Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχει κανείς πρόχειρη την νομοθεσία περ χρεώσεων μεταφοράς; Λέει ξεκάθαρα ψέμματα ο ηρωνας που μου γράφει "Οι χρεώσεις μεταφοράς που παρουσιάζονται στους λογαριασμούς χωρίς αναγραφόμενη περίοδο κατανάλωσης, αποτελούν εκκαθαρίσεις χρεώσεων μεταφοράς που προκύπτουν λόγω του γεγονότος ότι η τελική χρέωση μεταφοράς από τον ΔΕΣΦΑ λαμβανεται από την Εταιρεία μας μεταγενέστερα από την ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου για τον εκάστοτε μήνα. Συνεπώς δεν αποτελούν επιπλέον χρεώσεις αλλά εκκαθάριση της πραγματικής χρέωσης μεταφοράς. Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία."

Οποτε θέλω να βασίσω την απάντηση στο υπάρχον νομοθετικό πλαίσιο. Ξεκάθαρα έχω πληρώσει όλες τις χρεώσεις μεταφοράς στον ΤΕΛΙΚΟ λογαριασμό για τις κιλοβατώρες που έκαψα και είναι διπλό χρέωση προκειμένου να βγάλει τα σπασμένα ο (Χ)ηρων

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, dvlsakos είπε

παντως την περιοδο 11/3 με 14/4  που μολις ειχαμε μπει στο σπιτι και εκανε κρυο οποτε το αναβαμε να ζεστανει  και εκαψε 1742kwh

οκ, ήταν kw νόμιζα € για όλη την περίοδο

13 ώρες πριν, dvlsakos είπε

αν παραμεινω στην φυσικο σε σχεση με χρεωσεις της δεη πχ θα εχει διαφορα ?

δεν είναι εύκολη απάντηση , βασικά είναι πολλά μετάνιωσα ήδη 😁

δες τον πίνακα που σου έδωσα που τον βρίσκεις εδώ και κατεβάζεις το αρχείο που ενημερώνεται συνεχώς στο "Δείτε τις τιμές του Φυσικού Αερίου για Ιδιώτες αναλυτικά εδώ) και κοιτάς τη στήλη "Τιμή Προμήθειας " απο τη σελίδα "Οικιακό τιμολόγιο (€/kWh)" (αν θες αφαιρείς και 20% για το άλλο πρόγραμμα της εταιρίας) 

και να συγκρίνεις με το TTF των αντίστοιχων μηνών κάνοντας τον τύπο του GasBenefit :

Τιμή TTF +0,040 -30%

και να έβλεπες πόσο θα σου έβγαινε ,

 

αλλά απο τη στιγμή που η Fisiko Aerio δεν έχει τύπο υπολογισμού τότε μελλοντικά δεν ξέρεις τι θα χρεώσει

Το TTF των επόμενων μηνών το βλέπεις εδώ (διαιρείς δια χίλια ) και απο εκεί προκύπτει το ερώτημα αν κλείσει κάποιος στο 0,125 σταθερό της ΔΕΗ και γενικά αν θα κάψει αέριο κάποιος φέτος γενικότερα

3 ώρες πριν, marmagia είπε

Παιδιά έχει κανείς πρόχειρη την νομοθεσία περ χρεώσεων μεταφοράς; Λέει ξεκάθαρα ψέμματα ο ηρωνας που μου γράφει "Οι χρεώσεις μεταφοράς που παρουσιάζονται στους λογαριασμούς χωρίς αναγραφόμενη περίοδο κατανάλωσης, αποτελούν εκκαθαρίσεις χρεώσεων μεταφοράς που προκύπτουν λόγω του γεγονότος ότι η τελική χρέωση μεταφοράς από τον ΔΕΣΦΑ λαμβανεται από την Εταιρεία μας μεταγενέστερα από την ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου για τον εκάστοτε μήνα. Συνεπώς δεν αποτελούν επιπλέον χρεώσεις αλλά εκκαθάριση της πραγματικής χρέωσης μεταφοράς. Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία."

Οποτε θέλω να βασίσω την απάντηση στο υπάρχον νομοθετικό πλαίσιο. Ξεκάθαρα έχω πληρώσει όλες τις χρεώσεις μεταφοράς στον ΤΕΛΙΚΟ λογαριασμό για τις κιλοβατώρες που έκαψα και είναι διπλό χρέωση προκειμένου να βγάλει τα σπασμένα ο (Χ)ηρων

Συζήτηση με Ηρών θα πιάσεις ?😁

βασικά πόσο χρέωσαν τη μεταφορά ? Θυμάμαι η ΔΕΗ είχε για μια περίοδο σε συγκεκριμένες περιοχές τσουχτερές τιμές , αλλά γενικά είναι της τάξεως 0,0015-0,0030

Στις 20/7/2022 στις 10:48 ΠΜ, marmagia είπε

Οι αχαρακτήριστοι της ηρων ξαναχτύπησαν. Τους άνοιξα νέο αίτημα και απέρριψα το προηγούμενο λέγοντας ότι έχω πληρωσει το σύνολο των χρεώσεων μεταφοράς και κακώς  με διπλοχρεωνουν. Μου απαντάνε ταχα μου δήθεν ότι αύρες είναι αναδρομικές που επέβαλε η ΡΑΕ. Απορρίπτω την απάντηση λέγοντας ότι έχω πληρώσει τα πάντα και εάν ποτέ προκύψουν α λοιπές χρεώσεις, αυτές χρεώνονται στον λογαριασμό του προμηθευτή που έχω τώρα. Θα σκοτωθούμε πάλι με τους κλέφτες 

μπορεί να εννοούν αυτό

https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2022/02/21.02.22-28.pdf

βέβαια δεν κατάλαβα και πολλά (μάλλον και τίποτα)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

οκ, ήταν kw νόμιζα € για όλη την περίοδο

δεν είναι εύκολη απάντηση , βασικά είναι πολλά μετάνιωσα ήδη 😁

δες τον πίνακα που σου έδωσα που τον βρίσκεις εδώ και κατεβάζεις το αρχείο που ενημερώνεται συνεχώς στο "Δείτε τις τιμές του Φυσικού Αερίου για Ιδιώτες αναλυτικά εδώ) και κοιτάς τη στήλη "Τιμή Προμήθειας " απο τη σελίδα "Οικιακό τιμολόγιο (€/kWh)" (αν θες αφαιρείς και 20% για το άλλο πρόγραμμα της εταιρίας) 

και να συγκρίνεις με το TTF των αντίστοιχων μηνών κάνοντας τον τύπο του GasBenefit :

Τιμή TTF +0,040 -30%

και να έβλεπες πόσο θα σου έβγαινε ,

 

αλλά απο τη στιγμή που η Fisiko Aerio δεν έχει τύπο υπολογισμού τότε μελλοντικά δεν ξέρεις τι θα χρεώσει

Το TTF των επόμενων μηνών το βλέπεις εδώ (διαιρείς δια χίλια ) και απο εκεί προκύπτει το ερώτημα αν κλείσει κάποιος στο 0,125 σταθερό της ΔΕΗ και γενικά αν θα κάψει αέριο κάποιος φέτος γενικότερα

Συζήτηση με Ηρών θα πιάσεις ?😁

βασικά πόσο χρέωσαν τη μεταφορά ? Θυμάμαι η ΔΕΗ είχε για μια περίοδο σε συγκεκριμένες περιοχές τσουχτερές τιμές , αλλά γενικά είναι της τάξεως 0,0015-0,0030

μπορεί να εννοούν αυτό

https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2022/02/21.02.22-28.pdf

βέβαια δεν κατάλαβα και πολλά (μάλλον και τίποτα)

Ευχάριστω πολύ! Θα το κοιτάξω αύριο και θα επανέλθω να εξηγήσω τι έχουν κάνει τα με παιδιά αυτά μήπως και βγάλουμε άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το  https://www.energycost.gr ειναι εγκυρο ? μπηκα να συγκρινω με βαση τις 1752kwh και μου εβγαλε αυτα.

 

την περιοδο 21/5 με 21/6 που ειχαμε μονο ζεστο νερο εχει καψει 114 kwh με 16 ευρω λογαριαμος 
φυσικο αεριο ελλαδος

 

AS HOME STAR image.png.9305592506f9cf4638a6cf13f14cd7ba.png 93,05
  • Πρόωρης Αποχώρησης
39,40
 
31,78 85,42 Πληροφορίες
GAS HOME EASY image.png.b3c70e3f06224c05012638d740faf76e.png 78,78
  • Πρόωρης Αποχώρησης
3,69
19,69
31,78 106,86 Πληροφορίες
ΔΕΗ myHome GasControl image.png.9a1798a95c35c8295f72c820c4ec7495.png 92,6
  • Πρόωρης Αποχώρησης
2,50
 
31,23 121,33 Πληροφορίες
ΔΕΗ myHome GasBenefit image.png.731cb067d24649985811f0b8568ef9ad.png 173,16
  • Πρόωρης Αποχώρησης
50,45
 
31,23 153,94 Πληροφορίες
Αέριο Φοιτητικό Πλήρες Extra image.png.d926086223d64e439c2789b9dcf871df.png 154,21
  • Πρόωρης Αποχώρησης
18,51
 
31,06 166,75 Πληροφορίες
Αέριο Οικιακό Πλήρες Extra image.png.0f47b063f6ae4aba72d8e1c294bcf126.png 154,21
  • Πρόωρης Αποχώρησης
18,51
 
31,06 166,75 Πληροφορίες
Επεξ/σία από dvlsakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θα πονέσει το φυσικό αέριο θα πονέσει.Το θέμα είναι οι επιδοτήσεις, αν δεν μείνει φράγκο λόγω του ρεύματος και πουν "ότι πάρετε από το -τραγικό-επιδομα θέρμανσης πήρατε", τότε τα πράγματα είναι άσχημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/7/2022 στις 8:07 ΠΜ, Mule206 είπε

Μου εστειλε έκτακτο λογαριασμό ή ζενίθ με αναδρομική έκπτωση ΔΕΠΑ 0.01 (μιας και τόσο καιρό δεν μου το πιστωνε) από 1/1/22 μέχρι και 21/4 για 10000 κιλοβατώρες. 

Δεν το περίμενα η αλήθεια είναι. 

Gas-Invoice-2022-07-22-1.png

 

 

Ήρθε και σε φίλο μου ακριβώς το ίδιο  (10k + kwh).
 

Σε εμάς που αλλάξαμε εταιρεία το διάστημα εκείνο θα έρθει λογαριασμός από τη ζενιθ ή από τη νέα εταιρεία; 

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Manolo7 said:

Ότι θα πονέσει το φυσικό αέριο θα πονέσει.Το θέμα είναι οι επιδοτήσεις, αν δεν μείνει φράγκο λόγω του ρεύματος και πουν "ότι πάρετε από το -τραγικό-επιδομα θέρμανσης πήρατε", τότε τα πράγματα είναι άσχημα. 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε τι να επιλέξουμε μέχρι τότε, σταθερό ή κυμαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε τι να επιλέξουμε μέχρι τότε, σταθερό ή κυμαινόμενο.

εγω θα λεγα σημερα 51%-49% προς κυμαινομενο. Αν κλεισεις το 0.125 για χειμωνα και αποκλεισουν τα σταθερα απο τις τυχον επιδοτησεις,και ταυτοχρονα ΜΕ επιδοτησεις ριξουν τα κυμαινομενα στα 0.08-0.09 εχεις μεγαλη χασουρα. Θα μου πεις σπαω το σταθερο και παω σε κυμαινομενο, οκ.Βεβαια κοστιζει ενα σεβαστο ποσο (80 ευρω) συν την ταλαιπωρια της μεταβασης(μετρηση απο εδα και παει λεγοντας). Προς το παρων μας δινουν επιδοτηση 0.02 για ιουνιο 😅https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/392132/afti-einai-i-apofasi-gia-tin-epidotisi-fysikoy-aeriou

Μια αλλη παραμετρος ειναι αν σκασει κατι σαν power pass για το αεριο.Και εκεινο (θα)το χανεις με σταθερο, πραγμα που σε οτι αφορα το ρευμα εκανε τελικα το Myhome online του 0.18 πιο ακριβο(!!) απο το Γ1 για το πρωτο εξαμηνο του 2022.

Τελη οκτωβρη ληγει της δεη σε εμενα, αυτοι ειπαν οτι αν δεν ανανεωσεις το προγραμμα συνεχιζεις να χρεωνεσαι βασει ttf, αλλα μεχρι τοτε λογικα θα ξεκαθαρισει το τοπιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα καψόνια συνεχίζονται https://www.news247.gr/kosmos/gazprom-nea-meiosi-tis-parochis-aerioy-stin-eyropi.9706951.html

At this point ας το κόψουν τελείως και ότι γίνει εγινε. Σημερα πρότεινε και ο Μητσοτάκης στις βιομηχανίες να μειώσουν την χρήση φυσικού αερίου έναντι αποζημίωσης, προφανώς για να μην μείνουν οικιακοί πελάτες χωρίς αεριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...