Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

ισχύει , μέχρι να έρθει μια τουρμπίνα θα υπολειτουργεί , το αν είναι κόλπο είναι άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν είναι καψόνι των Ρώσων, αλλά στρατηγική που εφαρμόζουν ώστε να μην μπορέσουν οι Ευρωπαίοι και κυρίως οι Γερμανοί να αναπληρώσουν τα αποθέματα αερίου στις αποθήκες τους. Έτσι και τις τιμές κρατάνε ψηλά και τους Γερμανούς κρατάνε από τα αρχ...α. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

444.jpg.c0782a498c64074675018b00d7c9c056.jpg

 

@korakios ⬇️  😄

 

here-we-go-again-jon-snow.gif.384ff0d3cf139c3d7098e1038a50c50e.gif

Spoiler

Πρέπει επειγόντως να βρούμε τρόπο να στοκαρουμε αέριο με ΔΕΗ 0.05 που έχουμε μέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου , κρίμα να αλλάζουμε συνήθειες πριν τα Χριστούγεννα 😄😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Το 0,125 τελικά φαίνεται τζάμπα πράμα ....

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.33cabd7ef408c2e0b71949d1513f1d3c.png

 

Ακόμα και στο 0.125 δεν μας αφήνουν να πάμε όμως ακόμα και αν το είχαμε αποφασίσει. Είχαμε προσπαθήσει και τον Απρίλιο με το 0.05 και είπαν από τη ΔΕΗ ότι δεν γίνεται. Για όσους έχουμε ενεργό myhomegas στα 0.02 λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έστειλε η ζενίθ για μια σύνδεση ότι θα μου το πάνε 0.086( με την έκπτωση συνέπειας ) , τους βλέπω να μου στέλνουν νέο ιμειλ με νέα τιμή 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Ακόμα και στο 0.125 δεν μας αφήνουν να πάμε όμως ακόμα και αν το είχαμε αποφασίσει. Είχαμε προσπαθήσει και τον Απρίλιο με το 0.05 και είπαν από τη ΔΕΗ ότι δεν γίνεται. Για όσους έχουμε ενεργό myhomegas στα 0.02 λεω

και με 0,125 να έκλεινα πάλι ξύλα θα κάψω όπως σχεδόν κάθε χρόνο, μόνο φέτος ξανασύνδεσα το αέριο στο σπίτι μου (είναι χωρισμένο) ....

41 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Εμένα μου έστειλε η ζενίθ για μια σύνδεση ότι θα μου το πάνε 0.086( με την έκπτωση συνέπειας ) , τους βλέπω να μου στέλνουν νέο ιμειλ με νέα τιμή 😄

πήγαινε σε κατάστημα να υπογράψεις , νέο email δεν προβλέπεται για 6μηνο

_______________________________________

αλλαγή και στο excel , καταργήθηκε ένα της NRG και μπήκαν 2 νέα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής

το ένα προσοχή έχει συνδρομή 75€ στον 1ο λογαριασμό (δεν είναι ετήσια)

Βέβαια δίνει δωρεάν κάρτα υγείας , χρήσιμο για τους λογαριασμούς που θα έρχονται 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 23/07/2022 at 00:28, korakios said:

οκ, ήταν kw νόμιζα € για όλη την περίοδο

δεν είναι εύκολη απάντηση , βασικά είναι πολλά μετάνιωσα ήδη 😁

δες τον πίνακα που σου έδωσα που τον βρίσκεις εδώ και κατεβάζεις το αρχείο που ενημερώνεται συνεχώς στο "Δείτε τις τιμές του Φυσικού Αερίου για Ιδιώτες αναλυτικά εδώ) και κοιτάς τη στήλη "Τιμή Προμήθειας " απο τη σελίδα "Οικιακό τιμολόγιο (€/kWh)" (αν θες αφαιρείς και 20% για το άλλο πρόγραμμα της εταιρίας) 

και να συγκρίνεις με το TTF των αντίστοιχων μηνών κάνοντας τον τύπο του GasBenefit :

Τιμή TTF +0,040 -30%

και να έβλεπες πόσο θα σου έβγαινε ,

 

αλλά απο τη στιγμή που η Fisiko Aerio δεν έχει τύπο υπολογισμού τότε μελλοντικά δεν ξέρεις τι θα χρεώσει

Το TTF των επόμενων μηνών το βλέπεις εδώ (διαιρείς δια χίλια ) και απο εκεί προκύπτει το ερώτημα αν κλείσει κάποιος στο 0,125 σταθερό της ΔΕΗ και γενικά αν θα κάψει αέριο κάποιος φέτος γενικότερα

Συζήτηση με Ηρών θα πιάσεις ?😁

βασικά πόσο χρέωσαν τη μεταφορά ? Θυμάμαι η ΔΕΗ είχε για μια περίοδο σε συγκεκριμένες περιοχές τσουχτερές τιμές , αλλά γενικά είναι της τάξεως 0,0015-0,0030

μπορεί να εννοούν αυτό

https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2022/02/21.02.22-28.pdf

βέβαια δεν κατάλαβα και πολλά (μάλλον και τίποτα)

Δεν είναι αυτό που ψάχνω. Έχω το εξής πρόβλημα: εκδίδεται ο τελικός λογαριασμός του ηρωνα όπου έχω κατανάλωση

- 1341,38 κιλοβατώρες την περίοδο 16/12-31/12

-2512,76 την περίοδο 1/1-31/1

και  601,61 την περίοδο 1/2-8/2

για αυτές τις καταναλώσεις μου είχαν δώσει ήδη την επιδότηση μέχρι. 31/12 και για με χρέωσαν ρυθμιζόμενες χρεώσεις όπου μεταξύ αυτών περιλαμβάνεται χρέωση μεταφοράς για 1341,38 κιλοβατώρες το διάστημα 16/12-31/12, 2512,76 την περίοδο 1/1-31/1 και  601,61 την περίοδο 1/2-8/2 άρα χρέωσαν σωστές κιλοβατώρες για όλο το διάστημα που ήμουν πελάτης τους. Σύνολο 21,75€. Αντίστοιχα χρέωσαν χρεώσεις δυναμικότητας διανομής και χρέωση ενέργειας διανομής. 
περασαν έκτοτε 5 μήνες σχεδόν όπου μου απάντησαν ότι όντως χρωστάνε να μου δώσουν την έκπτωση ΔΕΠΑ. ΠΡαγματι βάζουν πίστωση  62,28€ που αντιστοιχούσε στην κατανάλωση και έρχονται και χρεώνουν χρεώσεις μεταφοράς 33,27€ άρα λένε ότι μου χρωστάνε 30 και κάτι ευρώ.

τους γράφω σε όλους τους τόνους ότι έχω πληρώσει τις χρεώσεις μεταφοράς και αυτοί ισχυρίζονται στο my Rae ότι "Οι χρεώσεις μεταφοράς που παρουσιάζονται στους λογαριασμούς χωρίς αναγραφόμενη περίοδο κατανάλωσης, αποτελούν εκκαθαρίσεις χρεώσεων μεταφοράς που προκύπτουν λόγω του γεγονότος ότι η τελική χρέωση μεταφοράς από τον ΔΕΣΦΑ λαμβανεται από την Εταιρεία μας μεταγενέστερα από την ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου για τον εκάστοτε μήνα. Συνεπώς δεν αποτελούν επιπλέον χρεώσεις αλλά εκκαθάριση της πραγματικής χρέωσης μεταφοράς. 

 

δεν το πιστεύω αυτό γιατί δηλαδή αν δεν ήταν να δώσουν πίσω λεφτά τι θα γινόταν; Για τη ψυχη της μάνας τους δε θα με χρέωναν; Βλακείες. Το θέμα είναι πρέπει να βρω ξεκάθαρα που ακριβώς αναγράφεται το πως χρεώνονται οι χρεώσεις μεταφοράς ώστε να επιμείνω και να ζητήσω το σύνολο των χρημάτων. Βρήκα τώρα κάποια ΦΕΚ και ξεκινάω να τα διαβάζω αλλά επειδή είναι πολλές σελίδες λέω μηηηπβς έχει ψάξει κάποιος για ιδια χρήση και το έχει πρόχειρο η αν έχεις κάποια σκέψη επι του ζητήματος (ξέρω γω;  Μπορεί όντως να έχω άδικο και να μην το ξέρω αυτή τη στιγμή).

B1CF8287-4D32-4B46-97A4-731FF1503C0F.jpeg

F2D2EDAE-FFF8-4941-B24A-ADF504AD1E7E.jpeg

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, marmagia είπε

Το θέμα είναι πρέπει να βρω ξεκάθαρα που ακριβώς αναγράφεται το πως χρεώνονται οι χρεώσεις μεταφοράς ώστε να επιμείνω και να ζητήσω το σύνολο των χρημάτων 

γιατί να το ψάξεις εσύ ? Ζήτα να αιτιολογήσουν τον ισχυρισμό τους οτι ο ΔΕΣΦΑ δημοσιεύει μεταγενέστερα τις  χρεώσεις μεταφοράς αλλιώς να σου επιστρέψουν όλο το ποσό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, korakios said:

γιατί να το ψάξεις εσύ ? Ζήτα να αιτιολογήσουν τον ισχυρισμό τους οτι ο ΔΕΣΦΑ δημοσιεύει μεταγενέστερα τις  χρεώσεις μεταφοράς αλλιώς να σου επιστρέψουν όλο το ποσό

Βρήκα ότι μάλλον όντως οι χρεώσεις μεταφοράς δημοσιεύονται και οριστικοποιούνται 20 μέρες μετά την λήξη του μήνα αναφοράς (άρθρο 17Α από Εδώ) όμως ο λογαριασμός ο τελικός εκδόθηκε 16/2. Η κατάναλωση ήταν ως 8/2 όποτε ξεκάθαρα οποία αναπροσαρμογή στις χρεώσεις μεταφοράς αφορά το φεβρουαριο που κατανάλωσα 601 κιλοβατώρες. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος η χρέωση μεταφοράς για αυτές να είναι τόσο υψηλή ακόμα και αν συνυπολογίσουν και τον Ιανουάριο μαζί

το θέμα που λες με τον ηρωνα είναι οτι και που απορρίπτω την απάντηση απλά βάζουν το αίτημα ως αίτημα προς ολοκλήρωση και δεν απαντάνε παραπάνω. Όποτε θα πρέπει να ανοίξω ένα νέο χωρίς αναφορά στο προηγούμενο που μου απάντησαν τις αηδίες του φαντάζομαι 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marmagia είπε

το θέμα που λες με τον ηρωνα είναι οτι και που απορρίπτω την απάντηση απλά βάζουν το αίτημα ως αίτημα προς ολοκλήρωση και δεν απαντάνε παραπάνω.

αυτό δεν το κατάλαβα , οταν κάνεις απόρριψη δεν μπορείς να στείλεις απάντηση ? (στις 3 απαντήσεις νομίζω δεν έχει επιλογή , μόνο για κλείσιμο)

8 λεπτά πριν, marmagia είπε

Όποτε θα πρέπει να ανοίξω ένα νέο χωρίς αναφορά στο προηγούμενο που μου απάντησαν τις αηδίες του φαντάζομαι 

Αν δεν μπορεί να το συνεχίσεις , ανοίγεις άλλο και ξεκινάς σε συνέχεια του αιτήματος με Αρ τάδε και βάζεις το ιστορικό συνομιλίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

αυτό δεν το κατάλαβα , οταν κάνεις απόρριψη δεν μπορείς να στείλεις απάντηση ? (στις 3 απαντήσεις νομίζω δεν έχει επιλογή , μόνο για κλείσιμο)

Αν δεν μπορεί να το συνεχίσεις , ανοίγεις άλλο και ξεκινάς σε συνέχεια του αιτήματος με Αρ τάδε και βάζεις το ιστορικό συνομιλίας

Με αφήνει ες αει να γράφω απάντηση στο βρόντο. Έκανα το δεύτερο που λες να ανοίξω θέμα σε συνέχεια προηγούμενου αλλά μου απαντάνε εκεί και κλείνουν και το άλλο λέγοντας σου απάντησα στο αίτημα με αριθμό χχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...