Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/7/2022 στις 4:04 ΜΜ, korakios είπε

δεν υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή, έτσι κι αλλιώς δεν ξέρουμε τι θα παίξει το χειμώνα

το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν καις αέριο για θέρμανση με τέτοιες τιμές

Αδερφε,τι να καψουμε για θερμανση με τετοιες τιμες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτόνομη θέρμανση 125 τετραγωνικά από το 2016 έχουμε πρόγραμμα GAS T2 12M στην Zenith.

Ποιο να βάλω τώρα στην Ζενίθ;

Δεν θέλω σε συνδυασμό με ρεύμα γιατί έχω συμβόλαιο στην ΔΕΗ από πέρσι τον Γενάρη και όλοι οι λογαριασμοί είναι κάτω των 100 ευρώ.

Φέτος το αέριο μας ήρθε 25% παραπάνω συνολικά τον Οκτώβριο - Νοέμβριο.

Έχω καλό λέβητα με αντιστάθμιση και εννοείται η θερμοκρασία του νερού για θέρμανση δεν είναι πάνω από 62 βαθμούς κελσίου, δεν χρειάζεται παραπάνω και το ζεστό νερό χρήσης είναι στους 44 βαθμούς κελσίου. 21 βαθμούς έχω τον θερμοστάτη μόνιμα.

Ο λέβητας είναι ο Ariston genus premium ext και μακράν ο καλύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vins είπε

Άμα πάντως δε γίνουν εκλογές το Σεπτέμβρη, σίγουρα θα δοθεί στήριξη το χειμώνα. Εκεί ελπίζω 

Κάποια επιδότηση σίγουρα θα δωσουν. Το θεμα είναι ότι αν πάμε όπως πέρσι σε 0.02-0.04 επιδότηση(τότε ήταν με μέση τιμή κοντά στο 0.09)είναι μια σταγόνα στον ωκεανό αν η τιμή έχει χτυπήσει 0.18-0.20. Κάθε μέρα φαίνεται όλο και πιο δελεαστικό το - όταν βγήκε πανάκριβο- 0.125 της δεη. Συνήθως οταν πλησιάζουμε φθινόπωρο βγάζουν προωθητικές ενεργειες, αν το δώσουν με 20% κάτω πχ, και βάζοντας και τη - σχεδόν δεδομένη έστω 0.02 κρατική επιδότηση-καταλήγουμε κάπου στο 0.08 που φαίνεται να παλεύεται δεδομένων των συνθηκών.Με προϋπόθεση πάντα να αφορά και τα σταθερά η επιδότηση.

Με 0.20 κυμαινόμενο καίμε ρεύμα κατά την άποψή μου. 

-5% και από εδώ 😂https://www.nbg.gr/el/go4more/prosfores/stiriksi-energeias

Επεξ/σία από Manolo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Κάποια επιδότηση σίγουρα θα δωσουν. Το θεμα είναι ότι αν πάμε όπως πέρσι σε 0.02-0.04 επιδότηση(τότε ήταν με μέση τιμή κοντά στο 0.09)είναι μια σταγόνα στον ωκεανό αν η τιμή έχει χτυπήσει 0.18-0.20. Κάθε μέρα φαίνεται όλο και πιο δελεαστικό το - όταν βγήκε πανάκριβο- 0.125 της δεη. Συνήθως οταν πλησιάζουμε φθινόπωρο βγάζουν προωθητικές ενεργειες, αν το δώσουν με 20% κάτω πχ, και βάζοντας και τη - σχεδόν δεδομένη έστω 0.02 κρατική επιδότηση-καταλήγουμε κάπου στο 0.08 που φαίνεται να παλεύεται δεδομένων των συνθηκών.Με προϋπόθεση πάντα να αφορά και τα σταθερά η επιδότηση.

Με 0.20 κυμαινόμενο καίμε ρεύμα κατά την άποψή μου. 

-5% και από εδώ 😂https://www.nbg.gr/el/go4more/prosfores/stiriksi-energeias

Εγώ ανανέωσα στα 0,125 της ΔΕΗ γιατί έληγε. Αν δώσει 0,125 με έκπτωση 20% το φθινόπωρο, το σπάω, πληρώνω 80 ευρώ ρήτρα και ξανακάνω το ίδιο. Θα πάει στα 0,10 με το 20% και αν πάρουμε και επιδότηση 2-4 λεπτά, θα παλευτεί κάπως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, vins είπε

Εγώ ανανέωσα στα 0,125 της ΔΕΗ γιατί έληγε. Αν δώσει 0,125 με έκπτωση 20% το φθινόπωρο, το σπάω, πληρώνω 80 ευρώ ρήτρα και ξανακάνω το ίδιο. Θα πάει στα 0,10 με το 20% και αν πάρουμε και επιδότηση 2-4 λεπτά, θα παλευτεί κάπως..

Εμ δεν σπάει αυτό είναι το θέμα. Τέλη Μαρτίου είχαμε την ίδια απορία εδώ στο φόρουμ. Όσοι ειμασταν με 0.02 θέλαμε να σπάσουμε για να πάμε στο 0.05 που έτρεχε τότε, και να εξασφαλίσουμε το 0.05 για το χειμώνα του 22. Ρώτησαν και κάποιοι εδώ τη ΔΕΗ και είπαν δεν γίνεται.Λογικα έπρεπε να κάνουμε αίτηση σε άλλο πάροχο σε πρόγραμμα αορίστου, να πληρώσουμε 80 ρήτρα, να μεταβουμε στον άλλο πάροχο, και να ξανακάνουμε αίτηση στη ΔΕΗ στο 0.05 αυτή τη φορά, με κίνδυνο μέχρι να γίνει η μετάβαση σε άλλο πάροχο η ΔΕΗ να έχει εξαφανίσει το 0.05. Όλη αυτή η ταλαιπωρία κ το κόστος με κράτησαν προσωπικά από το να μην το κάνω. Φυσικά αν ήξερα τι ακολουθούσε.. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manolo7 είπε

Εμ δεν σπάει αυτό είναι το θέμα. Τέλη Μαρτίου είχαμε την ίδια απορία εδώ στο φόρουμ. Όσοι ειμασταν με 0.02 θέλαμε να σπάσουμε για να πάμε στο 0.05 που έτρεχε τότε, και να εξασφαλίσουμε το 0.05 για το χειμώνα του 22. Ρώτησαν και κάποιοι εδώ τη ΔΕΗ και είπαν δεν γίνεται.Λογικα έπρεπε να κάνουμε αίτηση σε άλλο πάροχο σε πρόγραμμα αορίστου, να πληρώσουμε 80 ρήτρα, να μεταβουμε στον άλλο πάροχο, και να ξανακάνουμε αίτηση στη ΔΕΗ στο 0.05 αυτή τη φορά, με κίνδυνο μέχρι να γίνει η μετάβαση σε άλλο πάροχο η ΔΕΗ να έχει εξαφανίσει το 0.05. Όλη αυτή η ταλαιπωρία κ το κόστος με κράτησαν προσωπικά από το να μην το κάνω. Φυσικά αν ήξερα τι ακολουθούσε.. 

Μάλιστα, αλλά τώρα ξέρεις 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κάποιος αν το Gas Home FLEX του ΗΡΩΝ παίρνει την πίστωση του ΤΕΜ; Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς θεωρώ ότι συμφέρει περισσότερο από το Gas Home FX του ΗΡΩΝ.

835634477_Screenshot2022-07-10at13_55_17.png.fc90438028abf7e6c8355b014ed3862b.png

Επεξ/σία από libertini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, libertini είπε

Γνωρίζει κάποιος αν το Gas Home FLEX του ΗΡΩΝ παίρνει την πίστωση του ΤΕΜ; Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς θεωρώ ότι συμφέρει περισσότερο από το Gas Home FX του ΗΡΩΝ.

Δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση βάζουν πολύ παραπάνω τιμή στο κυμαινόμενο και με την έκπτωση βγαίνει πάλι ακριβά,πέρα απο το θέμα αργοπορίας που έχουν γενικά σε όλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, libertini είπε

Γνωρίζει κάποιος αν το Gas Home FLEX του ΗΡΩΝ παίρνει την πίστωση του ΤΕΜ;

όλα τα προγράμματα

10 λεπτά πριν, libertini είπε

Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς θεωρώ ότι συμφέρει περισσότερο από το Gas Home FX του ΗΡΩΝ.

το 0,107 απο που προκύπτει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tollisth είπε

Δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση βάζουν πολύ παραπάνω τιμή στο κυμαινόμενο και με την έκπτωση βγαίνει πάλι ακριβά,πέρα απο το θέμα αργοπορίας που έχουν γενικά σε όλα 

Δηλαδή δεν ισχύει ο υπολογισμός (Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου +0,006)*0,65 που αναφέρουν στο site τους; Αυτόν τον τύπο χρησιμοποίησα στους υπολογισμούς μου.

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το 0,107 απο που προκύπτει ?

(Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου +0,006)*0,65 όπου στο τρέχουσα τιμή φυσικού αερίου έβαλα το 188 διαιρώντας το με το 1000. Είναι λάθος κ. @korakios ; γιατί έχω επενέβη στο excel σας :)

Επεξ/σία από libertini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, libertini είπε

Δηλαδή δεν ισχύει ο υπολογισμός (Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου +0,006)*0,65 που αναφέρουν στο site τους; Αυτόν τον τύπο χρησιμοποίησα στους υπολογισμούς μου.

(Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου +0,006)*0,65 όπου στο τρέχουσα τιμή φυσικού αερίου έβαλα το 188 διαιρώντας το με το 1000. Είναι λάθος κ. @korakios , γιατί έχω επενέβη στο excel σας :)

Άλλο το TTF και άλλο το Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου που για ευνόητους λόγους ο Ηρών έχει σταματήσει να δημοσιεύει. Έχουν γίνει καταγγελίες στη ΡΑΕ μιας και ήταν αρκετά παραπάνω απο το TTF

https://www.heron.gr/media/ajffz1pg/τιμές-δείκτη-ττφα-pdf.pdf

 

Στα σχόλια πάνω γράφω "Δεν περιλαμβάνεται Ηρών Flex, η Φυσικό Αέριο και η Watt&Volt λόγω άγνωστης τιμολόγησης προμήθειας"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Άλλο το TTF και άλλο το Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου που για ευνόητους λόγους ο Ηρών έχει σταματήσει να δημοσιεύει. Έχουν γίνει καταγγελίες στη ΡΑΕ μιας και ήταν αρκετά παραπάνω απο το TTF

https://www.heron.gr/media/ajffz1pg/τιμές-δείκτη-ττφα-pdf.pdf

 

Στα σχόλια πάνω γράφω "Δεν περιλαμβάνεται Ηρών Flex, η Φυσικό Αέριο και η Watt&Volt λόγω άγνωστης τιμολόγησης προμήθειας"

αααα μάλιστα! σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...