί, μήπως με συμφέρει καλύτερα να πάω στο Gas Benefit, για το 30% έκπτωση στο ρεύμα. Ή πολύ ρίσκο τα δύο χρόνια με τέτοιες καταστάσεις? Το "Τιμή TTF +0,040" μπορεί να μας καταστρέψει, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Tzimmys είπε

Ρεύμα κατέληξα στο Γ1.

ξανασκέψου το (στο άλλο θέμα περι ρεύματος)

38 λεπτά πριν, Tzimmys είπε

μήπως με συμφέρει καλύτερα να πάω στο Gas Benefit, για το 30% έκπτωση στο ρεύμα.

δεν έχει καμία σχέση το 30% με το ρεύμα , για την τιμή αερίου λέει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στην ΔΕΗ με συμβόλαιο στο gas control μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου περίπου. Αν δεν κάνω τίποτα για νέο συμβόλαιο τί γίνεται; Ανανεώνεται το gas control για έναν χρόνο με την τιμή που θα υπάρχει στα τέλη Σεπτεμβρίου και χάνω προφανώς και την έκπτωση για νέους καταναλωτές (τώρα βέβαια μόνο την εγγύηση δεν ζητάνε στους νέους) ή με βάζουν σε κανένα ανοιχτό κυμαινόμενο τιμολόγιο όπου μπορώ να φύγω ότι ώρα θέλω, αλλά με τις τιμές στα ύψη σε σχέση με τα άλλα δύο προγράμματα.

Στις 21/7/2022 στις 2:32 ΜΜ, ekrepali είπε

Αν πήραμε κάτι παραπάνω που δεν το δικαιούμασταν έχουν το δικαίωμα να το ζητήσουν πίσω. Το λέει ο Κώδικας Προμήθειας Φυσικού Αερίου που είναι νόμος. Κι εγώ θέλω να τη σκαπουλάρουμε ειδικά για τη ΔΕΠΑ που είναι μεγάλα τα ποσά... αλλά αν τα πάρουν πίσω επειδή δε γίνεται να προκύπτουν αρνητικές χρεώσεις, εεε δεν έχουμε πάτημα να ζητήσουμε και τα ρέστα.

Αν φύγεις τώρα μπορεί να γλυτώσεις... από κει και πέρα αν εκδώσει η ΔΕΗ αναδρομικό λογαριασμό, κι αν η ΕΔΑ εκτελεί διακοπές για φέσια σε παλιούς παρόχους, αυτό είναι άλλη συζήτηση. Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι νομίζει... εγώ ενημέρωσα για να μη βρεθεί κανείς προ εκπλήξεως.

Επαναλαμβάνω, μη το σκαλίσετε το θέμα μήπως και περάσει στα ψιλά και τη γλυτώσουμε.

Πάντως αν κάνουν αναδρομική εκκαθάριση, θα πρέπει αυτή να επηρεάσει και το επίδομα θέρμανσης (ζημιωθήκαμε εκεί) όπου τότε παραδίδαμε μικρούς λογαριασμούς, ενώ τώρα ίσως πάνε να μας τους βγάλουν αναδρομικά πιο φουσκωμένους.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Krusty είπε

Είμαι στην ΔΕΗ με συμβόλαιο στο gas control μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου περίπου. Αν δεν κάνω τίποτα για νέο συμβόλαιο τί γίνεται; Ανανεώνεται το gas control για έναν χρόνο με την τιμή που θα υπάρχει στα τέλη Σεπτεμβρίου και χάνω προφανώς και την έκπτωση για νέους καταναλωτές (τώρα βέβαια μόνο την εγγύηση δεν ζητάνε στους νέους) ή με βάζουν σε κανένα ανοιχτό κυμαινόμενο τιμολόγιο όπου μπορώ να φύγω ότι ώρα θέλω, αλλά με τις τιμές στα ύψη σε σχέση με τα άλλα δύο προγράμματα.

Πάντως αν κάνουν αναδρομική εκκαθάριση, θα πρέπει αυτή να επηρεάσει και το επίδομα θέρμανσης (ζημιωθήκαμε εκεί) όπου τότε παραδίδαμε μικρούς λογαριασμούς, ενώ τώρα ίσως πάνε να μας τους βγάλουν αναδρομικά πιο φουσκωμένους.

Aν δε κάνεις τίποτα, χρεώνεσαι με TTF που δε σε συμφέρει. Μόλις μπεις στο τελευταίο μήνα (δηλαδή τέλη Αυγούστου) τράβα σε κατάστημα ΔΕΗ και κάνε ανανέωση το gas control με 0.12. Εννοείται δεν ανάβεις καλοριφέρ με τέτοιες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...