Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, ekrepali είπε

Eμένα έβγαλαν εκκαθαριστικό 27/5 (τον ανέβασαν στο ebill αρχές Ιουνίου) με δική μου ένδειξη αρχές Μαϊου, ενώ η ΕΔΑ πήρε επιτόπια μια μέρα αργότερα. Και στον Κοράκιο έστειλαν λογαριασμό που επίσης είχε στείλει δική του ένδειξη. Μάλιστα οι λογαριασμοί που μας έστειλαν αναγράφονται ως εκκαθαριστικοί.

Ήταν περίεργη η φάση από τότε που έστειλαν τους λογαριασμούς του Μαρτίου και έγραφε επόμενη καταμέτρηση το Νοέμβριο λες και είχαν σκοπό να μη λάβουν υπόψιν τις επιτόπιες καταμετρήσεις της ΕΔΑ τον Μάιοκαι τις εκτιμήσεις της ΕΔΑ τον Σεπτέμβριο. Αλλά τις δικές μας μετρήσεις τις έλαβαν υπόψιν... ό,τι να'ναι.

Με τι ημερομηνιες κατανάλωσης σου έβγαλαν λογαριασμό στις 27/5?γιατι και εμένα μου έβγαλαν λογαριασμό εκείνη την ημερομηνία, με ημερομηνία κατανάλωσης εως 6/5 χωρίς να χω δώσει ένδειξη. Βασικα τηλεμέτρηση δεν έχουμε όλοι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, libera είπε

Αυτό που αναφέρεις αφορά τις τακτικές καταμετρήσεις.Σύμφωνα με τη ΔΕΗ όταν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες που αφορούν το νέο συμβόλαιο και οριστικοποιηθεί ,κάνει αίτημα στην ΕΔΑ ΘΕΣ και γίνεται νέα καταμέτρηση(Τη διαδικασία αυτή μου την επιβεβαίωσαν και από ΕΔΑ ΘΕΣ).

Βέβαια αυτά πρέπει να επαληθευτούν στην πράξη.

Σιγά μην έρθει η ΕΔΑ εκτάκτως να μετρήσει για αλλαγή προγράμματος της ΔΕΗ. Μόνο για προγραμματισμένες μετρήσεις έρχονται και για μέτρηση αλλαγή παρόχου. Το γράφει εξάλλου και στους όρους ότι η αλλαγή προγράμματος γίνεται στην επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση (αφού πρώτα έχουν περάσει 30 μέρες απ'την υπογραφή).

43.jpg.7b15f0247982fce7ec6351a3a169d147.jpg

Οπότε για όσους έχουν αναλογικούς ή ψηφιακούς μετρητές, μάλλον κατά το Νοέμβρη-Δεκέμβρη θα γίνει η αλλαγή προγράμματος για όσους υπογράψουν τώρα.

Για όσους έχουν ψηφιακό μετρητή (νομίζω γίνονται οι καταμετρήσεις μηναίως) προφανώς η διαδικασία θα είναι πιο γρήγορη.

28 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Με τι ημερομηνιες κατανάλωσης σου έβγαλαν λογαριασμό στις 27/5? γιατι και εμένα μου έβγαλαν λογαριασμό εκείνη την ημερομηνία, με ημερομηνία κατανάλωσης εως 6/5 χωρίς να χω δώσει ένδειξη. Βασικα τηλεμέτρηση δεν έχουμε όλοι? 

9/3 - 12/5 (αναλογικός μετρητής, 4η περίοδο καταμέτρησης)

Όχι δεν έχουμε όλοι τηλεμέτρηση.

Ο @HERTHAN ειδικά δεν έχει καθόλου μέτρηση. 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ο @HERTHAN ειδικά δεν έχει καθόλου μέτρηση. 🤣

Aν δεν ερθουν καθολου θα σας φιλοξενησω ολους σπιτι μου φετος τον χειμωνα.:lol:

Εσεις φερτε μονο τα ουισκι τις μπυρες και τα κρασια.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

έχει αναφερθεί και πριν όταν κάνανε ανακοινώσεις , δεν έχουν επιδότηση στους οικιακούς καταναλωτές

τα παραπάνω είναι για τις επιχειρήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Manolo7 said:

Με τι ημερομηνιες κατανάλωσης σου έβγαλαν λογαριασμό στις 27/5?γιατι και εμένα μου έβγαλαν λογαριασμό εκείνη την ημερομηνία, με ημερομηνία κατανάλωσης εως 6/5 χωρίς να χω δώσει ένδειξη. Βασικα τηλεμέτρηση δεν έχουμε όλοι? 

Εμένα ο τελευταίος εκδόθηκε 27/5 με ημερομηνίες κατανάλωσης 1/3-30/4. Δεν έχουν όλοι τηλεμετρηση. Ακόμα και αν μπει έξυπνος μετρητής σεν είναι δεδομένο ότι θα ενεργοποιήσουν από μόνοι τους την εξ αποστάσεως μέτρηση 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, marmagia είπε

Εμένα ο τελευταίος εκδόθηκε 27/5 με ημερομηνίες κατανάλωσης 1/3-30/4. Δεν έχουν όλοι τηλεμετρηση. Ακόμα και αν μπει έξυπνος μετρητής σεν είναι δεδομένο ότι θα ενεργοποιήσουν από μόνοι τους την εξ αποστάσεως μέτρηση 

Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει. Εμένα έβαλαν τηλεμέτρηση, και για τις δύο πρώτες ενδείξεις όντως την χρησιμοποίησαν γιατί στον λογαριασμό τηλεμέτρηση και όχι επιτόπια. Αλλά και να μην το έγραφε ο μετρητής είναι στη ταράτσα και υπάρχει κλειδαριά στην πόρτα που βγάζει στην ταρατσα οπότε και να ήθελαν να πάρουν επιτόπια μέτρηση δεν γινόταν. Μετά για ένα διάστημα δεν ήρθε λογαριασμός και από την εδα μου είπαν ότι είχε θέμα η τηλεμέτρηση και ήρθαν πήραν μια επιτόπια μετά από συνεννόηση και υποτίθεται διόρθωσαν το θέμα ώστε να υπάρχει πάλι τηλεμέτρηση. 

Εγώ το ρωτάω γιατί είμαι στην ανάποδη περίπτωση απο του ekrepali. Έχω το 0.02 μέχρι 20/10 αλλά δεν πρόκειται να αφήσω τον Αύγουστο να βγει χωρίς να πάω είτε στο control είτε στο benefit γιατι από Σεπτέμβρη σίγουρα θα αυξηθούν. Και ας μου βάλουν το 40+φπα πρόστιμο(σε κ γραπτή επικοινωνία μου είπαν ότι δεν θα υπάρχει αλλά δεν τους εμπιστεύομαι).Οποτε σίγουρα θα θυσιάσω όλο το Σεπτέμβρη και το μισό Οκτώβρη το 0.02,αν άργησουν όμως την μέτρηση ή δεν ξέρω και εγώ τι ίσως τιμολογηθω και με το 0.02 για Σεπτέμβρη(?). Όπως και να χει μικρή είναι η κατανάλωση για Σεπτέμβρη και μηδενική για Αύγουστο. 

Κάτι ακομα επειδή το διάβασα, όντως όταν λήξει το συμβόλαιο τιμολογεισαι βάσει ttf μου το είχαν επιβεβαιώσει γραπτώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Οποτε σίγουρα θα θυσιάσω όλο το Σεπτέμβρη και το μισό Οκτώβρη το 0.02,αν άργησουν όμως την μέτρηση ή δεν ξέρω και εγώ τι ίσως τιμολογηθω και με το 0.02 για Σεπτέμβρη(?). Όπως και να χει μικρή είναι η κατανάλωση για Σεπτέμβρη και μηδενική για Αύγουστο. 

Κάτι ακομα επειδή το διάβασα, όντως όταν λήξει το συμβόλαιο τιμολογεισαι βάσει ttf μου το είχαν επιβεβαιώσει γραπτώς. 

Δε νομίζω ότι θα μπορέσεις να υπογράψεις gas control με 0.12 τον Αύγουστο γιατί δε θα έχεις μπει ακόμα στον τελευταίο μήνα της σύμβασης. Ανάλογη περίπτωση με το άκυρο που έφαγα όταν θέλησα να πάω απ'το 0.02 στο 0.05... μου είχανε πει πως μόνο το τελευταίο μήνα μπορώ να υπογράψω σε gas control.

Για τιμολόγηση εκτός σύμβασης θέλω να διευκρινίσω αν είναι βάσει ttf ή ttf+0.04. Moυ φαίνεται περίεργο δηλαδή να προμηθεύουν αέριο εντελώς στο κόστος.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Για τιμολόγηση εκτός σύμβασης θέλω να διευκρινίσω αν είναι βάσει ttf ή ttf+0.04. Moυ φαίνεται περίεργο δηλαδή να προμηθεύουν αέριο εντελώς στο κόστος.

το κόστος δεν έχει καμία σχέση με το TTF , η τιμολόγηση βάσει αυτού είναι άλλο θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγορα ερωτηση, συνδεθηκα πρωτη φυσικο αεριο καπου μεσα φλεβαρα και με παροχο προτεργεια. Επειδη δεν εγινε χρηση και δε τα βλεπω καλα με τις τιμες, μπορω να διακοψω τωρα και τι πεναλτυ θα χω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, therock είπε

Γρηγορα ερωτηση, συνδεθηκα πρωτη φυσικο αεριο καπου μεσα φλεβαρα και με παροχο προτεργεια. Επειδη δεν εγινε χρηση και δε τα βλεπω καλα με τις τιμες, μπορω να διακοψω τωρα και τι πεναλτυ θα χω?

Ο,τι έχεις υπογράψει. Αν δε καταλαβαίνεις, ανέβασε τους ειδικούς όρους της σύμβασης (σβήσε προσωπικά στοιχεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. Εχω στείλει τα δικαιολογητικά στην ΔΕΗ σε reply στο mail του συμβολαίου που μου έστειλε για το gas control, απο την Κυριακή. ακόμα δεν τα έχουν ελέγξει για να μου πουν οτι είναι οκ, για να κλείσει και το συμβόλαιο κανονικά. Πόσο περίπου καιρό κάνουν? Υπάρχιε περίπτωση αν αργήσουν πολύ να μου πουν πέρασε η προθεσμία και άλλαξε η τιμή? Η' έχω κλείσει το 0,125e/kwh αφού έχω στείλει τα δικαιολογητικά? Μου είχε πει τηλεφωνικά υπάλληλος οτι σε 3 εργάσιμες ημέρες θα τα έχουν δει αλλά πέρασα. ευχαριστώ!

υ.γ είναι 1ο συμβόλαιο, τώρα βάζω αέριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

καλημέρα. Εχω στείλει τα δικαιολογητικά στην ΔΕΗ σε reply στο mail του συμβολαίου που μου έστειλε για το gas control, απο την Κυριακή. ακόμα δεν τα έχουν ελέγξει για να μου πουν οτι είναι οκ, για να κλείσει και το συμβόλαιο κανονικά. Πόσο περίπου καιρό κάνουν? Υπάρχιε περίπτωση αν αργήσουν πολύ να μου πουν πέρασε η προθεσμία και άλλαξε η τιμή? Η' έχω κλείσει το 0,125e/kwh αφού έχω στείλει τα δικαιολογητικά? Μου είχε πει τηλεφωνικά υπάλληλος οτι σε 3 εργάσιμες ημέρες θα τα έχουν δει αλλά πέρασα. ευχαριστώ!

υ.γ είναι 1ο συμβόλαιο, τώρα βάζω αέριο

Γι'αυτό έχουμε πει δεκάδες φορές να γίνονται οι αιτήσεις στο κατάστημα (και τραβάμε φωτογραφία την αίτηση).

Εξ αποστάσεως (τηλεφωνικές αιτήσεις και αποστολή με courier) έκαναν μέχρι κι ένα μήνα να ολοκληρωθούν. Τώρα με τα mail φαντάζομαι θα υπάρχουν ίδιες καθυστερήσεις. Το gas control μάλλον λήγει τέλος Αυγούστου... αλλά αν έχεις υπογράψει τον Αύγουστο δε παίζει ρόλο πότε θα ενεργοποιηθεί η παροχή (ακόμα και το Σεπτέμβρη). Το θέμα είναι να έχουν παραλάβει τα χαρτιά και να μη σου πούνε ότι πχ τα έστειλες λάθος κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έβαλα πρόσφατα ρευμα+αεριο στην ΔΕΗ. Το ρεύμα είναι στο δικό μου όνομα , έχω ενεργοποιήσει και το ebill. το αέριο ειναι στο όνομα της γυναικας μου. Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να προσθέσω και το αέριο στο ebill να τα βλέπω όλα μαζί; Ή το ebill είναι μονο για ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...