Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μέχρι εδώ καλά, μηδενίζει το κοντέρ.

Όμως τον Απρίλιο πήραμε 0.04 ΤΕΜ, πήραμε κι ένα σωρό εκπτώσεις απ'τη ΔΕΠΑ από πέρυσι. Είμαστε κατά πολύ μείον, γι'αυτό λέω μη το σκαλίσετε... αφήστε να δούμε τι σόι εκκαθάριση θα γίνει κι από πότε.

Χάρισμα τους το έξτρα 0.02 του Απριλίου με τις πολύ μικρές καταναλώσεις.

Και αν εγώ αλλάξω σήμερα πάροχο και βγει τελικός? Θα μου στείλουν να πληρώσω ενώ δεν θα είμαι πελάτης τους? Ούτε σεντς δεν θα δουν. 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρεπει να τιμωρουμαστε που είμαστε συνεπείς και το ψαχνουμε. Να φοβόμαστε μην μας αλλάξουν τα σταθερά στη ΔΕΗ, να φοβόμαστε μην μας στείλουν ραβασάκια από το αέριο. Πρέπει να είμαστε στη κοσμαρα μας, να πληρώνουμε τις ρήτραρες μας και να χουμε 25 λεπτα επιδότηση το μήνα στο ρεύμα και power pass. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Manolo7 είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρεπει να τιμωρουμαστε που είμαστε συνεπείς και το ψαχνουμε.

το έχεις πάρει πολύ λάθος το θέμα μιας και κακώς πήραμε παραπάνω εκπτώσεις εξαρχής

το σωστό θα ήταν να επικοινωνήσει ο καθένας στη ΔΕΗ απο την αρχή που παρουσιάστηκε το λάθος (απο Δεκέμβριο το γνωρίζαμε) ωστε οι πιστώσεις να μην ξεπερνούσαν τη χρέωση προμήθειας , απλά επιλέξαμε να το θάψουμε μπας και πάρουμε χωρίς να δικαιούμαστε παραπάνω λεφτά . Μπορεί τελικά να τα κρατήσουμε , μπορεί και όχι . Σίγουρα έπρεπε εξαρχής να μη γίνει το μπέρδεμα ,αλλά αν το διορθώσουν δε μπορεί να γίνει κάτι άλλο .

6 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Και αν εγώ αλλάξω σήμερα πάροχο και βγει τελικός? Θα μου στείλουν να πληρώσω ενώ δεν θα είμαι πελάτης τους? Ούτε σεντς δεν θα δουν. 

ναι , θα σου στείλουν

Αναφορά σε κείμενο

Σε περίπτωση υπαιτιότητας του Προμηθευτή, όπως, ενδεικτικά, λόγω λαθών στην τιμολόγηση ή την έκδοση λογαριασμών, ο Προμηθευτής υποχρεούται να προβαίνει σε διόρθωση λογαριασμών παρελθούσης περιόδου, καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της Σύμβασης Προμήθειας και για χρονική περίοδο δύο (2) ετών μετά τη λύση της. Τα ποσά των διορθωτικών χρεώσεων και πιστώσεων καταβάλλονται ατόκως.

και αν δεν τον πληρώσεις

Αναφορά σε κείμενο

6. Ο παλαιός Προμηθευτής, σε περίπτωση μη τήρησης, εκ μέρους του Πελάτη, των όρων του διακανονισμού των ληξιπρόθεσμων οφειλών, διατηρεί το δικαίωμα να υποβάλει στον αντίστοιχο Διαχειριστή εντολή απενεργοποίησης του Μετρητή, ακόμη και αν έχει συναφθεί Σύμβαση Προμήθειας με νέο Προμηθευτή και ο τελευταίος έχει αναλάβει την εκπροσώπηση του Μετρητή Κατανάλωσης του Πελάτη. Σε περίπτωση αθέτησης της συμφωνίας διακανονισμού ληξιπρόθεσμων οφειλών, ο Παλαιός Προμηθευτής δύναται να αιτηθεί τη διακοπή της τροφοδοσίας του Πελάτη, μόνο μετά την παρέλευση τουλάχιστον δέκα (10) ημερών από την σχετική ειδοποίηση του Πελάτη και του νέου Προμηθευτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Χάρισμα τους το έξτρα 0.02 του Απριλίου με τις πολύ μικρές καταναλώσεις.

Και αν εγώ αλλάξω σήμερα πάροχο και βγει τελικός? Θα μου στείλουν να πληρώσω ενώ δεν θα είμαι πελάτης τους? Ούτε σεντς δεν θα δουν. 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρεπει να τιμωρουμαστε που είμαστε συνεπείς και το ψαχνουμε. Να φοβόμαστε μην μας αλλάξουν τα σταθερά στη ΔΕΗ, να φοβόμαστε μην μας στείλουν ραβασάκια από το αέριο. Πρέπει να είμαστε στη κοσμαρα μας, να πληρώνουμε τις ρήτραρες μας και να χουμε 25 λεπτα επιδότηση το μήνα στο ρεύμα και power pass. 

Αν πήραμε κάτι παραπάνω που δεν το δικαιούμασταν έχουν το δικαίωμα να το ζητήσουν πίσω. Το λέει ο Κώδικας Προμήθειας Φυσικού Αερίου που είναι νόμος. Κι εγώ θέλω να τη σκαπουλάρουμε ειδικά για τη ΔΕΠΑ που είναι μεγάλα τα ποσά... αλλά αν τα πάρουν πίσω επειδή δε γίνεται να προκύπτουν αρνητικές χρεώσεις, εεε δεν έχουμε πάτημα να ζητήσουμε και τα ρέστα.

Αν φύγεις τώρα μπορεί να γλυτώσεις... από κει και πέρα αν εκδώσει η ΔΕΗ αναδρομικό λογαριασμό, κι αν η ΕΔΑ εκτελεί διακοπές για φέσια σε παλιούς παρόχους, αυτό είναι άλλη συζήτηση. Ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι νομίζει... εγώ ενημέρωσα για να μη βρεθεί κανείς προ εκπλήξεως.

Επαναλαμβάνω, μη το σκαλίσετε το θέμα μήπως και περάσει στα ψιλά και τη γλυτώσουμε.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε διαμέρισμα που το νοικιάζουμε  θα μπει τώρα νέος λέβητας φυσικου αερίου από τον ιδιοκτήτη.

Που αξίζει να συνδεθούμε? εκείνος το έχει στο φυσικό αέριο και θέλει να το πάμε και εμείς εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

σε διαμέρισμα που το νοικιάζουμε  θα μπει τώρα νέος λέβητας φυσικου αερίου από τον ιδιοκτήτη.

Κλιματιστικά σας έχει βάλει στο σπίτι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Καλησπέρα, σε διαμέρισμα που το νοικιάζουμε  θα μπει τώρα νέος λέβητας φυσικου αερίου από τον ιδιοκτήτη.

Που αξίζει να συνδεθούμε? εκείνος το έχει στο φυσικό αέριο και θέλει να το πάμε και εμείς εκεί.

αν έχει καλά κλιματιστικά τότε ίσως να παζαρεύατε να κάνει μόνωση αντί του νέου λέβητα ή καλύτερα το πατσίζετε και κάνεις εσύ ...

στο θέμα μας κατέβασε το excel της υπογραφής μου , μπες στο φύλλο για φυσικό αέριο , διάβασε τα σχόλια,

μάντεψε TTF (100-200) του χειμώνα , παίξε με καταναλώσεις και κάνε σύγκριση

2 προγράμματα "αξίζουν" κυμαινόμενα , ΔΕΗ που έχει δέσμευση και Ηρών FX , φυσικά και το σταθερό της ΔΕΗ ίσως να αξίζει αν η χοντρική ξεφύγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλιματιστικά όχι δεν έχουμε, μόνο ένα μέγαλο κεντρικό στο σαλόνι 24αρι που το αποφεύγουμε γενικά.

Μέχρι τώρα είμασταν με κοινό λέβητα.

Οκ θα το τσεκαρω,  δηλαδή αν πάμε στο φυσικό αέριο θα έχουμε μεγάλες διαφορες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Μέχρι τώρα είμασταν με κοινό λέβητα.

Οκ θα το τσεκαρω,  δηλαδή αν πάμε στο φυσικό αέριο θα έχουμε μεγάλες διαφορες?

για να απαντήσει κάποιος σε αυτό πρέπει να ξέρει ποιο εμπορικό πρόγραμμα είχατε το χειμώνα που πέρασε

εκτός αν εννοούσες πετρέλαιο με κοινό λέβητα, αν ναι , για σύγκριση στο άλλο θέμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=getNewComment

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προγραμμα που εχουμε ειναι το αεριο οικιακο πληρες της φυσικο αεριο .

χειμωνα δεν ξερω τι καψανε γιατι δεν ειχαμε μπει μεσα στο σπιτι. Τον Μαρτιο που μπηκαμε και το καψαμε μερικες ωρες ,
για περιοδο καταναλωσης 11/3 με 14/4 ειχε χρεωσει 1752 και γραφει καναλωση περσινης περιοδου 10686 για 2 σπιτια. 
με συμφερει να παραμεινω και εγω εκει ? αν οχι που θα προτεινατε ? ρευμα εχω home enter δεη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

το προγραμμα που εχουμε ειναι το αεριο οικιακο πληρες της φυσικο αεριο .
με συμφερει να παραμεινω και εγω εκει ? αν οχι που θα προτεινατε ? ρευμα εχω home enter δεη

κρίμα που δεν κλείσατε το παλιό σταθερό της ΔΕΗ

βλέποντας τις χρεώσεις δε νομίζω να συμφέρει

image.png.d4739ec1d4ca35738d3715ac369f5e4d.png

το κακό είναι οτι με κάποια συγκεκριμένα προγράμματα δεν υπάρχει τύπος υπολογισμού ,στηρίζεσαι στο ότι δημοσιεύει η εταιρία σαν κόστος προμήθειας

προσωπικά θα κοιτούσα κάποια απο τα παραπάνω που ανέφερα

35 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Τον Μαρτιο που μπηκαμε και το καψαμε μερικες ωρες ,
για περιοδο καταναλωσης 11/3 με 14/4 ειχε χρεωσει 1752 και γραφει καναλωση περσινης περιοδου 10686 για 2 σπιτια. 

κάτι δεν πάει καλά με τα νούμερα αναφέρεις για περίοδο 1 μήνα (11/3 με 14/4) και περσινή

ποια περίοδο κάηκαν οι 10686 κιλοβατώρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου εστειλε έκτακτο λογαριασμό ή ζενίθ με αναδρομική έκπτωση ΔΕΠΑ 0.01 (μιας και τόσο καιρό δεν μου το πιστωνε) από 1/1/22 μέχρι και 21/4 για 10000 κιλοβατώρες. 

Δεν το περίμενα η αλήθεια είναι. 

Gas-Invoice-2022-07-22-1.png

 

 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ, ο τελευταίος λογαριασμούς που μου έχει στείλει η ΔΕΗ είναι από τέλος Μαρτίου, ένα 200άρι, δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει, τον οποίο δεν έχω πληρώσει. Περιμένω να δω πότε θα έρθει ο επόμενος με τις αναδρομικές εκπτώσεις. Έφτασε ο Αύγουστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

προσωπικά θα κοιτούσα κάποια απο τα παραπάνω που ανέφερα

κάτι δεν πάει καλά με τα νούμερα αναφέρεις για περίοδο 1 μήνα (11/3 με 14/4) και περσινή

ποια περίοδο κάηκαν οι 10686 κιλοβατώρες ?

οι χρεωσεις αυτες ειναι περσινες  , εχουν ενα κοινο λεβητα για δυο σπιτια 100τμ. 

παντως την περιοδο 11/3 με 14/4  που μολις ειχαμε μπει στο σπιτι και εκανε κρυο οποτε το αναβαμε να ζεστανει  και εκαψε 1742kwh , ο λογαριαμος ηρθε 115 μειων 60 κρατικη επιδοτηση  ,  60,93 βγηκε.

 

αν παραμεινω στην φυσικο σε σχεση με χρεωσεις της δεη πχ θα εχει διαφορα ?


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...