Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 minutes ago, korakios said:

βάλε και 150 και 200 στο TTF (απο κατανάλωση υποθέτω οτι όντως ~8000kw καις και το άφησες)

εκεί θα πρέπει να σκεφτείς αν θα συμφέρει το σταθερό της αλλά και να μαντέψεις αν θα παίρνει επιδότηση

Ίσως καταναλώνω λίγο λιγότερο από 8000 αλλά οκ...  Thanks για το excel τρομερή δουλειά!

2 minutes ago, tempo said:

πρόσεξε μόνο ότι η ΔΕΗ έχει δέσμευση για 24μήνες (αν αυτό παίζει ρόλο για σένα)

12 στο gasbasefit & 24 στο gascontrol.

Με το συμβόλαιο κλειδώνω και τιμές ή ότι θέλουν κάνουν?

Επίσης το πάγιο γίνεται 0 με πάγια εντολή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, VaggD είπε

12 στο gasbasefit & 24 στο gascontrol.

ανάποδα :)

24 λεπτά πριν, VaggD είπε

Με το συμβόλαιο κλειδώνω και τιμές ή ότι θέλουν κάνουν?

βάσει νομοθεσίας 6 μήνες κλείδωμα , αλλά μέχρι στιγμής η ΔΕΗ δεν έχει σπάσει κάποιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω ότι το έχουμε ξαναπεί αλλά έτσι όπως αλλάζουν τα πράγματα έχουμε χαθεί.....το ΔΕΗ myHome GasBenefit και τα υπόλοιπα προγράμματα στο excel με τιμή βάσει TTF παίρνουν κανονικά την επιδότηση (0,02 ή 0,04 ευρώ/KWh), σωστά;

Αυτή η επιδότηση λογικά δεν έχει περαστεί στο excel ή κάνω λάθος;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tempo είπε

Αυτή η επιδότηση λογικά δεν έχει περαστεί στο excel ή κάνω λάθος;

όχι δεν έχει περαστεί , δεν παίζει ρόλο στις διαφορές τιμών στα προγράμματα αλλά στην τελική τιμή

όλα μέχρι στιγμής παίρναν επιδότηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, korakios είπε

το flex εννοείς ?

όχι ακριβώς, μου έστειλαν το Flex R0 με υπολογισμό τιμής (ΤΤΦα + 0,006)*0,55(λόγω double, αλλιώς 0,65) και πάγιο 3,40. Μόλις με κάλεσαν και μου είπαν τις τιμές ΤΤΦα του προηγούμενου εξαμήνου κι έχω ξεκινήσει τους υπολογισμούς

5 ώρες πριν, VaggD είπε

Gas Home Fix.

Ναι αυτό είναι!

edit: μόλις πρόσεξα καλύτερα το FLEX στο site τους. Αυτό μου πρότειναν. Είδα άλλο όνομα γι'αυτό είπα πως δεν υπάρχει, αλλά είναι το ίδιο

Επεξ/σία από libertini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, libertini είπε

όχι ακριβώς, μου έστειλαν το Flex R0 με υπολογισμό τιμής (ΤΤΦα + 0,006)*0,55(λόγω double, αλλιώς 0,65) και πάγιο 3,40. Μόλις με κάλεσαν και μου είπαν τις τιμές ΤΤΦα του προηγούμενου εξαμήνου κι έχω ξεκινήσει τους υπολογισμούς

Ήταν παραπάνω απο TTF και εκτός αυτού οι παλιές τιμές καμια σχέση δεν έχουν με τις μελλοντικές

(το ίδιο βλέπαμε και παλιότερα και τελικά αποδείχτηκε οτι δεν είχαν σχέση)

επίσης το νου σου μην έχει δέσμευση το συγκεκριμένο ή καμια συνδρομή κτλ κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Ήταν παραπάνω απο TTF και εκτός αυτού οι παλιές τιμές καμια σχέση δεν έχουν με τις μελλοντικές

(το ίδιο βλέπαμε και παλιότερα και τελικά αποδείχτηκε οτι δεν είχαν σχέση)

επίσης το νου σου μην έχει δέσμευση το συγκεκριμένο ή καμια συνδρομή κτλ κτλ

24 μήνες δέσμευση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, libertini είπε

όχι ακριβώς, μου έστειλαν το Flex R0 με υπολογισμό τιμής (ΤΤΦα + 0,006)*0,55(λόγω double, αλλιώς 0,65) και πάγιο 3,40. Μόλις με κάλεσαν και μου είπαν τις τιμές ΤΤΦα του προηγούμενου εξαμήνου κι έχω ξεκινήσει τους υπολογισμούς

 

edit: μόλις πρόσεξα καλύτερα το FLEX στο site τους. Αυτό μου πρότειναν. Είδα άλλο όνομα γι'αυτό είπα πως δεν υπάρχει, αλλά είναι το ίδιο

το FLEX είναι.....μηπως μπορείς να μας δώσεις τις τιμές ΤΤΦα για να κάνουμε και εμείς υπολογισμούς και συγκρίσεις; Φυσικά ότι συμπεράσματα υπάρξουν τα γράφουμε εδω για να βοηθάμε όλους τους φίλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, libertini είπε

όχι ακριβώς, μου έστειλαν το Flex R0 με υπολογισμό τιμής (ΤΤΦα + 0,006)*0,55(λόγω double, αλλιώς 0,65) και πάγιο 3,40. Μόλις με κάλεσαν και μου είπαν τις τιμές ΤΤΦα του προηγούμενου εξαμήνου κι έχω ξεκινήσει τους υπολογισμούς

Είχα τον περασμένο χειμώνα ίδιο πρόγραμμα αλλά χωρίς double. Η τελική χρέωση ήταν ελάχιστα ακριβότερη από άλλο ακίνητο που ήταν στο Φυσικό Αέριο Ελλάδος με χρέωση βάση TTF. Το ΤΤΦα του Ήρωνα δεν έχει κάποιον τρόπο να το υπολογίσεις ώστε να ελέγχεις τι σε χρεώσουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, libertini είπε

24 μήνες δέσμευση!!!

αυτά τα "προσωποποιημένα" κάνει ο Ηρών και τον κράζουμε ...

ουσιαστικά σου κάνανε δώρο τη δέσμευση 😂

να υποθέσω οτι φάγανε και το 20ρικο παραμονής για έναν χρόνο  και τα καλοκαιρινά πάγια ?😁

3 λεπτά πριν, vali είπε

Η τελική χρέωση ήταν ελάχιστα ακριβότερη από άλλο ακίνητο που ήταν στο Φυσικό Αέριο Ελλάδος με χρέωση βάση TTF

και αρκετά ακριβότερη απο άλλο πρόγραμμα βάσει TTF (το FX και gasbenefit) αν θυμάμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tempo είπε

το FLEX είναι.....μηπως μπορείς να μας δώσεις τις τιμές ΤΤΦα για να κάνουμε και εμείς υπολογισμούς και συγκρίσεις; Φυσικά ότι συμπεράσματα υπάρξουν τα γράφουμε εδω για να βοηθάμε όλους τους φίλους.

Φυσικά! Τους είπα ότι σταμάτησαν να τις ανεβάζουν οπότε πως να εμπιστευτώ τέτοιο πρόγραμμα και μου απάντησαν ότι δεν τις ανεβάζουν για λόγους ανταγωνισμού!χαχαχχαχαχαχαχχαχαχα

01/22        0,1954
02/22        0,1671
03/22        0,1494
04/22        0,2451
05/22        0,2149
06/22        0,1617 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτά τα "προσωποποιημένα" κάνει ο Ηρών και τον κράζουμε ...

ουσιαστικά σου κάνανε δώρο τη δέσμευση 😂

να υποθέσω οτι φάγανε και το 20ρικο παραμονής για έναν χρόνο  και τα καλοκαιρινά πάγια ?😁

Όλα υπάρχουν στο email, αλλά σιγά να μην αλλάξω το ΗΡΩΝ FX που μου κάνουν δώρο 50άρικα 😂. Η αλήθεια είναι πως σύμφωνα με τους υπολογισμούς του excel, της ΔΕΗ με συμφέρει πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vali είπε

 Το ΤΤΦα του Ήρωνα δεν έχει κάποιον τρόπο να το υπολογίσεις ώστε να ελέγχεις τι σε χρεώσουν 

@libertini Διάβασε σελίδες 147 κάτω - κάτω, 148, 149... να πάρεις μια γεύση από ΤΤΦΑ 😄

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...