Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Οκτώβρη θα τιμολογηθεις με σκέτο ttf όπως γίνεται όταν λήγει η σύμβαση(έτσι μου έχουν πει γραπτώς) και από όταν αρχίσει το benefit θα έχεις - 30% έκπτωση 

Thanks για τη διευκρίνηση, δεν το ήξερα.

Εδώ με φοβίζει το TTF με 30%... το ΤΤF σκέτο δε θέλω να το δοκιμάσω, θα μου πέσει βαρύ. Αν γίνει κάνα ενεργειακό κραχ, θα πληρώνουμε 5 ευρώ το ντουζ.   😄 Άσε που μετά αν το μετανιώσω θα πρέπει να δώσω 2 χρόνια ρήτρες (άκυρο τι λέω... να πληρώσω ρήτρα να πάω πού μετά) 🤣. Αν είναι έτσι πάω ΗΡΩΝ που είναι χωρίς δέσμευση.

Θα δω δε ξέρω... πιστεύω ότι θα καταφέρω να υπογράψω με 0.12 σταθερό μόλις μπω στο τελευταίο μήνα. Και στο ρεύμα έτσι γίνεται.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Thanks για τη διευκρίνηση, δεν το ήξερα.

Εδώ με φοβίζει το TTF με 30%... το ΤΤF σκέτο δε θέλω να το δοκιμάσω, θα μου πέσει βαρύ. Αν γίνει κάνα ενεργειακό κραχ, θα πληρώνουμε 5 ευρώ το ντουζ.   😄 Άσε που μετά αν το μετανιώσω θα πρέπει να δώσω 2 χρόνια ρήτρες (άκυρο τι λέω... να πληρώσω ρήτρα να πάω πού μετά) 🤣. Αν είναι έτσι πάω ΗΡΩΝ που είναι χωρίς δέσμευση.

Θα δω δε ξέρω... πιστεύω ότι θα καταφέρω να υπογράψω με 0.12 σταθερό μόλις μπω στο τελευταίο μήνα. Και στο ρεύμα έτσι γίνεται.

 

και εγω σε περιεργη κατασταση ειμαι, μεχρι 20/10 εχω gascontrol, εφοσον δεν επιτρεπουν ανανεωση στο σταθερο, δεν εχω επιλογη απο το benefit. του ηρωνα ναι μεν ειναι χωρις δεσμευση αλλα δινει την εκπτωση στη προμηθεια και οχι στη συνολικη καταναλωση οπως η δεη. Απο την αλλη δεν ξερω αν αξιζει να μπλεξουμε με το μπες βγες σε προγραμμα πληρωνε ρητρες κλπ. Αν ηταν να το κανουμε ολο αυτο,επρεπε να γινει με το 0.05 στα τελη του μαρτη, τωρα να πληρωσω 2 φορες ρητρα,ταλαιπωριες,μετρησεις εδα και παει λεγοντας για να κλεισω το σταθερο που απο 12.5 θα παει 16-17 δεν εχει νοημα. Τη διαφορα της τιμης θα την πληρωσω σε ταλαιπωρια και ρητρες. 

Εγω θα θελα να προτεινω-ρωτησω κατι αλλο. Αν κανουμε αιτηση για αλλαγη παροχου, (η ακομα και μεταβαση στο benefit) και μετα απο μερικες μερες κανουμε υπαναχωρηση, δεν θα δικαιουμαστε να παρουμε το σταθερο?Δηλαδη θα ξαναγυρισουμε στο προγραμμα που ειχαμε ετσι απλα?

Για να δωσω ενα παραδειγμα με το ρευμα, εστω οτι εχω το τελειως προνομιακο 0.10 στο ρευμα της δεη, με πιανει τρελα και κανω αιτηση για αλλαγη παροχου σε ενα κυμαινομενο του ηρων, και κανω υπαναχωρηση μετα απο κανα δεκαημερο, ετσι απλα θα με ξαναβαλουν στο 0.10 της δεη?Δεν θα μας εβαζαν στο Γ1 η το αντιστοιχο σταθερο της δεη(που ειναι μισο ευρω τωρα)

Επεξ/σία από Manolo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

Με την υπαναχώρηση συνεχίζεις εκεί που ήσουνα σαν να μην έκανες ποτέ αίτηση αλλαγής

μας γειωσε με συνοπτικες διαδικασιες ο κορακιος 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Manolo7 είπε

και εγω σε περιεργη κατασταση ειμαι, μεχρι 20/10 εχω gascontrol, εφοσον δεν επιτρεπουν ανανεωση στο σταθερο, δεν εχω επιλογη απο το benefit. του ηρωνα ναι μεν ειναι χωρις δεσμευση αλλα δινει την εκπτωση στη προμηθεια και οχι στη συνολικη καταναλωση οπως η δεη. Απο την αλλη δεν ξερω αν αξιζει να μπλεξουμε με το μπες βγες σε προγραμμα πληρωνε ρητρες κλπ. Αν ηταν να το κανουμε ολο αυτο,επρεπε να γινει με το 0.05 στα τελη του μαρτη, τωρα να πληρωσω 2 φορες ρητρα,ταλαιπωριες,μετρησεις εδα και παει λεγοντας για να κλεισω το σταθερο που απο 12.5 θα παει 16-17 δεν εχει νοημα. Τη διαφορα της τιμης θα την πληρωσω σε ταλαιπωρια και ρητρες. 

Εγω θα θελα να προτεινω-ρωτησω κατι αλλο. Αν κανουμε αιτηση για αλλαγη παροχου, (η ακομα και μεταβαση στο benefit) και μετα απο μερικες μερες κανουμε υπαναχωρηση, δεν θα δικαιουμαστε να παρουμε το σταθερο?Δηλαδη θα ξαναγυρισουμε στο προγραμμα που ειχαμε ετσι απλα?

Για να δωσω ενα παραδειγμα με το ρευμα, εστω οτι εχω το τελειως προνομιακο 0.10 στο ρευμα της δεη, με πιανει τρελα και κανω αιτηση για αλλαγη παροχου σε ενα κυμαινομενο του ηρων, και κανω υπαναχωρηση μετα απο κανα δεκαημερο, ετσι απλα θα με ξαναβαλουν στο 0.10 της δεη?Δεν θα μας εβαζαν στο Γ1 η το αντιστοιχο σταθερο της δεη(που ειναι μισο ευρω τωρα)

φίλε μου το εξηγείς λίγο παραπάνω αυτό που έχω μαρκάρει; Η έκπτωση 35% του Ήρωνα δεν είναι στην τιμή της KWh;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, tempo είπε

φίλε μου το εξηγείς λίγο παραπάνω αυτό που έχω μαρκάρει; Η έκπτωση 35% του Ήρωνα δεν είναι στην τιμή της KWh;

H τιμή στο FX είναι 0.03, εκεί μπαίνει 35% έκπτωση ή 45% στο double. Μετά προστίθεται η ρήτρα αναπροσαρμογής ΔΑΦΑ η οποία βασίζεται στο ttf

Τελικες τιμές βγαίνουν περίπου ίδιες με το Βenefit που έχει αρχική βάσει ttf+0.04

Κάντε δοκιμές στο excel με TTF 120, 150, ή 200 που είναι τώρα και συγκρίνετε 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έστειλα σήμερα τα δικαιολογητικά που μου ζήτησαν από ΔΕΗ για να προχωρήσει το συμβόλαιο που μου έστειλαν για το gas control με 0,125.€/kWh. Ελπίζω έκανα καλή επιλογή όσο καλό μπορεί να είναι αυτό το νούμερο... Οι 12 μήνες ξεκινούν από την ημέρα που έστειλαν το σύμβολαιο ή από την ημέρα που θα μπει ο μετρητής? Τώρα τελείωσα την εγκατάσταση.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πόσο είναι η επιδότηση ΔΕΠΑ. Μου είπε στο τηλέφωνο η υπάλληλος της ΔΕΗ ότι εφαρμόζεται κανονικά στο gas control. Επίσης δικαιούμαι επίδομα θέρμανσης όπως είχα και στο κεντρικό πετρέλαιο? 

Ευχαριστώ!!

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Εγώ έστειλα σήμερα τα δικαιολογητικά που μου ζήτησαν από ΔΕΗ για να προχωρήσει το συμβόλαιο που μου έστειλαν για το gas control με 0,125.€/kWh. Ελπίζω έκανα καλή επιλογή όσο καλό μπορεί να είναι αυτό το νούμερο... Οι 12 μήνες ξεκινούν από την ημέρα που έστειλαν το σύμβολαιο ή από την ημέρα που θα μπει ο μετρητής? Τώρα τελείωσα την εγκατάσταση.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πόσο είναι η επιδότηση ΔΕΠΑ. Μου είπε στο τηλέφωνο η υπάλληλος της ΔΕΗ ότι εφαρμόζεται κανονικά στο gas control. Επίσης δικαιούμαι επίδομα θέρμανσης όπως είχα και στο κεντρικό πετρέλαιο? 

Ευχαριστώ!!

Καλή κακή, τουλάχιστον αν ξέρεις τις καταναλώσεις σου μπορείς εύκολα να βγάλεις πόσο θα σου κοστίσει ο χειμώνας χωρίς εκπλήξεις. 

Επιδοτήσεις προς το παρών μπαίνουν στο gascontrol(έχουμε οι περισσότεροι στο φόρουμ ανεξαρτήτως τιμής) και ήταν για Ιανουάριο Φεβρουάριο Μάρτιο 0.02 Απρίλιο 0.04 Μάιο 0.02. Δεν ξέρουμε αν έχουν σκοπό να αλλάξουν το σύστημα επιδότησης, να το αυξήσουν πχ ή να δουλεύει προοδευτικά ανάλογα με τη κατανάλωση ή να κοπούν τα σταθερά γιατί πέρσι μάλλον τους ξέφυγαν(και την βγάλαμε δωρεάν). Στο επιδομα θέρμανσης εντάσσεται κανονικά ανεβάζοντας τα τιμολόγια στο σαιτ του επιδόματος τέλος του χρόνου. Βέβαια αυτό με τη προϋπόθεση ότι θα εκδοθούν σύντομα γιατί έχει προθεσμίες το σαιτ. 

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

H τιμή στο FX είναι 0.03, εκεί μπαίνει 35% έκπτωση ή 45% στο double. Μετά προστίθεται η ρήτρα αναπροσαρμογής ΔΑΦΑ η οποία βασίζεται στο ttf

Τελικες τιμές βγαίνουν περίπου ίδιες με το Βenefit που έχει αρχική βάσει ttf+0.04

Κάντε δοκιμές στο excel με TTF 120, 150, ή 200 που είναι τώρα και συγκρίνετε 

Για ttf έως 0.10(ακραια καλό σενάριο αλλά λέμε τώρα) η προμήθεια της δεη εξαφανίζεται σχεδόν τελείως και πληρώνεις μόνο τη τιμή ttf με ελάχιστο καπέλο, για ttf έως 0.14 η προμήθεια είναι περίπου η ίδια με του ηρωνα, και από εκεί και πάνω δουλεύει εκθετικά, όσο αυξάνεται η τιμή αυξάνεται και η προμήθεια και των δύο. Βέβαια είπαμε το 24μηνο τσούζει. 

Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει στην εξίσωση και ότι η ΔΕΗ είναι τουλάχιστον το τελευταίο χρόνο πιο φερεγγυα και ξέρεις ότι αυτα που υπογράφεις θα πληρωσεις, ενώ με ΗΡΩΝ μπορει μετά το εξάμηνο να έχει εκπλήξεις 

Επεξ/σία από Manolo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για όσους δεν το ξέρουν ο Ηρων τιμολόγει πολύ παραπάνω στο flex  για ttf οπότε το 35% έκπτωση που δίνει γίνεται καπνός είναι σχεδόν καθαρά εικονικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

1) Οι 12 μήνες ξεκινούν από την ημέρα που έστειλαν το σύμβολαιο ή από την ημέρα που θα μπει ο μετρητής?

2) Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πόσο είναι η επιδότηση ΔΕΠΑ.

3) Επίσης δικαιούμαι επίδομα θέρμανσης όπως είχα και στο κεντρικό πετρέλαιο? 

Ευχαριστώ!!

1) Τίποτα απ'τα 2. Οι 12 μήνες μετράνε απ'την 1η μέρα που θα σε εκπροσωπήσει η ΔΕΗ... θα αναγράφεται στο λογαριασμό.

2) Οι επιδοτήσεις αλλάζουν μήνα παρα μήνα. Τελευταία φορά (Μάιο?) νομίζω ήταν 0.04 της κυβέρνησης συν 0.02 της ΔΕΠΑ, δε παίρνω και όρκο. Σίγουρα το καλοκαίρι θα είναι μικρότερες οι επιδοτήσεις.

3) Ναι.

 

21 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει στην εξίσωση και ότι η ΔΕΗ είναι τουλάχιστον το τελευταίο χρόνο πιο φερεγγυα και ξέρεις ότι αυτα που υπογράφεις θα πληρωσεις, ενώ με ΗΡΩΝ μπορει μετά το εξάμηνο να έχει εκπλήξεις 

Σ'αυτό είχες απόλυτο δίκιο. Αυτός ήταν ο μοναδικός λόγος που δεν υπέγραψα πέρυσι Ζενίθ με 0.026... βέβαια αυτό ήταν σταθερό και υπήρχε υψηλό ρίσκο για τροποποιήσεις.

Όπως επίσης έχουμε δει και άλλους παρόχους να κάνουν τροποποίησεις πχ Ελίν που συνεχώς αυξάνει το περιθώριο κέρδους.

Κι ο ΗΡΩΝ έχει ρίσκο στο θέμα του 6μήνου....αν και με το τρόπο που υπολογίζεται η τελική τιμή (με το μεγαλύτερο μέρος να είναι ρήτρα αναπροσαρμογής) ακόμα κι αν πάει το ΤΤF στο 1000 δεν έχουν χασούρα. Οπότε δε νομίζω ότι θα κάνουν τροποποίηση γιατί δε τους συμφέρει να χάσουν πελάτες. Αυτοί κοιτάνε να μαζέψουν πελάτες σε double.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

ειχα ασχοληθει με ρευμα φυσικο αεριο μαρτιο/απριλιο και πηγα στα παντα στη ΔΕΗ.

Εχω κανει ebill και μου δειχνει και τους δυο λογαριασμους.

Στο μεν ηλεκτρικο ρευμα μου γραφει ακριβως ποτε λήγει το συμβολαιο μου (τα 18 λεπτα) αλλα στο δε φυσικο αεριο δεν αναφερει ποτε ληγει (gas control 0,05).

Ειναι αοριστου το gas control ξερετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους!

Ο γιος μου πέρασε φοιτητής στο Βόλο. Νοίκιασα ένα σπίτι 35 τμ και έχω κάνει όλες τις συνδέσεις πλην του φυσικού αερίου. Δυστυχώς δεν ξέρω καθόλου από φυσικό αέριο καθώς πλέον μένω σε χωριό και δεν έχω ασχοληθεί με την αγορά, τα πακέτα κλπ.

1. Αυτή τη στιγμή ποιο είναι το πλέον συμφέρον πακέτο σε φυσικό αέριο, με δεδομένο τη χρήση (φοιτητής) και τις διαστάσεις του σπιτιού ;

2. Δεν έχω κάνει την σύνδεση του φυσικού αερίου ακόμα, το αφήνω για το Σεπτέμβρη-Οκτώβρη, όταν ξεκινήσουν τα μαθήματα και όταν θα είναι κάποιος μόνιμα στο σπίτι (τώρα πάμε μια φορά την εβδομάδα - για επίπλωση κλπ). Κερδίζω κάτι από το να περιμένω ή να πάω να το κάνω τώρα για να προλάβω τυχόν αυξήσεις;

3. Από ρεύμα έχω Γ1 της ΔΕΗ, δεν έχω επιλέξει κάποιο πάροχο, αλλά αν υπάρχει κάποιο καλό συνδυαστικό θα το εξέταζα.

Υ.Γ Εξέτασα και τη λύση θέρμανσης με σόμπα πελετ αλλά ο ιδιοκτήτης δεν συμφωνεί. Ωστόσο είπε ότι ίσως εξετάσει να μου βάλει κλιματιστικό.

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas314 είπε

Γεια σας,

ειχα ασχοληθει με ρευμα φυσικο αεριο μαρτιο/απριλιο και πηγα στα παντα στη ΔΕΗ.

Εχω κανει ebill και μου δειχνει και τους δυο λογαριασμους.

Στο μεν ηλεκτρικο ρευμα μου γραφει ακριβως ποτε λήγει το συμβολαιο μου (τα 18 λεπτα) αλλα στο δε φυσικο αεριο δεν αναφερει ποτε ληγει (gas control 0,05).

Ειναι αοριστου το gas control ξερετε;

Για ένα χρόνο ισχύει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiankap είπε

Υ.Γ Εξέτασα και τη λύση θέρμανσης με σόμπα πελετ αλλά ο ιδιοκτήτης δεν συμφωνεί. Ωστόσο είπε ότι ίσως εξετάσει να μου βάλει κλιματιστικό

Επειδή τα πράγματα με το αέριο είναι αρκετά ρευστά, καλό θα ήταν να υπάρχει και ένα κλιματιστικό ως εναλλακτική. Και αφού είναι φοιτητής και τον περισσότερο καιρό το καλοκαίρι δεν θα είναι εκεί, ψάξτε για κλιματιστικά αποδοτικά περισσότερο στην θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@smatzis

FX, όχι Flex.

Και πρόσεξε η σύμβαση να είναι αορίστου χρόνου... γιατί κάνουν κάτι πουστιες στον ΗΡΩΝ και στέλνουν συμβάσεις με δέσμευση. 

Εναλλακτικά υπογράφεις με σταθερό 0.12 στη ΔΕΗ για αέριο για 1 χρόνο 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...