Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, proedros13 είπε

image.png.f4ad134cd66da388262e2de6ed074b76.png

Eίμαι στο gas control και αυτός είναι ο τελευταίος λογαριασμός που έχω λάβει , είναι τώρα αυτό φυσιολογικό ???

22/03/2022  ηταν ο τελευταιος μου λογαριασμος

επομενη καταμετρηση  16/11/2022

 

myHome GasControl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

Γι'αυτό έχουμε πει δεκάδες φορές να γίνονται οι αιτήσεις στο κατάστημα (και τραβάμε φωτογραφία την αίτηση).

Εξ αποστάσεως (τηλεφωνικές αιτήσεις και αποστολή με courier) έκαναν μέχρι κι ένα μήνα να ολοκληρωθούν. Τώρα με τα mail φαντάζομαι θα υπάρχουν ίδιες καθυστερήσεις. Το gas control μάλλον λήγει τέλος Αυγούστου... αλλά αν έχεις υπογράψει τον Αύγουστο δε παίζει ρόλο πότε θα ενεργοποιηθεί η παροχή (ακόμα και το Σεπτέμβρη). Το θέμα είναι να έχουν παραλάβει τα χαρτιά και να μη σου πούνε ότι πχ τα έστειλες λάθος κλπ.

 

Έχω email τους που μου απάντησαν ότι τα έχουν λάβει και ότι θα ελεγχθούν και θα με ενημερώσουν ότι είναι οκ. Σε αρκετά τηλέφωνα είπαν ότι μετράει το αρχικό αίτημα για κατοχύρωση τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 22/8 επιστρέφω από διακοπές. Αν δω ότι μέχρι τότε δεν έχουν δει στην ΔΕΗ τα δικαιολογητικά που τους έστειλα με μαιλ μαζί με την υπεύθυνη δήλωση ότι αποδέχομαι το συμβόλαιο που μου έστειλαν, μπορώ να κλείσω ραντεβού να πάω από κοντά να κάνω την διαδικασία σε κατάστημα ΔΕΗ με τα δικαιολογητικά από κοντά? Ή θα μου που πρέπει να ολοκληρωθεί ηλεκτρονικά? Με έχουν αγχωσει που καθυστερουν. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, rose from hell είπε

22/03/2022  ηταν ο τελευταιος μου λογαριασμος

επομενη καταμετρηση  16/11/2022

 

myHome GasControl

βάλε κι 1-1.5 μήνα  για την έκδοση, καλό 2023 🤣

υπάρχει κάποιος που να έκανε αίτηση στην ΔΕΗ τέλη Μαρτίου και να έχει πάρει λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε περιμένω λογαριασμό με το νέο έτος ... ότι να 'ναι ... Επίσης να αναφέρω πως με λήξη συμβολαίου τέλος Σεπτέμβρη μου έστειλαν εχθές μέσω email τα έγγραφα για ανανέωση συμβολαίου στο 0,125 χωρίς να λέει κάτι για ρήτρα, κάτι το οποίο τους ρώτησα επανειλημμένα και στο τηλέφωνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/8/2022 στις 6:01 ΜΜ, zestikios είπε

Καλησπέρα, έβαλα πρόσφατα ρευμα+αεριο στην ΔΕΗ. Το ρεύμα είναι στο δικό μου όνομα , έχω ενεργοποιήσει και το ebill. το αέριο ειναι στο όνομα της γυναικας μου. Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να προσθέσω και το αέριο στο ebill να τα βλέπω όλα μαζί; Ή το ebill είναι μονο για ρεύμα;

ebill έχει και το ρεύμα και το αέριο. Το ρεύμα ειναι στο δικό σου ΑΦΜ και το αέριο στο ΑΦΜ της γυναίκας σου. Οπότε δεν μπορείς να τα βάλεις και τα δύο στο δικο σου ebill.
Θα πρέπει να φτιάξεις καινούργιο ebill στο όνομα της συζύγου, στο οποίο θα βλέπεις το αέριο.

 

Επεξ/σία από enterhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2022 στις 6:01 ΜΜ, zestikios είπε

Καλησπέρα, έβαλα πρόσφατα ρευμα+αεριο στην ΔΕΗ. Το ρεύμα είναι στο δικό μου όνομα , έχω ενεργοποιήσει και το ebill. το αέριο ειναι στο όνομα της γυναικας μου. Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να προσθέσω και το αέριο στο ebill να τα βλέπω όλα μαζί; Ή το ebill είναι μονο για ρεύμα;

Το ebill είναι και για ρεύμα και για αέριο. Στο ebill σου, εμφανίζονται οι παροχές που έχεις στο δικό σου ΑΦΜ.

Αν η γυναίκα σου έχει κωδικούς από παλιά, ισχύουν ακόμα. Αν όχι, δε θυμάμαι αν μπορεί να κάνει εγγραφή για να βλέπει το αέριο.Ο @korakios ξέρει... είναι ίδια περίπτωση, μόνο αέριο.

Στις 11/8/2022 στις 7:39 ΜΜ, proedros13 είπε

image.png.f4ad134cd66da388262e2de6ed074b76.png

Eίμαι στο gas control και αυτός είναι ο τελευταίος λογαριασμός που έχω λάβει , είναι τώρα αυτό φυσιολογικό ???

Όχι, κανονικά θα έπρεπε να βγάλουν λογαριασμό με τη μέτρηση του Μαϊου. Εμένα έβγαλαν λογαριασμό με μέτρηση που έστειλα ο ίδιος στο site της ΕΔΑ. Το ίδιο θα κάνω και τον Σεπτέμβριο. Διάβασε τα posts της περασμένης βδομάδας, δεν τα ξαναγράφω.

5 ώρες πριν, proedros13 είπε

Οπότε περιμένω λογαριασμό με το νέο έτος ... ότι να 'ναι ... Επίσης να αναφέρω πως με λήξη συμβολαίου τέλος Σεπτέμβρη μου έστειλαν εχθές μέσω email τα έγγραφα για ανανέωση συμβολαίου στο 0,125 χωρίς να λέει κάτι για ρήτρα, κάτι το οποίο τους ρώτησα επανειλημμένα και στο τηλέφωνο 

Πότε ακριβώς λήγει. Εμένα 27, δε μου έστειλαν τίποτα.

Εσύ ζήτησες ανανέωση, ή σου τα έστειλαν από μόνοι τους;

5 ώρες πριν, tempo είπε

Έχουμε τιμές/KWh για τον Ιούλιο απο διάφορες εταιρείες;

Στο excel του κοράκιου, βάλε ttf 200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/08/2022 at 19:39, proedros13 said:

image.png.f4ad134cd66da388262e2de6ed074b76.png

Eίμαι στο gas control και αυτός είναι ο τελευταίος λογαριασμός που έχω λάβει , είναι τώρα αυτό φυσιολογικό ???

Εμένα με ενεργή τηλεμετρηση που παίρνουν μετρήσεις τελευταία μέρα κάθε μήνα και όντως από 27/5 δεν έχει βγει νεότερος λογαριασμός. Ίσως ο @ekrepali να έχει νεότερο λογαριασμο επειδή δεν είμαι απ´οσο καταλαβαίνω αθηνα. Η ΕΔΑ αττικης είναι κάπως δυσκοιλια γενικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marmagia είπε

Ίσως ο @ekrepali να έχει νεότερο λογαριασμο επειδή δεν είμαι απ´οσο καταλαβαίνω αθηνα. Η ΕΔΑ αττικης είναι κάπως δυσκοιλια γενικά 

Θεσαλλία είμαι... ο λογαριασμός βγήκε με δική μου ένδειξη που έστειλα εδώ τον Μάιο. https://www.edathess.gr/kataxwrhsh-endeikshs-metrhth/ Η ΔΕΗ δεν έλαβε υπόψιν τις επιτόπιες μετρήσεις του Μαΐου, φαντάζομαι δε λαμβάνουν υπόψιν και τις τηλεμετρήσεις άγνωστο για πιο λόγο. Όσοι είστε Θεσ/νίκη-Θεσσαλία δοκιμάστε να δώσετε ένδειξη στη παραπάνω σελίδα το Σεπτέμβριο (αν είναι στη 3η ή 4η περίοδο τιμολόγησης). Λεπτομέρεις σε προηγούμενες σελίδες κάπου εντός της εβδομάδας.

Για ΕΔΑ Αττικής εδώ: https://edaattikis.gr/gr/tools/counter Δοκιμάστε να στείλετε καμιά μέτρηση αρχές Σεπτέμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, tempo είπε

....στο ιστορικό τιμών TTF απο protergia, ΔΕΗ είδα ότι για Ιούλιο TTF περίπου 106

δες στο excel στο Β26 κελί έχω λινκ για τις τρέχουσες των επόμενων μηνών

το 200 είναι μέχρι στιγμής ρεαλιστικό νούμερο

στα σχόλια έχω τα προγράμματα που έχουν άγνωστη τιμή προμήθειας (ανάλογα τα κέφια του προμηθευτή) , γιαυτό και δεν συμπεριλαμβάνονται στο excel

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Εϊμαι NRG σε πρόγραμμα που θα καταργηθεί και θα μετατραπεί σε adapt. Θα πάω το απόγευμα δεη να αλλάξω το ρεύμα σε Γ1Ν και ψάχνω και για το αέριο. Απο τις τελευταίες σελίδες έχω καταλάβει οτι η πιο συμφέρουσα επιλογή αυτή την στιγμή είναι το ΔΕΗ myHome GasControl. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή;

Προσπαθώ να τους βρώ και στο τηλέφωνο για να μάθω τα δικαιολογητικά αλλά είμαι αρκετή ώρα σε αναμονή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...