Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά το πρωτότυπο άρθρο "απλά" λέει οτι σπάει συμβόλαιο για έναν μεγάλο πελάτη , όχι συνολικά .

Μπορεί βέβαια  και να είμαστε εμείς λόγω άρσης εμπάργκου δίνοντας αέριο στη Βουλγαρία και γειτονικές χώρες 😁

14 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έβαλαν επιδότηση δεπα για Ιανουάριο μέχρι και Απρίλιο, στο παλιό fix, 0,01 , δεν θα έπρεπε να είναι παραπάνω ?

IMG_20220720_095115.jpg

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

Μου έβαλαν επιδότηση δεπα για Ιανουάριο μέχρι και Απρίλιο, στο παλιό fix, 0,01 , δεν θα έπρεπε να είναι παραπάνω ?

 

Μάλλον σωστό είναι γιατί δε πρέπει να προκύπτουν αρνητικές χρεώσεις. Άσχετα που άλλος πάροχος, έχασε τη μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αχαρακτήριστοι της ηρων ξαναχτύπησαν. Τους άνοιξα νέο αίτημα και απέρριψα το προηγούμενο λέγοντας ότι έχω πληρωσει το σύνολο των χρεώσεων μεταφοράς και κακώς  με διπλοχρεωνουν. Μου απαντάνε ταχα μου δήθεν ότι αύρες είναι αναδρομικές που επέβαλε η ΡΑΕ. Απορρίπτω την απάντηση λέγοντας ότι έχω πληρώσει τα πάντα και εάν ποτέ προκύψουν α λοιπές χρεώσεις, αυτές χρεώνονται στον λογαριασμό του προμηθευτή που έχω τώρα. Θα σκοτωθούμε πάλι με τους κλέφτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, scarface5323 είπε

Μου έβαλαν επιδότηση δεπα για Ιανουάριο μέχρι και Απρίλιο, στο παλιό fix, 0,01 , δεν θα έπρεπε να είναι παραπάνω ?

κάνε μια αμφισβήτηση ζητώντας 0,02

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, korakios είπε

κάνε μια αμφισβήτηση ζητώντας 0,02

Για την προηγούμενη αμφισβήτηση δεν έχει απαντήσει κανένας εδώ και 3 μήνες, την είχα στείλει στο info της ζενιθ, μήπως υπάρχει άλλο email για τις αμφισβητήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

Για την προηγούμενη αμφισβήτηση δεν έχει απαντήσει κανένας εδώ και 3 μήνες, την είχα στείλει στο info της ζενιθ, μήπως υπάρχει άλλο email για τις αμφισβητήσεις?

myrae

μετά απο 10 εργάσιμες μη απάντησης ή αρνητικής απάντησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι είστε στο gas control με 0.02, καθήστε σε καρέκλα.

Μου είπε ένας γνωστός (όχι σεκιουριτας, καθαρίστρια) που δουλεύει στη ΔΕΗ και έχει επίσης το ίδιο πρόγραμμα... ότι τα κεντρικά γνωρίζουν το λάθος που έγινε με τις επιδοτήσεις  επειδή δε φρόντισαν να βάλουν κόφτη στο σύστημα (το πήρανε χαμπάρι σε πρόσφατη ενημέρωση που είχαν για την εφαρμογή επιδοτήσεων) και υπάρχει περίπτωση να μας χρεώσουν (να επιστρέψουμε) τα επιπλέον ποσά που δε δικαιούμαστε ή να τη γλυτώσουμε χαριστικά καθώς είμαστε λίγοι σ'αυτο  το πρόγραμμα. Υπομονή μέχρι να βγούνε λογαριασμοί (Σεπτέμβριο; Νοέμβριο; ), μην το σκαλιζετε το θέμα μήπως και τη γλυτώσουμε. Καλό είναι πάντως να μαζέψετε το πόσο στην άκρη για το worst case scenario.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όσοι είστε στο gas control με 0.02, καθήστε σε καρέκλα.

Μου είπε ένας γνωστός (όχι σεκιουριτας, καθαρίστρια) που δουλεύει στη ΔΕΗ και έχει επίσης το ίδιο πρόγραμμα... ότι τα κεντρικά γνωρίζουν το λάθος που έγινε με τις επιδοτήσεις  επειδή δε φρόντισαν να βάλουν κόφτη στο σύστημα (το πήρανε χαμπάρι σε πρόσφατη ενημέρωση που είχαν για την εφαρμογή επιδοτήσεων) και υπάρχει περίπτωση να μας χρεώσουν (να επιστρέψουμε) τα επιπλέον ποσά που δε δικαιούμαστε ή να τη γλυτώσουμε χαριστικά καθώς είμαστε λίγοι σ'αυτο  το πρόγραμμα. Υπομονή μέχρι να βγούνε λογαριασμοί (Σεπτέμβριο; Νοέμβριο; ), μην το σκαλιζετε το θέμα μήπως και τη γλυτώσουμε. Καλό είναι πάντως να μαζέψετε το πόσο στην άκρη για το worst case scenario.

Δεκτό ,αλλά αν το κάνουνε τουλάχιστον να εκδώσουν έκτακτο και όχι όποτε θυμηθούν χειμωνιάτικα

Σε άλλα νέα , ο αγωγός απο Ρωσία άνοιξε και οι τιμές πέφτουν (είχε φτάσει 0,18€/kw , τώρα "μόνο" 0,15 😛 ), το μόνο σίγουρο με τέτοιες τιμές παραμένει απαγορευτικό το αέριο με επιδοτήσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεκτό ,αλλά αν το κάνουνε τουλάχιστον να εκδώσουν έκτακτο και όχι όποτε θυμηθούν χειμωνιάτικα

 

Mη τους βάζεις δύσκολα, καλό Νοέμβρη.

Ή Σεπτέμβρη αν ανοίξει παράθυρο καταχώρησης δικής μας ένδειξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2022 στις 9:52 ΠΜ, scarface5323 είπε

Μου έβαλαν επιδότηση δεπα για Ιανουάριο μέχρι και Απρίλιο, στο παλιό fix, 0,01 , δεν θα έπρεπε να είναι παραπάνω ?

IMG_20220720_095115.jpg

Και εγώ που είχα σε ένα συμβόλαιο τιμή 0.4211 με έκπτωση συνέπειας 40% , πήγαινε 0.24 μου έβαλαν 0.01 ΔΕΠΑ. 

Αν και κανονικά δεν προκύπτει από κάπου ότι μας έβαλαν 0.01 , εγώ υποθέτω ότι τόσο έβαλαν σε όλους και οποιος τσιμπήσει τσίμπησε , μένει να δούμε κάποιο συμβόλαιο με 0.086 να δούμε τι έκπτωση έβαλαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tomtsir είπε

Αν και κανονικά δεν προκύπτει από κάπου ότι μας έβαλαν 0.01 , εγώ υποθέτω ότι τόσο έβαλαν σε όλους και οποιος τσιμπήσει τσίμπησε , μένει να δούμε κάποιο συμβόλαιο με 0.086 να δούμε τι έκπτωση έβαλαν...

μπορεί να ισχυριστούν οτι η ποσότητα που πήρανε απο ΔΕΠΑ ήταν 50% , μετά άντε να απαντήσει η ΡΑΕ αν ισχύει ....βάλε και το οτι ήταν στο μιλητό η έκπτωση και δε βγήκε ποτέ ΦΕΚ στη μπανανία , εννοείται όποιος έχει χρόνο ζητά τα χρωστούμενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Όσοι είστε στο gas control με 0.02, καθήστε σε καρέκλα.

Μου είπε ένας γνωστός (όχι σεκιουριτας, καθαρίστρια) που δουλεύει στη ΔΕΗ και έχει επίσης το ίδιο πρόγραμμα... ότι τα κεντρικά γνωρίζουν το λάθος που έγινε με τις επιδοτήσεις  επειδή δε φρόντισαν να βάλουν κόφτη στο σύστημα (το πήρανε χαμπάρι σε πρόσφατη ενημέρωση που είχαν για την εφαρμογή επιδοτήσεων) και υπάρχει περίπτωση να μας χρεώσουν (να επιστρέψουμε) τα επιπλέον ποσά που δε δικαιούμαστε ή να τη γλυτώσουμε χαριστικά καθώς είμαστε λίγοι σ'αυτο  το πρόγραμμα. Υπομονή μέχρι να βγούνε λογαριασμοί (Σεπτέμβριο; Νοέμβριο; ), μην το σκαλιζετε το θέμα μήπως και τη γλυτώσουμε. Καλό είναι πάντως να μαζέψετε το πόσο στην άκρη για το worst case scenario.

 

 

Ποια είναι τα επιπλέον πόσα που δεν δικαιούμαστε? Αρχική τιμή 0.0275 έκπτωση δεη 25% που μας εριχνε κοντά στα 0.02,και έκπτωση 0.02 από το κράτος(όχι πλαφόν ώστε να πάρουμε λεφτά που δεν δικαιούμαστε, αλλά ανάλογα της κατανάλωσης) . Τι από αυτα δεν δικαιούμαστε? Την έκπτωση της δεη που υπογράψαμε η την έκπτωση του κράτους που πήραν όλοι οι οικιακοί καταναλωτές στην Ελλάδα. Να το δεχτώ ότι δεν θα έχουμε πιστωτικά υπόλοιπα, - 10 - 20 ευρώ να τα μηδενισουν. Ίσα ίσα είμαστε από τους λίγους που δεν ζημιωσαμε την ΔΕΗ, αυτοί που πληρώναν κυμαινόμενο 0.10+ ξέρεις τι πιστόλι έχουν ρίξει? 

Επεξ/σία από Manolo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Manolo7 είπε

Ίσα ίσα είμαστε από τους λίγους που δεν ζημιωσαμε την ΔΕΗ, αυτοί που πληρώναν κυμαινόμενο 0.10+ ξέρεις τι πιστόλι έχουν ρίξει? 

περίεργος τρόπος σκέψης 😁

1 λεπτό πριν, Manolo7 είπε

. Να το δεχτώ ότι δεν θα έχουμε πιστωτικά υπόλοιπα, - 10 - 20 ευρώ να τα μηδενισουν.

αυτό λένε , αλλά στα πιστωτικά περιλαμβάνονται και οι λοιπές χρεώσεις . Ουσιαστικά εμείς θα πληρώσουμε μόνο αυτά (ρυθμιζόμενες + ΦΠ) με μηδενική χρέωση προμήθειας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Ποια είναι τα επιπλέον πόσα που δεν δικαιούμαστε? Αρχική τιμή 0.0275 έκπτωση δεη 25% που μας εριχνε κοντά στα 0.02,και έκπτωση 0.02 από το κράτος(όχι πλαφόν ώστε να πάρουμε λεφτά που δεν δικαιούμαστε, αλλά ανάλογα της κατανάλωσης) . Τι από αυτα δεν δικαιούμαστε?

Μέχρι εδώ καλά, μηδενίζει το κοντέρ.

Όμως τον Απρίλιο πήραμε 0.04 ΤΕΜ, πήραμε κι ένα σωρό εκπτώσεις απ'τη ΔΕΠΑ από πέρυσι. Είμαστε κατά πολύ μείον, γι'αυτό λέω μη το σκαλίσετε... αφήστε να δούμε τι σόι εκκαθάριση θα γίνει κι από πότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...