Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Οπως παει το TTF, το σταθερο της ΔΕΗ στα 0,125 μοιαζει να αξιζει τελικα….

Τι ζουμε..😳

τα παντα εξαρτωνται απο το τι εχει σκοπο να κανει η κυβερνηση με τις επιδοτησεις. Ακομα και αν θεωρησουμε δεδομενο το 0.02 της αντιστοιχης περσινης εκπτωσης (0.04 τον απριλιο) παλι θα ειναι πανακριβο. Προσωπικα δεν περιμενω δωρακι απο τους παροχους οπως περσι με το 0.02, μονο απο την ΔΕΗ ισως καποια προωθητικη ενεργεια τιποτα 20-25% εκπτωση στο σταθερο τους να πεσει κατω απο το δεκαλεπτο, αλλα και εκει πηγαινοντας στο σταθερο ρισκαρεις να την παθεις αν οι επιδοτησεις φετος αφορουν μονο τα κυμαινομενα, η βγει αντιστοιχο power pass για το αεριο και δεν σε πιανει επειδη θα εισαι σε κυμαινομενο. Το επιδομα θερμανσης ειναι αστειο ετσι και αλλιως οποτε δεν μπαινει στην εξισωση.Απο μεσα αυγουστου και μετα βλεπουμε τα διαθεσιμα προγραμματα και κανουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, ekrepali said:

@marmagia Όντως πρέπει να είναι διπλοχρέωση, καμία σχέση με τα αναδρομικά... εκείνα αφορούσαν τις χρεώσεις ενέργειας και δυναμικότητας διανομής.

 

Κλεψιές του ηρωνα, κλασσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες,σκεφτομαι για αλλαγη παροχου σε ηρων fx οπου η χρεωση ειναι ουσιαστικα ttf + χρεωση προμηθευτη.α

Ωστοσο απο κριτικες εχουν τραγικες,με πολλους να αναφερουν οτι τιμολογουν επιτηδες λαθος τα τιμολογια και μετα δεν απαντανε κλπ. Εχει κανεις καμια προσωπικη εμπειρια απο αυτους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εξυπηρέτηση και τιμές ο Ηρων είναι άστα να πάνε καθόλου ευχαριστημένος ευτυχώς έφυγα όχι ότι οι άλλοι πετάνε αλλά αυτοί είναι μια κατηγορία μόνοι τους,ισχύουν οι κριτικές είναι πολύ κουραστικοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας, να σας πω το πρόβλημα που έχω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο. Η ελπεντισον 25-2 με την έκδοση λογαριασμου μου λέει αλλάζουμε τους όρους του προγράμματος και ότι εντός 30 ημερών μπορώ να καταγγείλω τη σύμβαση. Αυτό το μέιλ το έλαβα 2-3. Στις 15-3 έκανα αίτηση στη ΔΕΗ για αλλαγή παρόχου, αλλά τελικά η αλλαγή έγινε 16-5.  Η ελπεντισον έβγαλε τελικό λογαριασμό 230,41 ευρώ. Σε αυτόν χρεωσαν ποινή πρόωρης αποχώρησης 114 ευρώ και 130 ευρω ακόμα ως ποινή για το gas home promo. Τους έστειλα αρχικά μέιλ για την ένσταση του λογαριασμού. Έχει κανείς παρόμοια περίπτωση; Το λογαριασμό αυτόν να τον πληρώσω και ας μην κάνει πίσω η ελπεντισον και στη συνέχεια να προσφύγω στη ραε; Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από kokas10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, kokas10 είπε

Καλημέρα σας, να σας πω το πρόβλημα που έχω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο. Η ελπεντισον 25-2 με την έκδοση λογαριασμου μου λέει αλλάζουμε τους όρους του προγράμματος και ότι εντός 30 ημερών μπορώ να καταγγείλω τη σύμβαση. Αυτό το μέιλ το έλαβα 2-3. Στις 15-3 έκανα αίτηση στη ΔΕΗ για αλλαγή παρόχου, αλλά τελικά η αλλαγή έγινε 16-5.  Η ελπεντισον έβγαλε τελικό λογαριασμό 230,41 ευρώ. Σε αυτόν χρεωσαν ποινή πρόωρης αποχώρησης 114 ευρώ και 130 ευρω ακόμα ως ποινή για το gas home promo. Τους έστειλα αρχικά μέιλ για την ένσταση του λογαριασμού. Έχει κανείς παρόμοια περίπτωση; Το λογαριασμό αυτόν να τον πληρώσω και ας μην κάνει πίσω η ελπεντισον και στη συνέχεια να προσφύγω στη ραε; Ευχαριστώ 

Την έκπτωση του promo τη χάνεις αν δεν εξαντλήσεις τη σύμβαση... το γράφει στους ειδικούς όρους. Για το πέναλτυ αποχώρησης άνοιξε αίτημα στο myrae υπόψιν Elpedison και ΕΔΑ και πες τους πως δεν ευθύνεται εσύ για την καθυστέρηση της καταγγελίας σύμβασης (15/5) καθώς η ΕΔΑ ήρθε για καταμέτρηση στις 16/5... ενώ η αίτηση αλλαγής παρόχου έγινε στις 15/3. 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, vins είπε

Τελικά τι να κάνουμε ρε παιδιά στη ΔΕΗ; Σταθερό στα 0,125 ή TTF + 0,04 με 30% έκπτωση; Γύρω στις 12.000 kw καίω το χρόνο

0.157 ειναι το ΤTF σήμερα. https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices 

Συν 0.04 = 0.207 -30%= 0.145 κυμαινόμενο. Αν μείνει σε αυτά τα επίπεδα η αν ανέβει κι άλλο το χειμώνα (πολύ πιθανό) θα συμφέρει το σταθερό 0.12 όσο τρελό κι αν ακούγεται. Εκτός κι αν μπει κανένας κόφτης με απόφαση ΕΕ, η δωθούν μεγάλες επιδοτήσεις σε κυμαινόμενα αν η ΔΕΠΑ έχει καταφέρει ήδη να προμηθευτεί ποσότητες σε χαμηλότερη τιμή. Ο,τι κι αν αποφασίσεις, το ξαναλέω... μη κάψετε καλοριφέρ με αυτες τις τιμές εκτός κι αν σας περισσεύουν 1500 ευρώ.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

0.157 ειναι το ΤTF σήμερα. https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices 

Συν 0.04 = 0.207 -30%= 0.145 κυμαινόμενο. Αν μείνει σε αυτά τα επίπεδα η αν ανέβει κι άλλο το χειμώνα (πολύ πιθανό) θα συμφέρει το σταθερό 0.12 όσο τρελό κι αν ακούγεται. Εκτός κι αν μπει κανένας κόφτης με απόφαση ΕΕ, η δωθούν μεγάλες επιδοτήσεις σε κυμαινόμενα αν η ΔΕΠΑ έχει καταφέρει ήδη να προμηθευτεί ποσότητες σε χαμηλότερη τιμή. Ο,τι κι αν αποφασίσεις, το ξαναλέω... μη κάψετε καλοριφέρ με αυτες τις τιμές εκτός κι αν σας περισσεύουν 1500 ευρώ.

 

Αδερφέ, και τι να κάψω; Είμαι στο νοίκι και οτιδήποτε άλλο θέλει παρέμβαση κι επένδυση. Δηλαδή και πελλετ και κλιματιστικά θέλουν επενδυση και μπορεί του χρόνου να φύγω από το σπίτι που είμαι και απόσβεση να μην κάνω με τα περαστικά, μετεγκατάσταση κλπ… Υι να πω.. Εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vins είπε

Αδερφέ, και τι να κάψω; Είμαι στο νοίκι και οτιδήποτε άλλο θέλει παρέμβαση κι επένδυση. Δηλαδή και πελλετ και κλιματιστικά θέλουν επενδυση και μπορεί του χρόνου να φύγω από το σπίτι που είμαι και απόσβεση να μην κάνω με τα περαστικά, μετεγκατάσταση κλπ… Υι να πω.. Εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι 

Ή πληρώνεις αέριο 1500 ευρώ συν ρυθμιζόμενες (υπολογισμένο με τιμή 0.12Ε/ΚWH) ή παίρνεις σόμπα υγραερίου να την ανάβεις μόνο 1-2 ώρες πριν κοιμηθείς, ή ντύνεσαι σαν το κρεμμύδι και δε καις τίποτα. Εκεί θα καταντήσουμε το 90% των πολιτών, δε σου διαφεύγει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ή πληρώνεις αέριο 1500 ευρώ συν ρυθμιζόμενες (υπολογισμένο με τιμή 0.12Ε/ΚWH) ή παίρνεις σόμπα υγραερίου να την ανάβεις μόνο 1-2 ώρες πριν κοιμηθείς, ή ντύνεσαι σαν το κρεμμύδι και δε καις τίποτα. Εκεί θα καταντήσουμε το 90% των πολιτών, δε σου διαφεύγει κάτι.

Γμς τα.. Εμείς δουλεύουμε και οι 2 από το σπίτι, δε λείπουμε σχεδόν καθόλου.. Καλή φαγωμένη, ας ελπίσουμε σε τίποτα μέτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ekrepali και @marmagia δώστε μου σας παρακαλώ μερικά παραδείγματα τι να προσέχω στους λογαριαμούς του ΗΡΩΝ. Έχω το Double FX και μέχρι στιγμής το μόνο λάθος που έχω βρει στην τιμολόγηση είναι που μου πιστώνουν τα 50€ δώρου εγγραφής στο φυσικό αέριο και στο ρεύμα εδώ και κάτι μήνες!Φυσικά δεν τους το'χω πει... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, libertini said:

@ekrepali και @marmagia δώστε μου σας παρακαλώ μερικά παραδείγματα τι να προσέχω στους λογαριαμούς του ΗΡΩΝ. Έχω το Double FX και μέχρι στιγμής το μόνο λάθος που έχω βρει στην τιμολόγηση είναι που μου πιστώνουν τα 50€ δώρου εγγραφής στο φυσικό αέριο και στο ρεύμα εδώ και κάτι μήνες!Φυσικά δεν τους το'χω πει... 😁

Εμένα δεν τα έδωσαν ποτέ γιατί εκδόθηκαν συνολικά όλοι όλοι 2 λογαριασμοί πριν την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια. Να τσεκάρεις ότι πιστώνουν σωστά τις εκπτώσεις τις κρατικές και ότι δεν διπλοχρεωνουν μεταξύ έναντι και εκκαθαριστικών τις χρεώσεις μεταφοράς κλπ.

αρεσκονται σε αυτά 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...