Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

Καλημέρα. Με την ζενίθ τι γίνεται, δεν έχει σταθερό πρόγραμμα για νέους πελάτες? Ευχαριστώ.

Όχι, είχανε 0.026, 0.05, 0.086, 0.12... μετά τα ξήλωσαν εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, VaggD είπε

Από όσο έχω καταλάβει δεν έβαλαν κάτι έξτρα.

 

Screenshot_2022-08-01-22-59-19-34_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Έχω καμια 10αριά άτομα στον περίγυρο οι οποίοι έχουν ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα στη ΖΕΝΙΘ και δεν χρεώθηκαν ΠΟΤΕ ρήτρα αναπροσαρμογής. Το κοιτάζω από τον Νοέμβρη. Εσύ ποιο πρόγραμμα έχεις;

 

Και κάτι άλλο, μου έστειλε προσφορά ο ΗΡΩΝ για να μην φύγω από το ΗΡΩΝ FX, ένα πρόγραμμα που δεν υπάρχει στο site τους και υπολογίζει την τιμή σύμφωνα με την Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου, όχι TTF όπως μου εξηγήσατε. Επιπλέον, όπως ορθά με έχετε ενημερώσει, ο ΗΡΩΝ έχει σταματήσει να αναρτά την Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου στο site του. Τελικά πως να υπολογίσω αυτήν την Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου; Από περιέργεια να δω αν συμφέρει το πρόγραμμα που μου προτείνανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, libertini είπε

Και κάτι άλλο, μου έστειλε προσφορά ο ΗΡΩΝ για να μην φύγω από το ΗΡΩΝ FX, ένα πρόγραμμα που δεν υπάρχει στο site τους και υπολογίζει την τιμή σύμφωνα με την Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου, όχι TTF όπως μου εξηγήσατε. Επιπλέον, όπως ορθά με έχετε ενημερώσει, ο ΗΡΩΝ έχει σταματήσει να αναρτά την Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου στο site του. Τελικά πως να υπολογίσω αυτήν την Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου; Από περιέργεια να δω αν συμφέρει το πρόγραμμα που μου προτείνανε.

το flex εννοείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που βρισκω το Excel του Κορακιου?
Πηρε  τηλ η Ζενιθ σε γονεις που εχουν ΗΡΩΝ  και τους ειπε τιμη Ρευμα 0.21/kwh και Αεριο 0.029.
Και μαλιστα τους ειπαν να απαντησουν μεχρι τις 6 το απογευμα γιατι ληγει η προσφορα (που δεν το πιστευω)
Επειδη δεν γνωριζω, αυτες οι τιμες ειναι πριν την υποτιθεμενη επιδοτητηση 90% του κρατους;
Η μετα;
Δεν ξερω τωρα ποσο δινουν στον ΗΡΩΝΑ, εχουν προγραμμα εδω και χρονια.
 

Επεξ/σία από flokiman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, flokiman είπε

Πηρε  τηλ η Ζενιθ σε γονεις που εχουν ΗΡΩΝ  και τους ειπε τιμη Ρευμα 0.21/kwh και Αεριο 0.029.

για ρεύμα στο άλλο θέμα με εναλλακτικούς πάροχους , 1η σελίδα θα βρεις το excel που έχει και για αέριο (ή στην υπογραφή μου) 

0,029 + ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

για ρεύμα στο άλλο θέμα με εναλλακτικούς πάροχους , 1η σελίδα θα βρεις το excel που έχει και για αέριο (ή στην υπογραφή μου) 

0,029 + ρήτρα

Σ'ευχαριστω πολυ!
Δεν περιλαμβανεις την  Ζενιθ στο excel? Η μου διαφευγει κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sir3n είπε

Έχω ΔΕΗ Γ1 με ΚΟΤ και νυχτερινό στο ρεύμα. Μήπως συμφέρει να χρησιμοποιώ κλιματιστικό για θέρμανση το χειμώνα;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=getNewComment

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, libertini είπε

Και κάτι άλλο, μου έστειλε προσφορά ο ΗΡΩΝ για να μην φύγω από το ΗΡΩΝ FX, ένα πρόγραμμα που δεν υπάρχει στο site τους και υπολογίζει την τιμή σύμφωνα με την Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου, όχι TTF όπως μου εξηγήσατε. Επιπλέον, όπως ορθά με έχετε ενημερώσει, ο ΗΡΩΝ έχει σταματήσει να αναρτά την Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου στο site του. Τελικά πως να υπολογίσω αυτήν την Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου; Από περιέργεια να δω αν συμφέρει το πρόγραμμα που μου προτείνανε.

έτσι όπως μας τα λες ο ΗΡΩΝ θέλει να σε πάει απο το FX στο FLEX (βεβαίως στο site του υπάρχει κανονικά η περιγραφή/χρεώσεις του FLEX) εκτός αν σου έχει κάνει κάποια άλλη ιδιαίτερη πρόταση που δεν υπάρχει στο site.

Οι ειδικότεροι θα μας απαντήσουν ποιό απο τα δύο (FX ή FLEX) είναι πιο συμφέρον πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VaggD είπε

Με βάση το excel με συμφέρει η δεη 🧐

βάλε και 150 και 200 στο TTF (απο κατανάλωση υποθέτω οτι όντως ~8000kw καις και το άφησες)

εκεί θα πρέπει να σκεφτείς αν θα συμφέρει το σταθερό της αλλά και να μαντέψεις αν θα παίρνει επιδότηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθωντας να κανω τον μαντη,θα ελεγα οτι το σταθερο της ΔΕΗ ειναι πιθανως η καλυτερη επιλογη για τον ερχομενο χειμωνα,ο λογος ειναι αυτος:

 

Αναφορά σε κείμενο

Η Ρωσία δεν είναι σε θέση να συμβάλει στην επισκευή του Nord Stream

Το Κρεμλίνο από τη δική του μεριά «νίπτει τας χείρας του» για τον Nord Stream και τις δυσλειτουργίες που έχουν προκύψει.

Η Ρωσία μπορεί να συμβάλει πολύ λίγο στις επείγουσες επισκευές που απαιτεί ο εξοπλισμός του αγωγού φυσικού αερίου Nord Stream 1, δήλωσε τη Δευτέρα ο Ντμίτρι Πεσκόφ.

«Υπάρχουν δυσλειτουργίες που απαιτούν επείγουσες επισκευές και υπάρχουν ορισμένες τεχνητές δυσκολίες που προκλήθηκαν από τις κυρώσεις», τόνισε ο εκπρόσωπος του Κρεμλίνου. «Αυτή η κατάσταση χρειάζεται επίλυση και η Ρωσία έχει ελάχιστες δυνατότητες να βοηθήσει σε αυτό», συμπλήρωσε.

Τι υποστηρίζει η Siemens Energy

Η κατασκευάστρια εταιρεία, η γερμανική Siemens Energy, από την πλευρά της τονίζει ότι δεν είχε πρόσβαση στις τουρμπίνες στον αγωγό και δεν είχε λάβει αναφορές ζημιών από την ρωσική κρατική εταιρεία φυσικού αερίου Gazprom που τον διαχειρίζεται. Έτσι υποθέτει ότι οι τουρμπίνες λειτουργούν κανονικά…

Σε ξεχωριστή δήλωση τη Δευτέρα, η Gazprom ανέφερε ότι η παραγωγή φυσικού αερίου μειώθηκε κατά 12% στα 262,4 δισεκατομμύρια κυβικά μέτρα από τον Ιανουάριο έως τον Ιούλιο, ενώ οι εξαγωγές σε χώρες εκτός Κοινοπολιτείας Ανεξάρτητων Κρατών μειώθηκαν κατά 35% από την ίδια περίοδο πριν από ένα χρόνο.

Αξίζει να υπενθυμίσουμε ότι η Gazprom μείωσε την προηγούμενη εβδομάδα τις προμήθειες φυσικού αερίου μέσω του Nord Stream 1 -τ ου κύριου αγωγού φυσικού αερίου της προς την Ευρώπη – στο 20% της χωρητικότητας, υποστηρίζοντας ότι η τουρμπίνα που εστάλη για συντήρηση στον Καναδά δεν είχε ακόμη επιστρέψει. Δήλωσε επίσης ότι και άλλη τουρμπίνα χρειάζεται επισκευή.

Την ίδια ώρα, ο αναπληρωτής διευθύνων σύμβουλος της Gazprom Βιτάλι Μαρκέλοφ υποστήριξε την Παρασκευή ότι η παράδοση της τουρμπίνας από τον Καναδά στη Γερμανία μετά τη συντήρησή του παραβίασε την υπάρχουσα σύμβαση μεταξύ της ρωσικής εταιρείας και του Βερολίνου. Επίσης, υποστήριξε ότι δεν επισκευάστηκε ολόκληρη η τουρμπίνα. Όπως ισχυρίστηκε, επισκευάστηκε επιτυχώς μόνο το 25% των βλαβών που εντοπίστηκαν στην τουρμπίνα.

Είναι φανερό ότι η Ρωσία αξιοποιεί όποιο «παραθυράκι» υπάρχει για να μεγιστοποιήσει την πίεση πάνω στην Ευρώπη, ιδιαίτερα στη Γερμανία που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το ρωσικό αέριο. Ο χειμώνας που έρχεται μόνο εύκολος δεν θα είναι, αν η κατάσταση παραμείνει ως έχει…

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...