Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ισχυει αυτο, οι πολιτες θα εχουν παντα προτεραιοτητα

Το προβλημα θα ειναι η τιμη ομως γιατι οι πολιτες δεν μπορουν να καινε ολοι ανεξαρτητως τιμης

2 λεπτά πριν, saleapple είπε

Άσε που στα 300 πλέον δεν είναι βιώσιμες ούτε καν οι βιομηχανίες, που είναι πολύ πιο πάνω στην ιεραρχία "σημαντικότητας" από τους πολίτες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, saleapple είπε

Προσωπικά δεν μου έστειλαν χαρτοπετσέτα αλλά κανονικό συμβόλαιο, υπογεγραμμένο ηλεκτρονικά και με σαφή αναφορά της χρέωσης.. απορώ εσένα τί χαρτοπετσετάκι σου έστειλαν;;

Σου είπα. Δύο pdf. Ένα με γενικούς όρους που είναι κοινό για όλους δηλαδή όχι πρόσωποποιημενο, και ένα τύπου σκρινσοτ από το σαιτ του myhomegas στο dei.gr το οποίο και είχα υπογράψει όταν έκανα τη σύμβαση. Πρόχειρα πράγματα. Φυσικά έλεγε την τιμη πάνω αφού ήταν σκρινσοτ από το σαιτ τους αλλα για το ρεύμα είχα υπογράψει κανονικό συμβόλαιο και όχι ένα.. Σκρινσοτ. Όπως και να χει δεν με ενδιέφερε και πολύ δεν έδωσα σημασία μιας και η ΔΕΗ τα τήρησε τα συμβόλαια και δεν θα γινόταν καταγγελία η κάτι παρόμοιο. 

14 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Δεν ισχυει αυτο, οι πολιτες θα εχουν παντα προτεραιοτητα

Το προβλημα θα ειναι η τιμη ομως γιατι οι πολιτες δεν μπορουν να καινε ολοι ανεξαρτητως τιμης

 

Έκανες λάθος quote αυτό το έγραψα εγώ. 

Εσύ βλέπεις τους πολίτες να έχουν προτεραιότητα σε οτιδήποτε? Επί 15 μήνες ας πούμε για παράδειγμα, ποιοι ειχαν προτεραιότητα, οι παροχοι ή οι πολίτες? Να απαντήσεις με προσοχή. 

Σε ενδεχόμενο blackout ΝΑΙ πρώτα θα κοπεί το αέριο στις βιομηχανίες και μετά στους οικιακούς πελάτες προφανώς, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να αφεθουν στην μοίρα τους οι βιομηχανίες γιατί θα κατέρρεε η οικονομία ούτως ή άλλως. Όπως και να χει κουβέντα για άλλο θέμα και άλλη ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, flokiman είπε

Θα υπαρξει ρήτρα εαν φύγω απο Ζενιθ;

Νομίζω στο παλιό Τ2 είσαι και το οποίο είναι αορίστου

6 ώρες πριν, flokiman είπε

Πραγματικα αφιερωσα ολο το πρωι διαβάζοντας, αλλα περισσότερο χάωσα...

αν όντως διάβασες τις προηγούμενες σελίδες , δεν υπάρχει απάντηση , ο καθένας ότι νομίζει

Μπορεί τα 0,125 της ΔΕΗ να είναι "φθηνό" , ανάλογα πως θα πάει το χειμώνα (άγνωστο)

6 ώρες πριν, flokiman είπε

Συμφέρει να ζητήσω κάποιο Combo  Αέριο και Ρεύμα απο ΗΡΩΝ?

99% δε συμφέρει , ίσως όμως είναι απο τις σπάνιες φορές που συμβαίνει με αέριο στο FX χωρις δέσμευση (το νου σου στέλνουν παραλλαγές του προγράμματος με δέσμευση) , που σαν κυμαινόμενο έχει ελαφρώς μικρότερη χρέωση απο το κυμαινόμενο της ΔΕΗ το οποίο όμως έχει 24μηνη δέσμευση

Υπόψιν η έκδοση λογαριασμών του Ηρών είναι χειρότεροι απο ΔΕΗ , λες και δεν έχουν τμήμα μηχανογράφησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα τωρινα δεδομενα (που δεν θα βελτιωθουν βραχυπροθεσμα) η ΔΕΗ σταθερο ειναι καλυτερη νομιζω απο καθε αλλο προγραμμα

0,0165 λεει ο Ηρων οτι ειναι η τιμη του DOUBLE HOME FX μετα απο τις εκπτωσεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Υπόψιν η έκδοση λογαριασμών του Ηρών είναι χειρότεροι απο ΔΕΗ , λες και δεν έχουν τμήμα μηχανογράφησης

Να ήταν μόνο αυτό,γενικά ο Ηρων έχει προβληματική λειτουργία παντού δεν έχω δει χειρότερη εταιρεία ένα χάος είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagos789 είπε

0,0165 λεει ο Ηρων οτι ειναι η τιμη του DOUBLE HOME FX μετα απο τις εκπτωσεις  

+ ρητρα αναπροσαρμογής φυσικά (χρέωση ΔΑΦΑ τη βάπτισε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ΔΕΗ που μίλησα σήμερα στο τηλέφωνο που έχει στην σελίδα τους, ρώτησα για την έκπτωση ΔΕΠΑ και μου είπε οτι ισχύει για το gas Control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μόλις τώρα, korakios είπε

+ ρητρα αναπροσαρμογής φυσικά (χρέωση ΔΑΦΑ τη βάπτισε)

- την οποια κρατικη επιδοτηση 

γενικως καλυτερα να παιζεις λοττο παρα να προσπαθεις να βγαλεις ακρη

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειμαι στη ζενιθ ,ειχα υπογραψει με 0,04211 το οποιο επειδη ειναι κυμαινομενο εχει δεδεμενη τη ρητρα αναπροσαρμογης ΤΤΦ στους ορους τους

στη δεη αντιστοιχα μου ειπαν σταθερο χωρις ρητρα 0,125

1)που θεωρειται ειναι καλυτερο???η μηπως ειναι το ιδιο πραγμα ουσιαστικα,ο ενας δηλ πιο ακριβος αλλα σταθερος και ο αλλος θα το ισοσταυμιζει αυτο με την αναπροσαρμογη

 

2)και μια αλλη απορια στη δεη αεριο κυμαινομενο που παει ανα μηνα μου ειπαν 0,125 για τον αυγουστο που οκ ειναι χαμηλα αλλα χωρις ρητρα οτσ αναπροσαρμογης,αμπαλη ερωτηση ουσιαστικα αφου ειναι κυμαινομενο και εδω πανω κατω τα ιδια δεν θα πληρωνω ?δηλ αυτο που ονομαζουν κοστος  ΤΤΦ αναπροσαρμογης στη ζενιθ θα ειναι αναλογο με το ποσο που θα ανεβει η τιμη κυμαινομενου στη δεη??το διατυπωνω λιγο μπακαλιστικα αλλα ετσι ειναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, di maria kun είπε

δηλ αυτο που ονομαζουν κοστος  ΤΤΦ αναπροσαρμογης στη ζενιθ θα ειναι αναλογο με το ποσο που θα ανεβει η τιμη κυμαινομενου στη δεη??το διατυπωνω λιγο μπακαλιστικα αλλα ετσι ειναι??

Με τα σημερινά δεδομένα το 0,125 θεωρείται "φθηνό" αφού το TTF κυμαίνεται γύρω από τα 200 ευρώ αρκετές μέρες, δηλαδή τιμή kwh κοντά στο 0,20. Δεν είμαι μάντης, αλλά δεν υπάρχουν και ενδείξεις ότι τα πράγματα θα καλυτερεύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, di maria kun είπε

Ρε παιδια ειμαι στη ζενιθ ,ειχα υπογραψει με 0,04211 το οποιο επειδη ειναι κυμαινομενο εχει δεδεμενη τη ρητρα αναπροσαρμογης ΤΤΦ στους ορους τους

στη δεη αντιστοιχα μου ειπαν σταθερο χωρις ρητρα 0,125

1)που θεωρειται ειναι καλυτερο???η μηπως ειναι το ιδιο πραγμα ουσιαστικα,ο ενας δηλ πιο ακριβος αλλα σταθερος και ο αλλος θα το ισοσταυμιζει αυτο με την αναπροσαρμογη

 

2)και μια αλλη απορια στη δεη αεριο κυμαινομενο που παει ανα μηνα μου ειπαν 0,125 για τον αυγουστο που οκ ειναι χαμηλα αλλα χωρις ρητρα οτσ αναπροσαρμογης,αμπαλη ερωτηση ουσιαστικα αφου ειναι κυμαινομενο και εδω πανω κατω τα ιδια δεν θα πληρωνω ?δηλ αυτο που ονομαζουν κοστος  ΤΤΦ αναπροσαρμογης στη ζενιθ θα ειναι αναλογο με το ποσο που θα ανεβει η τιμη κυμαινομενου στη δεη??το διατυπωνω λιγο μπακαλιστικα αλλα ετσι ειναι??

τις τιμές TTF τις βλέπεις εδώ και αλλάζουν συνεχώς

μαντεύεις πόσο θα είναι το χειμώνα και βάζεις τιμές στο excel της υπογραφής μου (το κατεβάζεις) καθώς και  κατανάλωση ετήσια που έχεις

απο εκεί και μετά συγκρίνεις τελικές τιμές

η αναπροσαρμογή είναι διαφορετική ανα πρόγραμμα , επίσης ιστορικό TTF (κοινό για όλους) μπορείς πχ να δεις εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

τις τιμές TTF τις βλέπεις εδώ και αλλάζουν συνεχώς

μαντεύεις πόσο θα είναι το χειμώνα και βάζεις τιμές στο excel της υπογραφής μου (το κατεβάζεις) καθώς και  κατανάλωση ετήσια που έχεις

απο εκεί και μετά συγκρίνεις τελικές τιμές

η αναπροσαρμογή είναι διαφορετική ανα πρόγραμμα , επίσης ιστορικό TTF (κοινό για όλους) μπορείς πχ να δεις εδώ

 

18 λεπτά πριν, vali είπε

Με τα σημερινά δεδομένα το 0,125 θεωρείται "φθηνό" αφού το TTF κυμαίνεται γύρω από τα 200 ευρώ αρκετές μέρες, δηλαδή τιμή kwh κοντά στο 0,20. Δεν είμαι μάντης, αλλά δεν υπάρχουν και ενδείξεις ότι τα πράγματα θα καλυτερεύσουν.

αρα ουσιαστικα ειναι το ιδιο,αυτο που στη δεη λενε κυμαινομενο και ανεβοκατεβαινει ειναι η ΤΤΦ της ζενιθ,το οποιο με μεγικο τροπο στο λινκ ΤΤΦ του κορακιου ειναι πανω κατω ιδιο με τον μεσο ορο του σταθερου αεριου της δεη(μιλαμε βαση ιστορικου παντα) αφου ο ενας δινει 0,125 σταθερη χρεωση και οι ζενιθ παιζουν απο 0,08-0,13 σιν τη σταθερη του 0,04

Επεξ/σία από di maria kun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, di maria kun είπε

αφου ο ενας δινει 0,125 και οι ζενιθ παιζουν απο 0,08-0,13

για 0,08 με 0,13 φαντάζομαι έβαλες χαμηλές τιμές στο πεδίο TTF και όχι τις παρούσες τιμές που κλείνουν για το χειμώνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης από την ΔΕΗ είναι 80 ευρώ. Το σταθερό της ΔΕΗ είναι 0,125, οι υπόλοιποι πάροχοι είναι περίπου 0,025+ρήτρα. Για να κάνεις απόσβεση της ρήτρα αποχώρησης θες 800 kwh. Μια μικρή μεζονέτα θέλει περίπου 5.000 kwh για το χειμώνα.

Το πιο πιθανό, το TTF θα παίξει σταθερά πάνω από τα 200, ίσως και πάνω από τα 300 το χειμώνα. Το σταθερό της ΔΕΗ θα είναι για άλλο ένα χειμώνα τζάμπα. Ακόμα και εάν γίνει ένα θαύμα και λήξει ο πόλεμος τον Οκτώβρη, γίνουμε κολλητοί με τον Πούτιν και μας τουμπανιάσει στο αέριο, σπας το συμβόλαιο με τη ΔΕΗ και πας σε κάποιον εναλλακτικό πάροχο τότε.

Εάν πας στη ΔΕΗ και πέσει δραματικά το TTF και φύγεις, έχεις πετάξει 80 ευρώ. Εάν μείνεις στον εναλλακτικό και το ttf μείνει στο 200, με  ~5.000 kwh θα σου βγει 400 ευρώ πιο ακριβά. Εάν καις παραπάνω, είναι αυτοκτονία να μην κλείσεις τώρα σταθερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Η ρήτρα πρόωρης αποχώρησης από την ΔΕΗ είναι 80 ευρώ. Το σταθερό της ΔΕΗ είναι 0,125, οι υπόλοιποι πάροχοι είναι περίπου 0,025+ρήτρα. Για να κάνεις απόσβεση της ρήτρα αποχώρησης θες 800 kwh. Μια μικρή μεζονέτα θέλει περίπου 5.000 kwh για το χειμώνα.

Το πιο πιθανό, το TTF θα παίξει σταθερά πάνω από τα 200, ίσως και πάνω από τα 300 το χειμώνα. Το σταθερό της ΔΕΗ θα είναι για άλλο ένα χειμώνα τζάμπα. Ακόμα και εάν γίνει ένα θαύμα και λήξει ο πόλεμος τον Οκτώβρη, γίνουμε κολλητοί με τον Πούτιν και μας τουμπανιάσει στο αέριο, σπας το συμβόλαιο με τη ΔΕΗ και πας σε κάποιον εναλλακτικό πάροχο τότε.

Εάν πας στη ΔΕΗ και πέσει δραματικά το TTF και φύγεις, έχεις πετάξει 80 ευρώ. Εάν μείνεις στον εναλλακτικό και το ttf μείνει στο 200, με  ~5.000 kwh θα σου βγει 400 ευρώ πιο ακριβά. Εάν καις παραπάνω, είναι αυτοκτονία να μην κλείσεις τώρα σταθερό.

δεν εχεις αδικο στη προσεγγιση σου, ουτως ή αλλως 3 προγραμματα ειναι τα πιο καλα αυτη τη στιγμη, δεη σταθερο δεη κυμαινομενο ηρων κυμαινομενο.Το θεμα ειναι οτι το κυμαινομενο της δεη στις 30/3 ηταν ttf+0.015-30%, μια μερα μετα ηταν ttf+0.04-30%. Αν διαλεξεις το σταθερο,(να θυμισω οτι στο κυμαινομενο η δεη γραφει οτι η εκπτωση 30% ισχυει μεχρι 31/8), και μετα πας σε κυμαινομενο το αγοραζεις πολυ ακριβοτερα αφου δεν θα εχεις την εκπτωση του 30%. Συν βεβαια το 80ευρω. Και οχι μονο αυτο. Ποιος μας λεει οτι νοεμβριο για παραδειγμα η τιμη του κυμαινομενου δεν θα εχει παει ttf+0.06 και χωρις εκπτωση 30%? Δεν υπαρχει ιδανικη επιλογη γιατι σε υπαρχουν πολλα διαφορετικα σεναρια.Το κυμαινομενο της δεη ειναι πολυ δελεαστικο, βεβαια σου φορτωνει 24 μηνες στη πλατη, αλλα εχεις εξασφαλισμενες και οποιες επιδοτησεις παιξουν. Οπως εχω ξαναπει η αποψη μου ειναι 51-49 για κυμαινομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...