Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, VaggD είπε

Στην ΔΕΗ το πάγιο γίνεται 0 με πάγια εντολή,  επίσης πρέπει να δωθεί εγγύηση? Σόρρυ που ζαλίζω αλλά το site τους είναι νεκρό.

To πάγιο είναι 5 ευρώ το μήνα, δε μηδενίζει με πάγια εντολή. Εγγύηση δε δίνεις για τα ισχύοντα προγράμματα, αλλά νομίζω πως πρέπει να ενεργοποιήσεις πάγια εντολή ώστε να παραμείνει μηδενική και να μη τη χρεώσουν αργότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 minutes ago, VaggD said:

Στην ΔΕΗ το πάγιο γίνεται 0 με πάγια εντολή,  επίσης πρέπει να δωθεί εγγύηση? Σόρρυ που ζαλίζω αλλά το site τους είναι νεκρό.

Δεν γίνεται μηδέν το πάγιο με πάγια εντολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VaggD είπε

Εγγύηση εννοούσα. Επίσης σημαντικό ότι δεν έχει συνδρομή.

Eγγύηση δεν έχει. Το γράφει στους ειδικούς όρους με φωτεινό φόντο.

Απλά ρώτα αν πρέπει να βάλεις πάγια εντολή για να διατηρηθεί η μηδενική και να μη χρεωθεί μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VaggD είπε

Εγγύηση εννοούσα. Επίσης σημαντικό ότι δεν έχει συνδρομή.

Eγγυηση δεν εχει στο αεριο αλλα μονον στο ρευμα στην οποια με παγια εντολη παλι δεν εχει βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν κάνει αίτηση για αέριο ΔΕΗ, ομοίως και σε εμένα καθυστέρησε πάρα πολύ… 04/3 αίτηση - μεταφορά 01/5 και λήψη συμβασης στο mail μου πριν 5 ημέρες.. στο μεταξύ άπειρα τηλέφωνα, κυριολεκτικά πάνω από 50 τηλέφωνα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία σωστά. Υπομονή και επιμονή.

 

Εν τω μεταξύ, τελευταία τιμή TTF που ανακοίνωσε η ΔΕΗ για τον Αύγουστο στα 0,17€…  Με αυτές τις τιμές είτε κλείσει ο Πουτιν τις στρόφυγγες είτε όχι, δεν βλέπω να ανάβει κανένας καλοριφέρ τον χειμώνα.. σκληρές καταστάσεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, saleapple said:

Για όσους έχουν κάνει αίτηση για αέριο ΔΕΗ, ομοίως και σε εμένα καθυστέρησε πάρα πολύ… 04/3 αίτηση - μεταφορά 01/5 και λήψη συμβασης στο mail μου πριν 5 ημέρες.. στο μεταξύ άπειρα τηλέφωνα, κυριολεκτικά πάνω από 50 τηλέφωνα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία σωστά. Υπομονή και επιμονή.

 

Εν τω μεταξύ, τελευταία τιμή TTF που ανακοίνωσε η ΔΕΗ για τον Αύγουστο στα 0,17€…  Με αυτές τις τιμές είτε κλείσει ο Πουτιν τις στρόφυγγες είτε όχι, δεν βλέπω να ανάβει κανένας καλοριφέρ τον χειμώνα.. σκληρές καταστάσεις…

Εσυ τουλάχιστον πήρες σύμβαση. Εγώ στέλνω αιτήματα στη ΡΑΕ, στη ΔΕΗ τηλεφωνώ πάω στο κατάστημα και δεν την έχω λάβει ακόμα από το φεβρουαριο 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marmagia είπε

Εσυ τουλάχιστον πήρες σύμβαση. Εγώ στέλνω αιτήματα στη ΡΑΕ, στη ΔΕΗ τηλεφωνώ πάω στο κατάστημα και δεν την έχω λάβει ακόμα από το φεβρουαριο 

Καλά και η σύμβαση χαρτοπετσέτα είναι. Εμένα μου είχαν στείλει ένα pdf με τους όρους που στέλνουν σε όλους και είναι και στο σαιτ τους και ένα pdf με κάτι σαν σκρινσοτ από τη σελίδα του myhomegas με την υπογραφή μου πάνω. 

Στη γενική συζήτηση που έγινε πριν εδώ για τις τιμές. Παιδιά το ttf έχει φτάσει τόσο ψηλά συμπεριλαμβάνοντας και το ρίσκο ο αγωγός από το 20%(κλαιν μαιν) να πάει στο 0. Όλη η Ευρώπη προετοίμαζεται για ενεργειακό blackout, οπότε και η τιμή είναι ανάλογη αυτής της ανησυχίας. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι θα το δούμε στα 300 γιατί είμαστε ήδη στη λογική του χειρότερου σεναρίου. Άσε που στα 300 πλέον δεν είναι βιώσιμες ούτε καν οι βιομηχανίες, που είναι πολύ πιο πάνω στην ιεραρχία "σημαντικότητας" από τους πολίτες. 

Σε επιλογή προγράμματος έχουμε ξαναπεί όλη η ουσία είναι στις επιδοτήσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση στο αέριο να ακολουθηθεί ο δρόμος του ρεύματος. Πρώτα πρώτα γιατί δεν θα υπάρχουν λεφτά, και δεύτερον γιατί το αέριο αφορά πολύ λιγότερους από το ρεύμα το οποίο αφορά κυριολεκτικά 5 εκατομμύρια παροχές αν δεν κάνω λάθος. Το να αφήσεις τόσο κόσμο στη μοίρα του θα κοστίζει πολιτικά 100% άρα κάτι δραστικό πρέπει να κάνεις. Με το αέριο δεν ισχύει αυτό. Οπότε η ταπεινή μου άποψη είναι ότι θα πάμε σε αυτόματο πιλότο με επιδοτήσεις 0.02-0.04 αντε βαριά 5-6 και δεν νομίζω να ασχοληθούν να αποκλείσουν τα σταθερά. Βέβαια αν όντως μετράμε ευρώ ευρώ το χειμώνα σαν κράτος θα το ψαξουν και αυτό. Αν είμαστε όπως πέρσι ωστόσο, το 0.125 της δεη δείχνει οριακά δελεαστικό με μια επιδότηση να το ρίχνει κοντά στα 0.08,και με πολύ οικονομία να βγει ο χειμώνας. Είναι και ρίσκο να αφήσεις τη δεη μπας και βγάλει καμια προωθητική ενεργεια(ο προσανατολισμός μάρκετινγκ τους είναι τετοιος-σκεφτείτε ότι πέρσι το σταθερό ήταν 0.0275 και δίνανε έξτρα 25% για μια περίοδο), αλλά με κίνδυνο να ξυπνήσεις μια μέρα και το σταθερό να έχει πάει 0.20. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/3/2022 στις 3:17 ΜΜ, Manolo7 είπε

επειδη ειμαι και εγω στη δεη με τα 0.02 και μιας και πλεον ο χειμωνας τελειωνει σκεφτομαι τι θα κανω για του χρονου, για μενα υπαρχουν 2-3 επιλογες. 

 αποχωρηση απο τη δεη με ρητρα 40 ευρω, υπογραφη σε καποιον αλλο παροχο(αυτον που θα εχει το μικροτερο δυνατο τελος προωρης αποχωρησης και ξανα στη δεη με τα 0.05 οπου παιρνεις και το 30ευρω δωρο αρα σχεδον ισοφαριζεις την αποχωρηση απο τη δεη. αρα επιβαρυνεσαι μονο το τελος αποχωρησης απο την αλλη εταιρια. ΚΑΙ σε αυτο υπαρχει το ρισκο να υπογραψεις με τα 0.05 και στο 6μηνο δηλαδη καπου τον οκτωβρη να σου αλλαξουν το συμβολαιο και να την πατησεις. 

ενα τριτο που μπορεις να κανεις ειναι διακοπη της παροχης, με κοστος 40 προωρης αποχωρησης της δεη, και 22 τελος διακοπης απο την εδα, και επανασυνδεση με τη δεη με κοστος 22 τελος επανασυνδεσης της εδα αλλα και -30 απο την προσφορα της δεη, συνολικη επιβαρυνση ενα 50ρι και ΠΟΛΥ χρονο. πολυ ομως.

Μου φαινόταν βουνό τότε να κάνουμε ολόκληρη διαδικασία για να εξασφαλίσουμε το 5λεπτο(δεν άφηναν από την ΔΕΗ να πας στο ακριβότερο πρόγραμμα αν είχες το δίλεπτο) ,αν ήξερα τώρα θα το κάνα και με μεγάλη μου χαρά 😂

Επεξ/σία από Manolo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, VaggD είπε

Ίσως καταναλώνω λίγο λιγότερο από 8000 αλλά οκ...  Thanks για το excel τρομερή δουλειά!

12 στο gasbasefit & 24 στο gascontrol.

Με το συμβόλαιο κλειδώνω και τιμές ή ότι θέλουν κάνουν?

Επίσης το πάγιο γίνεται 0 με πάγια εντολή ?

12 μήνες δέσμευση λέει το gas control όχι 24

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gascontrol/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Με το αέριο δεν ισχύει αυτό. Οπότε η ταπεινή μου άποψη είναι ότι θα πάμε σε αυτόματο πιλότο με επιδοτήσεις 0.02-0.04 αντε βαριά 5-6 και δεν νομίζω να ασχοληθούν να αποκλείσουν τα σταθερά. Βέβαια αν όντως μετράμε ευρώ ευρώ το χειμώνα σαν κράτος θα το ψαξουν και αυτό. Αν είμαστε όπως πέρσι ωστόσο, το 0.125 της δεη δείχνει οριακά δελεαστικό με μια επιδότηση να το ρίχνει κοντά στα 0.08,και με πολύ οικονομία να βγει ο χειμώνας.

Φέτος δόθηκε έκπτωση ΤΕΜ και στα σταθερά τιμολόγια του φα; Έχω κυμαινόμενο και δεν γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα. Επειδή πραγματικά δεν εχω χρόνο και έχω χαώσει με όλο το νήμα,  και θέλω να αλλαξω παροχο αεριου για γονεις οι οποιοι δεν εχουν ιδεα, σας παραθετω τους λογαριασμους αεριου (Εναντι και Εκκαθαριστικο) απο Ζενιθ παροχο, με κυμαινομενη τιμη.
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα αερίου που να παρέχει κλειδωμένη τιμη οτι και αν γινει;
Θα υπαρξει ρήτρα εαν φύγω απο Ζενιθ;
Στο ρευμα έχω ΗΡΩΝ. Συμφέρει να ζητήσω κάποιο Combo  Αέριο και Ρεύμα απο ΗΡΩΝ?
Πραγματικα αφιερωσα ολο το πρωι διαβάζοντας, αλλα περισσότερο χάωσα...

Screenshot_40.jpg

Screenshot_39.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, flokiman είπε

Παιδια καλησπέρα. Επειδή πραγματικά δεν εχω χρόνο και έχω χαώσει με όλο το νήμα,  και θέλω να αλλαξω παροχο αεριου για γονεις οι οποιοι δεν εχουν ιδεα, σας παραθετω τους λογαριασμους αεριου (Εναντι και Εκκαθαριστικο) απο Ζενιθ παροχο, με κυμαινομενη τιμη.
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα αερίου που να παρέχει κλειδωμένη τιμη οτι και αν γινει;
Θα υπαρξει ρήτρα εαν φύγω απο Ζενιθ;
Στο ρευμα έχω ΗΡΩΝ. Συμφέρει να ζητήσω κάποιο Combo  Αέριο και Ρεύμα απο ΗΡΩΝ?
Πραγματικα αφιερωσα ολο το πρωι διαβάζοντας, αλλα περισσότερο χάωσα...

Screenshot_40.jpg

Screenshot_39.jpg

Το μόνο σταθερό είναι της δεη στο 0.125 που είναι ακριβό αλλά το κυμαινόμενο λογικά θα είναι ακόμα πιο ακριβό. Combo τις περισσότερες φορές ότι κερδίσεις στο ένα χάνεις στο άλλο. Ρήτρα αποχώρησης ότι λέει στο συμβόλαιο σου. Και να χεις δεν θα είναι κανένα σπουδαίο πόσο. Έχεις και μεγάλη κατανάλωση βλέπω, 8000kwh για δύο μήνες που ειναι και πιο σοφτ σε σχέση με Νοέμβρη Δεκέμβρη Ιανουάριο.. 

Στο σταθερό κινδυνεύεις να ανακοινώσουν επιδοτήσεις και να εξαιρουν τα σταθερά(φέτος δεν τα εξαιρεσαν πήραν κανονικά επιδότηση), στο κυμαινόμενο κινδυνεύεις να χτυπήσουμε κανένα τρελό νούμερο στο ttf. Τα δύο καλύτερα κυμαινόμενα είναι της δεη και του ηρωνα. Δοκίμασε να βάλεις κατανάλωση και τιμή ttf στο excel του κορακιου, και να είσαι καθιστός όταν σου βγάλει τα ποσά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Καλά και η σύμβαση χαρτοπετσέτα είναι. Εμένα μου είχαν στείλει ένα pdf με τους όρους που στέλνουν σε όλους και είναι και στο σαιτ τους και ένα pdf με κάτι σαν σκρινσοτ από τη σελίδα του myhomegas με την υπογραφή μου πάνω. 

Στη γενική συζήτηση που έγινε πριν εδώ για τις τιμές. Παιδιά το ttf έχει φτάσει τόσο ψηλά συμπεριλαμβάνοντας και το ρίσκο ο αγωγός από το 20%(κλαιν μαιν) να πάει στο 0. Όλη η Ευρώπη προετοίμαζεται για ενεργειακό blackout, οπότε και η τιμή είναι ανάλογη αυτής της ανησυχίας. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι θα το δούμε στα 300 γιατί είμαστε ήδη στη λογική του χειρότερου σεναρίου. Άσε που στα 300 πλέον δεν είναι βιώσιμες ούτε καν οι βιομηχανίες, που είναι πολύ πιο πάνω στην ιεραρχία "σημαντικότητας" από τους πολίτες. 

Σε επιλογή προγράμματος έχουμε ξαναπεί όλη η ουσία είναι στις επιδοτήσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση στο αέριο να ακολουθηθεί ο δρόμος του ρεύματος. Πρώτα πρώτα γιατί δεν θα υπάρχουν λεφτά, και δεύτερον γιατί το αέριο αφορά πολύ λιγότερους από το ρεύμα το οποίο αφορά κυριολεκτικά 5 εκατομμύρια παροχές αν δεν κάνω λάθος. Το να αφήσεις τόσο κόσμο στη μοίρα του θα κοστίζει πολιτικά 100% άρα κάτι δραστικό πρέπει να κάνεις. Με το αέριο δεν ισχύει αυτό. Οπότε η ταπεινή μου άποψη είναι ότι θα πάμε σε αυτόματο πιλότο με επιδοτήσεις 0.02-0.04 αντε βαριά 5-6 και δεν νομίζω να ασχοληθούν να αποκλείσουν τα σταθερά. Βέβαια αν όντως μετράμε ευρώ ευρώ το χειμώνα σαν κράτος θα το ψαξουν και αυτό. Αν είμαστε όπως πέρσι ωστόσο, το 0.125 της δεη δείχνει οριακά δελεαστικό με μια επιδότηση να το ρίχνει κοντά στα 0.08,και με πολύ οικονομία να βγει ο χειμώνας. Είναι και ρίσκο να αφήσεις τη δεη μπας και βγάλει καμια προωθητική ενεργεια(ο προσανατολισμός μάρκετινγκ τους είναι τετοιος-σκεφτείτε ότι πέρσι το σταθερό ήταν 0.0275 και δίνανε έξτρα 25% για μια περίοδο), αλλά με κίνδυνο να ξυπνήσεις μια μέρα και το σταθερό να έχει πάει 0.20. 

Προσωπικά δεν μου έστειλαν χαρτοπετσέτα αλλά κανονικό συμβόλαιο, υπογεγραμμένο ηλεκτρονικά και με σαφή αναφορά της χρέωσης.. απορώ εσένα τί χαρτοπετσετάκι σου έστειλαν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...