Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Δεν θα πάρει θέση η ΡΑΕ;

Δυστυχώς όλοι αυτό αναρωτιόμαστε πλέον ,

Γράψε "Η απάντησή σας δε με καλύπτει , η πλατφόρμα ελέγχεται απο ΡΑΕ και η αμφισβήτηση των ποσών παραμένει ,όπως και το παρών αίτημα παραμένει ανοιχτό μέχρι την παρέμβαση της αρχής, δε χρειάζεται απο πλευράς σας να επαναλάβετε τις απόψεις σας ,είναι φυσικά μη αποδεκτές απο ότι έχετε καταλάβει "

edit: ότι είπε ο ekrepali

13 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

όλο αυτό το διάστημα είχα μόνο τις αστείες απαντήσεις της εταιρείας και αφού μου έκλεισε το αίτημά μου (δεν κατάλαβα για ποιο λόγο)

στις 3-4 απαντήσεις έχει μόνο απόρριψη και κλείσιμο , μάλλον δεν το πρόσεξες και έκλεισε

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  

1 ώρα πριν, namenick είπε

Στο δε αεριο κλειδωμενη τιμη 0,0027 για 2 χρονια.

 

και το αεριο

αεριο.pdf 1 MB · 3 downloads

Aέριο σου δώσανε 0.027, όχι 0.0027 (με τη προϋπόθεση να κάνεις σύνδεση και στο ρεύμα)

3.jpg.bd9ac8f4e96eb3a708d8acdbb2d3e89c.jpg

Σ'αυτή τη τιμή μπαίνει και ρήτρα αναπροσαρμογής. Mε τιμή χονδρικής ας πούμε 120, πας τελική τιμή 0.132Ε/ΚWH δηλαδή 1400ευρώ ανά 10000kw.

Το benefit της ΔΕΗ με 120 χονδρική έχει τελική 0.112Ε/ΚWH... 1250 ευρώ ανά 10000kw (2 χρόνια δέσμευση).

Τo FX του ΗΡΩΝ με 120 χονδρική έχει τελική 0.129Ε/ΚWH... 1405 για 10000kw (αορίστου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε
1 ώρα πριν, korakios είπε

μειώνει ο Ρώσος , ατύχημα στην Αμερική , ατύχημα εδώ , τυχαία θα μείνουμε χωρίς αέριο

Αντε να μπουν και οι Τουρκοι να δεσει το γλυκο.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνουν τηλ από την Ζενιθ και λένε θα αποσυρθεί το fix κάντε ανανέωση άμεσα,  τιμή σταθερή 0,093. Το πρόγραμμα μου ειχε ληξει τον Μαρτιο. Λέτε υπάρχει  κάποια παγίδα? Τι πρέπει να προσέξουμε? Είμαι άσχετος με το θέμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Petros_o είπε

Παίρνουν τηλ από την Ζενιθ και λένε θα αποσυρθεί το fix κάντε ανανέωση άμεσα,  τιμή σταθερή 0,093. Το πρόγραμμα μου ειχε ληξει τον Μαρτιο. Λέτε υπάρχει  κάποια παγίδα? Τι πρέπει να προσέξουμε? Είμαι άσχετος με το θέμα....

Mπορεί να λένε αλήθεια ότι θα το αποσύρουν, το έχουν ξανακάνει στο παρελθόν... μόλις έβλεπαν το TTF να εκτοξεύεται, έκαναν αύξηση στο Fix... από 0.026 --> 0.05 --> 0.08 κλπ

Η παγίδα είναι ότι αν πέσει το κυμαινόμενο, εσύ θα πληρώνεις παραπάνω... το να αρχίσουμε να μαντεύουμε τι θα γίνει, δε πρόκειται να βγάλουμε άκρη.

Η μεγαλύτερη παγίδα είναι να ανάψεις το καλοριφέρ το χειμώνα... και το 0.099 δεν είναι φτηνό. Είναι 5πλάσιο απ'ότι είχαμε συνηθίσει να πληρώνουμε τόσα χρόνια.

 

2 ώρες πριν, korakios είπε

μειώνει ο Ρώσος , ατύχημα στην Αμερική , ατύχημα εδώ , τυχαία θα μείνουμε χωρίς αέριο

https://www.moroccoworldnews.com/2022/06/349646/gas-supply-nato-considers-algeria-security-risk-for-europe

Και πριν 3 μήνες η Ισπανία τα έσπασε με την Αλγερία, (απ'όπου η Ευρώπη παίρνει το 10% του αερίου)... υποστηρίζοντας το Μαρόκο ως νόμιμο κάτοχο των υπό αμφισβήτηση περιοχών στη δυτική Σαχάρα. Μέχρι τώρα οι Ισπανοί είχαν ουδέτερη στάση μεταξύ Μαρόκου-Αλγερίας.

Τώρα η Αλγερία απειλεί την Ισπανία με αέριο και μεταναστευτικό... δηλαδή 'πάρτε μετανάστες αν θελετε αέριο'... θα φτάσουμε δηλαδή στο σημείο να κλείσει εντελώς κι από εκεί η κάνουλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Petros_o είπε

Παίρνουν τηλ από την Ζενιθ και λένε θα αποσυρθεί το fix κάντε ανανέωση άμεσα,  τιμή σταθερή 0,093. Το πρόγραμμα μου ειχε ληξει τον Μαρτιο. Λέτε υπάρχει  κάποια παγίδα? Τι πρέπει να προσέξουμε? Είμαι άσχετος με το θέμα....

η μονη παγιδα ειναι οτι σε 6 μηνες νταν απο τωρα δηλαδη μεσα στο καταχειμωνο τον δεκεμβρη θα αναπροσαρμοσουν το συμβολαιο. ουτε καν σε σταθερο δεν μπορουμε να υπογραψουμε. πρεπει ο οριζοντας του 6μηνου να πιανει εστω ολοκληρο τον ιανουαριο και λιγο η ολοκληρο το φεβρουαριο. δηλαδη υπογραφη συμβολαιου αυγουστο και μετα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα, πρέπει να ενεργοποιήσω το φυσικό αέριο άρα ήρθε η ώρα επιλογής παρόχου. Έχω διαβάσει αρκετά και ενώ με το ρεύμα πρόλαβα και μπήκα στο home online, εδώ απ ότι βλέπω, δεν έχω και πολλές επιλογές, όμως το χειρότερο είναι ότι δεν βρίσκω το περιβόητο excel 😂

Μπορεί κάποιος να κάνει ένα μαγικό; Ευχαριστώ

ΥΓ. Είμαι ένα κλικ μακριά από το Gas Home FX ΗΡΩΝ

Επεξ/σία από MIKermit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MIKermit είπε

εδώ απ ότι βλέπω, δεν έχω και πολλές επιλογές, όμως το χειρότερο είναι ότι δεν βρίσκω το περιβόητο excel 😂

Μπορεί κάποιος να κάνει ένα μαγικό; Ευχαριστώ

στην υπογραφή μου ή στο νήμα με το ρεύμα "Ποιον εναλλακτικό..." , δες καρφιτσωμένη ανάρτηση ,στο ίδιο excel είναι σε άλλο φύλλο

8 λεπτά πριν, MIKermit είπε

ΥΓ. Είμαι ένα κλικ μακριά από το Gas Home FX ΗΡΩΝ

φθηνό δεν είναι , απλά δείχνει το φθηνότερο χωρίς δέσμευση και αναμένουμε Αύγουστο/Σεπτέμβριο μπας και βγει κανα σταθερό της προκοπής

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το παλιό (Μαρτίου) και τώρα κατέβασα αυτό, ευχαριστώ!

Δεν έχω εμπειρία σε αέριο, οπό τε δεν ξέρω αν είναι ακριβό ή φθηνό, σίγουρα όμως, εμπιστεύομαι εσάς που το έχετε ψάξει τόσο πολύ και με σώσατε με το ρεύμα...Οσο για το πρόγραμμα εφόσον δεν έχει υποχρεωτική διάρκεια παραμονής και είναι καλοκαίρι, δεν σκάω και τόσο. Βαδίζω στο δρόμο που έχετε χαράξει εσείς 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, MIKermit είπε

Οσο για το πρόγραμμα εφόσον δεν έχει υποχρεωτική διάρκεια παραμονής και είναι καλοκαίρι, δεν σκάω και τόσο.

προσέχεις το συμβόλαιο που θα υπογράψεις να μην έχει δέσμευση , άσχετα με το τι λέει το site

22 λεπτά πριν, MIKermit είπε

Βαδίζω στο δρόμο που έχετε χαράξει εσείς 😉

καλό είναι να ψαχτείς ο ίδιος και να πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες

ρίξε και μια ματιά τις σελίδες με την όπισθεν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

προσέχεις το συμβόλαιο που θα υπογράψεις να μην έχει δέσμευση , άσχετα με το τι λέει το site

καλό είναι να ψαχτείς ο ίδιος και να πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες

ρίξε και μια ματιά τις σελίδες με την όπισθεν

Έχω διαβάσει αρκετά, αλλά στην πραγματικότητα, απλά πρέπει να αποφασίσω άμεσα μια εταιρία χωρίς δέσμευση για να γίνει η σύνδεση. Θα επιβεβαιώσω φυσικά ότι δεν έχει δέσμευση και αυτό νομίζω είναι αρκετό λόγω εποχής, που δεν έχει πραγματική χρήση ή θέρμανση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...