Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, korakios said:

μπανανία , ίσως μέσω ΡΑΕ ζητάς απλά να εξεταστεί αν έλαβε την έκπτωση της ΔΕΠΑ ο Ηρών και το αφήνεις ανοιχτό μέχρι τη Δευτέρα παρουσία , ή σα δημόσια υπηρεσία έπρεπε να απαντήσει και να κινηθείς μέσω Συνήγορο του Πολίτη

απο την άλλη απο τη στιγμή που δεν έχει βγει ΦΕΚ ποτέ για την έκπτωση της ΔΕΠΑ και εγώ το ίδιο θα έκανα

Εδώ απορρίπτω την απάντηση της ΔΕΗ εδώ και 2 μήνες που ζητάω να μου στείλουν επιτέλους το καταραμένο συμβόλαιο και δεν παίρνει θέση κανείς δεν απαντάνε καν. Ανοίγω νέο αίτημα σε συνέχεια του προηγούμενου και κάνουν copy paste την παλιά απάντηση χωρίς να μου στέλνουν συμβόλαιο και πάλι. κλασσικά ζώα παντού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

κατέβασε το excel της υπογραφής μου και παρακολούθησέ το για αλλαγές .

Βλέπε τιμές TTF (αλλάζουν συνεχώς) και βάλε TTF περιόδου  στο φύλλο για φυσικό αέριο και δες τελικές τιμές.

Σήμερα δείχνει καλή τιμή , αργότερα άγνωστο

στείλε στη ΔΕΠΑ μπας και απαντήσουν αν έχουν δώσει έκπτωση στον Ηρών

πάντως παλιότερα που είχα στείλει κανα 2 φορές δεν απάντησαν (για άλλο θέμα)

εχω 30 μερες μεχρι να αποφασισω να σπασω το συμβολαιο χωρις ρητρα. το θεμα ειναι οτι και σε μια μινι ερευνα που εκανα μεχρις στιγμης με το TTF μεσα μια η αλλη βγαινει .εστω εδω χωρις το TTF γνωριζω οτι κατι θα γλυτωσω .το πολυ πολυ μενω μεχρι σεπτεμβριο και αν βγει κατι καλο σπαω το συμβολαιο εστω και με ρητρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, giorgiok82 said:

εχω 30 μερες μεχρι να αποφασισω να σπασω το συμβολαιο χωρις ρητρα. το θεμα ειναι οτι και σε μια μινι ερευνα που εκανα μεχρις στιγμης με το TTF μεσα μια η αλλη βγαινει .εστω εδω χωρις το TTF γνωριζω οτι κατι θα γλυτωσω .το πολυ πολυ μενω μεχρι σεπτεμβριο και αν βγει κατι καλο σπαω το συμβολαιο εστω και με ρητρα 

Κοιτά με τα σημερινά δεδομένα το 0,088 που σου δίνουν είναι καλύτερο του ανταγωνισμού. Ωστόσο παραμένει ακριβό. Οι τιμές για αεριο παράδοσης 11/22, 12/22 είναι ψηλά άρα θα είναι δύσκολη μια απότομη αποκλιμάκωση. 
ποσο είναι η ρήτρα να φύγεις αν προκύψει κάτι καλό στο μεταξύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, marmagia είπε

Κοιτά με τα σημερινά δεδομένα το 0,088 που σου δίνουν είναι καλύτερο του ανταγωνισμού. Ωστόσο παραμένει ακριβό. Οι τιμές για αεριο παράδοσης 11/22, 12/22 είναι ψηλά άρα θα είναι δύσκολη μια απότομη αποκλιμάκωση. 
ποσο είναι η ρήτρα να φύγεις αν προκύψει κάτι καλό στο μεταξύ;

αυτο νομιζω και γω οτι ειναι καλυτερο και χωρις TTF που οπου αλλου και να παω θα εχει ..δεν ξερω ποσο θα ναι τον Σεπτεμριο γιατι θα χω κλεισει 13 μηνες και θα απομενουν αλλοι 9 συμφωνα με τα δυο χρονια συμβολαιο που εχω .Απλα φοβαμαι μην αλλαξω παροχο παω αλλου με TTF και αντι για μαλλι βγω κουρεμενος πανω και απο το 0,081 που μου δινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgiok82 είπε

εχω 30 μερες μεχρι να αποφασισω να σπασω το συμβολαιο χωρις ρητρα. το θεμα ειναι οτι και σε μια μινι ερευνα που εκανα μεχρις στιγμης με το TTF μεσα μια η αλλη βγαινει .εστω εδω χωρις το TTF γνωριζω οτι κατι θα γλυτωσω .το πολυ πολυ μενω μεχρι σεπτεμβριο και αν βγει κατι καλο σπαω το συμβολαιο εστω και με ρητρα 

προσωπικά το ίδιο θα έκανα , φυσικά δε σημαίνει οτι θα είναι και το καλύτερο , αλλά αν κάτσει κάτι καλύτερο το φθινόπωρο θα το χτυπούσα για να καβατζώσω το 6μηνο του χειμώνα ,αλλιώς μετά απο 6 μήνες απο την ερχόμενη αλλαγή τιμής μπορεί να ξανασκάσει η Ζενίθ με νέα τροποποίηση (αν ξεφύγει παντελώς το αέριο) και να σε πετύχει πρωτοχρονιάτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα αν ειχα προσφορα για 0.08 μαλλον θα το εκανα, με βαση τις περσινες επιδοτησεις που δινονταν και σε σταθερα και σε κυμαινομενα μια τιμη κοντα στο 0.05 μετα επιδοτησεων ψιλοπαλευεται να βγει ο χειμωνας. Βεβαια αν πανε σε μοντελο ρευματος που λενε οτι θα εχει πλαφον, το οποιο αν πουμε για παραδειγμα θα ειναι 0.07 παλι θα εξαρτασαι απο την καλη θεληση της εταιριας να ριξει τις κλειδωμενες τιμες στο πλαφον. Ειναι τετοιος πονοκεφαλος που ουτε οι ιδιοι δεν εχουν κατσει να ασχοληθουν, παμε και βλεπουμε ειναι η λογικη τους. Ουτε καν τον αυγουστο δεν θα εχουμε εικονα με το τι εχουν σκοπο να κανουν με το αεριο, σεπτεβρη και μετα. Παντως με τη  κλειδωμενη τιμη 0.125 της δεη, και ΠΙΘΑΝΟ πλαφον του ρευματος στα 0.14 παιζει και να συμφερουν τα θερμαντικα σωματα για να ζεσταθεις. Ηδη με τα κυμαινομενα κοντα στο 9λεπτο φετος ο κοσμος γονατισε, ποιος ξερει τη ληξιπροθεσμα υπαρχουν στους παροχους.

 

edit: εχει δικαιο ο κορακιος για το 6μηνο, δεν το υπολογισα αυτο, οτι δηλαδη μπορει να σε αδειασει ο παροχος καπου μεσα στο δεκεμβριο και να σου αναπροσαρμοσει τις τιμες, ειχα στο μυαλο μου τη δεη η οποια δεν μας εχει κανει καποια αναπροσαρμογη,τουλαχιστον ακομα.

Επεξ/σία από Manolo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Προσωπικα αν ειχα προσφορα για 0.08 μαλλον θα το εκανα, με βαση τις περσινες επιδοτησεις που δινονταν και σε σταθερα και σε κυμαινομενα μια τιμη κοντα στο 0.05 μετα επιδοτησεων ψιλοπαλευεται να βγει ο χειμωνας. Βεβαια αν πανε σε μοντελο ρευματος που λενε οτι θα εχει πλαφον, το οποιο αν πουμε για παραδειγμα θα ειναι 0.07 παλι θα εξαρτασαι απο την καλη θεληση της εταιριας να ριξει τις κλειδωμενες τιμες στο πλαφον. Ειναι τετοιος πονοκεφαλος που ουτε οι ιδιοι δεν εχουν κατσει να ασχοληθουν, παμε και βλεπουμε ειναι η λογικη τους. Ουτε καν τον αυγουστο δεν θα εχουμε εικονα με το τι εχουν σκοπο να κανουν με το αεριο, σεπτεβρη και μετα. Παντως με τη  κλειδωμενη τιμη 0.125 της δεη, και ΠΙΘΑΝΟ πλαφον του ρευματος στα 0.14 παιζει και να συμφερουν τα θερμαντικα σωματα για να ζεσταθεις. Ηδη με τα κυμαινομενα κοντα στο 9λεπτο φετος ο κοσμος γονατισε, ποιος ξερει τη ληξιπροθεσμα υπαρχουν στους παροχους.

 

edit: εχει δικαιο ο κορακιος για το 6μηνο, δεν το υπολογισα αυτο, οτι δηλαδη μπορει να σε αδειασει ο παροχος καπου μεσα στο δεκεμβριο και να σου αναπροσαρμοσει τις τιμες, ειχα στο μυαλο μου τη δεη η οποια δεν μας εχει κανει καποια αναπροσαρμογη,τουλαχιστον ακομα.

Ελπίζω να μην με αδειάσει άλλο και να μείνω σε αυτό το 0.081 χωρίς το TTF για το υπόλοιπο του συμβολαίου μου και με τυχόν επιδοτήσεις να παλευτει ο χειμώνας γιατί και ξεκάθαρη εικόνα δεν υπάρχει και όλες οι άλλες εταιρείες έχουν μέσα το TTF σε όλα τα προγράμματα τους. Αν πετύχω κάτι καλό πληρώνω την ρήτρα και φεύγω αν και δεν τα βλέπω αισιόδοξα τα πράγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, giorgiok82 είπε

εχω 30 μερες μεχρι να αποφασισω να σπασω το συμβολαιο χωρις ρητρα. το θεμα ειναι οτι και σε μια μινι ερευνα που εκανα μεχρις στιγμης με το TTF μεσα μια η αλλη βγαινει .εστω εδω χωρις το TTF γνωριζω οτι κατι θα γλυτωσω .το πολυ πολυ μενω μεχρι σεπτεμβριο και αν βγει κατι καλο σπαω το συμβολαιο εστω και με ρητρα 

Δεν έχεις 30 μέρες να αποφασίσεις. Για να σπάσεις το συμβόλαιο χωρίς ρήτρα πρέπει να έχεις ολοκληρώσει την αλλαγή παρόχου εντός 30 ημερών. Εάν λάβεις υπόψιν ότι τα "καλύτερα" κυμαινόμενα είναι ΔΕΗ Benefit και ΗΡΩΝ FX (και οι 2 πάροχοι είναι τα ζώα μου αργά), θα φας κάνα 10ήμερο να πάει η αίτηση στην ΕΔΑ και μετά 8 εργάσιμες να έρθουν να μετρήσουν. 20 μέρες χαλαρά. Επίσης υποτίθεται οι 30 μέρες μετράνε από σήμερα που έλαβες το mail αλλά η επιστολή της Ζενίθ έχει ημερομηνία 27/5 και μπορούν να υποστηρίξουν ότι δήθεν στην έστειλαν και με ταχυδρομείο... άντε βγάλε άκρη με αμφισβητήσεις.

Γνώμη μου είναι να κάτσεις όπως είσαι... οι νέες τιμές μπαίνουν σε εφαρμογή μετά από 60 μέρες. Βεβαιώσου ότι οι 60 μέρες μετράνε από σήμερα ώστε να έχεις τη παλιά τιμή μέχρι 10/8.

Εν συνεχεία αναλόγως πώς θα εξελιχθούν οι τιμές τον Σεπτέμβρη (μέχρι τότε δε θα έχεις μεγάλες καταναλώσεις), αποφασίζεις αν θα κάτσεις ή αν θα πας σε κυμαινόμενο. Αν είναι να φύγεις δηλαδή, φύγε μετά το πέρας του 1ου χρόνου ώστε να πληρώσεις το μικρό πέναλτυ 40+ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση. Ήμουν στη Ζενιθ και έκανα αλλαγή στη ΔΕΗ με το 0.05 τον Φλεβαρη. Η αλλαγη έγινε στις 15/3. 

Η μέτρηση της ΔΕΔΑ (ειμαι επαρχια) έγινε για διάστημα 1/3-30/4 με επιτοπια μετρηση στον ηλεκτρονικο μου μετρητη.

Μου ήρθε τελικος λογαριασμος της ΖΕΝΙΘ που γραφει οτι ειναι καταναλωση 1/3 έως 15/3 και λογαριασμος της ΔΕΗ για το υπολοιπο διαστημα έως 30/4.

Το πρόβλημα ειναι οτι και οι δύο λογαριασμοι ειναι με την ιδια ακριβωως καταναλωση και τις ίδιες ενδειξεις μετρητη. 
Προφανως ειναι λαθος και με χρεωσαν την ιδια καταναλωση για ολο το διαστημα και στις 2 εταιρείες. 

Σε ποιον απευθυνομαι τωρα? Στη ΔΕΔΑ ή στις εταιρείες? Ποιος ειναι υπευθυνος για το λαθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Η μέτρηση της ΔΕΔΑ (ειμαι επαρχια) έγινε για διάστημα 1/3-30/4 με επιτοπια μετρηση στον ηλεκτρονικο μου μετρητη.

όχι δεν έγινε το διάστημα αυτό , έγινε συγκεκριμένη ημερομηνία

επίσης πες λίγο τις ημερομηνίες περιόδου κατανάλωσης που γράφουν οι λογαριασμοί

edit έγραψες Ζενιθ 1/3 έως 15/3 ,

η ΔΕΗ 16/3 - 30/4 ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι δεν έγινε το διάστημα αυτό , έγινε συγκεκριμένη ημερομηνία

επίσης πες λίγο τις ημερομηνίες περιόδου κατανάλωσης που γράφουν οι λογαριασμοί

 

Το γραφω. Γραφει της ΖΕΝΙΘ 1/3 έως 15/3 και της ΔΕΗ απο 15/3 έως 30/4.
Αλλά γράφουν και οι δυο και ακριβώς την ιδια μετρηση και ακριβώς τις ιδιες ενδειξεις.

Δεν γινεται να ξεκινανε και οι δυο μετρησεις προφανως απ'το ιδιο νουμερο ακριβώς. 

Δεν γίνεται να έκαψα 357 κυβικά σε 15 μερες. 

Η μετρηση εδω γινεται παντα ενα μηνα μετα το διαστημα που αφορά ο λογαριασμος.

Πχ η μετρηση τωρα έγινε 31 Μαιου για το διαστημα Μαρτιου-Απριλιου. Τους βλεπω καθε φορα που ερχονται και την επομενη μου ερχονται οι λογαριασμοι. Ειναι ηλεκτρονικος ο μετρητης και προφανως εχει ρυθμιση που δειχνει ακριβως τα νουμερα στην εκαστοτε ημερομονια που θελουν να δουν. 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Backpacker είπε

Το γραφω. Γραφει της ΖΕΝΙΘ 1/3 έως 15/3 και της ΔΕΗ απο 15/3 έως 30/4.
Αλλά γράφουν και οι δυο και ακριβώς την ιδια μετρηση και ακριβώς τις ιδιες ενδειξεις.

ναι έκανα edit δε σε πρόλαβα

αμφισβήτηση λογαριασμού στη ΔΕΗ και σε 10 εργάσιμες ΣτΚ αν δεν απαντήσουν , έτσι κιαλλιώς είχαν φωτό απο το μετρητή σου στην αίτηση ,δεν είχαν ?

προσπάθησε να πάρεις γραπτώς και απο ΕΔΑ την ημερομηνία που έγινε η καταμέτρηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι έκανα edit δε σε πρόλαβα

αμφισβήτηση λογαριασμού στη ΔΕΗ και σε 10 εργάσιμες ΣτΚ αν δεν απαντήσουν , έτσι κιαλλιώς είχαν φωτό απο το μετρητή σου στην αίτηση ,δεν είχαν ?

προσπάθησε να πάρεις γραπτώς και απο ΕΔΑ την ημερομηνία που έγινε η καταμέτρηση

Το πρόβλημα ειναι οτι ο μεγαλος λογαριασμος ειναι στη ΖΕΝΙΘ. Ειχε ληξει τελος φλεβαρη η προσφορα που ειχα 2 χρονια με 0,032 και ο μισος μαρτιος μεχρι να γινει η αλλαγη στη ΔΕΗ ειχε μεσα ρητρα αναπροσαρμογης και βγηκε 350 ευρω μειον τα 100 της εγγυησης βγηκε 250 ευρω λογαριασμος.

Στη ΔΕΗ η χρεωση ειναι 65 ευρω μετα τις επιδοτησεις και μειον τα 30 ευρω της προσφορας που ετρεχε μου ηρθε 30κατι ευρω. 


Η Φωτογραφια του μετρητη που εστειλα στη ΔΕΗ ειναι απο τελος φλεβαρη που εκανα την αιτηση. Η ΔΕΗ ξεκινησε να μετραει σε μενα απο μεσα Μαρτιου που εγινε η αλλαγη. 
 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Το πρόβλημα ειναι οτι ο μεγαλος λογαριασμος ειναι στη ΖΕΝΙΘ. Ειχε ληξει τελος φλεβαρη η προσφορα που ειχα 2 χρονια με 0,032 και ο μισος μαρτιος μεχρι να γινει η αλλαγη στη ΔΕΗ ειχε μεσα ρητρα αναπροσαρμογης και βγηκε 350 ευρω μειον τα 100 της εγγυησης βγηκε 250 ευρω λογαριασμος.

Στη ΔΕΗ η χρεωση ειναι 65 ευρω μετα τις επιδοτησεις και μειον τα 30 ευρω της προσφορας που ετρεχε μου ηρθε 30κατι ευρω. 


Η Φωτογραφια του μετρητη που εστειλα στη ΔΕΗ ειναι απο τελος φλεβαρη που εκανα την αιτηση. Η ΔΕΗ ξεκινησε να μετραει σε μενα απο μεσα Μαρτιου που εγινε η αλλαγη. 
 

είναι ψιλομπέρδεμα , κανονικά η ΔΕΗ σε πέρασε όταν πήρε και την καταμέτρηση απο ΕΔΑ (υποθέτω)

πάρε γραπτώς απο ΕΔΑ την ημερομηνία που έγινε , αν έγινε δηλαδή 15/3

Όσο για τη Ζενιθ , δύσκολο να γλυτώσεις κιλοβατώρες , φυσικά αν τον πλήρωσες και δικαιούσαι έκπτωση συνέπειας ζητάς έκτακτο λογαριασμό και πιστωση του ποσού σε τράπεζα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι ψιλομπέρδεμα , κανονικά η ΔΕΗ σε πέρασε όταν πήρε και την καταμέτρηση απο ΕΔΑ (υποθέτω)

πάρε γραπτώς απο ΕΔΑ την ημερομηνία που έγινε , αν έγινε δηλαδή 15/3

Όσο για τη Ζενιθ , δύσκολο να γλυτώσεις κιλοβατώρες , φυσικά αν τον πλήρωσες και δικαιούσαι έκπτωση συνέπειας ζητάς έκτακτο λογαριασμό και πιστωση του ποσού σε τράπεζα

 

 

H μέτρηση αποκλείεται να έγινε στις 15/3. Αφού είναι ίδια και στους δύο λογαριασμους που είναι διαφορετικά διαστήματα ο καθένας.

Αυτό που κάνανε ειναι οτι πηρανε την μετρηση για Μαρτιο-Απριλιο στο τέλος του Μαιου και την στείλανε οπως ειναι και στις δυο εταιρείες και αυτοι βγαλανε λογαριασμους με τις δικες τους ημερομηνιες για το δικο του χρονικό διαστημα ο καθένας χρεώνοντας όμως όλο το δίμηνο ο καθένας στον δικό του λογαριασμο. 
Ατράνταχτη απόδειξη οτι ειναι ακριβώς ίδιες μετρήσεις και στους δυο λογαριασμους που ειναι διαφορετικά διαστήματα ο καθένας. 

Απλά θα πρέπει να κάθομαι να πλακώνομαι τώρα στα τηλέφωνα με την ΔΕΔΑ που εκανε την μετρηση και να πρεπει να αποδειξω το αυταπόδεικτο οτι δεν εχουν κανει ξεχωριστες μετρήσεις για τα δυο διαφορετικα διαστήματα. 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...