Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Αυτό που κάνανε ειναι οτι πηρανε την μετρηση για Μαρτιο-Απριλιο στο τέλος του Μαιου και την στείλανε οπως ειναι και στις δυο εταιρείες

αν έγινε τέλη Μαΐου η μέτρηση τότε θα σπάσει αναλογικά , ίσως λάβουν υπόψιν και τη μέτρηση που έδωσες

28 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Απλά θα πρέπει να κάθομαι να πλακώνομαι τώρα στα τηλέφωνα με την ΔΕΔΑ

ποτέ τηλέφωνο , μόνο email ωστε να το χρησιμοποιήσεις στο ΣτΚ αν χρειαστεί

το ίδιο και σε επικοινωνία με ΔΕΗ , μόνο μέσω email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Backpacker είπε

 

Δε καταλαβαίνω πραγματικά τι γράφεις, αμφιβάλλω αν θα καταλάβουν κι οι πάροχοι τι λες.

- Ζήτα από τη ΔΕΔΑ τις 3 τελευταίες καταμετρήσεις και τις αντίστοιχες ενδείξεις.

- Ρώτα ποιες απ'τις παραπάνω καταμετρήσεις ήταν προγραμματισμένες και ποια ήταν η έκτακτη (για την αλλαγή παρόχου).

Η ημερομηνία της έκτακτης καταμέτρησης είναι η τελευταία μέρα εκπροσώπησης στη Ζενίθ και η επόμενη μέρα είναι η 1η μέρα εκπροσώπησης στη ΔΕΗ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε καταλαβαίνω πραγματικά τι γράφεις, αμφιβάλλω αν θα καταλάβουν κι οι πάροχοι τι λες.

- Ζήτα από τη ΔΕΔΑ τις 3 τελευταίες καταμετρήσεις και τις αντίστοιχες ενδείξεις.

- Ρώτα ποιες απ'τις παραπάνω καταμετρήσεις ήταν προγραμματισμένες και ποια ήταν η έκτακτη (για την αλλαγή παρόχου).

Η ημερομηνία της έκτακτης καταμέτρησης είναι η τελευταία μέρα εκπροσώπησης στη Ζενίθ και η επόμενη μέρα είναι η 1η μέρα εκπροσώπησης στη ΔΕΗ.

 

Απλούστατο ειναι. Έχω δυο λογαριασμους απο δυο διαφορετικες εταιρείες...οι οποίοι λογαριασμοί έχουν ακριβώς ίδια κατανάλωση μέσα...με ακριβώς ίδια αρχικη ενδειξη μετρητη..με ακριβως ιδια τελικη ενδειξη μετρητη...ΑΛΛΑ για δυο τελείως διαφορετικές χρονικές περιόδους.

Της ΖΕΝΙΘ για 1/3 με 15/3 και της ΔΕΗ απο 15/3 με 30/4. 

Τι δεν καταλαβαίνεις σε αυτό και χάνεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Backpacker είπε

Τι δεν καταλαβαίνεις σε αυτό και χάνεσαι?

είναι αυτό που γράφεις του στυλ καταμέτρηση τάδε του μηνός για τους μήνες τάδε , το οποίο μπερδεύει και καλό είναι να μην το αναφέρεις , απλά ζητάς την καταμέτρηση και πότε έγινε και καλύτερα είναι να κάνεις τα βήματα που ανέφερε ο @ekrepali

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Backpacker είπε


Τι δεν καταλαβαίνεις σε αυτό και χάνεσαι?

Η τελευταία μέτρηση που γράφεται στους λογαριασμούς δε ξέρεις αν έγινε στις 15/3 ή στις 30/4. Πιθανολογω υπάρχει έκτακτη μέτρηση στις 15/3 που κανένας απτους δύο δεν έλαβε υπόψιν (η Ζενίθ ως τελική και η ΔΕΗ ως αρχικη). Για αυτό πρέπει να ζητήσεις ημερομηνίες, ενδείξεις απτις 3 τελευταίες καταμετρήσεις και να ρωτήσεις επιπλέον αν ήταν προγραμματισμένες ή έκτακτες... για να έχεις γραπτή απόδειξη πότε και με με ποια ένδειξη τελειώνει η Ζενίθ... Και πότε και με ποια ένδειξη ξεκινάει η ΔΕΗ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/6/2022 στις 3:25 ΜΜ, akisakisakis είπε

Καλησπέρα, είναι να κάνω σύνδεση με αέριο στη Θεσσαλονίκη, ρεύμα έχω ΔΕΗ.

Φυσικό Αέριο Ελλάδας ή ΖΕΝΙΘ να προτιμήσω και ποιο πρόγραμμά τους. Σημείωση, πάγια τραπεζική εντολή πληρωμής δεν θέλω.

Στις 8/6/2022 στις 3:34 ΜΜ, korakios είπε

καμία απο τις 2 όχι Ζενίθ μιας και είναι με δέσμευση , το ίδιο και η Φυσικό Αέριο η οποία έχει και άλλα κόλπα αν είχες διαβάσεις στην ίδια σελίδα που πόσταρες

Ηρών FX με ρήτρα αναπροσαρμογής προς το παρών η φθηνότερη χωρίς δέσμευση , απο Σεπτέμβριο βλέπεις

Υπόψιν , online αίτηση με 50€ δώρο καθυστερούν ,όπως και στην έκδοση εκκαθαριστικού λογαριασμού (για να κρύβουν τη ρήτρα , χρέωση ΔΑΦΑ τη βάπτισαν)

Καλησπέρα σας, σήμερα έμαθα από ΗΡΩΝ ότι τα προγράμματά του double home flex (φυσικό αέριο) και double home fix plus(ρεύμα) ΔΕΝ έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής. Το μεν double home flex (φυσικό αέριο) είναι ανοιχτό, δηλαδή χωρίς δέσμευση, αλλά το double home fix plus(ρεύμα) είναι κλειστό, δηλαδή υπάρχει δέσμευση δύο χρόνων. Τώρα, αν συμφέρει ένα πρόγραμμα φυσικού αερίου με κυμαινόμενη τιμή, έναντι κάποιου άλλου με σταθερή τιμή πραγματικά δεν το γνωρίζω. Εγώ από double home flex (φυσικό αέριο)  το άλλαξα σε Double Home FX* Bonus λόγω μετακόμισης και παρατήρησα τα εξής:

Πέρυσι με κυμαινόμενη τιμή ΦΑ 0,037 - 0,045 ευρώ για 92 m3 χρεώθηκα 33,64 ευρώ και φέτος με σταθερή τιμή ΦΑ 0,03 ευρώ για 93 m3 χρεώθηκα 114,36 ευρώ διότι η ρήτρα (Δ.Α.Φ.Α στον λογαριασμό του ΗΡΩΝ) έχει τιμή 0,07 - 0,11 ευρώ συνολικής χρέωσης 108,4 ευρώ. Τουτέστιν αύξηση 240%! Η τιμή της κυμαινόμενης τιμής ΦΑ τώρα είναι 0,14 - 0,21 ευρώ, οπότε νομίζω πάλι συμφέρει η σταθερή τιμή. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Επεξ/σία από libertini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, libertini είπε

Εγώ από double home flex (φυσικό αέριο)  το άλλαξα σε Double Home FX* Bonus λόγω μετακόμισης και παρατήρησα τα εξής:

Πέρυσι με κυμαινόμενη τιμή ΦΑ 0,037 - 0,045 ευρώ για 92 m3 χρεώθηκα 33,64 ευρώ και φέτος με σταθερή τιμή ΦΑ 0,03 ευρώ για 93 m3 χρεώθηκα 114,36 ευρώ διότι η ρήτρα (Δ.Α.Φ.Α στον λογαριασμό του ΗΡΩΝ) έχει τιμή 0,07 - 0,11 ευρώ συνολικής χρέωσης 108,4 ευρώ

δε συγκρίνονται οι περσινές τιμές με τις φετινές γενικότερα

για τη χρέωση ΔΑΦΑ κάνεις και εσύ αμφισβήτηση λογαριασμού (γραπτώς) για τη μη ενημέρωση πριν υπογράψεις, ζητάς τηλεφωνική ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος που κάνανε και καταγγελία στη ΡΑΕ αν δεν απαντήσουν σε 10 εργάσιμες ή απαντήσουν αρνητικά

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

δε συγκρίνονται οι περσινές τιμές με τις φετινές γενικότερα

για τη χρέωση ΔΑΦΑ κάνεις και εσύ αμφισβήτηση λογαριασμού (γραπτώς) για τη μη ενημέρωση πριν υπογράψεις, ζητάς τηλεφωνική ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος που κάνανε και καταγγελία στη ΡΑΕ αν δεν απαντήσουν σε 10 εργάσιμες ή απαντήσουν αρνητικά

ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση αυτό ψάχνω τώρα. γνωρίζεις αν ισχύει και για το ρεύμα; πρόσφατα πρόσεξα ότι μου χρέωναν ρήτρα σε σταθερή τιμολόγηση από πέρυσι τον Ιούλιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, libertini είπε

 

Πέρυσι με κυμαινόμενη τιμή ΦΑ 0,037 - 0,045 ευρώ για 92 m3 χρεώθηκα 33,64 ευρώ και φέτος με σταθερή τιμή ΦΑ 0,03 ευρώ για 93 m3 χρεώθηκα 114,36 ευρώ διότι η ρήτρα (Δ.Α.Φ.Α στον λογαριασμό του ΗΡΩΝ) έχει τιμή 0,07 - 0,11 ευρώ συνολικής χρέωσης 108,4 ευρώ. Τουτέστιν αύξηση 240%! Η τιμή της κυμαινόμενης τιμής ΦΑ τώρα είναι 0,14 - 0,21 ευρώ, οπότε νομίζω πάλι συμφέρει η σταθερή τιμή. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Μη κοιτάς τι πλήρωνες πέρυσι... κοίτα πόσο ανέβηκε η αρχική τιμή του Flex https://www.heron.gr/media/ajffz1pg/τιμές-δείκτη-ττφα-pdf.pdf Aπό ένα σημείο και μετά σταμάτησαν να ανανενεώνουν το PDF...

Το FX αυτή τη στιγμή (με ΤΤF 90) έχει τιμή 0.017 σταθερή + 0.069 ΔΑΦΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρουμε για Απρίλιο τι έχει χρεώσει ο Ηρων στο flex? μιας και αναφέρθηκε,όπως σωστά επισημάνθηκε δεν ανανεώνουν ούτε και ενημερώνουν αν ρωτήσεις 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκατσα πριν και υπολόγισα τους λογαριασμούς του Ήρων Flex-E από πέρυσι  15 Ιουλίου μέχρι τις 15 Μαρτίου που πήγα ΔΕΗ. Για 15300kwh η  χρέωση ήταν 1580 ευρώ. (0,1032€/kwh). Μέσα στα 1580 περιλαμβάνει όχι μόνο την τιμή της κιλοβατώρας, αλλά και όλες τις χρεώσεις και πιστώσεις που είχαν οι λογαριασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώην πελάτης Ήρων, μου βάλανε αναδρομικα τις εκπτώσεις. Και ενώ είδα ότι από Ιανουάριο έχουν και την έκπτωση ταμειου μετάβασης και την εκπτωση ΔΕΠΑ , για τους μήνες Οκτώβριο, Νοεμβριο, Δεκέμβριο αφαιρούν μόνο την ,όπως την ονομάζουν,μετακυλιση κόστους φα. Δεν εφαρμόζουν την έκπτωση ΔΕΠΑ. Βέβαια δεν γράφουν αναλυτικα, αφαιρούν μόνο ένα ποσό, απλά τα υπολογισα. Ξέρεις κανείς τι ισχύει; Έπρεπε να την εφαρμόσουν; Να στείλω και γι αυτό αν είναι 

12 ώρες πριν, vali είπε

Έκατσα πριν και υπολόγισα τους λογαριασμούς του Ήρων Flex-E από πέρυσι  15 Ιουλίου μέχρι τις 15 Μαρτίου που πήγα ΔΕΗ. Για 15300kwh η  χρέωση ήταν 1580 ευρώ. (0,1032€/kwh). Μέσα στα 1580 περιλαμβάνει όχι μόνο την τιμή της κιλοβατώρας, αλλά και όλες τις χρεώσεις και πιστώσεις που είχαν οι λογαριασμοί.

Εγώ πλήρωσα στο Ήρων φξ για περίπου 10800kwh από Αύγουστο έως 1μαρ, 970 ευρω

Επεξ/σία από Makaron1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Makaron1984 said:

Πρώην πελάτης Ήρων, μου βάλανε αναδρομικα τις εκπτώσεις. Και ενώ είδα ότι από Ιανουάριο έχουν και την έκπτωση ταμειου μετάβασης και την εκπτωση ΔΕΠΑ , για τους μήνες Οκτώβριο, Νοεμβριο, Δεκέμβριο αφαιρούν μόνο την ,όπως την ονομάζουν,μετακυλιση κόστους φα. Δεν εφαρμόζουν την έκπτωση ΔΕΠΑ. Βέβαια δεν γράφουν αναλυτικα, αφαιρούν μόνο ένα ποσό, απλά τα υπολογισα. Ξέρεις κανείς τι ισχύει; Έπρεπε να την εφαρμόσουν; Να στείλω και γι αυτό αν είναι 

Εγώ πλήρωσα στο Ήρων φξ για περίπου 10800kwh από Αύγουστο έως 1μαρ, 970 ευρω

Εμένα μου αφαίρεσαν ταμείο ενεργειακής μετάβασης αλλά αυτό το μετακύλιση κόστους δεν μου το έδωσαν για Ιανουάριο και φεβρουαριο.

τελικα εσένα έδωσαν έκπτωση ΔΕΠΑ για Ιανουάριο και φεβρουαριο;

690F5EE7-05A3-4260-8BD5-C44721D98CB2.jpeg

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...