Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, korakios είπε

για 0,08 με 0,13 φαντάζομαι έβαλες χαμηλές τιμές στο πεδίο TTF και όχι τις παρούσες τιμές που κλείνουν για το χειμώνα

εβαλα το ιστορικο σου το τελευταιο χρονο

 

παντως ειναι λιγο αστειο πως ο κοσμος στραβομουτζουνοιαζει οταν διαβαζει την ορολογια ots αναπροσαρμογη στη ζενιθ και πως αγαλιαζει αντιστοιχα οταν διαβαζει εκεινο το χωρις ρητρα αναπροσαρμογης στα κυμαινομενα της δεη,οταν πρακτικα ειναι παρομοιο εως ιδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, di maria kun είπε

εβαλα το ιστορικο σου το τελευταιο χρονο

δες και τις τρέχουσες 

48 λεπτά πριν, korakios είπε

 τιμές TTF τις βλέπεις εδώ και αλλάζουν συνεχώς

______________

2 λεπτά πριν, di maria kun είπε

παντως ειναι λιγο αστειο πως ο κοσμος στραβομουτζουνοιαζει οταν διαβαζει την ορολογια ots αναπροσαρμογη στη ζενιθ και πως αγαλιαζει αντιστοιχα οταν διαβαζει εκεινο το χωρις ρητρα αναπροσαρμογης στα κυμαινομενα της δεη,οταν πρακτικα ειναι παρομοιο εως ιδιο

ίδιο δεν είναι, έχει κάποιες διαφορές , επίσης υπάρχει και με TTF+προμήθεια και καπάκι ρήτρα πάνω στο TTF

εκεί κάηκε πραγματικά πολύς κόσμος το χειμώνα που μας πέρασε

11 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Ποιος μας λεει οτι νοεμβριο για παραδειγμα η τιμη του κυμαινομενου δεν θα εχει παει ttf+0.06 και χωρις εκπτωση 30%?

αν έπαιζα στοίχημα , θα έλεγα απο 1/9 θα  καταργήσει το 30%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

 

αν έπαιζα στοίχημα , θα έλεγα απο 1/9 θα  καταργήσει το 30%

Μα ναι αφού λέει κιόλας ότι είναι για αιτήσεις μέχρι 31/8. H θα σου βάλει ttf+0.06 και μετά - 30%.

Το έχει κάνει πολύ δελεαστικό η ΔΕΗ το benefit, Αν δεν κάνω λάθος το 30% είναι πάνω στη συνολική τιμή της kwh κιόλας και όχι πάνω στο 0.04 που χρεωνουν αυτοί. Συν ότι έχεις de facto ότι επιδότηση δωσουν, χωρίς όρους και προϋποθέσεις αφού θα είσαι σε κυμαινόμενο. Εγώ είμαι όπως και συ με το 0.02 από πέρσι αλλά σκέφτομαι σοβαρά μέχρι 30/8 να πληρώσω το 40ρι της ρήτρας να βάλω το benefit αλλά ακόμα το δουλεύω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, korakios είπε

δες και τις τρέχουσες 

Κορακιε συγνώμη να ρωτήσω. Στις τρέχουσες και νέες αυξάνεται αρκετά άρα σημαίνει ότι και η ttf θα ξεφύγει προς τα πάνω? 

 

Βέβαια και από την άλλη και η τιμή κυμαινόμενου της ΔΕΗ ομοίως δεν θα ξεφύγει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, costacurta είπε

Κορακιε συγνώμη να ρωτήσω. Στις τρέχουσες και νέες αυξάνεται αρκετά άρα σημαίνει ότι και η ttf θα ξεφύγει προς τα πάνω? 

αυξομειώνεται ανάλογα την ποσότητα και τη ζήτηση, προς το παρών δυστυχώς έχουμε συνεχή αύξηση

11 λεπτά πριν, costacurta είπε

Βέβαια και από την άλλη και η τιμή κυμαινόμενου της ΔΕΗ ομοίως δεν θα ξεφύγει? 

φυσικά , δες στο excel κατα πόσο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά η ΔΕΗ αργή στο να στείλει συμβόλαιο?

Ακόμη μια απορία... Δεν υποτίθεται ότι απο 1 Αυγούστου δεν υπάρχει δεσμευθεί στα συμβόλαια δλδ πρόστιμο σε περίπτωση που κάποιος σπάσει το συμβόλαιο, τότε γιατί αναφέρουν 12/24 μήνες δεσμεύσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ekrepali said:

Εγω με τον @HERTHANαν βάλουμε πάλι κυμαινόμενο, θα καταργηθεί το TTF μετά από 1 μηνα όπως καταργήθηκαν και οι δημοπρασίες της ΔΕΠΑ. 😅

 

Τι έγινε με την ΔΕΠΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, VaggD said:

Αν κατάλαβα καλά η ΔΕΗ αργή στο να στείλει συμβόλαιο?

Ακόμη μια απορία... Δεν υποτίθεται ότι απο 1 Αυγούστου δεν υπάρχει δεσμευθεί στα συμβόλαια δλδ πρόστιμο σε περίπτωση που κάποιος σπάσει το συμβόλαιο, τότε γιατί αναφέρουν 12/24 μήνες δεσμεύσει?

Μπερδεύεις αεριο με ρεύμα 

1 hour ago, VaggD said:

Τι έγινε με την ΔΕΠΑ ?

Τιποτα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεύμα είμαι ΔΕΗ χώρα κάποιο συμβόλαιο, φυσικό μάλλον θα πάω ΔΕΗ αλλά το site είναι down.

Έκλεισα ραντεβού αύριο να πάω σε κατάστημα ΔΕΗ για φυσικό, μάλλον στο σταθερό θα πάω φαίνεται ασφαλής επιλογή.

24 minutes ago, marmagia said:

Μπερδεύεις αεριο με ρεύμα 

Τιποτα

Τα μπούτια μου έχω μπερδέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, VaggD είπε

Τι έγινε με την ΔΕΠΑ ?

Μέχρι Γενάρη '21 η τιμολόγηση γινόταν βάσει δημοπρασιών της ΔΕΠΑ.

Από Φλεβάρη '21 οι δημοπρασίες της ΔΕΠΑ καταργήθηκαν, και τα κυμαινόμενα ξεκίνησαν να τιμολογούνται είτε με TTF... είτε με μονομερή συμβόλαια. Ο HΡΩΝ το είχε ονομάσει Κόστος Προμήθειας Προμηθευτή (πρόγραμμα Gas Flex Economy) και ήταν ακριβότερο κι απ'το ΤΤΦΑ (Gas Home Flex) που έβγαλαν μεταγενέστερα.

Δηλαδή εμείς υπογράψαμε τότε με δημοπρασίες ΔΕΠΑ και 45% έκπτωση, και ξαφνικά βρεθήκαμε να πληρώνουμε 2πλάσια και παραπάνω στο Κόστος Προμήθειας.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μέχρι Γενάρη '21 η τιμολόγηση γινόταν βάσει δημοπρασιών της ΔΕΠΑ.

Από Φλεβάρη '21 οι δημοπρασίες της ΔΕΠΑ καταργήθηκαν, και τα κυμαινόμενα ξεκίνησαν να τιμολογούνται είτε με TTF... είτε με μονομερή συμβόλαια. Ο HΡΩΝ το είχε ονομάσει Κόστος Προμήθειας Προμηθευτή (πρόγραμμα Gas Flex Economy) και ήταν ακριβότερο κι απ'το ΤΤΦΑ (Gas Home Flex) που έβγαλαν μεταγενέστερα.

Δηλαδή εμείς υπογράψαμε τότε με δημοπρασίες ΔΕΠΑ και 45% έκπτωση, και ξαφνικά βρεθήκαμε να πληρώνουμε 2πλάσια και παραπάνω στο Κόστος Προμήθειας.

Τι μου τα θυμησες τωρα.:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές έκανα αίτημα τηλεφωνικά στη ΔΕΗ για το gas control. Μου είπαν ότι εντός 24 ωρών θα στείλουν το συμβόλαιο στο mail για να υπογράψω μέσω gov με υπεύθυνη δήλωση και για να στείλω πίσω τα δικαιολογητικά πέρασε το 24ωρο δεν έστειλαν τίποτα και τους κάλεσα πίσω και είπαν τώρα εντός 2 ημερών. Για να δούμε. Από ότι διάβασα και εδώ αργούν. Πάντως αυτή στο τηλέφωνο είπε ότι έχω κατοχυρώσει τιμή με την τηλεφωνικό αίτηση. Γιατί μάλλον 1/9/2022 θα αλλάξει από ότι κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

Από ότι διάβασα και εδώ αργούν.

Κατάστημα. Κι εκεί αργούν στο αέριο αλλά όχι όσο εξ αποστάσεως.

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

Γιατί μάλλον 1/9/2022 θα αλλάξει από ότι κατάλαβα.

Ω ρε λέγε μας τέτοια... πέρυσι τα άλλαξαν 30/9.

Αλλά όντως στο benefit λέει 30/8... μπορεί να αλλάξουν και το control τότε.

Εγώ πέρυσι πήρα εκπροσώπηση 28/9, ίσως μποροώ να τους πάρω 28/8 να ανανεώσω με 0.12... αλλιώς γάμα τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...