Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δε νομίζω κανένας να το έχει υπολογίσει μιας και ήταν αμελητέα ,

με τις σημερινές τιμές δεν έχω ιδέα , ίσως πρέπει να μπει στα υπόψιν για vs ηλιακό

Για νερο δεν ειναι τιποτα.

Η θερμανση ειναι το βασικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Για νερο δεν ειναι τιποτα.

Η θερμανση ειναι το βασικο.

με 0,15€/kw κάτι θα είναι στην περίοδο του καλοκαιριού , εμένα λόγω περιοχής που δεν είναι πολλά σπίτια έρχεται χλιαρό έτσι κιαλλιώς 😛

Spoiler

  

1 λεπτό πριν, giorgosxax είπε

Το διλλημα για μένα είναι φυσικό αέριο vs θερμοσίφωνας..

Για ΖΝΧ μόνο.

ηλιακός πάντα συμφέρει , αν είναι δικό σου το σπίτι εννοείται να βάλεις

2 λεπτά πριν, giorgosxax είπε

Για θέρμανση με αυτές τις τιμές με βλέπω φέτος για κλιματιστικό 

πρώτα μόνωση αν περισσεύουν φράγκα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

με 0,15€/kw κάτι θα είναι στην περίοδο του καλοκαιριού , εμένα λόγω περιοχής που δεν είναι πολλά σπίτια έρχεται χλιαρό έτσι κιαλλιώς 😛

Ψιλα παραπανω σε σχεση με αλλες χρονιες.

Δεν θα πεις δηλαδη τι τεραστιο ποσο πληρωσα αλλα σιγουρα θα ειναι ακριβοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, giorgosxax said:

Το διλλημα για μένα είναι φυσικό αέριο vs θερμοσίφωνας..

Για ΖΝΧ μόνο.

Για θέρμανση με αυτές τις τιμές με βλέπω φέτος για κλιματιστικό 

Πριν βάλω αεριο στην μόνιμη κατοικία μου για θέρμανση ήταν αεριο μόνο για ΖΝΧ. Θα κοιτάξω το ιστορικό πληρωμών το απόγευμα και θα επανέλθω έτσι για την ιστορία για το κόστος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgosxax είπε

Στο περίπου Για ζεστό νερό χρήσης μόνο, πόση είναι η κατανάλωση σε kw για κάθε μήνα (3 άτομα)?

Mε εντελώς πρόχειρους υπολογισμούς (από ιστορικό καλοκαιρινής κατανάλωσης)... κάθε άτομο καίει 500kw ετησίως αν κάνετε όλοι μπάνιο κάθε 1-2 μέρες. Παίζει ρόλο βέβαια και η θερμοκρασία ρύθμισης του λέβητα και σε τι ποσοστό κάνετε μίξη με κρύο.

Οπότε 1500kw ετησίως επί 0.12E/kwh (αισιόδοξη πρόβλεψη) = 180ευρώ

Συν ρυθμιζόμενες, μείον πιθανές επιδοτήσεις από κυβέρνηση και ΔΕΠΑ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ηρωνας μέσω my Rae παραδέχτηκε ότι θα έπρεπε όντως να έχει καταβάλει έκπτωση ΔΕΠΑ για όσο ήμουν πελάτης τους. Σε μια μέρα εκδίδει πιστωτικό λογαριασμό, οι αχαρακτήριστοι όμως δίνουν τα 60€ που δεν είχαν δώσει και βάζουν χρεώσεις μεταφοράς 30. Απορρίπτω την απάντηση λέγοντας τους ότι στον τελικό λογαριασμό πλήρωσα όλες τις χρεώσεις μεταφοράς.. περιμένω λοιπόν απάντηση τους. Γενικά όμως όταν στο my.rae πατάει κάποιος το κόκκινο και γράφει σχόλιο εμπειρικά δεν βλέπω απάντηση ποτέ. Όποτε προβληματίζομαι αν θα πάρω απάντηση η θα τσακώνομαι τηλεφωνικά και γραπτά μέσω customer service 

Επεξ/σία από marmagia
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic , αλλά μια λύση μείωσης κατανάλωσης θέρμανσης είναι η εξωτερική θερμομόνωση , ας ξεκινήσουμε με τις απώλειες στο τι μπορούμε να καλύψουμε ώστε το κόστος να ελαττωθεί ,παλιά ήταν φθηνή η ενέργεια και λέγανε ολοι ελα δεν βαριεσε , με τις σημερινές τιμές αξίζει να επενδύσεις σε θερμομόνωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, fotisbasm said:

με τις σημερινές τιμές αξίζει να επενδύσεις σε θερμομόνωση 

Έχουν ανέβει βέβαια κι οι τιμές των υλικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, marmagia είπε

Ο ηρωνας μέσω my Rae παραδέχτηκε ότι θα έπρεπε όντως να έχει καταβάλει έκπτωση ΔΕΠΑ για όσο ήμουν πελάτης τους. Σε μια μέρα εκδίδει πιστωτικό λογαριασμό, οι αχαρακτήριστοι όμως δίνουν τα 60€ που δεν είχαν δώσει και βάζουν χρεώσεις μεταφοράς 30. Απορρίπτω την απάντηση λέγοντας τους ότι στον τελικό λογαριασμό πλήρωσα όλες τις χρεώσεις μεταφοράς.. περιμένω λοιπόν απάντηση τους. Γενικά όμως όταν στο my.rae πατάει κάποιος το κόκκινο και γράφει σχόλιο εμπειρικά δεν βλέπω απάντηση ποτέ. Όποτε προβληματίζομαι αν θα πάρω απάντηση η θα τσακώνομαι τηλεφωνικά και γραπτά μέσω customer service 

Κατέβασε το αίτημα αμφισβήτησης, συμπλήρωσε το, ανέβασε το στο myrae (ξαναπατα κόκκινο δηλαδή) και πες τους να απαντήσουν εντός 10 ημερών.

 

Edit: μήπως είναι οι χρεώσεις μεταφοράς που είχαν ανασταλεί το 2021 και ήταν να πληρωθούν σε 3 αναδρομικές δόσεις το 2022; @HERTHAN μήπως χρωστάς κι εσύ τίποτα;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτους ειδικά έπρεπε να τους ρίξεις γερό φέσι, αλλά σου έδιναν συνέχεια 50ρικα και δε μπόρεσες. 😆

Ναι τσιμπησα ενα 100αρικο απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2022 στις 6:24 ΜΜ, marmagia είπε

Ο ηρωνας μέσω my Rae παραδέχτηκε ότι θα έπρεπε όντως να έχει καταβάλει έκπτωση ΔΕΠΑ για όσο ήμουν πελάτης τους. Σε μια μέρα εκδίδει πιστωτικό λογαριασμό, οι αχαρακτήριστοι όμως δίνουν τα 60€ που δεν είχαν δώσει και βάζουν χρεώσεις μεταφοράς 30. Απορρίπτω την απάντηση λέγοντας τους ότι στον τελικό λογαριασμό πλήρωσα όλες τις χρεώσεις μεταφοράς.. περιμένω λοιπόν απάντηση τους. Γενικά όμως όταν στο my.rae πατάει κάποιος το κόκκινο και γράφει σχόλιο εμπειρικά δεν βλέπω απάντηση ποτέ. Όποτε προβληματίζομαι αν θα πάρω απάντηση η θα τσακώνομαι τηλεφωνικά και γραπτά μέσω customer service 

Πόσο καιρό τους πήρε να σου απαντήσουν στο πρώτο αίτημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, ekrepali said:

Κατέβασε το αίτημα αμφισβήτησης, συμπλήρωσε το, ανέβασε το στο myrae (ξαναπατα κόκκινο δηλαδή) και πες τους να απαντήσουν εντός 10 ημερών.

 

Edit: μήπως είναι οι χρεώσεις μεταφοράς που είχαν ανασταλεί το 2021 και ήταν να πληρωθούν σε 3 αναδρομικές δόσεις το 2022; @HERTHAN μήπως χρωστάς κι εσύ τίποτα;

Δεν νομίζω. Αν δεις στο τελικό λογαριασμό που ήρθε έχουν χρεώσει την χρέωση μεταφοράς για όλο το διάστημα του λογαριασμό και μετά στον έκτακτο ξανά βάζουν χρέωση μεταφοράς χωρίς καν να λένε ημερομηνίες.

E4A2C6A6-B35C-42AE-8ED2-9C34094233C8.png

818654EB-954A-419D-8313-100FC59D5D92.jpeg

1 hour ago, macgyver3 said:

Πόσο καιρό τους πήρε να σου απαντήσουν στο πρώτο αίτημα ?

Έκανα το αίτημα ξανά 12/6 και απάντησαν 17/6 να μου πουν θα το κοιτάξουν. Μετά εγώ. 25/6 τους γράφω ακόμα περιμένω απάντηση και 30/6 μου λένε ναι χρωστάμε τα λεφτά ορίστε ο πιστωτικός λογαριασμός 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...