Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, alkistismenelaos είπε

παιδια αυτή την περίοδο σε ποιον πάροχο με συμφέρει να κάνω σύμβαση φυσικου αερίου? να σημειώσω ότι για ρεύμα είμαι στη ΔΕΗ

κανέναν , χρησιμοποιείς άλλες εναλλακτικές πλην θερμοπομπών

συνέχεια εκεί διαβάζοντας 10 τελευταίες σελίδες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=getNewComment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Μετακομιζω σε καινουριο σπιτι και μου εστειλαν τις συνημμενες προσφορες απο Zenith και Elpedison. Σκεφτομαι να βαλω συνδυαστικο πακετο ρευμα και φυσικο αεριο.

Επειδη ειναι η πρωτη φορα που μπαινω στη διαδικασια να συγκρινω προσφορες, μπορει κανεις να μου δωσει μια γενικη κατευθυνση? Ποια απο τις 2 φαινεται πιο οικονομικη?

Επιστολή Double Energy Home FLEX + ELPEDISON FREE.docx gas_home_easy.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dparliar είπε

Καλημερα.

Μετακομιζω σε καινουριο σπιτι και μου εστειλαν τις συνημμενες προσφορες απο Zenith και Elpedison. Σκεφτομαι να βαλω συνδυαστικο πακετο ρευμα και φυσικο αεριο.

Επειδη ειναι η πρωτη φορα που μπαινω στη διαδικασια να συγκρινω προσφορες, μπορει κανεις να μου δωσει μια γενικη κατευθυνση? Ποια απο τις 2 φαινεται πιο οικονομικη?

Επιστολή Double Energy Home FLEX + ELPEDISON FREE.docx 965 kB · 0 downloads gas_home_easy.pdf 292 kB · 0 downloads

κάπου χωρίς δέσμευση και μόνο Ηρων FX έχει ξεμείνει

 

κατέβασε το excel της υπογραφής μου και βάλε στο κελί Β4 στο easy που (κακώς) θέλεις double

=0,04211*07

και στο Β1 για της ελπέδισον

=0,054*0,5

και εκτός της κατανάλωσης που θα συμπληρώσεις βάλε TTF 100 με 150 να δεις τι παίζει

 

επίσης στείλε στο info της ΡΑΕ την "προσφορά" της Elpdison μιας και δεν αναφέρει ρήτρα αναπροσαρμογής στο ρεύμα/αέριο , εκτός αν σου στείλανε και τους όρους που περιγράφονται με διαφάνεια

τέλος η έκπτωση είναι περιορισμένη για συγκεκριμένη κατανάλωση νομίζω , κάπου το λέει στους όρους , έχει αναφερθεί εδώ και δεν ξέρω αν σε αποχώρηση επιστρέφεις τις εκπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση είναι γενική

Εχουμε ένα παλιό διαμέρισμα

Να βάλουμε αυτόνομο αέριο (συν 3000) ή να μείνουμε με την κεντρική θέρμανη (αέριο) της πολυκατοικίας)

Εχω αρχίσει να φοβάμαι ότι το αέριο σαν επένδυση μήπως δε μας βγει στο μέλλον γιατί ανέβηκε και θα μείνει ψηλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Η ερώτηση είναι γενική

Εχουμε ένα παλιό διαμέρισμα

Να βάλουμε αυτόνομο αέριο (συν 3000) ή να μείνουμε με την κεντρική θέρμανη (αέριο) της πολυκατοικίας)

Εχω αρχίσει να φοβάμαι ότι το αέριο σαν επένδυση μήπως δε μας βγει στο μέλλον γιατί ανέβηκε και θα μείνει ψηλά...

προσωπικά θα έκοβα την κεντρική (πληρώνοντας αναγκαστικά συμμετοχή) και θα έπαιζα με κλιματιστικά

τα 3000 θα τα έδινα για μόνωση , αν και το ρεύμα πάλι ακριβό θα είναι , δηλαδή ο φετινός χειμώνας θα είναι ακόμα πιο δύσκολος απο τον προηγούμενο , άρα μια καβάντζα χρειάζεται

εξαρτάται βέβαια πόσο όρεξη έχουν και να υπερχρεωθούμε και στο αέριο με τυχών αυξημένες επιδοτήσεις το χειμώνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Η ερώτηση είναι γενική

Εχουμε ένα παλιό διαμέρισμα

Να βάλουμε αυτόνομο αέριο (συν 3000) ή να μείνουμε με την κεντρική θέρμανη (αέριο) της πολυκατοικίας)

Εχω αρχίσει να φοβάμαι ότι το αέριο σαν επένδυση μήπως δε μας βγει στο μέλλον γιατί ανέβηκε και θα μείνει ψηλά...

Θα καλέσεις γενική συνέλευση παρουσία διαχειριστή (να κρατηθούν αναλυτικά πρακτικά με υπογραφές κλπ) και θα ξεκαθαρίσεις ότι δε θα συμμετέχεις καθόλου φέτος στη κεντρική θέρμανση (ούτε καν με την αναγκαστική συμμετοχή) γιατί το αέριο έχει πλέον 8πλάσια τιμή απ'τις προπέρσινες φυσιολογικές https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Κι αν σου πούνε μα μου σου του... πάρε και συμβουλή δικηγόρου. Ναι μεν το καταστατικό σε αναγκάζει να συμμετέχεις, αλλά εδώ πλέον μιλάμε για πρωτοφανείς καταστάσεις! Δε γίνεται κάποιος που έχει χρήματα ή κάποιος που έχει σκοπό να ρίξει φέσι να καίνε αέριο με τιμές 0.16... και όσοι ζούνε με 700 ευρώ και δεν τους φτάνουν ούτε να φάνε, να τραβάνε τα μαλλιά τους.

Συμφωνήστε όλοι να κοπεί η κεντρική θέρμανση μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση και βάλτε όλοι κλιματιστικά. Που κι εκεί ακριβό είναι το ρεύμα... αλλά όχι όσο το αέριο.

edit:

- Μη βρεθεί κανένας εξυπνάκιας και πει ότι ο τάδε πάροχος έχει 0.02 ή ο άλλος 50% έκπτωση κλπ. Υπάρχουν παντού ψιλά γράμματα... ρήτρα αναπροσαρμογής κλπ. Οι τελικές τιμές κάθε προγράμματος φαίνονται στο excel του κοράκιου, όλες πάνω από 0.13 στα οικιακά αυτή τη στιγμή. Τα κοινόχρηστα τιμολόγια είναι πάντα λίγο ακριβότερα.

- Αν το πας δικαστικώς, η αιτιολογία του 'δε πληρώνω' είναι ότι α) δεν έχω β) πρωτοφανείς καταστάσεις ακρίβειας και γ) όποιοι έχουν την οικονομική δυνατότητα να κάψουν αέριο με 0.16 τότε έχουν και την οικονομική δυνατότητα να αυτονομηθούν... συνεπώς δε μπορούν να αναγκάσουν εσένα να πληρώσεις αέριο με 0.16!

Ανάλογη περίπτωση είχαμε στη πολυκατοικία πριν 16 χρόνια όταν χάλασε ο λέβητας πετρελαίου και όλη η πολυκατοικία (πλην του πατέρα μου) ήθελαν να πάρουν καινούργι λέβητα. Βγήκε απόφαση στη συνέλευση με ψήφους 6/7.

Ο πατέρας μου εν συνεχεία τους πήγε όλους δικαστικώς υποστηρίζοντας ότι ο νέος λέβητας δε θα αποδίδει σωστά προσαρμοσμένος σε παλαιό σύστημα ψύξης κι επίσης το κόστος του πετρελαίου ήταν πολλαπλάσιο από το κόστος αυτονόμησης με φυσικό αέριο όπου θα γινόταν απόσβεση σε 2 χρόνια.

Έβγαλε λοιπόν απόφαση το δικαστήριο ότι η απόφαση της συνέλευσης για αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου είναι παράλογη κι έδωσε στον πατέρα μου το δικαίωμα αυτονόμησης χωρίς την αναγκαστική συμμετοχή στις δαπάνες πετρελαίου. Εν συνεχεία αλλάξανε όλοι γνώμη και βάλανε αέριο.

Υπάρχουν δηλαδή λύσεις αν θες να απαλλαχτείς, απλά πρέπει να κάνεις σωστές κινήσεις. Αρχικά προσπαθείς να επικρατήσει η λογική, ώστε να καταλάβουν πόσα θα πληρώσουν αν κάψουν αέριο... συν το ρίσκο να εκτοξευτούν κι άλλο οι τιμές αν κόψει το αέριο η Ρωσία.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dparliar είπε

Επειδη ειναι η πρωτη φορα που μπαινω στη διαδικασια να συγκρινω προσφορες, μπορει κανεις να μου δωσει μια γενικη κατευθυνση? Ποια απο τις 2 φαινεται πιο οικονομικη?

Επιστολή Double Energy Home FLEX + ELPEDISON FREE.docx 965 kB · 8 downloads gas_home_easy.pdf 292 kB · 4 downloads

Δεν υπάρχει πλέον οικονομικό αέριο... όλα είναι πανάκριβα.  "Φτηνότερο" το ΗΡΩΝ FX και το Gas Benefit της ΔΕΗ αλλά ό,τι κι αν βάλεις, μιλάμε για 8πλάσιες τιμές απ'το φυσιολογικό (και μπορεί να ανέβει κι άλλο το χειμώνα). Αν κάψεις αέριο για θέρμανση ετοιμάσου να πληρώσεις μερικά χιλιάρικα. Και ζεστό νερό με γρήγορες κινήσεις μπαίνεις-βγαίνεις και μίξη με κρύο για να γίνει χλιαρό. Εγώ το σκέφτομαι σοβαρά να κάνω με κρύο το χειμώνα, τόσο τσιγγούνης μιλάμε. 😄

Ρεύμα στο άλλο θέμα, υπομονή μέχρι 10/7 να βγούνε τα νέα τιμολόγια.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντική είδηση , γινόταν μεγάλες μάχες όλο το διάστημα με τους "οικολόγους"

https://gr.euronews.com/my-europe/2022/07/06/eyrokoinoboylio-prasines-oi-ependyseis-se-fysiko-aerio-kai-pyrhnikh-energeia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια...
Ειμαι στην ζενιθ...με τιμολογιο χωρις δεσμευση,το εχω εδω και πολλα χρονια πριν βγουν τα 2ετη συμβολαια κλπ,επειδη βλεπω οτι πλεον και το καλοκαιρι θα πληρωνω 70-80€ σκεφτηκα να παω στην ΔΕΗ μιας κ απ οτι βλεπω τα προγραμματα της ειναι χωρις εγγυηση και οι τιμες ειναι πανω κατω ιδιες...
Στην ζενιθ εχω εγγυηση 167€ οποτε σκεφτηκα εαν μπορω να πληρωσω το τρεχων λογαριασμο της ζενιθ με την εγγυηση και να παω στην ΔΕΗ που ειναι χωρις...
Προτασεις ευπροσδεκτες.
Ευχαριστω
image.png.780bd90cb0a7eeed7e639d11600f0dab.png

Επεξ/σία από akiskar123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, akiskar123 είπε

Καλησπερα παιδια...
Ειμαι στην ζενιθ...με τιμολογιο χωρις δεσμευση,το εχω εδω και πολλα χρονια πριν βγουν τα 2ετη συμβολαια κλπ,επειδη βλεπω οτι πλεον και το καλοκαιρι θα πληρωνω 70-80€ σκεφτηκα να παω στην ΔΕΗ μιας κ απ οτι βλεπω τα προγραμματα της ειναι χωρις εγγυηση και οι τιμες ειναι πανω κατω ιδιες...
Στην ζενιθ εχω εγγυηση 167€ οποτε σκεφτηκα εαν μπορω να πληρωσω το τρεχων λογαριασμο της ζενιθ με την εγγυηση και να παω στην ΔΕΗ που ειναι χωρις...
Προτασεις ευπροσδεκτες.
Ευχαριστω
 

Αν πας ΔΕΗ Benefit θα κερδίσεις ελάχιστα στις τιμές πχ τον Μάιο θα πλήρωνες 0.098 αντί για 0.11 και θα είσαι δεσμευμένος 2 χρόνια. Δηλαδή το κέρδος σου απ'το ζεστό νερό θα είναι της τάξης των 5-10 ευρώ το χρόνο.

ΗΡΩΝ FX περίπου τα ίδια, θα είσαι αορίστου... έχουν αναφερθεί τα προβλήματα με τις λάθος και καθυστερημένες τιμολογήσεις.

Δε ξέρω λοιπόν κατά πόσο αξίζει να μπεις στο κόπο αν σκοπεύεις να καις μόνο ζεστό νερό. Την εγγύηση των 167 ευρώ μπορείς να τη πάρεις πίσω αν βάλεις πάγια εντολή (όσο την έχεις ενεργή θα έχεις μηδενική εγγύηση).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει κανενα σταθερο με χαμηλη ρητρα αποχωρησης ? 

Δλδ να κλεισουμε κανα καλο σταθερο και αν βγει καμια χρυση ευκαιρια λεμε τωρα πληρωνουμε 50-60 ευρω και την κοπαναμε.

Ουτως η αλλως μιλαμε για μεγαλα νουμερα πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Αξιζει κανενα σταθερο με χαμηλη ρητρα αποχωρησης ? 

Δλδ να κλεισουμε κανα καλο σταθερο και αν βγει καμια χρυση ευκαιρια λεμε τωρα πληρωνουμε 50-60 ευρω και την κοπαναμε.

Ουτως η αλλως μιλαμε για μεγαλα νουμερα πλεον

Ωχ, στο θέμα του αερίου είμαστε; 😄

edit: Το μόνο σταθερό που έχει τιμή χαμηλότερη απ'τα κυμαινόμενα είναι το Gas Control της ΔΕΗ με 0.12... δεν το λες και φτηνό αλλά τα κυμαινόμενα πλέον έχουν φτάσει 0.13 - 0.16. Η ρήτρα είναι 100ευρώ πριν το 6μηνο, 50 ευρώ μετά το 6μηνο.

@korakios Έχεις πουθενά τα ΦΕΚ για τις επιδοτήσεις αερίου; Απ'όσο θυμάμαι θα δώσουν 0.02 ΤΕΜ και 0.02 ΔΕΠΑ για Μάιο και Ιούνιο; Επίσης τον Ιούλιο τι παίζει... μόνο για τα επαγγελματικά γράφουν στις ειδήσεις.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Αξιζει κανενα σταθερο με χαμηλη ρητρα αποχωρησης ?

πλην της ΔΕΗ δεν υπάρχει κανένα σταθερό παρα μόνο με ρήτρα αναπροσαρμογής σε σταθερή αρχική τιμή ή χειρότερα με ρήτρα αναπροσαρμογής πάνω στο TTF

κατέβασε το excel της υπογραφής μου

Spoiler

@ekrepali στο θέμα αερίου είμαστε 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...