Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η φώτο παραπάνω νομίζω είναι απ'το EEX... δε ξέρω από πιο hub.

Πάντως η πλειοψηφία των διαπραγματεύσεων και η τιμή αναφοράς που χρησιμοποιούν οι ελληνικοί πάροχοι είναι το TTF, όπου τώρα η τιμή είναι κοντά στο 200... δηλαδή 0.20E/ΚWH

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Αν κάποιος μήνας έχει μ.ο 0.20... τότε στη ΔΕΗ το κυμαινόμενο θα είναι (0.20+0.04) -30% = 0.168

Στο link που μου έστειλες, αναφέρει τιμές (στήλη Last) για τους επόμενους μήνες. Αυτές οι τιμές είναι τιμές εκκίνησης των διαπραγματεύσεων οι οποίες όταν φτάσει η σειρά τους θα κλείσουν με διαφορετική τιμή; Κατάλαβα σωστά;

Επεξ/σία από libertini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, libertini είπε

Στο link που μου έστειλες, αναφέρει τιμές (στήλη Last) για τους επόμενους μήνες. Αυτές οι τιμές είναι τιμές εκκίνησης των διαπραγματεύσεων οι οποίες όταν φτάσει η σειρά τους θα κλείσουν με διαφορετική τιμή; Κατάλαβα σωστά;

Είναι οι τιμές που αγοράζουν τώρα οι traders για μελλοντικούς μήνες.

31/7 κλείνει ο Αύγουστος, ο οποίος είναι ο μέσος όρος τιμώς απ'το πράσινο γράφημα.

https://quotes.ino.com/charting/?s=NYMEX_QTTF.Q22

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2022 στις 7:04 ΜΜ, ekrepali είπε

Η φώτο παραπάνω νομίζω είναι απ'το EEX... δε ξέρω από πιο hub.

Πάντως η πλειοψηφία των διαπραγματεύσεων και η τιμή αναφοράς που χρησιμοποιούν οι ελληνικοί πάροχοι είναι το TTF, όπου τώρα η τιμή είναι κοντά στο 200... δηλαδή 0.20E/ΚWH

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Αν κάποιος μήνας έχει μ.ο 0.20... τότε στη ΔΕΗ το κυμαινόμενο θα είναι (0.20+0.04) -30% = 0.168

Άρα κι εδώ με κυμαινόμενο πρόγραμμα πάλι εξαρτώμαστε από τις επιδοτήσεις του ΤΕΜ. Αν έχει παραμείνει 0,20 τον χειμώνα θα πρέπει να δώσουν τουλάχιστον διπλάσια επιδότηση απ'ότι τον Φλεβάρη για να καλύψουν τη μεγάλη αύξηση. Πως μπορώ να βρω παλαιότερες τιμές του TTF στο link που μου έστειλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

αυτο εχει tiltαρει τουλαχιστον σε εμενα

Όλες οι εταιρίες εκτός από ένα σταθερό της δεη δουλεύουν βάσει ttf. Πρέπει να μαντέψεις πόσο περίπου θα είναι για να βρεις τελική τιμή σε κυμαινόμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ναι αρα ουσιαστικα "ρισκαρεις" με ΔΕΗ αν θες μια τιμη χωρις ttf,δεν δινει αλλος κατι τετοιο,σωστα; 

Ναι, όπως και ρισκάρεις το να μην συμπεριλαμβάνεται τυχόν επιδότηση στο σταθερό της δεη. Πέρσι ίσως το επέτρεψαν από κεκτημένη ταχύτητα ή επειδή σταθερά τιμολόγια στο φυσικό αέριο δεν ήταν και πολύ διαδεδομένα (το φυσικό αέριο ήταν πάμφθηνο δεν υπήρχε λόγος για σταθερό), αλλά φέτος που θα μετρανε ευρώ ευρώ τις επιδοτήσεις του ρεύματος ίσως κόψουν τα σταθερά του αερίου. Με ή χωρίς σταθερό, το αέριο πραγματικά δεν παλεύεται φέτος για θέρμανση, μόνο για να σπάει το κρύο στα δύσκολα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά από ζενίθ μου είπαν ότι η ρήτρα αναπροσαρμογης(το καταραμένο οτσ) είτε είσαι σε σταθερό είτε σε μεταβαλλομενο συνεχίζει να υφίσταται στο αέριο. (έχει διαγραφεί μόνο από Ρευμα). Ισχύει και για άλλους παροχους αυτό? 

Επεξ/σία από di maria kun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΡΩΝ FX vs ΔΕΗ myhome gascontrol τι θα διαλέγατε αυτή την χρονική στιγμή? Αν κλείσεις με 0,125 ΔΕΗ myhome gascontrol υπάρχει περίπτωση να μπει ρήτρα αναπροσαρμογής? Στο ΗΡΩΝ FX απο την στιγμή που είναι κυμαινόμενο φαντάζομαι δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Πρέπει να αποφασίσω μέχρι τέλος του μήνα....

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

Αν κλείσεις με 0,125 ΔΕΗ myhome gascontrol υπάρχει περίπτωση να μπει ρήτρα αναπροσαρμογής?

οχι.ειναι πολυ καθαρο και σαφες προγραμμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, vagos789 είπε

αυτο εχει tiltαρει τουλαχιστον σε εμενα

τι εννοείς ?

3 ώρες πριν, di maria kun είπε

Ρε παιδιά από ζενίθ μου είπαν ότι η ρήτρα αναπροσαρμογης(το καταραμένο οτσ) είτε είσαι σε σταθερό είτε σε μεταβαλλομενο συνεχίζει να υφίσταται στο αέριο. (έχει διαγραφεί μόνο από Ρευμα). Ισχύει και για άλλους παροχους αυτό? 

όχι μπαρούφες σου είπανε , αρμέξανε πολλούς στο flex (κατηργημένο της Ζενίθ) πάντως παράνομα

3 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

ΗΡΩΝ FX vs ΔΕΗ myhome gascontrol τι θα διαλέγατε αυτή την χρονική στιγμή? Αν κλείσεις με 0,125 ΔΕΗ myhome gascontrol υπάρχει περίπτωση να μπει ρήτρα αναπροσαρμογής? Στο ΗΡΩΝ FX απο την στιγμή που είναι κυμαινόμενο φαντάζομαι δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Πρέπει να αποφασίσω μέχρι τέλος του μήνα....

Ευχαριστώ!!!

το FX δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής προς το παρών  (edit πάνω στο TTF) , άγνωστο αν βάλουν μετά

της ΔΕΗ προς το παρών δεν τα πειράζουνε , άγνωστο αν το κάνουν μετά

θα πρότεινα σήμερα να το αποφασίσεις

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...