Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, tollisth είπε

Είναι τόσο υψηλή η τιμολόγηση του Ηρών που η  έκπτωση  πάει περίπατο 

Ακόμα και να ειναι +0,030 / Kwh παλι είναι ανταγωνιστική μέχρι ΤΤF 200 ( Ασε που δεν εχει χρονική δέσμευση και την κάνεις οποτε θες!) υπαρχουν κάπου οι μεχρι τώρα τιμες ΤΤΦα 2022?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, takoskostas είπε

Το παρακάτω πρόγραμμα του ηρωνα ειναι καλύτερο και απο το σταθερο της ΔΕΗ μεχρι ΤΤφ (235)???

«DOUBLE HOME FLEX»

η Αναλογική Τιµή Χρέωσης Προµήθειας Φυσικού Αερίου θα προκύπτει, ανά µήνα, από την Τρέχουσα Τιμή Φυσικού αερίου (ΤΤΦα) σε €/kWh  συν ένα Περιθώριο Εμπορίας ίσο µε 0,006€/kWh  και μείον  ποσοστό 45% της δωρεάν μηνιαίας κατανάλωσης

Χρέωση Φυσικού Αερίου = (Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου +0,006)*0,55

για οσους έχουν και ρεύμα στον ηρωνα .

1. Η τιμή του ΤΤΦα για το πρόγραμμα του ΗΡΩΝ σταμάτησε να ανακοινώνεται μετά το Νοέμβριο του '21 (link).

2. Για το Νοέμβριο του '21 το ΤΤΦα του ΗΡΩΝ ήταν 0,15€/kWh, η αντίστοιχη τιμή της ΔΕΗ ήταν 0,09€/kWh (link).

3. Ακόμα και εάν το ΤΤΦα ισούται με το TTF, το πρόγραμμα του ΗΡΩΝ είναι ωφέλιμο για τιμές κάτω των 221€/MWh (σε σχέση με το σταθερό της ΔΕΗ). Αυτή τη στιγμή (περίοδος χαμηλής ζήτησης αερίου) το φυσικό αέριο διαπραγματεύται στο TTF πάνω από 200€/MWh και, η λογική λέει ότι, μέχρι να έρθει ο χειμώνας η τιμή θα φύγει προς τα πάνω, όχι προς τα κάτω.

4. Πέραν αυτού, αυτό που απέδειξε ο περσινός χειμώνας είναι ότι μόνο η ΔΕΗ τηρεί τα συμβόλαια που συνάπτει, ενώ όλοι οι υπόλοιποι, μόλις αρχίσουν να εμφανίζουν ζημιά με τους υπάρχοντες καταναλωτές, ξεκινούν τα ραβασάκια για ανατιμολόγηση. Αυτό είναι κάτι που ο καθένας το σταθμίζει διαφορετικά, αλλά προσωπικά προτιμώ έναν πάροχο που αποδεδειγμένα τηρεί τις υποχρεώσεις των συμβολαίων που συνάπτει, ακόμα και εάν αυτό ενέχει το ρίσκο να πληρώσω κάτι παραπάνω.

5. Επίσης, εάν δεις στο site, περιγράφεται το εξής:

"Οι χρεώσεις του ως άνω πίνακα αφορούν αποκλειστικά στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου για την προμήθεια Φυσικού Αερίου υπό την προϋπόθεση μη ενεργοποίησης του δικαιώματος του προμηθευτή να εφαρμόσει όρους αναπροσαρμογής και δεν περιλαμβάνουν τον ΦΠΑ και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Ο ακριβής προσδιορισμός αυτών επεξηγείται στους Γενικούς Όρους του Προγράμματος."

Αυτό σημαίνει ότι θα πληρώνεις ρήτρα αναπροσαρμογής TTF πάνω στην τιμή που διαμορφώνεται με ΤΤΦα. Το είδαμε να γίνεται πέρσι στο Zenith Flex. Χονδρικά, με ΤΤΦα 0,20 και TTF 200 θα πληρώνεις:

Τελική τιμή=(0,20+0,006)*0,55+200/1000=0,313€/kWh.

Επεξ/σία από ekechagi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekechagi είπε

5. Επίσης, εάν δεις στο site, περιγράφεται το εξής:

"Οι χρεώσεις του ως άνω πίνακα αφορούν αποκλειστικά στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου για την προμήθεια Φυσικού Αερίου υπό την προϋπόθεση μη ενεργοποίησης του δικαιώματος του προμηθευτή να εφαρμόσει όρους αναπροσαρμογής και δεν περιλαμβάνουν τον ΦΠΑ και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Ο ακριβής προσδιορισμός αυτών επεξηγείται στους Γενικούς Όρους του Προγράμματος."

δεν ισχύει στους ειδικούς όρους του flex

φυσικά το flex παραμένει ακριβότερο , ανάλογα τα κέφια της εταιρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, takoskostas είπε

Ακόμα και να ειναι +0,030 / Kwh παλι είναι ανταγωνιστική μέχρι ΤΤF 200 ( Ασε που δεν εχει χρονική δέσμευση και την κάνεις οποτε θες!) υπαρχουν κάπου οι μεχρι τώρα τιμες ΤΤΦα 2022?

Για την πλάκα πέρυσι την έφτασε 0.2014 φαντάσου φέτος τη θα κάνουν,αυτά είναι τα τυράκια που βάζουν και πάμε και μετά όταν είναι να φύγεις είναι ολόκληρη διαδικασία, όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ έχω 5 μήνες που έφυγα και ακόμη παιδεύομαι να πάρω την εγγύηση πίσω έχουν πολύ χάλια εξυπηρέτηση και πλήρη αδιαφορία και συνέχεια τιμολογουν πολύ παραπάνω από το  ttf ούτε από έξω ξανά στον Ηρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2022 στις 4:32 ΜΜ, Manolo7 είπε

περσι η δεη ειχε συγκεκριμενα καταστηματα που εξυπηρετουσαν για φυσικο αεριο, αλλαξε αυτο η απλα δεν τα βρισκω στο σαιτ τους?απλα σημεια εξυπηρετησης λεει

γνωριζει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο σίγουροι είμαστε οτι φέτος θα δοθούν κρατικές ενισχύσεις στα σταθερά τιμολόγια, και δεν θα ακολουθήσουν την τακτική του ρεύματος??? ειδικά μετα απο τις αναρτήσεις απο κάποιους με αρνητικούς λογαριασμούς αέριου λογο σταθερού τιμολογίου και επιδότησης  ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, takoskostas είπε

Ποσο σίγουροι είμαστε οτι φέτος θα δοθούν κρατικές ενισχύσεις στα σταθερά τιμολόγια, και δεν θα ακολουθήσουν την τακτική του ρεύματος??? ειδικά μετα απο τις αναρτήσεις απο κάποιους με αρνητικούς λογαριασμούς αέριου λογο σταθερού τιμολογίου και επιδότησης  ???

άγνωστο στη μπανανία τι θα κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/8/2022 στις 9:38 ΜΜ, Thresh είπε

Μακάρι να έληγε και το δικό μου πριν τις 30 Σεπτεμβρίου ή ακόμα καλύτερα πριν τις 31 Αυγούστου για να πήγαινα στο Gas Control με τα 0.125 ώστε να ελπίζω σε επιδότηση.

Τι παίζει με αυτές τις ημερομηνίες; Είμαι με 0,5 0,05 μέχρι 24 Δεκέμβρη, μετά θα κάψω τα έπιπλα στο τζάκι, ξεκινώντας από τον ηλίθιο καναπέ της γυναίκας μου.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kirileman είπε

Τι παίζει με αυτές τις ημερομηνίες; Είμαι με 0,5 μέχρι 24 Δεκέμβρη, μετά θα κάψω τα έπιπλα στο τζάκι, ξεκινώντας από τον ηλίθιο καναπέ της γυναίκας μου.

Είμαι με 0,5

αμαν με αυτο το μηδενικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
34 minutes ago, kirileman said:

Τι παίζει με αυτές τις ημερομηνίες; Είμαι με 0,5 μέχρι 24 Δεκέμβρη, μετά θα κάψω τα έπιπλα στο τζάκι, ξεκινώντας από τον ηλίθιο καναπέ της γυναίκας μου.

0.05 😛

Υποθέτουμε με βάση τις περσινές ότι θα γίνουν και φέτος αλλαγές στα τιμολόγια. RNG ασφαλώς... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, rose from hell είπε

Είμαι με 0,5

αμαν με αυτο το μηδενικο

 

16 λεπτά πριν, Thresh είπε

0.05 😛

Υποθέτουμε με βάση τις περσινές ότι θα γίνουν και φέτος αλλαγές στα τιμολόγια. RNG ασφαλώς... 😛

Φιξντ. Θα το δει κανείς ανυποψίαστος και θα πάθει εγκεφαλικό. Να υποθέσω ότι περιμένουμε πάνω από 0,2 (bye bye μηδενικό).

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, kirileman said:

Να υποθέσω ότι περιμένουμε πάνω από 0,2 (bye bye μηδενικό).

Ποσιμπολ...

Γι' αυτό αν μπορώ να ανανεώσω μέχρι το τέλος του μήνα θα το κάνω κι ας έχω μέχρι αρχές Οκτωβρίου το 0.020.

Φαντάσου...10x

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,
Η ερώτηση αφορά του φουσκωμένους λογαριασμούς που ήρθαν την περασμένη Άνοιξη & Χειμώνα. Έχω ένα γνωστό που πλήρωσε 500+ και 400+ δύο απανωτούς λογαριασμούς και με ρώτησε αν ξέρω κάτι για επιδότηση (όπως έγινε αντίστοιχα με το ρεύμα κλπ). Εγώ δεν είχα ποτέ φυσικό αέριο και δεν έχω ιδέα αλλά και στο ίντερνετ που το έψαξα, δεν υπάρχει κάτι πρόσφατα που να εξηγεί τι παίζει.
Οπότε ξέρει κάποιος αν γίνονται αιτήσεις (ή έγιναν) για επιδότηση στους λογαριασμούς αερίου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...