Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/8/2022 στις 1:10 ΜΜ, ekrepali είπε

 

2) Οι επιδοτήσεις αλλάζουν μήνα παρα μήνα. Τελευταία φορά (Μάιο?) νομίζω ήταν 0.04 της κυβέρνησης συν 0.02 της ΔΕΠΑ, δε παίρνω και όρκο. Σίγουρα το καλοκαίρι θα είναι μικρότερες οι επιδοτήσεις.

Αρα αν είμαστε τυχεροί και κάτσει επιδότηση 0,04 + 0,02 η τελική τιμή θα διαμορφωθεί 0,125-(0,04 + 0,02)=0,065, τιμή που θα παλεύεται. Γιατι με TTF ~200 που τρέχει τώρα, αν βάλεις αυτή την τιμή ttf στο excel του Korakios σου φεύγει το σκ#$%ο!! υπάρχουν προγράμματα που βγαίνουν πάνω απο 0,3 ευρώ/kwh!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2022 στις 1:10 ΜΜ, ekrepali είπε

 

2) Οι επιδοτήσεις αλλάζουν μήνα παρα μήνα. Τελευταία φορά (Μάιο?) νομίζω ήταν 0.04 της κυβέρνησης συν 0.02 της ΔΕΠΑ, δε παίρνω και όρκο. Σίγουρα το καλοκαίρι θα είναι μικρότερες οι επιδοτήσεις.

 

μήπως μπορεί να μου θυμίσει (σίγουρα θα έχει αναφερθεί) και να με διαφωτίσει κάποιος: στον ΗΡΩΝ, στο πρόγραμμα GAS HOME FX (προσοχή στο FX και όχι στο FLEX) υπήρχαν και οι δύο επιδοτήσεις κανονικά; (0.04 απο κυβέρνηση και 0.02 απο ΔΕΠΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους ειμαι στο gas control απο τον 09/21 και ο τελευταίος λογαριασμός που έχει έρθει ειναι απο τον 03/22 λήγει το πρόγραμμα μου σε 1 μήνα και η ΔΕΗ δεν μου στέλνει λογαριασμό. Μιλάω με ΕΔΑ και μου λένε πως έχει γίνει μέτρηση στις 30/05/2022 την οποία και έστειλαν στην ΔΕΗ στις 02/06, ξαναμιλάω με ΔΕΗ και μου λένε πως δεν έχουν τίποτα... Αρχίζω και αγχώνομαι πως πάνε να μου χρεώσουν την κατανάλωση σε επόμενο προγραμμα ώστε να έχει λήξει το παρόν που είμαι με 0,020. Συνηθίζεται τέτοια καθυστέρηση ή να αρχισω να αγχώνομαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

30 λεπτά πριν, anavgous είπε

Καλησπέρα σε όλους. Προσφάτως έληξε το συμβόλαιό μου με τη ζενίθ για αέριο Τ2 κυμαινόμενο παλιό,

Το Τ2 για όσους το είχαν υπογράψει στο αέριο Θεσσαλονίκης Θεσσαλίας ήταν αορίστου χρόνου.

Εσύ είχες υπογράψει Τ2 στη Ζενίθ, ορισμένου χρόνου;

Αν όντως πας στο Easy δε συμφέρει, καλύτερα καβατζώσου στη ΔΕΗ σταθερό με 0.12 ή αν θες να ρισκάρεις κυμαινόμενο το φτηνότερο αυτή τη στιγμή με 0.16 είναι πάλι της ΔΕΗ το Benefit και κοντά το FX του ΗΡΩΝ

41 λεπτά πριν, proedros13 είπε

Καλησπέρα σε όλους ειμαι στο gas control απο τον 09/21 και ο τελευταίος λογαριασμός που έχει έρθει ειναι απο τον 03/22 λήγει το πρόγραμμα μου σε 1 μήνα και η ΔΕΗ δεν μου στέλνει λογαριασμό. Μιλάω με ΕΔΑ και μου λένε πως έχει γίνει μέτρηση στις 30/05/2022 την οποία και έστειλαν στην ΔΕΗ στις 02/06, ξαναμιλάω με ΔΕΗ και μου λένε πως δεν έχουν τίποτα... Αρχίζω και αγχώνομαι πως πάνε να μου χρεώσουν την κατανάλωση σε επόμενο προγραμμα ώστε να έχει λήξει το παρόν που είμαι με 0,020. Συνηθίζεται τέτοια καθυστέρηση ή να αρχισω να αγχώνομαι ?

Εμένα μου έβγαλαν λογαριασμό 27/5 με μέτρηση που είχα στείλει εγώ στις 12/5, ενώ αγνόησαν την επίσημη μέτρηση της ΕΔΑ στις 13/5 που κανονικά υπερισχύει της δικής μου. Δε πρόκειται να γίνει λάθος στη χρέωση... με 0.02 θα χρεωθείς. Απλά φρόντισε πριν τις 31/8 να ανανεώσεις στο 0.12 γιατί απ'ότι ακούγεται θα καταργηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, ekrepali said:

Απλά φρόντισε πριν τις 31/8 να ανανεώσεις στο 0.12 γιατί απ'ότι ακούγεται θα καταργηθεί.

Γίνεται τόσο νωρίς ή για να προλάβει να δηλώσει πρόθεση σε περίπτωση που το 0.125 αλλάξει μετά τις 30/9?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, άρα λογικά δεν θα έχω πρόβλημα. Μου είπαν πως μπορώ να πάω στο επόμενο πρόγραμμα χωρίς να πληρώσω κάποια ρήτρα  . Άρα πηγαίνουμε στο 0,12 και κανουμε το σταυρό μας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, proedros13 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, άρα λογικά δεν θα έχω πρόβλημα. Μου είπαν πως μπορώ να πάω στο επόμενο πρόγραμμα χωρίς να πληρώσω κάποια ρήτρα  . Άρα πηγαίνουμε στο 0,12 και κανουμε το σταυρό μας !

είσαι σίγουρος γιαυτό ? αν πας θα έχεις εκ νέου συμβόλαιο για ένα χρόνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

είσαι σίγουρος γιαυτό ? αν πας θα έχεις εκ νέου συμβόλαιο για ένα χρόνο ?

 τους ρώτησα συγκεκριμένα αν θα χρειαστεί να πληρώσω ρήτρα και μου είπαν πως όχι επειδή είμαι στον τελευταίο μήνα του συμβολαίου μου και καλα .... τώρα ελπίζω να μήν ήταν μπαρούφες του πωλητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, proedros13 είπε

τώρα ελπίζω να μήν ήταν μπαρούφες του πωλητή

Mε ελπίδες δε πας πουθενά... πρέπει όταν μπεις στον τελευταίο μήνα να υπογράψεις χαρτί με 0.12.

Γιατί αν όπως λες το συμβόλαιο σου λήγει Σεπτέμβρη και ανανεωθεί αυτόματα τον Σεπτέμβρη... μπορεί τότε η τιμή να έχει 0.16 - 0.20.

4 ώρες πριν, Thresh είπε

Γίνεται τόσο νωρίς ή για να προλάβει να δηλώσει πρόθεση σε περίπτωση που το 0.125 αλλάξει μετά τις 30/9?

Στο ρεύμα έχω ακούσει περιπτώσεις όπου στάλθηκαν συμβόλαια enter προς υπογραφή, εντός του μήνα πριν λήξουν τα παλιά. Στο αέριο δεν το έχουμε δει στη πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά εταιρία προτείνεται να διαλέξω με προγραμμα διχως χρονική δευσμευση για διαμέρισμα το οποίο πρόκειται να πουληθεί στο άμεσο μέλλον κ οπότε δεν θα έχει κατανάλωση αερίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Naar said:

Ποιά εταιρία προτείνεται να διαλέξω με προγραμμα διχως χρονική δευσμευση για διαμέρισμα το οποίο πρόκειται να πουληθεί στο άμεσο μέλλον κ οπότε δεν θα έχει κατανάλωση αερίου?

Δες 2-3 σελίδες πίσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκαν και οι πρόσφατες τιμές εισαγωγής αερίου στην Ελλάδα

Spoiler

image.png.9a7decd6fe0887e5bb36ca2eec380fed.png 

αν κάποιος γνωρίζει για τη διαμόρφωση τιμών λόγω ΟΤΑΑΕ,ΟΤΠΑΕ , ας στείλει pm

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2022 στις 7:36 ΜΜ, ekrepali είπε

Mε ελπίδες δε πας πουθενά... πρέπει όταν μπεις στον τελευταίο μήνα να υπογράψεις χαρτί με 0.12.

Γιατί αν όπως λες το συμβόλαιο σου λήγει Σεπτέμβρη και ανανεωθεί αυτόματα τον Σεπτέμβρη... μπορεί τότε η τιμή να έχει 0.16 - 0.20.

Στο ρεύμα έχω ακούσει περιπτώσεις όπου στάλθηκαν συμβόλαια enter προς υπογραφή, εντός του μήνα πριν λήξουν τα παλιά. Στο αέριο δεν το έχουμε δει στη πράξη.

Με συμβόλαιο που έληγε 06.09(πρόγραμμα με 0,02) , σήμερα 09.08 ζήτησα και μου έστειλαν συμβολαιο για ανανέωση ενός έτους στο myhome gascontrol με 0,125 χωρίς φυσικά να πληρώσω κάτι για την αλλαγή συμβολαίου και χωρίς κάποια εγγυηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, libera είπε

Με συμβόλαιο που έληγε 06.09(πρόγραμμα με 0,02) , σήμερα 09.08 ζήτησα και μου έστειλαν συμβολαιο για ανανέωση ενός έτους στο myhome gascontrol με 0,125 χωρίς φυσικά να πληρώσω κάτι για την αλλαγή συμβολαίου και χωρίς κάποια εγγυηση.

Σου διευκρίνισαν αν το νέο πρόγραμμα ξεκινάει να τιμολογείται από 7/9;

6 ώρες πριν, korakios είπε

Βγήκαν και οι πρόσφατες τιμές εισαγωγής αερίου στην Ελλάδα

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.9a7decd6fe0887e5bb36ca2eec380fed.png 

αν κάποιος γνωρίζει για τη διαμόρφωση τιμών λόγω ΟΤΑΑΕ,ΟΤΠΑΕ , ας στείλει pm

Τι είναι αυτό, δε καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σου διευκρίνισαν αν το νέο πρόγραμμα ξεκινάει να τιμολογείται από 7/9;

Από ότι μου είπε, τιμολογειται στη νέα τιμή από την ημερομηνία καταγραφής εκ νέου της ένδειξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...