Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, marmagia είπε

Με αφήνει ες αει να γράφω απάντηση στο βρόντο. Έκανα το δεύτερο που λες να ανοίξω θέμα σε συνέχεια προηγούμενου αλλά μου απαντάνε εκεί και κλείνουν και το άλλο λέγοντας σου απάντησα στο αίτημα με αριθμό χχ

πρώτη φορά ακούω να κλείνει αίτημα ο πάροχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, korakios said:

σαν "ενέργειες" τι βγάζει για επιλογή ?

Αποδοχη και απόρριψη με προσθήκη νέου σχολίου όσες φορές θες ( πρόσθεσα το ίδιο ήδη 3 φοΡες και απάντηση μηδέν)

τωρα είδα στην 5 απόρριψη λέει ένα μειλ που έρχεται Το αίτημα σας θα καταγραφεί ως ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ. Εάν έχετε νέα στοιχεία προς κατάθεση, παρακαλούμε καταθέστε νέο αίτημα παραπόνου.

 

αρα απλά δεν το εξετάζει ποτέ η ΡΑΕ 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Αποδοχη και απόρριψη με προσθήκη νέου σχολίου όσες φορές θες ( πρόσθεσα το ίδιο ήδη 3 φοΡες και απάντηση μηδέν)

α, οκ , εννοείς όταν κάνεις δηλαδή απόρριψη με προσθήκη σχολίου δεν απαντά ο πάροχος σωστά?

τότε πάτα πάνω δεξιά στο υποστήριξη και κάνε αίτημα για την πορεία της αίτησης μπας και

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@marmagia0.005 είναι ήδη σχετικά υψηλή χρέωση μεταφοράς, οπότε το να σε χρεώσουν κι άλλο παραπάνω είναι τραβηγμένο. Η ΔΕΗ είχε 0.002.

Mε τον HERTHAN που τα κοιτούσαμε παλιά... η ΔΕΗ σε μερικές περιοχές πχ Λαμία είχε πολύ υψηλές χρεώσεις μεταφοράς (εκτός κι αν είχαν αναγραφεί λάθος τα δεδομένα απ'τους γιωτάδες στο energycost).

  

Στις 3/8/2021 στις 1:01 ΜΜ, ekrepali είπε

Πάντως στον ΗΡΩΝ οι χρεώσεις μεταφορές στο τελευταίο χρόνο κυμαίνονται συνήθως ανάλογα τη περιοχή μεταξύ 0.002 και 0.0025. Σε μερικές περιπτώσεις υπάρχει και 0.0018 ή 0.0040... πάντως δε ξεφεύγει ποτέ παραπάνω απ΄το 0.00xx

Ενώ στη ΔΕΗ οι χρεώσεις μεταφορές σε μερικές περιπτώσεις ξεφεύγουν ανεξέλεγκτα!

21.jpg.2f97e467a7ce0e0c5a7ca4cc6b94ff4e.jpg

32.jpg.830d95dab297146596c2fa25e1b30cd4.jpg

 

 

Επίσης:

Στις 29/12/2020 στις 9:14 ΠΜ, MasterBlaster είπε

οι χρεώσεις μεταφοράς διαφέρουν από πάροχο σε πάροχο λόγω διαφορετικού φορτίου και δεσμεύσεων των παρόχων προς τον ΔΕΣΦΑ...

Δε παίζει επίσης ρόλο και από ποια χώρα και ποιον αγωγό έχει παραγγείλει ο πάροχος;

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, ekrepali said:

@marmagia0.005 είναι ήδη σχετικά υψηλή χρέωση μεταφοράς, οπότε το να σε χρεώσουν κι άλλο παραπάνω είναι τραβηγμένο. Η ΔΕΗ είχε 0.002.

Mε τον HERTHAN που τα κοιτούσαμε παλιά... η ΔΕΗ σε μερικές περιοχές πχ Λαμία είχε πολύ υψηλές χρεώσεις μεταφοράς (εκτός κι αν είχαν αναγραφεί λάθος τα δεδομένα απ'τους γιωτάδες στο energycost).

  

 

Επίσης:

Δε παίζει επίσης ρόλο και από ποια χώρα και ποιον αγωγό έχει παραγγείλει ο πάροχος;

Άρα όπως καταλαβαίνω άκρη μπορεί να βγει μόνο με παρέμβαση ΡΑΕ προς ηρων που κυριολεκτικά είναι πιάσε το αυγό και κουρευτο.. το αφήνω παίρνω τα 30 και τους αφήνω να χαρούν οι αχαρακτήριστοι με τα υπόλοιπα 32-33 που τσέπωσαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marmagia είπε

Άρα όπως καταλαβαίνω άκρη μπορεί να βγει μόνο με παρέμβαση ΡΑΕ προς ηρων που κυριολεκτικά είναι πιάσε το αυγό και κουρευτο.. το αφήνω παίρνω τα 30 και τους αφήνω να χαρούν οι αχαρακτήριστοι με τα υπόλοιπα 32-33 που τσέπωσαν;

 Ζητά απ'τον ΗΡΩΝ να σου στείλει ιστορικό τιμών χρεώσεων μεταφοράς για το 2021 και 2022. Αν για την επίμαχη περίοδο η χρέωση μεταφοράς ήταν 0.004 τότε θα έχουν παραδεχτεί έμμεσα ότι το επιπλέον ποσό που χρέωσαν ήταν αυθαίρετο.

Επίσης ζήτα ανάλυση για τις επιπλέον χρεώσεις μεταφοράς... ποια περιοδο αφορούν, για πόσες κιλοβατώρες και πόση ήταν η επιπλέον χρέωση σε €/kWh 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, ekrepali said:

 Ζητά απ'τον ΗΡΩΝ να σου στείλει ιστορικό τιμών χρεώσεων μεταφοράς για το 2021 και 2022. Αν για την επίμαχη περίοδο η χρέωση μεταφοράς ήταν 0.004 τότε θα έχουν παραδεχτεί έμμεσα ότι το επιπλέον ποσό που χρέωσαν ήταν αυθαίρετο.

Επίσης ζήτα ανάλυση για τις επιπλέον χρεώσεις μεταφοράς... ποια περιοδο αφορούν, για πόσες κιλοβατώρες και πόση ήταν η επιπλέον χρέωση σε €/kWh 

Μόλις μίλησα μαζί τους γραπτά και μου είπαν οτθ οι χρεώσεις που έχω πληρώσει είναι οι τελικές, δεν οφείλω τιπιρα άλλο. Τώρα θα ξεκινήσει το πάρτυ 🥳 καιρό έχω να τσακωθώ μαζί τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, marmagia είπε

Μόλις μίλησα μαζί τους γραπτά και μου είπαν οτθ οι χρεώσεις που έχω πληρώσει είναι οι τελικές, δεν οφείλω τιπιρα άλλο. Τώρα θα ξεκινήσει το πάρτυ 🥳 καιρό έχω να τσακωθώ μαζί τους

Θα πάθουν "ΝRG" άμα τους στριμώξεις. "Ό,τι σάς είπε ο συγκεκριμένος εκρόσωπος, δεν είναι δεσμευτικό". 😂

Υπόψιν όταν με το καλό ζητήσεις πίστωση σε IBAN, δώσε αν έχεις (στο όνομα σου) λογαριασμό Πειραιώς. Για να σου στείλουν λεφτά σε άλλη τράπεζα θα σου φάνε 3 ευρώ προμήθεια.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Υπόψιν όταν με το καλό ζητήσεις πίστωση σε IBAN, δώσε αν έχεις (στο όνομα σου) λογαριασμό Πειραιώς. Για να σου στείλουν λεφτά σε άλλη τράπεζα θα σου φάνε 3 ευρώ προμήθεια.

Μακαρι να το ξεραμε.....μας εκλεψαν τον καφε.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φώτο παραπάνω νομίζω είναι απ'το EEX... δε ξέρω από πιο hub.

Πάντως η πλειοψηφία των διαπραγματεύσεων και η τιμή αναφοράς που χρησιμοποιούν οι ελληνικοί πάροχοι είναι το TTF, όπου τώρα η τιμή είναι κοντά στο 200... δηλαδή 0.20E/ΚWH

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Αν κάποιος μήνας έχει μ.ο 0.20... τότε στη ΔΕΗ το κυμαινόμενο θα είναι (0.20+0.04) -30% = 0.168

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...