Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, wasd είπε

Καλημέρα.

Εϊμαι NRG σε πρόγραμμα που θα καταργηθεί και θα μετατραπεί σε adapt. Θα πάω το απόγευμα δεη να αλλάξω το ρεύμα σε Γ1Ν και ψάχνω και για το αέριο. Απο τις τελευταίες σελίδες έχω καταλάβει οτι η πιο συμφέρουσα επιλογή αυτή την στιγμή είναι το ΔΕΗ myHome GasControl. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή;

Προσπαθώ να τους βρώ και στο τηλέφωνο για να μάθω τα δικαιολογητικά αλλά είμαι αρκετή ώρα σε αναμονή..

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/symvaseis-fysiko-aerio/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εκεί στον Ηρων απλά τραγικοί κοντεύω 5 μήνες που έχω φύγει και ακόμη παιδεύομαι να πάρω την εγγύηση πίσω,εκανα και καταγγελία μέσω ΡΑΕ πριν λίγες μέρες αλλά δεν βλέπω και από εκεί φως στο τούνελ προς το παρών,την ίδια απάντηση συνέχεια ότι θα εκδώσουν τον εκκαθαριστικό 5 μήνες δεν το έχουν κάνει αλλά μπόρεσαν να εκδοσουν έναντι σε ημερομηνία που δεν είμαι σε αυτούς ότι χειρότερο σε εξυπηρέτηση 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κύριοι να ενημερώσω πως μετά απο επικοινωνία για ανανέωση συμβολαίου με την ΔΕΗ για το gas control που λήγει  τέλη Σεπτέμβρη και διαβεβαίωση από πλευράς τους πως μπορώ να προβώ στέλνω όλα τα έγγραφα και σήμερα με κάλεσαν και μου είπαν πως έχουν λάβει τα έγγραφα μου αλλά η ανανέωση θα γίνει τελικά 30/8 και όχι τώρα ... περιέργα πράγματα ... μεγάλη προσοχή στην τηέφωνική επικοινωνία λένε ότι να ναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια!!! ελπιζω να χαλαρωνετε ολοι κ να απολαμβανετε το καλοκαιρι σας!! Σε μερικες μερες ληγει κ εμενα το περιβοητο gas control της ΔΕΗ με τα 0,02 κ ειμαι σε δειλημμα να κανω το gas control ή το gas benefit!! Ξερω ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος αλλα θα ηθελα να δω και τι σκεφτεστε κ εσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μακάρι να έληγε και το δικό μου πριν τις 30 Σεπτεμβρίου ή ακόμα καλύτερα πριν τις 31 Αυγούστου για να πήγαινα στο Gas Control με τα 0.125 ώστε να ελπίζω σε επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, proedros13 είπε

Λοιπόν κύριοι να ενημερώσω πως μετά απο επικοινωνία για ανανέωση συμβολαίου με την ΔΕΗ για το gas control που λήγει  τέλη Σεπτέμβρη και διαβεβαίωση από πλευράς τους πως μπορώ να προβώ στέλνω όλα τα έγγραφα και σήμερα με κάλεσαν και μου είπαν πως έχουν λάβει τα έγγραφα μου αλλά η ανανέωση θα γίνει τελικά 30/8 και όχι τώρα ... περιέργα πράγματα ... μεγάλη προσοχή στην τηέφωνική επικοινωνία λένε ότι να ναι .

"Τέλη Σεπτέμβρη" δεν είναι ημερομηνία. Κοίτα το 1ο λογαριασμό να δεις από πότε ξεκίνησε η τιμολόγηση. Αν η αρχική ημερομηνία είναι 29/8 ή 30/8, ίσως είναι λογικό που σου είπανε ότι η ανανέωση θα γίνει 30/8 και όχι τώρα. Αν η αρχική σου ημερομηνία είναι νωρίτερα, τότε το να αφήσεις την ανανέωση για τις 30/8 είναι επίφοβο.

 

1 ώρα πριν, desiro είπε

Καλησπέρα παιδια!!! ελπιζω να χαλαρωνετε ολοι κ να απολαμβανετε το καλοκαιρι σας!! Σε μερικες μερες ληγει κ εμενα το περιβοητο gas control της ΔΕΗ με τα 0,02 κ ειμαι σε δειλημμα να κανω το gas control ή το gas benefit!! Ξερω ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος αλλα θα ηθελα να δω και τι σκεφτεστε κ εσεις!!!

Δε φλέπεις τι γίνεται πάνω... το κυμαινόμενο πήγε 250 (0.25) αρχική τιμη. Τράβα σε κατάστημα και υπέγραψε το control 0.12... μη μπλέκεις με τηλέφωνα. Kι εννοείται μην ανάβεις καλοριφέρ φέτος, αν δεν έχεις λεφτά να πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Μπήκα και εγώ στο excel και συμπλήρωσα τα κW (7300) και το TTF (250). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως πχ στο πρόγραμμα της Zenith Home Star μου έχει την τιμή 2.275. Σε αυτά τα χρήματα περιλαμβάνεται και η έκπτωση που λένε στο site τους έως 45%; Επίσης ισχύει αυτή η έκπτωση η είναι παραπλανητικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλησπέρα σε όλους! Μπήκα και εγώ στο excel και συμπλήρωσα τα κW (7300) και το TTF (250). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως πχ στο πρόγραμμα της Zenith Home Star μου έχει την τιμή 2.275. Σε αυτά τα χρήματα περιλαμβάνεται και η έκπτωση που λένε στο site τους έως 45%; Επίσης ισχύει αυτή η έκπτωση η είναι παραπλανητικό;

2275 θα πληρώσεις για 7300kw, καθαρά για κατανάλωση (μείον ό,τι επιδότηση δώσει το κράτος). Συν τις ρυθμιζόμενες.

Η τελική τιμή του Star σε Ε/Κwh είναι στη στήλη C, δηλαδή 0.285

Η ονομαστική τιμή του προγράμματος είναι 0.05, με τις εκπτώσεις πάει 0.03. Μετά μπαίνει ρήτρα αναπροσαρμογής TTF και πάει 0.285.

ΔΕΗ GAS control είναι μακράν το φτηνότερο πρόγραμμα με σταθερή τιμή 0.125. Εννοείται και με αυτή τη τιμή δε καις καλοριφέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 

ΔΕΗ GAS control είναι μακράν το φτηνότερο πρόγραμμα με σταθερή τιμή 0.125. Εννοείται και με αυτή τη τιμή δε καις καλοριφέρ.

Βγαίνει κατά μ.ο λίγο σαν  το flex του Ηρων για την σεζόν που περασσε οπότε αν έχεις για σεζόν μια κατανάλωση 7000-8000 kw,δικαιουσε επιδομα,αν παιξει και επιδοτηση ξανα δεν ειναι καθολου ασχημα με τα τωρινα δεδομενα,μια χαρά τα ανάβεις για ένα ποσό της τάξεως 650 εύρω για ένα χειμώνα,τωρα εσυ που εχεις μεγαλες καταναλωσεις ανεβαινει το κοστος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

2275 θα πληρώσεις για 7300kw, καθαρά για κατανάλωση (μείον ό,τι επιδότηση δώσει το κράτος). Συν τις ρυθμιζόμενες.

Η τελική τιμή του Star σε Ε/Κwh είναι στη στήλη C, δηλαδή 0.285

Η ονομαστική τιμή του προγράμματος είναι 0.05, με τις εκπτώσεις πάει 0.03. Μετά μπαίνει ρήτρα αναπροσαρμογής TTF και πάει 0.285.

ΔΕΗ GAS control είναι μακράν το φτηνότερο πρόγραμμα με σταθερή τιμή 0.125. Εννοείται και με αυτή τη τιμή δε καις καλοριφέρ.

Όποτε αν καταλαβαίνω σωστά, αυτά τα 2250 θα μειωθούν κάπως με την επιδότηση αλλά μετά θα αυξηθούν πάλι λόγω των ρυθμιζόμενων;;; 

Και όποτε θα είναι παραπάνω από τα 2275;;

2 ώρες πριν, tollisth είπε

Βγαίνει κατά μ.ο λίγο σαν  το flex του Ηρων για την σεζόν που περασσε οπότε αν έχεις για σεζόν μια κατανάλωση 7000-8000 kw,δικαιουσε επιδομα,αν παιξει και επιδοτηση ξανα δεν ειναι καθολου ασχημα με τα τωρινα δεδομενα,μια χαρά τα ανάβεις για ένα ποσό της τάξεως 650 εύρω για ένα χειμώνα,τωρα εσυ που εχεις μεγαλες καταναλωσεις ανεβαινει το κοστος 

Την κατανάλωση αυτήν την είχα με 17 βαθμούς μέσα στο σπίτι. Αν θεωρείται μεγάλη πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και ποσό να το ρίξω;

 

ενταξει φέτος μάλλον θα παιχτεί σόμπα υγραερίου και τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

 

Την κατανάλωση αυτήν την είχα με 17 βαθμούς μέσα στο σπίτι. Αν θεωρείται μεγάλη πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και ποσό να το ρίξω;

 

ενταξει φέτος μάλλον θα παιχτεί σόμπα υγραερίου και τέλος. 

Είναι σχεδόν σαν μην το είχες αναμμένο στους 17 και είχες αυτήν την κατανάλωση,ότι και να βάλεις τζάμπα λεφτά θα πληρώνεις δεν ξέρω αν δικό σου ή νοικιάζεις αλλά κάτι πρέπει να κάνεις με τις απώλειες και εγώ φέτος είχα καταναλώσει περίπου  στις 7000 kwh και κάτι άλλα είχα 22-23 βαθμούς,πρώτα πρέπει να δεις το θέμα με τις απώλειες και μετά όλα τα άλλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tollisth είπε

Είναι σχεδόν σαν μην το είχες αναμμένο στους 17 και είχες αυτήν την κατανάλωση,ότι και να βάλεις τζάμπα λεφτά θα πληρώνεις δεν ξέρω αν δικό σου ή νοικιάζεις αλλά κάτι πρέπει να κάνεις με τις απώλειες και εγώ φέτος είχα καταναλώσει περίπου  στις 7000 kwh και κάτι άλλα είχα 22-23 βαθμούς,πρώτα πρέπει να δεις το θέμα με τις απώλειες και μετά όλα τα άλλα 

Ε σαν να μην ήταν αναμμένο Ε οι θα και εγώ αλλά αυτό ρουφούσε σαν τρελό από ότι φαίνεται. Το νοικιάζω το σπίτι. 
Απλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω γώ από μόνος. Πρέπει μάλλον να αλλαχτούν πράγματα όπως κουφώματα γιατί έχει τα συρωμενα τα παλιά η μόνωση να υποθέσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...