Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, NikosRocknRolla είπε

Ε σαν να μην ήταν αναμμένο Ε οι θα και εγώ αλλά αυτό ρουφούσε σαν τρελό από ότι φαίνεται. Το νοικιάζω το σπίτι. 
Απλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω γώ από μόνος. Πρέπει μάλλον να αλλαχτούν πράγματα όπως κουφώματα γιατί έχει τα συρωμενα τα παλιά η μόνωση να υποθέσω;

Spoiler

Καλο θα είναι να έρθεις σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη,αν ειναι εφικτο να κανει κάποια παρέμβαση προτου ξεκινησεις ο χειμωνας, πες τον δεν εχεις να χασεις τιποτα    

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για το off topic, αλλά η ερώτηση είναι η εξής: Αν αλλάξω σπίτι μπορώ να μεταφέρω τις υπάρχουσες παρόχες(ρευμα/αεριο) με τις υπάρχουσες τιμές ή γίνεται ξανά συμβόλαιο με νέες τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, zestikios είπε

Συγγνώμη για το off topic, αλλά η ερώτηση είναι η εξής: Αν αλλάξω σπίτι μπορώ να μεταφέρω τις υπάρχουσες παρόχες(ρευμα/αεριο) με τις υπάρχουσες τιμές ή γίνεται ξανά συμβόλαιο με νέες τιμές;

γίνεται ξανά συμβόλαιο με νέες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2022 στις 11:04 ΜΜ, ekrepali είπε

Δε φλέπεις τι γίνεται πάνω... το κυμαινόμενο πήγε 250 (0.25) αρχική τιμη. Τράβα σε κατάστημα και υπέγραψε το control 0.12... μη μπλέκεις με τηλέφωνα. Kι εννοείται μην ανάβεις καλοριφέρ φέτος, αν δεν έχεις λεφτά να πληρώσεις.

Πηγα σημερα στο καταστημα της δεη κ ανανεωσα την μια παροχη που εχω στο 0,125 κ αφησα εκκρεμοτητα την αλλη να ξαναπαω σε 6 μερες γτ δεν ειχα μπει στον τελευταιο μηνα του συμβολαιου.....για καποιο λογο μου λεγανε να κανω το benefit γτ το gas control ειναι ακριβο αλλα ειπα να το ρισκαρω....παντως μου ειπανε οτι η αλλαγη μετα για αλλο προγραμμα ειναι δωρεαν (αυτο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει).....δλδ αν πεσει το ttf τοτε μπορω να παω στο benefit δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, desiro είπε

Πηγα σημερα στο καταστημα της δεη κ ανανεωσα την μια παροχη που εχω στο 0,125 κ αφησα εκκρεμοτητα την αλλη να ξαναπαω σε 6 μερες γτ δεν ειχα μπει στον τελευταιο μηνα του συμβολαιου.....για καποιο λογο μου λεγανε να κανω το benefit γτ το gas control ειναι ακριβο αλλα ειπα να το ρισκαρω....παντως μου ειπανε οτι η αλλαγη μετα για αλλο προγραμμα ειναι δωρεαν (αυτο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει).....δλδ αν πεσει το ttf τοτε μπορω να παω στο benefit δωρεαν

Σου είπαν οτιδήποτε άλλο για το gas control, δηλ. αν πρόκειται να αλλάξουν την τιμή και πότε;

Αυτό για την δωρεάν αλλαγή το έχει δει κανείς πουθενά γραμμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙλησα σημερα με ΔΕΗ για ανανεωση του gascontrol. Ενω η αρχικη μου περιοδος καταναλωσης ειναι απο 1/10/21 το τσακαλι στο τηλ μου λεει οτι η συμβαση μου ληγει στις 17/11/22. Μετα απο ποση ωρα και χωρις να υπαρχει συννενοηση κατεληξε οτι μπορει να γινει και τωρα ανανεωση ασχετα που ληγει τοτε και προχωρησαμε σε ανανεωση. Στην διαδικασια της αιτησης, δεν ηξερε που πανε τα 4.. τελικα μετα απο 45λεπτα στο τηλ και πολλες διακοπες καταφεραμε να την ολοκληρωσουμε και να στειλω με email τα εγγραφα.. 

Δεν ξερω εαν γινει τελικα με βαση την εικονα που ειδα, γιατι και η συμβαση που μου στειλανε εχει καποια λαθη αλλα ειδωμεν.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλη φάση, παίζει να πάω σε κατάστημα την επόμενη εβδομάδα μπας και γίνει η διαδικασία γρηγορότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, VirusX2gr είπε

ΜΙλησα σημερα με ΔΕΗ για ανανεωση του gascontrol. Ενω η αρχικη μου περιοδος καταναλωσης ειναι απο 1/10/21 το τσακαλι στο τηλ μου λεει οτι η συμβαση μου ληγει στις 17/11/22. Μετα απο ποση ωρα και χωρις να υπαρχει συννενοηση κατεληξε οτι μπορει να γινει και τωρα ανανεωση ασχετα που ληγει τοτε και προχωρησαμε σε ανανεωση. Στην διαδικασια της αιτησης, δεν ηξερε που πανε τα 4.. τελικα μετα απο 45λεπτα στο τηλ και πολλες διακοπες καταφεραμε να την ολοκληρωσουμε και να στειλω με email τα εγγραφα.. 

Δεν ξερω εαν γινει τελικα με βαση την εικονα που ειδα, γιατι και η συμβαση που μου στειλανε εχει καποια λαθη αλλα ειδωμεν.. 

Φιλε δεν ειμαι σιγουρος οτι θα γινει η αλλαγη......πρεπει να μπεις τελευταιο μηνα συμβολαιου.....εμενα σκεψου που πηγα απ το καταστημα μπαινω στον τελευταιο μηνα την αλλη Πεμπτη κ δεν τον αφηνε τον υπαλληλο το συστημα.....μου εδωσε ενα χαρτι εκκρεμοτητας κ μου εοπε να παω την αλλη Πεμπτη!!

6 ώρες πριν, tempo είπε

Σου είπαν οτιδήποτε άλλο για το gas control, δηλ. αν πρόκειται να αλλάξουν την τιμή και πότε;

Αυτό για την δωρεάν αλλαγή το έχει δει κανείς πουθενά γραμμένο;

Δυστυχως δεν ξερανε για πιθανη αλλαγη του προγραμματος στις 31/8....βεβαια οσο ανεβαινει το αετιο το βλεπω πολυ πιθανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω κατι, οταν λεει η ΔΕΗ στο GasControl 0,125 €/kwn τη στιγμη που η Ζενιθ στο GasHomeStar λεει 0,02998 €/kwh αυτο σημαινει οτι ειναι 4 φορες πιο ακριβη η ΔΕΗ;

Επισης, οταν βλεπω κοστος ανα kwh προφανως θα το πολλαπλασιζω με το 11,35 για να ποσα κυβικα ειναι, σωστα; Δηλαδη το κυβικο στην ΔΕΗ ειναι 0,125 * 11,35=1,41 € και στην Ζενιθ 0,02998*11,35=0,34 €; Αυτο ισχυει;

Επεξ/σία από cpavlidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

Να ρωτησω κατι, οταν λεει η ΔΕΗ στο GasControl 0,125 €/kwn τη στιγμη που η Ζενιθ στο GasHomeStar λεει 0,02998 €/kwh

0,02998 €/kwh + ρήτρα αναπροσαρμογής TTF,

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , μάντεψε TTF χειμώνα και δες τελικές τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

0,02998 €/kwh + ρήτρα αναπροσαρμογής TTF,

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , μάντεψε TTF χειμώνα και δες τελικές τιμές

Καταλαβα αγαπητε, αν υποθεσουμε οτι δεν θα πεσει η τιμη ΤΤF κατω απο τα 125 τον χειμωνα το να παει κανεις στο σταθερο της δεη ειναι μονοδρομος. 

Ερώτηση : Στο σταθερο της ΔΕΗ αν το κρατος δωσει επιδοτησεις, θα τις παρουν και αυτοι ή είναι εκτος επιδοτησεων επειδη ειναι σταθερο; 

ΥΓ:Σε ευχαριστω πολυ παντως γιατι περσι, με τις δικες σου απαντησεις (και αλλων αλλα κυριως τις δικες σου) με επεισες και εκανα το σταθερο της δεη το homeonline και γλιτωσα πολλα χρηματα, το εκανα τον οκτωμβρη του 2021 και 5 Δεκ 2021 το κλεισανε , πληρωνω 9μιση σεντς μονο.....να εισαι καλα που με γλιτωσεις απο μεγαλη δαπανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

Ερώτηση : Στο σταθερο της ΔΕΗ αν το κρατος δωσει επιδοτησεις, θα τις παρουν και αυτοι ή είναι εκτος επιδοτησεων επειδη ειναι σταθερο; 

μέχρι στιγμής έδιναν επιδότηση σε όλα τα προγράμματα , άγνωστο τι θα παιχτεί φέτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακάτω πρόγραμμα του ηρωνα ειναι καλύτερο και απο το σταθερο της ΔΕΗ μεχρι ΤΤφ (235)???

«DOUBLE HOME FLEX»

η Αναλογική Τιµή Χρέωσης Προµήθειας Φυσικού Αερίου θα προκύπτει, ανά µήνα, από την Τρέχουσα Τιμή Φυσικού αερίου (ΤΤΦα) σε €/kWh  συν ένα Περιθώριο Εμπορίας ίσο µε 0,006€/kWh  και μείον  ποσοστό 45% της δωρεάν μηνιαίας κατανάλωσης

Χρέωση Φυσικού Αερίου = (Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου +0,006)*0,55

για οσους έχουν και ρεύμα στον ηρωνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, takoskostas said:

Το παρακάτω πρόγραμμα του ηρωνα ειναι καλύτερο και απο το σταθερο της ΔΕΗ μεχρι ΤΤφ (235)???

«DOUBLE HOME FLEX»

η Αναλογική Τιµή Χρέωσης Προµήθειας Φυσικού Αερίου θα προκύπτει, ανά µήνα, από την Τρέχουσα Τιμή Φυσικού αερίου (ΤΤΦα) σε €/kWh  συν ένα Περιθώριο Εμπορίας ίσο µε 0,006€/kWh  και μείον  ποσοστό 45% της δωρεάν μηνιαίας κατανάλωσης

Χρέωση Φυσικού Αερίου = (Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου +0,006)*0,55

για οσους έχουν και ρεύμα στον ηρωνα .

ΤΤΦα δεν είναι ίσο με TTF όμως 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...