Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, korakios είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

@ekrepali στο θέμα αερίου είμαστε 😁

 

Ναι σε πρόλαβα στο νήμα. Ρίξε μια ματιά και στο άλλο που σου έγραψα. Πάλι λεφτά θα πάρουμε; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω λοιπόν κατά πόσο αξίζει να μπεις στο κόπο αν σκοπεύεις να καις μόνο ζεστό νερό. Την εγγύηση των 167 ευρώ μπορείς να τη πάρεις πίσω αν βάλεις πάγια εντολή (όσο την έχεις ενεργή θα έχεις μηδενική εγγύηση).

 

Οχι δεν θα ειναι μονο για ζεστο νερο αλλα κ για θερμανση το χειμωνα...αυτο με την εγγυηση παλι τι φαση...για να την παρω πισω πλεον πρεπει ν εχω παγια εντολη?δεν υπηρχε τετοιος ορος τοτε οταν ειχα κανει την αιτηση...2013 μιλαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@korakios Έχεις πουθενά τα ΦΕΚ για τις επιδοτήσεις αερίου; Απ'όσο θυμάμαι θα δώσουν 0.02 ΤΕΜ και 0.02 ΔΕΠΑ για Μάιο και Ιούνιο;

ναι, για ΤΕΜ , αλλά της ΔΕΠΑ κλασσικά δεν αναφέρεται σε κανένα ΦΕΚ (σημερινό φρέσκο πράγμα) , μάλλον θα πρέπει να κρατώ αρχείο απο ειδήσεις

38 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Επίσης τον Ιούλιο τι παίζει... μόνο για τα επαγγελματικά γράφουν στις ειδήσεις.

μάλλον δεν παίζει για οικιακά , δεν ανακοίνωσαν κάτι και αν βγει ΦΕΚ θα βγει τον Αύγουστο για τον Ιούλιο

15 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

Οχι δεν θα ειναι μονο για ζεστο νερο αλλα κ για θερμανση το χειμωνα...

για χειμώνα δε νομίζω να συμφέρει να κάψεις αέριο γενικότερα πλην για κανα διβδόμαδο σε παγετούς

17 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

.αυτο με την εγγυηση παλι τι φαση...για να την παρω πισω πλεον πρεπει ν εχω παγια εντολη?δεν υπηρχε τετοιος ορος τοτε οταν ειχα κανει την αιτηση...2013 μιλαμε...

η εγγύηση είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί , ρώτα στο support ,

πάντως να παρακολουθείς το θέμα μπας και παίξει κανα καλό πρόγραμμα να βγει ο χειμώνας

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alkistismenelaos είπε

παιδιά μήπως να πάω στη δεη??

και να βάλω το σταθερο???

 

 

8 ώρες πριν, korakios είπε

δεν υπάρχει απάντηση και θα το καταλάβεις ο ίδιος όταν διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, korakios είπε

η εγγύηση είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί , ρώτα στο support ,

πάντως να παρακολουθείς το θέμα μπας και παίξει κανα καλό πρόγραμμα να βγει ο χειμώνας

170€ ειναι η εγγυηση που εχω στην ζενιθ,εαν ειναι να παω στην ΔΕΗ γιατι να μην γλυτωσω 170€...
Γενικα σε παρακαλουθω,εκανα το home online του νοεμβριου,απλα με το αεριο δεν ειχα ψαξει..γι αυτο ρωτησα!

 

Επεξ/σία από akiskar123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

170€ ειναι η εγγυηση που εχω στην ζενιθ,εαν ειναι να παω στην ΔΕΗ γιατι να μην γλυτωσω 170€...
Γενικα σε παρακαλουθω,εκανα το home online του νοεμβριου,απλα με το αεριο δεν ειχα ψαξει..γι αυτο ρωτησα!

 

Τα 170 δεν τα χάνεις δικά σου είναι. 

Αν έχεις το ρεύμα με τιμες του Νοεμβρίου κάψε ρεύμα για θέρμανση φέτος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

Γενικα σε παρακαλουθω,εκανα το home online του νοεμβριου,

 

1 ώρα πριν, akiskar123 είπε

Οχι δεν θα ειναι μονο για ζεστο νερο αλλα κ για θερμανση το χειμωνα

Εφόσον έχεις φθηνό ρεύμα, γιατί να κάψεις αέριο για θέρμανση; Με inverter κλιματιστικά θα σου βγει πολύ πιο οικονομικά.

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vali είπε

 

Εφόσον έχεις φθηνό ρεύμα, γιατί να κάψεις αέριο για θέρμανση; Με inverter κλιματιστικά θα σου βγει πολύ πιο οικονομικά.

Ναι απλα προυποθετει οτι πρεπει να εχω AC inverter που δεν εχω κ επισης το αεριο ειναι πιο καλο λογω σωματων και ζεστου νερου....θα δειξει...ευχαριστω παντως θα παρακολουθω το thread μπας και αλλαξει κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  Oftopic , δε χρειάζεται να απαντήσεις

1 ώρα πριν, akiskar123 είπε

Ναι απλα προυποθετει οτι πρεπει να εχω AC inverter που δεν εχω

έπαιζε πρόγραμμα αντικατάστασης

1 ώρα πριν, akiskar123 είπε

κ επισης το αεριο ειναι πιο καλο λογω σωματων και ζεστου νερου....θα δειξει...

όταν δεις λυπητερή λογαριασμού θα αναθεωρήσεις (όπως πολλοί)

βάλε νυχτερινό απο τώρα αν δεν έχεις μιας και αργούν να βάλουν ωστε να είσαι προετοιμασμένος για το χειμωνα (και αν σε παίρνει καμια μόνωση)

είναι ικανοί να φτάσουμε σε σημείο να μη συζητάμε το πόσο έχει το αέριο αλλά που είναι 😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ekrepali είπε

Θα καλέσεις γενική συνέλευση παρουσία διαχειριστή (να κρατηθούν αναλυτικά πρακτικά με υπογραφές κλπ) και θα ξεκαθαρίσεις ότι δε θα συμμετέχεις καθόλου φέτος στη κεντρική θέρμανση (ούτε καν με την αναγκαστική συμμετοχή) γιατί το αέριο έχει πλέον 8πλάσια τιμή απ'τις προπέρσινες φυσιολογικές https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Κι αν σου πούνε μα μου σου του... πάρε και συμβουλή δικηγόρου. Ναι μεν το καταστατικό σε αναγκάζει να συμμετέχεις, αλλά εδώ πλέον μιλάμε για πρωτοφανείς καταστάσεις! Δε γίνεται κάποιος που έχει χρήματα ή κάποιος που έχει σκοπό να ρίξει φέσι να καίνε αέριο με τιμές 0.16... και όσοι ζούνε με 700 ευρώ και δεν τους φτάνουν ούτε να φάνε, να τραβάνε τα μαλλιά τους.

Συμφωνήστε όλοι να κοπεί η κεντρική θέρμανση μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση και βάλτε όλοι κλιματιστικά. Που κι εκεί ακριβό είναι το ρεύμα... αλλά όχι όσο το αέριο.

edit:

- Μη βρεθεί κανένας εξυπνάκιας και πει ότι ο τάδε πάροχος έχει 0.02 ή ο άλλος 50% έκπτωση κλπ. Υπάρχουν παντού ψιλά γράμματα... ρήτρα αναπροσαρμογής κλπ. Οι τελικές τιμές κάθε προγράμματος φαίνονται στο excel του κοράκιου, όλες πάνω από 0.13 στα οικιακά αυτή τη στιγμή. Τα κοινόχρηστα τιμολόγια είναι πάντα λίγο ακριβότερα.

- Αν το πας δικαστικώς, η αιτιολογία του 'δε πληρώνω' είναι ότι α) δεν έχω β) πρωτοφανείς καταστάσεις ακρίβειας και γ) όποιοι έχουν την οικονομική δυνατότητα να κάψουν αέριο με 0.16 τότε έχουν και την οικονομική δυνατότητα να αυτονομηθούν... συνεπώς δε μπορούν να αναγκάσουν εσένα να πληρώσεις αέριο με 0.16!

Ανάλογη περίπτωση είχαμε στη πολυκατοικία πριν 16 χρόνια όταν χάλασε ο λέβητας πετρελαίου και όλη η πολυκατοικία (πλην του πατέρα μου) ήθελαν να πάρουν καινούργι λέβητα. Βγήκε απόφαση στη συνέλευση με ψήφους 6/7.

Ο πατέρας μου εν συνεχεία τους πήγε όλους δικαστικώς υποστηρίζοντας ότι ο νέος λέβητας δε θα αποδίδει σωστά προσαρμοσμένος σε παλαιό σύστημα ψύξης κι επίσης το κόστος του πετρελαίου ήταν πολλαπλάσιο από το κόστος αυτονόμησης με φυσικό αέριο όπου θα γινόταν απόσβεση σε 2 χρόνια.

Έβγαλε λοιπόν απόφαση το δικαστήριο ότι η απόφαση της συνέλευσης για αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου είναι παράλογη κι έδωσε στον πατέρα μου το δικαίωμα αυτονόμησης χωρίς την αναγκαστική συμμετοχή στις δαπάνες πετρελαίου. Εν συνεχεία αλλάξανε όλοι γνώμη και βάλανε αέριο.

Υπάρχουν δηλαδή λύσεις αν θες να απαλλαχτείς, απλά πρέπει να κάνεις σωστές κινήσεις. Αρχικά προσπαθείς να επικρατήσει η λογική, ώστε να καταλάβουν πόσα θα πληρώσουν αν κάψουν αέριο... συν το ρίσκο να εκτοξευτούν κι άλλο οι τιμές αν κόψει το αέριο η Ρωσία.

ευχαριστώ. Δε ρώτησα αυτό. Με την πολυκατοικία ειναι λυμένο το θέμα. Ηδη κάποιος αποχώρησε

Η ερώτηση ειναι επενδυτική. Κάνεις μία επένδυση προσωπική 3000 ευρω για ένα προιόν που δε ξέρω αν ποτέ θα επανέλθει σε χαμηλό κόστος. Δηλαδή όλο το κράτος σκαψίματα αλλαγή καυστήρων στα κοινόχρηστα, αγορά καυστήρων τα ιδιωτικά για ένα προιόν που θα εκλείψει? Ποιός θα πληρώσει αυτό το αέριο του χρόνου με αυτές τις τιμές

Αρα βάζεις αέριο στο σπίτι σου για να αυτονομηθείς αλλά μπορεί να ειναι τόσο ακριβό που δε θέλεις να το ανάψεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα.

Ειχατε δικιο, δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να κανω συνδυαστικο πακετο αεριου/ρευματος σε καμια εταιρια. Για ρευμα μαλλον θα επιλεξω το Γ1 της ΔΕΗ.

Οσο για αεριο, απο το Φυσικο Αεριο μου ειπαν χτες οτι ειναι οι μονοι που δεν εφαρμοζουν τη ρητρα TPF (μιλαω για το Οικιακο Πληρες Extra).

Εχει κανεις εμπειρια ή αποψη αναμεσα στο Οικιακο Πληρες Extra του Φυσικου Αεριου και του MyHomeGasBenefit της ΔΕΗ? Elpedison και Zenith τις εχω απορριψει, βλεπω οτι δεν χαιρουν μεγαλης εκτιμησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, coyote2 είπε

ευχαριστώ. Δε ρώτησα αυτό. Με την πολυκατοικία ειναι λυμένο το θέμα. Ηδη κάποιος αποχώρησε

 

Αρα βάζεις αέριο στο σπίτι σου για να αυτονομηθείς αλλά μπορεί να ειναι τόσο ακριβό που δε θέλεις να το ανάψεις?

Ακριβώς 

1 ώρα πριν, dparliar είπε

 

Οσο για αεριο, απο το Φυσικο Αεριο μου ειπαν χτες οτι ειναι οι μονοι που δεν εφαρμοζουν τη ρητρα TPF (μιλαω για το Οικιακο Πληρες Extra).

Εχει κανεις εμπειρια ή αποψη αναμεσα στο Οικιακο Πληρες Extra του Φυσικου Αεριου και του MyHomeGasBenefit της ΔΕΗ? 

Στο Φυσικό Αέριο δε χρεώνουν TTF, χρεώνουν παραπάνω και μετά δήθεν κάνουν εκπτωση.

Οι τιμές που έχουν στο site είναι τελικες (μέσα και το 20% υπολογισμενο) πχ 0.10 το Μάιο (το TTF ήταν 100). Σήμερα το TTF είναι :

Screenshot_2022-07-07-10-37-28-924_com.android.chrome.jpg.066030075ca2ac909e4590dbec91ad91.jpg

 

Επίσης το Φυσικό Αέριο extra έχει ψιλά γραμματα στους όρους (διάβασε κάτω από το πινακακι). Η έκπτωση 20% ισχύει για κατανάλωση ως 13000kw ετησίως. Επίσης η έκπτωση ισχύει μέχρι 6E/MWh. Δηλαδή για 13000kw ,θα πάρεις maximum έκπτωση 78ευρω και τα υπόλοιπα θα χρεωθούν στην αρχική τιμή.

Screenshot_2022-07-07-11-49-39-322_com.google.android_apps.pdfviewer.jpg.1f67894c3ee5d4ca128b488c3ed52b95.jpg

Το "φτηνότερο" πρόγραμμα αυτή τη στιγμή είναι το σταθερό gas control της ΔΕΗ με 0.12

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως μια λύση είναι να βάλουμε εταιρία φυσικό αέριο και να φορτώσουμε πόντους με τη προσφορά που κάνουν κάθε χρόνο?Δεν ξέρω λέω μπας και βρούμε καμία λύση για φέτος το χειμώνα..

https://www.insomnia.gr/forums/topic/778716-φυσικο-αεριο-και-ποντοι-alpha-bank/

Επεξ/σία από Manolo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Μήπως μια λύση είναι να βάλουμε εταιρία φυσικό αέριο και να φορτώσουμε πόντους με τη προσφορά που κάνουν κάθε χρόνο?Δεν ξέρω λέω μπας και βρούμε καμία λύση για φέτος το χειμώνα..

https://www.insomnia.gr/forums/topic/778716-φυσικο-αεριο-και-ποντοι-alpha-bank/

Ακριβώς από πάνω σου. Είναι απάτη το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...