Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Αυτην την στιγμη εαν ειναι αναγκη να μπει αεριο, η ΔΕΗ gas control με 0,125 ή ηρων FX αοριστου και αναμονη για το πως θα παει το πραγμα…

Που καταντησαμε

Το σπιτι δεν εχει αεριο αυτη τη στιγμη αλλα καλοκαιρι ειναι, μπορω να κανω μπανιο με κρυο νερο για λιγο!

Λες δηλαδη οτι το GasControl ειναι καλυτερο απο το GasBenefit ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ακριβώς από πάνω σου. Είναι απάτη το πρόγραμμα.

Δεν είναι η έκπτωση που βγάζουν στα συμβόλαια αυτή που λέω. Κάθε χρόνο το φθινόπωρο "φορτώνεις" με τους ίδιους πόντους διπλάσιο πόσο. Λέει ένας στο θέμα ότι φόρτωσε πχ (προπληρωσε) 250 ευρώ όσο ισχύε η προσφορά.Νταξει είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο αλλά αν φτάσει 20 λεπτά πρέπει να εξετάσουμε τα πάντα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Δεν είναι η έκπτωση που βγάζουν στα συμβόλαια αυτή που λέω. Κάθε χρόνο το φθινόπωρο "φορτώνεις" με τους ίδιους πόντους διπλάσιο πόσο. Λέει ένας στο θέμα ότι φόρτωσε πχ (προπληρωσε) 250 ευρώ όσο ισχύε η προσφορά.Νταξει είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο αλλά αν φτάσει 20 λεπτά πρέπει να εξετάσουμε τα πάντα.. 

Κατάλαβα τι λες αλλά κάνε λίγο τις πράξεις.

Βλέπεις πχ στον Μάιο με ΤΤF 100 είχαν τελική τιμή 0.10, οκ; Ας υποθέσουμε ότι αυτή η τιμή ισχύει για όλο το χρόνο.

Η αρχική τιμή λοιπόν ήταν 0.125... και το maximum έκπτωσης ετησίως όπως ανέφερα παραπάνω είναι 78 ευρώ.

Αν κάψεις 13000kw όλο το χρόνο, η χρέωση θα είναι (13000*0.125) - 78ευρώ = 1547

Αν ήσουν στη ΔΕΗ θα πλήρωνες (0.10+0.04) - 30% = 0.098Ε/Κwh * 13000 = 1274ευρώ.

Στο Φυσικό Αέριο δηλαδή θα πλήρωνες 273ευρώ παραπάνω απ'τη ΔΕΗ, και θα έπαιρνες 250 bonus απ'την Alpha...

Αν σκοπεύεις λοιπόν να κάψεις θέρμανση δε συμφέρει να μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις πάροχο γι'αυτό το λόγο. Τώρα αν το έχεις αποφασίσει να κάψεις μόνο ζεστό νερό και καθόλου θέρμανση,  συμφέρει να κάνεις αυτό το κόλπο με την προπληρωμή των 250ευρώ (αν ισχύει και φέτος η προσφορά).

 

 

 

1 ώρα πριν, dparliar είπε

Λες δηλαδη οτι το GasControl ειναι καλυτερο απο το GasBenefit ε?

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Μ'αυτή τη τρέλα που επικρατεί στην αγορά, εννοείται πως "συμφέρει" το 0.12 σταθερό αυτή τη στιγμή. Ξαναλέω και πάλι πως οτιδήποτε πάνω από 0.05 είναι τσουχτερή τιμή για θέρμανση.

Προσωπικά πιστεύω ότι το κυμαινόμενο θα ανέβει πάνω από 200E/MWh (0.20Ε/kwh) την επόμενη βδομάδα που θα κλείσει ο Nordstream για συντήρηση (11/7 ως 21/7)... και το χειμώνα μπορεί και να έχουμε ακόμα μεγαλύτερα δράματα. Τώρα απλά θα πάρουμε μια καλή γεύση.

Δε ξέρω αν κάποια στιγμή αποφασίσει η Ε.Ε να βάλει πλαφόν στο TTF πχ 80-100Ε/ΜWh... πάντως μέχρι στιγμής διστάζουν γιατί η Ρωσία μπορεί να κόψει εντελώς το αέριο ως αντίδραση και το αποτέλεσμα θα είναι τρεις χειρότερο.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προς το παρον εκανα ηρων FX λογω αοριστου, αλλα εχει 1.5 μηνα ακομα ειμαι "προς εκπροσωπιση" ειναι τραγικοι σε ολα.. Στο τσακ ειμαι να παω ΔΕΗ στο gascontrol αλλα σκεφτομαι και να περιμενω μπας και γινει κατι καλυτερο.. 

Επισης εχω το πατρικο στο gascontrol με τα 0,026 απο περσυ και σεκφτομαι τι σκατα και με εκεινο.. 

Περιμενουμε ή θα την φαμε;; Ιδου η απορια... 

Εχει αλλαξει κανεις συμβολαιο εντος ΔΕΗ, πριν την ληξη, δηλαδη απο gasbenefit σε control ή αντιστροφα να μας πει εαν του χρεωσαν ρητρα αποχωρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

 

Εχει αλλαξει κανεις συμβολαιο εντος ΔΕΗ, πριν την ληξη, δηλαδη απο gasbenefit σε control ή αντιστροφα να μας πει εαν του χρεωσαν ρητρα αποχωρησης;

Στις παροχές ρεύματος παίρνουν τηλέφωνο 1 μήνα πριν τη λήξη και σε ρωτάνε τις θες να κάνεις. Αν ανανεώσεις το control είναι απλό... θα χρεώνεσαι με 0.12 μετά τη λήξη της αρχικής σύμβασης.

Αν θες να πας σε benefit, η αλλαγή προγράμματος μπαίνει σε ισχύ στην επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση δηλαδή τον Σεπτέμβριο (αν περάσουν να μετρήσουν) ή μετά τον Νοέμβριο. Στο μεσοδιάστημα δεν έχω ιδέα τι θα χρεώνεσαι. Ξανακάνω copy paste το email που πρέπει να στείλεις αν θες να πάρεις σαφείς απαντήσεις.

Spoiler

(Στείλε email στο [email protected])

Tίτλος: Ερωτήσεις σχετικά με λήξη σύμβασης / πιθανή αλλαγή προγράμματος ή αποχώρηση

(Στο email γράφεις...)

Όνομα:....... , ΑΦΜ:......., ΑΔΤ:.......

Κωδικός Πελάτη:......., Λογαριασμός Συμβολαίου:.......

ΗΚΑΣΠ:.......

Η σύμβαση μου στο πρόγραμμα Gas Control λήγει στις (xx/07/22) ***

(Ο χρόνος ξεκινάει απ'την ημερομηνία εκπροσώπησης, όχι την ημερομηνία υπογραφής).

Θα ήθελα να μου δώσετε μερικές διευκρινίσεις σχετικά με τους όρους 5.3 και 17.3 της σύμβασης:

1) Σε περίπτωση που θέλω μετά τη λήξη της σύμβασης να πάω στο πρόγραμμα Benefit:

- Πότε θα μπει το νέο τιμολόγιο σε ισχύ; Άμεσα όταν υπογράψω; 30 μέρες μετά την υπογραφή ή την επόμενη προγραμματισμένη ημερομηνία λήψης ενδείξεων, δηλαδή τον Νοέμβριο;

- Αν αργήσει το πρόγραμμα Benefit να μπει σε ισχύ και το πρόγραμμα Control που είμαι τώρα λήξει, πώς θα τιμολογηθώ στο μεσοδιάστημα;

2) Αν δε δηλώσω εγγράφως τις προθέσεις μου, ο όρος 5.3 λέει ότι σύμβαση ανανεώνεται αυτομάτως σε ετήσια βάση στον βασικό τιμοκατάλογο.

- Ποιος είναι ο βασικός τιμοκατάλογος;

- Αν ανανεωθεί η σύμβαση αυτόματα στον βασικό τιμοκατάλογο, θα μπει σε ισχύ νέο πέναλτυ αποχώρησης;

3) Σε περίπτωση που θέλω να αλλάξω πάροχο με ποιο τρόπο θα μπορέσω να αποχωρήσω αζημίως;

Σύμφωνα με τους ειδικούς όρους που έχω υπογράψει, αν μεταβώ σε άλλο πάροχο πριν τη λήξη του έτους, θα πληρώσω πέναλτυ αποχώρησης 40ευρώ + ΦΠΑ. Αν εξαντλήσω το 1 έτος της σύμβασης μου και θελήσω να φύγω αργότερα, θα μπορέσω να το πράξω αζημίως ή θα έχει ανανεωθεί αυτόματα η σύμβαση για 1 έτος και θα πληρώσω πέναλτυ αποχώρησης 80ευρώ + ΦΠΑ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα ευχάριστα νέα να ενταχθούν "πράσινα" το φυσικό αέριο και πυρηνική ενέργεια στην Ε.Ε. , πάμε σε ακόμα πιο σημαντική έκπληξη , θα ξεκινήσει η κατασκευή του East Med 

https://energypress.gr/news/prokiryhthikan-oi-diagonismoi-kataskeyis-toy-hersaioy-tmimatos-toy-east-med-fetos-i-teliki

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kpaleogiannis είπε

Επειδή πρέπει να βάλω ΤΩΡΑ αεριο στο καινουριο μου σπίτι κατεληξα σε ΔΕΗ σταθερό... Ο Θεός μαζί μας αδερφια!

δεν υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή, έτσι κι αλλιώς δεν ξέρουμε τι θα παίξει το χειμώνα

το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν καις αέριο για θέρμανση με τέτοιες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kpaleogiannis είπε

Επειδή πρέπει να βάλω ΤΩΡΑ αεριο στο καινουριο μου σπίτι κατεληξα σε ΔΕΗ σταθερό... Ο Θεός μαζί μας αδερφια!

Μια απ τα ιδια θα κανω κι εγω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Πόσο πάγιο έχει ένα διαμέρισμα περίπου 70 έως 100 τετραγωνικά το μήνα. Θέλω να καταλάβω όταν δεν το ανάβουμε τι θα πληρώνουμε;

Εξαρτάται αν έχεις και αποθήκη ή αδήλωτο πατάρι... 🤪

Καλά, τι σχέση έχουν τα τετραγωνικά του σπιτιού με το πάγιο του παρόχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εξαρτάται αν έχεις και αποθήκη ή αδήλωτο πατάρι... 🤪

Καλά, τι σχέση έχουν τα τετραγωνικά του σπιτιού με το πάγιο του παρόχου;

Δεν κοίταξα

Σκέφτηκα ότι παρόμοια σπίτια έχουν παρόμοια πάγια λόγω παραπλήσιας ισχύος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Δεν κοίταξα

Σκέφτηκα ότι παρόμοια σπίτια έχουν παρόμοια πάγια λόγω παραπλήσιας ισχύος 

Τι να κοιτάξεις, πλάκα σου κάνω ρε. 😅

Το πάγιο δεν έχει καμιά σχέση με τετραγωνικά. Άλλος χρεώνει 5 ευρώ το μήνα, άλλος 0, άλλος 100 το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...