Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με πηραν απο ζενιθ,εχω το πρωτο φιξ που ληγει τον σεπτεμβριο, και μου προτειναν 0.029 χωρις ρητρες κτλπα λεει, αν κανω συνδιαστικο με ρευμα,που το ρευμα θα το πληρωνω 3 λεπτα μου ειπε λογο κοτ, συμφερει εχουν καλεσει και καποιον για παρομοια προσφορα? δεν μου την στελνει την προσφορα στο email μου ειπε,επισης της ειπα οτι θα μετακομισω σε 4 μηνες,και λεει δεν υπαρχει προβλημα μεταφερετε και το ρευμα και το αεριο, εγω ειχα ρωτησει και μου λεγανε το αντιθετο οι εταιριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, libertini είπε

Το πρόγραμμα που έχω στο φυσικό αέριο είναι του ΗΡΩΝ το GAS HOME FX το οποίο έχει προταθεί ως ιδανική επιλογή την παρούσα μόνο στιγμή. Η ετήσια κατανάλωσή μου είναι 10500 κιλοβάτ και όρισα ως τιμή TTF (λίγο φουσκωμένα για να προνοήσω τα χειρότερα) την τιμή 0,14(εκτος κι αν κάνω λάθος μιας και αναφέρεται σε Mwh). Σύμφωνα με το εξαιρετικό excel του εξαιρετικού @korakios, (το έχουμε πει και το ξαναλέμε όποτε βρίσκουμε την ευκαιρία :) ), το καλύτερο πρόγραμμα για εμένα είναι το NRG GAS 4U. Στα σχόλια για το NRG GAS 4U υπάρχει η σημείωση "βάσει TTF αλλά συν ρήτρα αναπροσαρμογής". Αυτό σημαίνει πως από τις τιμές που έχω στα excel να υπολογίζω και κάτι άλλο; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

edit: μια μικρή διόρθωση στο excel για το gas home fx. Το πάγιό του είναι 9μηνο, όχι 12μηνο

To κουτάκι του TTF είναι σε MWH, δηλαδή 140... όχι 0.14.

Επίσης κλασικά μπερδεύτηκες με τα + /- στη στήλη F (κέρδος / ζημία)

Για να μη μπερδεύεσαι κοίτα τη στήλη E που είναι οι τελικές τιμές (κάτσε σε καρέκλα πρώτα και πάρε χάπια για τη πίεση)

111.jpg.6ffbab0de37ca52fe62ceadf721e0ee5.jpg

 

Υπάρχει και η λύση να κάψεις μόνο ~1000kw το χρόνο για ζεστό νερό και να μην ανάψεις καλοριφέρ.

 

2 ώρες πριν, scarface5323 είπε

με πηραν απο ζενιθ,εχω το πρωτο φιξ που ληγει τον σεπτεμβριο, και μου προτειναν 0.029 χωρις ρητρες κτλπα λεει

  0.029 χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής δεν υπάρχει. Ζήτα τη προσφορά γραπτώς κι άμα στη στείλουν τρύπα μου τη μύτη.

Μέχρι το Σεπτέμβριο που λήγει η σύμβαση του fix κάτσε στα αυγά σου.

2 ώρες πριν, scarface5323 είπε

αν κανω συνδιαστικο με ρευμα,που το ρευμα θα το πληρωνω 3 λεπτα μου ειπε λογο κοτ,

Ρήτρα αναπροσαρμογής μεγάλη... για παραπάνω πληροφορίες κοίτα το excel του κοράκιου και ρώτα στο θέμα του ρεύματος.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To κουτάκι του TTF είναι σε MWH, δηλαδή 140... όχι 0.14.

Επίσης κλασικά μπερδεύτηκες με τα + /- στη στήλη F (κέρδος / ζημία)

Για να μη μπερδεύεσαι κοίτα τη στήλη E που είναι οι τελικές τιμές (κάτσε σε καρέκλα πρώτα και πάρε χάπια για τη πίεση)

111.jpg.6ffbab0de37ca52fe62ceadf721e0ee5.jpg

 

Υπάρχει και η λύση να κάψεις μόνο ~1000kw το χρόνο για ζεστό νερό και να μην ανάψεις καλοριφέρ.

 

  0.029 χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής δεν υπάρχει. Ζήτα τη προσφορά γραπτώς κι άμα στη στείλουν τρύπα μου τη μύτη.

Μέχρι το Σεπτέμβριο που λήγει η σύμβαση του fix κάτσε στα αυγά σου.

Ρήτρα αναπροσαρμογής μεγάλη... για παραπάνω πληροφορίες κοίτα το excel του κοράκιου και ρώτα στο θέμα του ρεύματος.

την ζητησα με email και δεν την στελνουν λεει,μονο αν συμφωνήσω λεει θα ερθουν να υπογραψω,ειναι τηλεφωνικη η προσφορα,αρα κοροιδευουν προσοχη, σε ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

140... όχι 0.14

Ω ναι! 140... επί 1000 πολλαπλασιάζω!

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Επίσης κλασικά μπερδεύτηκες με τα + /- στη στήλη F (κέρδος / ζημία)

Όχι καθόλου, είναι πολύ επεξηγηματικό το excel. Με βολεύουν και οι δύο στήλες (Ε+F) για άλλους λόγους η καθεμία. Ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, scarface5323 είπε

την ζητησα με email και δεν την στελνουν λεει,μονο αν συμφωνήσω λεει θα ερθουν να υπογραψω,ειναι τηλεφωνικη η προσφορα,αρα κοροιδευουν προσοχη, σε ευχαριστω..

Πριν μερικές μέρες που ανέβηκε η χονδρική στο 0.13 κατήργησαν το Fix με 0.086. Δεν είναι δυνατόν να δίνουν σταθερό με 0.029. Βασικά νομίζω ότι εννούν το Gas Home Star https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-star/ το οποίο ήταν παλιά σταθερό αλλά μετά τον Οκτώβρη έβαλαν ρήτρα αναπροσαρμογής... το γράφει στους ειδικούς όρους "Οι χρεώσεις και οι εκπτώσεις αφορούν στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου, εφόσον δεν ενεργοποιηθεί το δικαίωμα του προμηθευτή για εφαρμογή Αναπροσαρμογής TTF"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, libertini είπε

edit: μια μικρή διόρθωση στο excel για το gas home fx. Το πάγιό του είναι 9μηνο, όχι 12μηνο

ωραίος , διορθώθηκε

8 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

την ζητησα με email και δεν την στελνουν λεει,μονο αν συμφωνήσω λεει θα ερθουν να υπογραψω,ειναι τηλεφωνικη η προσφορα,αρα κοροιδευουν προσοχη, σε ευχαριστω..

καταγγελία στη Γραμματεία Καταναλωτή για παραπλάνηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, libertini είπε

Ω ναι! 140... επί 1000 πολλαπλασιάζω!

Όχι καθόλου, είναι πολύ επεξηγηματικό το excel. Με βολεύουν και οι δύο στήλες (Ε+F) για άλλους λόγους η καθεμία. Ευχαριστώ πολύ!

Όντως αν μειωθεί 1000 φορές το TTF, συμφέρει το NRG. 😛

 

26 λεπτά πριν, korakios είπε

ωραίος , διορθώθηκε

καταγγελία στη Γραμματεία Καταναλωτή για παραπλάνηση

Ωραία προσφορά ε; Βάζουν τους πελάτες να καταργήσουν τα φτηνά Fix πριν τη λήξη τους και να υπογράψουν ρητροπρογράμματα. Μέχρι τον Οκτώβρη που θα βγει εκκαθαριστικός δε θα έχουν πάρει χαμπάρι ότι έχουν υπογράψει ρήτρα αναπροσαρμογής... βασικά επειδή το καλοκαίρι είναι μικρή η κατανάλωση, μπορεί να μη τη βάλουν καθόλου και να τη κουμπώσουν μια και καλή το Γενάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ωραία προσφορά ε; Βάζουν τους πελάτες να καταργήσουν τα φτηνά Fix πριν τη λήξη τους και να υπογράψουν ρητροπρογράμματα. Μέχρι τον Οκτώβρη που θα βγει εκκαθαριστικός δε θα έχουν πάρει χαμπάρι ότι έχουν υπογράψει ρήτρα αναπροσαρμογής... βασικά επειδή το καλοκαίρι είναι μικρή η κατανάλωση, μπορεί να μη τη βάλουν καθόλου και να τη κουμπώσουν μια και καλή το Γενάρη.

κοίτα , απο τη στιγμή που κανένας δεν κάνει καταγγελία στις "προσφορές" , λογικό είναι να συνεχίζουν

σίγουρα πάντως το κόβω να είναι απο εξωτερικό συνεργάτη και όχι Ζενίθ (εκτός αν αποθρασύνθηκαν τελείως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

 

σίγουρα πάντως το κόβω να είναι απο εξωτερικό συνεργάτη και όχι Ζενίθ (εκτός αν αποθρασύνθηκαν τελείως)

Εμένα χτες με πήραν από κινητό απ'τον "Δημόσιο πάροχο αερίου και ρεύματος". 😄

ΔΕΗ ρωτάω; Όχι μου λένε... Φυσικό Αέριο Ελλάδος.

Τους λέω ότι α) η ΔΕΠΑ πλέον δεν είναι πάροχος κι ότι έχει αποσχιστεί η εμπορία απ'τη λιανική και β) δεν ενδιαφέρομαι... και μου απαντάνε "Εσείς χάνετε..." 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όντως αν μειωθεί 1000 φορές το TTF, συμφέρει το NRG. 😛

Και μετά κατηγορούν τον @korakios για παραπλάνηση που προτείνει ΔΕΗ... 🤣

Επεξ/σία από libertini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, libertini είπε

Και μετά κατηγορούν τον @korakios για παραπλάνηση που προτείνει ΔΕΗ... 🤣

με τις παλιές τιμές και το έχω αναφέρει ως "αναγκαίο κακό" 😛

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

και μου απαντάνε "Εσείς χάνετε..." 🤣

εκεί θα τσιμπούσα και θα ρωτούσα τι χάνω ακριβώς 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

κοίτα , απο τη στιγμή που κανένας δεν κάνει καταγγελία στις "προσφορές" , λογικό είναι να συνεχίζουν

σίγουρα πάντως το κόβω να είναι απο εξωτερικό συνεργάτη και όχι Ζενίθ (εκτός αν αποθρασύνθηκαν τελείως)

Με ξαναπήρε η ίδια, το σταθερό είναι αυτό 2311229890 και μου είπε ότι σας λέω είναι σταθερό ναι, και ρώτησα σε ποιο προγγραμα θα είμαι δηλαδή,και λέει στο power home max,αλλά πάλι αρνήθηκε να μου τα στείλει με email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

Με ξαναπήρε η ίδια, το σταθερό είναι αυτό 2311229890 και μου είπε ότι σας λέω είναι σταθερό ναι, και ρώτησα σε ποιο προγγραμα θα είμαι δηλαδή,και λέει στο power home max,αλλά πάλι αρνήθηκε να μου τα στείλει με email

Πες ότι θες να προχωρήσεις και να σου στείλουν το συμβόλαιο να το υπογράψεις 😂 εκεί θα λέει αλλά από αυτά που σου είπε η υπάλληλος ε οπότε θα τους το τρίψεις στη μουρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, scarface5323 είπε

Με ξαναπήρε η ίδια, το σταθερό είναι αυτό 2311229890 και μου είπε ότι σας λέω είναι σταθερό ναι, και ρώτησα σε ποιο προγγραμα θα είμαι δηλαδή,και λέει στο power home max,αλλά πάλι αρνήθηκε να μου τα στείλει με email

το πρόγραμμα που σου είπε είναι για ρεύμα βασικά 😁

εδώ είσαι

https://www.mindev.gov.gr/καταγγελίες-πολιτών-2/καταγγελίες-προϊόντων-2/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

Πες ότι θες να προχωρήσεις και να σου στείλουν το συμβόλαιο να το υπογράψεις 😂 εκεί θα λέει αλλά από αυτά που σου είπε η υπάλληλος ε οπότε θα τους το τρίψεις στη μουρη

Φοβάμαι μήπως με το ναι,με πετάξουν από αυτό που είμαι τώρα,και μετά αν πω ότι δεν υπογράφω το καινούργιο με βάλουν σε κανένα ελεύθερο ,ξέρω εγώ τους φοβάμαι 

1 λεπτό πριν, korakios είπε

το πρόγραμμα που σου είπε είναι για ρεύμα βασικά 😁

εδώ είσαι

https://www.mindev.gov.gr/καταγγελίες-πολιτών-2/καταγγελίες-προϊόντων-2/

 

Ρώτησα αν το σταθερό,αφορά και ρεύμα και αέριο και λέει ναι και για τα 2 , επίσης μόνο αν το κάνετε συνδυάστηκα με ρεύμα ,και όταν ρώτησα σε ποιο προγγραμα θα είμαι,λέει στο easy, και μετά λέει στο max και έχανε τα λόγια της 

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...