Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Argiziaf είπε

Καλησπέρα μου έστειλαν επιστολή από zenith ότι καταργήθηκε το power home fix με 0.32 που πλήρωνα και μου προσφέρουν σταθερή χρέωση με 0.82. Τι κάνω?

διαβάζεις προηγούμενες σελίδες που έχει αναλυθεί το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/synagermos-stin-ellada-gia-diakopi-fysikoy-aerioy-apo-ti-gazprom/

 

1.jpg.990790890ac3ed80933de2224c800bee.jpg

 

Πάει το αέριο και στην Ελλάδα... θα ζήσουμε μαγικές στιγμές. 💣  Επίσης μήπως ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό που έχω κυκλώσει; Μου μοιάζει λίγο για ΝΕΦΤΙ... μάλλον νέφτι στο **** εννοούνε. 😄

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/synagermos-stin-ellada-gia-diakopi-fysikoy-aerioy-apo-ti-gazprom/

 

1.jpg.990790890ac3ed80933de2224c800bee.jpg

 

Πάει το αέριο και στην Ελλάδα... θα ζήσουμε μαγικές στιγμές. 💣  Επίσης μήπως ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό που έχω κυκλώσει; Μου μοιάζει λίγο για ΝΕΦΤΙ... μάλλον νέφτι στο **** εννοούνε. 😄

Προγραμματισμένη διακοπή για συντήρηση είναι, να κοπεί τελείως δεν πρόκειται, αλλά δεν θα βάζα το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν θα φτάσει 20 λεπτά πχ. Ήδη με 10 δεν συμφέρει, και ειδικά αν μπει και πλαφόν στο ρεύμα σίγουρα το ρεύμα θα συμφέρει περισσότερο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Manolo7 είπε

Προγραμματισμένη διακοπή για συντήρηση είναι, να κοπεί τελείως δεν πρόκειται, αλλά δεν θα βάζα το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν θα φτάσει 20 λεπτά πχ. Ήδη με 10 δεν συμφέρει, και ειδικά αν μπει και πλαφόν στο ρεύμα σίγουρα το ρεύμα θα συμφέρει περισσότερο.. 

Όταν έχεις να κάνεις με Ρώσους και Τούρκους, η προγραμματισμένη συντήρηση μιας βδομάδας μπορεί κρατήσει πολύ παραπάνω λόγω "απρόοπτων" καταστάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα αναφερει προσφατα οτι τον χειμωνα μπορει να υπαρξει "δελτιο" στην ενεργεια

Η εκτιμηση μου συνεχιζει να ειναι οτι οι Ρωσοι δεν θα το κοψουν ποτε τελειως,πλην ομως αν κρινουν οτι ετσι μπορουν σε συντομο χρονικο διαστημα να αποσταθεροποιησουν την Ευρωπη,δεν μπορει να αποκλειστει τελειως...

Δυστυχως ο πολεμος εχει υπερβει τις 100 ημερες και αντι να καταλαγιαζει δυναμωνει και δημιουργει ενταση σε ολη την περιοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όταν έχεις να κάνεις με Ρώσους και Τούρκους, η προγραμματισμένη συντήρηση μιας βδομάδας μπορεί κρατήσει πολύ παραπάνω λόγω "απρόοπτων" καταστάσεων.

 

18 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ειχα αναφερει προσφατα οτι τον χειμωνα μπορει να υπαρξει "δελτιο" στην ενεργεια

Η εκτιμηση μου συνεχιζει να ειναι οτι οι Ρωσοι δεν θα το κοψουν ποτε τελειως,πλην ομως αν κρινουν οτι ετσι μπορουν σε συντομο χρονικο διαστημα να αποσταθεροποιησουν την Ευρωπη,δεν μπορει να αποκλειστει τελειως...

Δυστυχως ο πολεμος εχει υπερβει τις 100 ημερες και αντι να καταλαγιαζει δυναμωνει και δημιουργει ενταση σε ολη την περιοχη

Από το να το κόψουν 20 Δεκεμβρίου ή τώρα διαλέγω 1000 φορές το τώρα, τουλάχιστον να έχουμε χρόνο να προετοιμαστουμε για τον χειμώνα και να μην μας προλάβουν οι εξελίξεις. Αλλά συμφωνώ και εγώ ότι δεν θα κοπεί τελείως, αλλά σίγουρα θα γίνει τόσο ασύμφορο που θα είναι σαν να το κόψανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ρωσια ετοιμαζεται ακριβως για τον χειμωνα ωστε να διαπραγματευεται απο πλεονεκτικη θεση και με τους ψηφοφορους ανα την Ευρωπη να ειναι εξαλλοι με τις τιμες...οι κινησεις της τωρα ειναι για να μην γεμισουν οι ευρωπαικες αποθηκες.Επισης οι ευρωπαικες κυβερνησεις φουλαρουν ολες για λιγνιτη...ξεχνανε τα περι πρασινης αναπτυξης

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Η Ρωσια ετοιμαζεται ακριβως για τον χειμωνα ωστε να διαπραγματευεται απο πλεονεκτικη θεση και με τους ψηφοφορους ανα την Ευρωπη να ειναι εξαλλοι με τις τιμες...οι κινησεις της τωρα ειναι για να μην γεμισουν οι ευρωπαικες αποθηκες.Επισης οι ευρωπαικες κυβερνησεις φουλαρουν ολες για λιγνιτη...ξεχνανε τα περι πρασινης αναπτυξης

 

Μη βγει καμιά Γρέτα Τούνμπεργκ να διαμαρτυρηθεί για το βρώμικο λιγνίτη... θα τα πάρω στο κρανίο. 😄 

Στις 16/6/2022 στις 9:41 ΜΜ, Petros_o είπε

Παίρνουν τηλ από την Ζενιθ και λένε θα αποσυρθεί το fix κάντε ανανέωση άμεσα,  τιμή σταθερή 0,093. Το πρόγραμμα μου ειχε ληξει τον Μαρτιο. Λέτε υπάρχει  κάποια παγίδα? Τι πρέπει να προσέξουμε? Είμαι άσχετος με το θέμα....

 

Στις 16/6/2022 στις 9:48 ΜΜ, ekrepali είπε

Mπορεί να λένε αλήθεια ότι θα το αποσύρουν, το έχουν ξανακάνει στο παρελθόν... μόλις έβλεπαν το TTF να εκτοξεύεται, έκαναν αύξηση στο Fix... από 0.026 --> 0.05 --> 0.08 κλπ

Πάει και το Gas Home Fix της Ζενίθ... προβλέψιμα πράγματα.

43.jpg.94d6b197d042b7a333eafddf9df44abd.jpg

 

Δεδομένου ότι αποδεδειγμένα πλέον δεν αγοράζουν μακροπρόθεσμα συμβόλαια άλλα βάζουν τιμές Fix βάσει προβλέψεων... δε νομίζω να ξαναβγάλουν κάτι προσεχώς. Γιατί αν πχ βάλουν τιμή 0.12 και το αέριο πάει 0.20... θα είναι δεσμευμένοι για ένα 6μηνο.

Εκτός κι αν βάλουν τιμή 0.2, μήπως μπερδευτεί κανένας και νομίζει ότι είναι 0.02 όπως παλιά.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/6/2022 στις 1:38 ΜΜ, ekrepali είπε

Εκτός κι αν βάλουν τιμή 0.2, μήπως μπερδευτεί κανένας και νομίζει ότι είναι 0.02 όπως παλιά.😁

εγώ τσίμπησα πάντως 😁

εφυγε και απο το excel

Edit:

Μπήκαν και 2 προγράμματα της efaenergy, το ένα με ρήτρα αναπροσαρμογής πάνω σε σταθερή τιμή και το άλλο βάσει TTF με ετήσια συνδρομή 100€

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας καταχραστώ κ εγώ την καλή σας προαίρεση αν κ ξέρω ότι έχουν ήδη απαντηθεί πολλά τέτοια αντίστοιχα θέματα (αλλά μέσα στην τόση πληροφορία κάπου χάνεσαι…)

Είμαι κ εγώ ένας «ενθουσιασμένος»πελάτης της protergia τόσο στο ρεύμα όσο κ στο αέριο. Με το -χαζό - μυαλό μου πίστεψα χωρίς να το πολυψάξω οτι αν είμαι στην ίδια εταιρία θα έχω καλύτερες τιμές…

Ας ξεκινήσω από το αέριο… Παραθέτω τον τελευταίο εκκαθαριστικό (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει έρθει ο επόμενος αφού θα έπρεπε να έχει εκδοθεί ήδη από 25/5 και δεν έχει εκδοθεί ακόμη… και αναμένεται δυστυχώς πολύ μεγαλύτερη χρέωση αφού θα περιέχει Μάρτιο-Απρίλιο)

Αν κατάλαβα καλά, η περίπτωση μου εμπίπτει στα -προς αποφυγήν- προγράμματα  που αναφέρθηκαν στην εξαιρετική ανάλυση του korakios στο εξελόφυλλο που πόσταρε (Τα σέβη μου για την ανάλυση, παρεπτιτοντως)… στην οποία μας προέτρεψε να κάνουμε καταγγελία στην ΡΑΕ. Αν πράγματι ισχύει αυτό, ποια είναι η διαδικασία ; (υποθέτω έχει αναφερθεί πολλάκις αλλά «χάθηκα» μέσα στην τόση πληροφορία… ). Θα μπορούσε κάποιος να με παραπέμψει ; Τι ακριβώς γράφουμε σε αυτήν? Πρέπει να προηγηθεί κάποιο mail εταιρία?

Επίσης… Δεδομένου ότι έχω διετές συμβόλαιο αλλά δεν έχω κλείσει ακόμη ούτε έτος υποθέτω θα έχω πέναλτι αν μεταβώ σε άλλη εταιρία. Στην καταγγελία που προτείνετε μπορούμε να επικαλεστούμε καταχρηστικούς όρους για να αποφύγουμε το πέναλτι? Αν ναι, είναι άλλη η διαδικασία?

Και τέλος, δεν έχω βγάλει άκρη σε ποια εταιρία-πρόγραμμα θα προτείνατε να πάει κάποιος… Προφανώς ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια-ανάγκες αλλά όσο να ναι μια γενική τάση-πρόταση χωρίς να απολογείται κανείς θα ήταν ευπρόσδεκτη, όπως πχ γίνεται στο ρεύμα με την πρόταση για Ηρων fx, αν δεν κάνω λάθος…

Παρόμοιες ανησυχίες έχω και για το ρεύμα (ξέρω ότι δεν είναι το κατάλληλο topic, απλά το αναφέρω «πακέτο» γιατί πακέτο έχω και τα 2 στην ίδια εταιρία με την διαφορά ότι στο ρεύμα έληξε η δέσμευσή μου πριν 1,5-2 μήνες…υποθέτω μπορώ να πάω οποτεδήποτε πλέον σε άλλη εταιρία, σωστά? μέχρι τότε εξακολουθεί να ισχύει το υπάρχον πρόγραμμα με την έκπτωση 40% ή όχι? Καταλαβαίνω αν μου πείτε να αναφερθώ στο κατάλληλο τόπικ, απλά σkεφτόμουν μια συνολική λύση και για τα 2 )

Ζήτω συγνώμη εκ των προτέρων… Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ κουραστικό για κάποιον να διαβάσει -πόσο μάλλον να ασχοληθεί- ΕΙΔΙΚΑ με το θέμα του καθενός. Παρόλα αυτά, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την γνώμη οποιουδήποτε έχει χρόνο….

fys-aerio.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, bob71 είπε

1) Παραθέτω τον τελευταίο εκκαθαριστικό (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει έρθει ο επόμενος αφού θα έπρεπε να έχει εκδοθεί ήδη από 25/5 και δεν έχει εκδοθεί ακόμη… και αναμένεται δυστυχώς πολύ μεγαλύτερη χρέωση αφού θα περιέχει Μάρτιο-Απρίλιο)

2) Αν κατάλαβα καλά, η περίπτωση μου εμπίπτει στα -προς αποφυγήν- προγράμματα  που αναφέρθηκαν στην εξαιρετική ανάλυση του korakios στο εξελόφυλλο που πόσταρε (Τα σέβη μου για την ανάλυση, παρεπτιτοντως)… στην οποία μας προέτρεψε να κάνουμε καταγγελία στην ΡΑΕ. Αν πράγματι ισχύει αυτό, ποια είναι η διαδικασία ; (υποθέτω έχει αναφερθεί πολλάκις αλλά «χάθηκα» μέσα στην τόση πληροφορία… ). Θα μπορούσε κάποιος να με παραπέμψει ; Τι ακριβώς γράφουμε σε αυτήν? Πρέπει να προηγηθεί κάποιο mail εταιρία?

3) Επίσης… Δεδομένου ότι έχω διετές συμβόλαιο αλλά δεν έχω κλείσει ακόμη ούτε έτος υποθέτω θα έχω πέναλτι αν μεταβώ σε άλλη εταιρία. Στην καταγγελία που προτείνετε μπορούμε να επικαλεστούμε καταχρηστικούς όρους για να αποφύγουμε το πέναλτι? Αν ναι, είναι άλλη η διαδικασία?

4) Kαι τέλος, δεν έχω βγάλει άκρη σε ποια εταιρία-πρόγραμμα θα προτείνατε να πάει κάποιος… Προφανώς ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια-ανάγκες αλλά όσο να ναι μια γενική τάση-πρόταση χωρίς να απολογείται κανείς θα ήταν ευπρόσδεκτη, όπως πχ γίνεται στο ρεύμα με την πρόταση για Ηρων fx, αν δεν κάνω λάθος…

5) Παρόμοιες ανησυχίες έχω και για το ρεύμα (ξέρω ότι δεν είναι το κατάλληλο topic, απλά το αναφέρω «πακέτο» γιατί πακέτο έχω και τα 2 στην ίδια εταιρία με την διαφορά ότι στο ρεύμα έληξε η δέσμευσή μου πριν 1,5-2 μήνες…υποθέτω μπορώ να πάω οποτεδήποτε πλέον σε άλλη εταιρία, σωστά? μέχρι τότε εξακολουθεί να ισχύει το υπάρχον πρόγραμμα με την έκπτωση 40% ή όχι? Καταλαβαίνω αν μου πείτε να αναφερθώ στο κατάλληλο τόπικ, απλά σkεφτόμουν μια συνολική λύση και για τα 2 )

 

 

1) Eπικοινωνείς με την ΕΔΑ και ρωτάς πότε μέτρησαν και ποια είναι η ένδειξη. Μετά ζήτα γραπτώς απ'τον πάροχο να εκδώσει άμεσα εκκαθαριστικό. Εκτός κι αν φύγεις, θα έρθει πάλι η ΕΔΑ να μετρήσει και θα σου εκδώσουν ούτως ή άλλως τελικό (κάποτε).

2) Ετοιμάζεις το λογαριασμό και τη ταυτότητα σε PDF. Σύνολο κάτω από 3.5 ΜΒ. Κλείνεις adblock. Πάς στο MyRAE... κάνεις νέο αίτημα. Αιτιολογία αμφισβήτηση χρεώσεων. Στο κείμενο θα γράψεις αυτό που θα σου πει ο @korakios.. νομίζω το έχει copy-paste.

3) Δε ξέρω πώς θα το αποφύγεις. Στο ρεύμα βγήκε η ΑΠΟΦΑΣΗ ΡΑΕ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 389/2022 που λέει ότι δεν ισχύει η ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα, για το αέριο δεν υπάρχει αντίστοιχη απόφαση.

4) ΗΡΩΝ FX αορίστου ή ΔΕΗ Benefit 2 χρόνια (ελάχιστα φτηνότερη η ΔΕΗ). Εννοείται κι αυτά δεν είναι φτηνά... στη παρούσα φάση νομίζω βγαίνουν 0.11... με τέτοια τιμή μη κάψεις αέριο για θέρμανση, την έβαψες. Αν η Ευρώπη βάλει πλαφόν περίπου 100Ε/ΜWH στο Ρώσικο αέριο, σε συνδιασμό με το φτηνότερο LNG... τότε οι τιμές θα πέσουν. Βέβαια αν γίνει κάτι τέτοιο, μπορεί ο Πούτιν να κόψει εντελώς το αέριο κι άντε γεια μετά.

5) Εδώ

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bob71 είπε

Πρέπει να προηγηθεί κάποιο mail εταιρία?

ναι απαραίτητα , στέλνεις το έντυπο αμφισβήτησης πρώτα

ρωτάς τι είναι "η χρέωση η αναπροσαρμογής" και γιατί δεν ενημερώθηκες με ατομική ειδοποίηση για τις αλλαγές και τις λεπτομέρειες χρέωσης όπως ορίζει η νομοθεσία και αναφέρει και η ΡΑΕ σε αντιστοιχία με την ηλεκτρική ενέργεια

https://www.rae.gr/μη-κατηγοριοποιημένο/28492/

ζητάς επιστροφή του ποσού και να αποχωρήσεις αζημίως .

Αδυνατείς οποιαδήποτε τηλεφωνική επικοινωνία και αιτείσαι μόνο γραπτή μέσω email .

Ενημερώνεις οτι σε περίπτωση μη απάντησης εντός 10 εργάσιμων ημερών θα συνεχιστεί η αμφισβήτηση των ποσών μέσω αρμόδιων αρχών

Θα πάρεις μια τυποποιημένη απάντηση κονσέρβα ή και καθόλου και πας μέσω είτε ΣτΚ που θα προτείνει την κλασσική πλέον μλκ του 50% συμβιβασμού (και αν τη δεχτεί ο πάροχος, αν όχι κλείνει η υπόθεση) , είτε μέσω ΡΑΕ που θα περιμένεις πάνω απο 6μηνο να γνωμοδοτήσει

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόγραμμα που έχω στο φυσικό αέριο είναι του ΗΡΩΝ το GAS HOME FX το οποίο έχει προταθεί ως ιδανική επιλογή την παρούσα μόνο στιγμή. Η ετήσια κατανάλωσή μου είναι 10500 κιλοβάτ και όρισα ως τιμή TTF (λίγο φουσκωμένα για να προνοήσω τα χειρότερα) την τιμή 0,14(εκτος κι αν κάνω λάθος μιας και αναφέρεται σε Mwh). Σύμφωνα με το εξαιρετικό excel του εξαιρετικού @korakios, (το έχουμε πει και το ξαναλέμε όποτε βρίσκουμε την ευκαιρία :) ), το καλύτερο πρόγραμμα για εμένα είναι το NRG GAS 4U. Στα σχόλια για το NRG GAS 4U υπάρχει η σημείωση "βάσει TTF αλλά συν ρήτρα αναπροσαρμογής". Αυτό σημαίνει πως από τις τιμές που έχω στα excel να υπολογίζω και κάτι άλλο; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

edit: μια μικρή διόρθωση στο excel για το gas home fx. Το πάγιό του είναι 9μηνο, όχι 12μηνο

Επεξ/σία από libertini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...