Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Zenith 

Προτείνεται πρόγραμμα με TTF (gas home easy στα 0,042) ή σταθερό (gas home fix στα 0,1158). Δε βάζω τις εκπτώσεις (dual energy και ότι άλλο δίνει η zenith). Λέτε από φθινόπωρο η τιμη με TTF να ξεπεράσει την σταθερή τιμή? Είμαι προβληματισμένος.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, sdaoulas said:

Zenith 

Προτείνεται πρόγραμμα με TTF (gas home easy στα 0,042) ή σταθερό (gas home fix στα 0,1158). Δε βάζω τις εκπτώσεις (dual energy και ότι άλλο δίνει η zenith). Λέτε από φθινόπωρο η τιμη με TTF να ξεπεράσει την σταθερή τιμή? Είμαι προβληματισμένος.

 

 

 

 

 

 

Τα future 11/22-12/22 είναι κάπου στο 100αρι τώρα. Αν έχουν αγοράσει εδώ και καιρό λογικά ΛΟΓΙΚΑ θα πρέπει να χρεώσουν ένα TTF στο 100 που αντιστοιχεί σε 0,126/kWh στο gas home easy,  Αν πχ πάει 120 τότε αμέσως αμέσως το ίδιο προγραμμα πάει πάνω από 0,14. Γενικά έτσι όπως πάει το πραγμα αν σε παίρνει μήπως να περίμενες μήπως και βγει τίποτα λιγότερο χάλια από τα πολύ χάλια που υπάρχουν αυτή τη στιγμή;

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, sdaoulas είπε

ή σταθερό (gas home fix στα 0,1158)

τώρα που το είδα έχει βγάλει το οτι βαρά ρήτρα αναπροσαρμογής (το είχε πριν καμια εβδομάδα+)

αν και περίεργο με τόσο υψηλή τιμή να έχει ρήτρα , δυστυχώς πάλι δεν αναγράφει κάπου οτι δεν εφαρμόζει και οι Γενικοί Όροι δεν το αναιρούν , Δεν ξέρω αν σε αίτηση έχει ειδικούς όρους που να γράφουν οτι είναι σταθερή η τιμή χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής , προσωπικά θα το ζητούσα γραπτώς αν πήγαινα εκεί

Επίσης η τιμή είναι 0,0998 με το 25% έκπτωσης

ΥΓ. Δες και το star αντί του easy μιας και το excel το βγάζει φθηνότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, marmagia είπε

Τα future 11/22-12/22 είναι κάπου στο 100αρι τώρα. Αν έχουν αγοράσει εδώ και καιρό λογικά ΛΟΓΙΚΑ θα πρέπει να χρεώσουν ένα TTF στο 100 που αντιστοιχεί σε 0,126/kWh στο gas home easy,  Αν πχ πάει 120 τότε αμέσως αμέσως το ίδιο προγραμμα πάει πάνω από 0,14. Γενικά έτσι όπως πάει το πραγμα αν σε παίρνει μήπως να περίμενες μήπως και βγει τίποτα λιγότερο χάλια από τα πολύ χάλια που υπάρχουν αυτή τη στιγμή;

Μακαρι να μπορουσα να περιμενω. Εχω προθεσμια ως τις 20/6. Διοτι ειχα gas home fix (σταθερη τιμη) στα 0,06655 και μου κανουν αναπροσαρμογη συμβολαιου (νομιζω σε ολους το κανουν) στην σταθερη τιμη 0,1158. Αν θελω το αποδεχομαι ή το απορριπτω. Το θεμα ειναι αν το απορριψω, τι επιλεγω? Γιαυτο ειμαι προβληματισμενος. Τιμη με TTF ή σταθερη? Ποιος ξερει τι θα γινει το φθινόπωρο ή απο το 2023. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες,

Σκεφτομαι να φυγω τρεχοντας απτους απατεωνες της Ζενιθ,ποιο προγραμμα αεριου συνισταται αυτη την στιγμη ?

Να παω σε καποιο που δεν εχει ρητρα αποχωρησης ,βλεπωντας μηπως ηρεμησουν τα πραματα σε καποιους μηνες ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, sdaoulas είπε

Μακαρι να μπορουσα να περιμενω. Εχω προθεσμια ως τις 20/6. Διοτι ειχα gas home fix (σταθερη τιμη) στα 0,06655 και μου κανουν αναπροσαρμογη συμβολαιου (νομιζω σε ολους το κανουν) στην σταθερη τιμη 0,1158. Αν θελω το αποδεχομαι ή το απορριπτω. Το θεμα ειναι αν το απορριψω, τι επιλεγω? Γιαυτο ειμαι προβληματισμενος. Τιμη με TTF ή σταθερη? Ποιος ξερει τι θα γινει το φθινόπωρο ή απο το 2023. 

εγω αδερφε αποφασισα να περιμενω με fix τιμη 0,81 με την εκπτωση χωρις το TTF μετα την αναπροσαρμογη που μου εκαναν απο 0,41 .εστω χωρις TTF και βλεπουμε γτ δεν μπορεις να ξερεις τι θα γινει με αυτο στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Alastor192 είπε

Καλημερα παιδες,

Σκεφτομαι να φυγω τρεχοντας απτους απατεωνες της Ζενιθ,ποιο προγραμμα αεριου συνισταται αυτη την στιγμη ?

Να παω σε καποιο που δεν εχει ρητρα αποχωρησης ,βλεπωντας μηπως ηρεμησουν τα πραματα σε καποιους μηνες ?

αν ήσουν στο flex και σου βάλανε ρήτρα αναπροσαρμογής κάνε τις γνωστές κινήσεις αμφισβήτηση και καταγγελία

το ίδιο αν σου πασάρανε τα easy/star σαν σταθερά

το μόνο που ξέμεινε χωρίς δέσμευση με "νορμάλ" τιμή (της Elin πλέον έχει αναπροσαρμογή στο TTF εδώ και κανα 2βδόμαδο), είναι του Ηρών FX , με 50€ δώρο ηλεκτρονικής αίτησης , αλλά

καθυστερούν αρκετά , επίσης αργούν στην έκδοση εκκαθαριστικού και βάζουν τη ρήτρα μόνο σε εκκαθαριστικό

απο Σεπτέμβρη βλέπεις , βέβαια πρέπει να κινηθείς τότε γρήγορα γιατί θα χρειαστείς τελευταίο πρόσφατο λογαριασμό πληρωμένο και θα περιμένεις των Ηρών να εκδώσει όποτε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα όλοι προτείνετε Ήρων gas FX που δεν έχει δέσμευση σωστά? Και από Σεπτέμβρη βλέπουμε....?

Εχει κάποια παγίδα αυτό το πρόγραμμα?

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Εχει κάποια παγίδα αυτό το πρόγραμμα?

τη ρήτρα αν δε γνωρίζεις οτι εφαρμόζει , να ζητήσεις ενημέρωση σε τυχών αλλαγές όρων αποκλειστικά μέσω email/sms και όχι μέσω του site (!) , αν φύγεις νωρίς ζητάνε τα 50€ δώρο πίσω και

2 ώρες πριν, korakios είπε

καθυστερούν αρκετά , επίσης αργούν στην έκδοση εκκαθαριστικού και βάζουν τη ρήτρα μόνο σε εκκαθαριστικό

απο Σεπτέμβρη βλέπεις , βέβαια πρέπει να κινηθείς τότε γρήγορα γιατί θα χρειαστείς τελευταίο πρόσφατο λογαριασμό πληρωμένο και θα περιμένεις των Ηρών να εκδώσει όποτε ....

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

τη ρήτρα αν δε γνωρίζεις οτι εφαρμόζει , να ζητήσεις ενημέρωση σε τυχών αλλαγές όρων αποκλειστικά μέσω email/sms και όχι μέσω του site (!) , αν φύγεις νωρίς ζητάνε τα 50€ δώρο πίσω και

 

Δεν τα δίνουν καν τα 50€ εμένα εκδόθηκαν μόνο 2 λογαριασμοί (ένας έναντι ένας τελικός) και δεν πήρα τίποτα.. μου θύμησες πάλι τον ηρωνα και είχες δεν είχες με σύγχυσες😂 Μαρουσκαααααα, το Εβιάν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δεν τα δίνουν καν τα 50€ εμένα εκδόθηκαν μόνο 2 λογαριασμοί (ένας έναντι ένας τελικός) και δεν πήρα τίποτα.. μου θύμησες πάλι τον ηρωνα και είχες δεν είχες με σύγχυσες😂 Μαρουσκαααααα, το Εβιάν....

ηλεκτρονικά την είχες κάνει ? τουλάχιστον σε σένα έγινε η αίτηση , εγώ περιμένω απο πέρυσι 1/2/21 και η 2η ήταν το καλοκαίρι  😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δεν τα δίνουν καν τα 50€ εμένα εκδόθηκαν μόνο 2 λογαριασμοί (ένας έναντι ένας τελικός) και δεν πήρα τίποτα.. μου θύμησες πάλι τον ηρωνα και είχες δεν είχες με σύγχυσες😂 Μαρουσκαααααα, το Εβιάν....

 

12 λεπτά πριν, korakios είπε

ηλεκτρονικά την είχες κάνει ? τουλάχιστον σε σένα έγινε η αίτηση , εγώ περιμένω απο πέρυσι 1/2/21 και η 2η ήταν το καλοκαίρι  😂

Ο @HERTHAN πάντως πήρε τρία 50άρικα... μπορεί και παραπάνω. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονικά την είχα κάνει και μάλιστα θυμάμαι σε 2 μέρες είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία. Στο ρεύμα τότε πήρα το 50 στο αεριο μπα...και όχι τίποτα άλλο τώρα προβλέπω να υπάρξει κατανάλωση σε αυτό το σπίτι αλλά το πουλάκι του φθηνού my home online πέταξε εξαιτίας του κ@λοαεριου του ηρωνα εκείνη την εποχή. 😂 συγχύστηκα μόλις δευτερη φορά (ειδικά εφόσον δεν είναιΙ μόνιμη κατοικία)😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, marmagia είπε

Ηλεκτρονικά την είχα κάνει και μάλιστα θυμάμαι σε 2 μέρες είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία. Στο ρεύμα τότε πήρα το 50 στο αεριο μπα...

Άνοιξε αίτημα στο myrae καιζήτα το 50άρικο.

Γράψε ότι σύμφωνα με τον Κώδικα Προμήθειας Φυσικού Αερίου, Άρθρο 38, παρ2:

"Σε περίπτωση υπαιτιότητας του Προμηθευτή, όπως, ενδεικτικά, λόγω λαθών στην τιμολόγηση ή την έκδοση λογαριασμών, ο Προμηθευτής υποχρεούται να προβαίνει σε διόρθωση λογαριασμών παρελθούσης περιόδου, καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της Σύμβασης Προμήθειας και για χρονική περίοδο δύο (2) ετών μετά τη λύση της. Τα ποσά των διορθωτικών χρεώσεων και πιστώσεων καταβάλλονται ατόκως."

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ekrepali said:

Άνοιξε αίτημα στο myrae καιζήτα το 50άρικο.

Γράψε ότι σύμφωνα με τον Κώδικα Προμήθειας Φυσικού Αερίου, Άρθρο 38, παρ2:

"Σε περίπτωση υπαιτιότητας του Προμηθευτή, όπως, ενδεικτικά, λόγω λαθών στην τιμολόγηση ή την έκδοση λογαριασμών, ο Προμηθευτής υποχρεούται να προβαίνει σε διόρθωση λογαριασμών παρελθούσης περιόδου, καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της Σύμβασης Προμήθειας και για χρονική περίοδο δύο (2) ετών μετά τη λύση της. Τα ποσά των διορθωτικών χρεώσεων και πιστώσεων καταβάλλονται ατόκως."

Το έκανα ήδη και επιμένω και για την πίστωση ΔΕΠΑ Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου. Εκείνοι θα διαφωνήσουν, εγώ θα διαφωνήσω και απλά θα κυλήσει έτσι η ζωή γιατί αυτή τη περίοδο τρώω ξύλο από παντού και δεν έχω μεγάλες αντοχές για τσακωμούς και γκρίνιες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...