Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Τώρα που μπήκα ebill δεν ανέβηκε ακόμη λογαριασμός έκδοσης 16/5...Δευτέρα Τρίτη έμεινε να δούμε...στο παρα ένα

Να σε ρωτήσω ekrepali πως μπορούμε να υπολογίσουμε το ποσό που παίρνουμε σαν επίδομα για τους λογαριασμούς...?
Σύμφωνα με εδώ μέγιστο ποσό δικαιούμαι 222,00 ευρώ. Τι ύψος λογαριασμών πρέπει να ανεβάσω συνολικά π.χ. για να πάρω αυτό το μέγιστο ποσό?

Mythermansi, Υποβολή αίτησης, login.

Yποβολη/διαχείρισης αίτηση, προβολή διασταυρωμένων αγορών.

Γράφει πόσο είναι το μέγιστο ποσό επιδότησης και κάτω - κάτω εκεί που λέει Συνολική Υπολ. Αξία είναι τα λεφτά που έχεις πάρει μέχρι στιγμής.

Αν δικαιουσαι 222, πρέπει να ανεβάσεις 444

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

Μου έστειλε η ζενίθ επιστολή ότι θα τροποποιήσει το σταθερό μου πρόγραμμα αερίου διατηρώντας το σταθερό αλλά με νέες τιμές. Δε μπορώ να καταλάβω όμως ποια από τις τιμές που αναγράφει θα χρεώνομαι από δω και στο εξής. Στο παλιό μου συμβόλαιο είχα “αρχική τιμή: 0,0789” και “τιμή με εκπτωση συνέπειας 40% : 0,04734” και “τιμή με έκπτωση συνέπειας 45% και dual energy :”0,04340”. Επειδη δεν ειχα dual energy και πληρωνα παντα στην ωρα μου η τιμη πρακτικα ηταν λοιπον μεχρι τωρα 0,04734.

image.jpeg.bcb953469d71eefa5ac888009ce28153.jpeg

Στην επιστολή που μου έστειλε αναφέρει σαν νέες τιμές “Νέα αρχική τιμή 0,11584”, “ Νέα τιμή με Ειδική Έκπτωση χωρίς Συνέπεια -25%: 0,08688” και “νέα τιμή με επιπλέον έκπτωση συνέπειας και dual energy -30% : 0,08109”. Προφανώς αφού δεν έχω dual energy εξακολουθεί να μη με απασχολεί η τρίτη τιμή. Αλλά δε μπορώ να καταλάβω αν εντάσσομαι στη δεύτερη τιμη αφού δε καταλαβαίνω τι εννοούν “ειδικη εκπτωση χωρις συνεπεια”.

image.jpeg.ab93bc9bb0594e4d93b0dd7d745c46be.jpeg

Επίσης συγκρίνοντας τις νέες τιμές με το excel, σωστά αντιλαμβάνομαι ότι με TTF 92 και 8000 κιλοβάτ η τιμή 0,08688 (αν υποθέσουμε ότι εντάσσομαι σε αυτή τη κατηγορία) είναι η χαμηλότερη τιμή με 800 ευρώ ετησίως όποτε καλύτερα να μείνω στη Ζενίθ?image.png.daa5f00dcc549bab15253b1346d54fbe.png

Επεξ/σία από marchatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Manolo7 said:

θεσσαλονικη εισαι?και εμενα περιπου τις ιδιες μερες περασε τεχνικος της εδα και αφησε 3 χαρτακια οτι δεν ειχε προσβαση στα ρολογια και χωρις να ειναι το δικο μου ονομα σε αυτα. Βεβαια ολα τα ρολογια ειναι στον ιδιο χωρο-που οντως δεν ειναι προσβασιμος-.Ειπα καλου κακου να δοκιμασω να δωσω ενδειξη στο σαιτ της εδα και μου ελεγε οτι δεν ειναι η περιοδος. Πηρα και τηλεφωνο και λεει οτι δεν ειναι καν στη λιστα ο συγκεκριμενος ηκασπ και οτι μαλλον(?) επειδη εχει τηλεμετρηση δεν το εχουν στη λιστα επειδη οι μετρησεις πανε αυτοματα.Ουτε αυτη ηξερε. Βεβαια ολα αυτα θα λυνονταν αν επιτελους ανεβαζαν τους λογαριασμους (που δηθεν εχουν εκδωθει απο τις 16/5 οπως λενε!!!).Μεγαλο μπερδεμα και η δεη και η εδα ειναι βαθυ δημοσιο στην επικοινωνια.

Για τον Απρίλιο είχε θέμα η σελίδα για καταχώρηση ενδείξεων. Τώρα για το Μάιο άνοιξε κανονικά για καταχώρηση ασχετως τηλεμετρησης η όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tempo είπε

Που μπορούμε να βρούμε τις πιο "έγκυρες" τιμές για την πορεία τιμών του TTF;

https://zenith.gr/media/pgcfsors/ttf-times-1.pdf

https://www.heron.gr/media/fe5lw2t5/τιμές-δείκτη-τitle-transfer-facility-pdf.pdf

Spoiler

1628743065_.png.3ebb5738d4a7b1f0551ff1b670d106f0.png

Του Απριλίου είναι 0.12 λόγω της απότομης αύξησης τον Μάρτιο

Spoiler

444.jpg.8bf4467a6140ff126af74aee000c9269.jpg

https://quotes.ino.com/charting/?s=NYMEX_QTTF.M22

 

Πήρα τώρα τη ΔΕΗ τηλέφωνο... μου λέει ότι για καταμετρήσεις που έγιναν τον Μάιο, θα βγούνε λογαριασμοί κατά τον Ιούνιο. 💣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πήρα τώρα τη ΔΕΗ τηλέφωνο... μου λέει ότι για καταμετρήσεις που έγιναν τον Μάιο, θα βγούνε λογαριασμοί κατά τον Ιούνιο. 💣

Ποιανου ετους?:P 💣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, HERTHAN said:

Ποιανου ετους?:P 💣

Γήινου η εξωγήινου; 😂 εδώ δεν μπορούν να ανεβάσουν στο ebill ήδη έτοιμο λογαριασμό εδώ και 12 μέρες τα πουλάκια μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#

23 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ποιανου ετους?:P 💣

Θα κάνω παράπονα στον Σταϊκούρα 😄

Στις 28/5/2022 στις 12:20 ΜΜ, marchatz είπε

Αλλά δε μπορώ να καταλάβω αν εντάσσομαι στη δεύτερη τιμη αφού δε καταλαβαίνω τι εννοούν “ειδικη εκπτωση χωρις συνεπεια”.

 

Επίσης συγκρίνοντας τις νέες τιμές με το excel, σωστά αντιλαμβάνομαι ότι με TTF 92 και 8000 κιλοβάτ η τιμή 0,08688 (αν υποθέσουμε ότι εντάσσομαι σε αυτή τη κατηγορία) είναι η χαμηλότερη τιμή με 800 ευρώ ετησίως όποτε καλύτερα να μείνω στη Ζενίθ?image.png.daa5f00dcc549bab15253b1346d54fbe.png

Eίτε πληρώσεις εμπρόθεσμα ή εκπρόσθεσμα θα έχεις 0.086. Όσο τρελό κι αν ακούγεται είναι η καλύτερη τιμή που μπορείς να έχεις αυτή τη στιγμή. Θεωρώ ότι το TTF θα ανέβει πάνω από 100 μόλις πιάσουν οι ζέστες και ταυτόχρονα πρέπει να γίνει εφοδιασμός για το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα την γνώμη σας......αυτή τη στιγμή είμαι στο ΗΡΩΝ home flex. Σκέφτομαι να τους πάρω τηλέφωνο και να με περάσουν στο home FX ζητώντας τους όμως να κρατήσω τα "προνόμια" που έχω όπως 0 πάγιο του καλοκαιρινούς μήνες, 20 ευρώ έκπτωση με το κλείσιμο ενός έτους, έκπτωση 35% κλπ, και τα δύο προγράμματα είναι χωρίς χρονική δέσμευση.

 

Ξέρω ότι πλήρωσα μεγάλες τιμές (που δεν μου εξήγησαν ποτέ πως προκύπτουν) με το flex αλλά ακόμη και τώρα πως την βρίσκετε την κίνηση να ζητήσω μεταφορά στο fx;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tempo είπε

θα ήθελα την γνώμη σας......αυτή τη στιγμή είμαι στο ΗΡΩΝ home flex. Σκέφτομαι να τους πάρω τηλέφωνο και να με περάσουν στο home FX ζητώντας τους όμως να κρατήσω τα "προνόμια" που έχω όπως 0 πάγιο του καλοκαιρινούς μήνες, 20 ευρώ έκπτωση με το κλείσιμο ενός έτους, έκπτωση 35% κλπ, και τα δύο προγράμματα είναι χωρίς χρονική δέσμευση.

 

Ξέρω ότι πλήρωσα μεγάλες τιμές (που δεν μου εξήγησαν ποτέ πως προκύπτουν) με το flex αλλά ακόμη και τώρα πως την βρίσκετε την κίνηση να ζητήσω μεταφορά στο fx;

Πέμπτη στις 06:42 μμ σε σένα απάντησα!

Το Flex είναι ελάχιστα φτηνότερο απ'το Fx.

Zήτα όμως μήπως σου δώσουν 45% έκπτωση, χωρίς σύμβαση στο ρεύμα...

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Πέμπτη στις 06:42 μμ σε σένα απάντησα!

Το Flex είναι ελάχιστα φτηνότερο απ'το Fx.

Zήτα όμως μήπως σου δώσουν 45% έκπτωση, χωρίς σύμβαση στο ρεύμα...

ναι μου είχες απαντήσει, απλά τώρα ψάχνω απαντήσεις απο κάποιον που ίσως τον έχει προβληματίσει το ίδιο πράγμα και έχει ψάξει κάτι παραπάνω καθώς και αν μπορώ να κρατήσω και να μεταφέρω στο νέο πρόγραμμα τα "προνόμια" που έχω στο παλιό.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ και για την νέα σου απάντηση.

Επεξ/σία από tempo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκλεισα το τηλέφωνο με την εξυπηρέτηση πελατών φυσικού αερίου ΔΕΗ
Οι τύποι πραγματικά είναι ΑΠΑΙΧΤΟΙ
Να τους καλέσω αύριο μου είπαν κατά τις 12 το μεσημέρι ώστε αν βγήκαν οι λογαριασμοί να μου δώσουν τα στοιχεία που χρειάζονται για την καταχώρηση στη πλατφόρμα του επιδόματος θέρμανσης.

Την βλέπω την χασούρα που έρχεται αλλά ας μην τελεσιδικίσω.................🤣

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κατι μηνες βαλαμε κι εμεις αεριο...(που να μην), αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι ο μετρητης δειχνει κυβικα και ο λογ. ερχεται σε kwh, πως κανω τη μετατροπη για να βλεπω καταναλωση γιατι ο τελευταιος λογ. ηρθε 35(ΗΡΩΝ)και δε θυμαμαι να ανοιξαμε πανω απο μια φορα το ΖΝΧ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, harrysvr said:

Πριν κατι μηνες βαλαμε κι εμεις αεριο...(που να μην), αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι ο μετρητης δειχνει κυβικα και ο λογ. ερχεται σε kwh, πως κανω τη μετατροπη για να βλεπω καταναλωση γιατι ο τελευταιος λογ. ηρθε 35(ΗΡΩΝ)και δε θυμαμαι να ανοιξαμε πανω απο μια φορα το ΖΝΧ...

πάνω στον τελευταίο σου λογαριασμό δείχνει ένα συντελεστή διόρθωσης και μια τιμή "μέση ΑΔΘ". Aν πολλαπλασιάσεις τα κυβικά με το συντελεστή διόρθωσης της παροχής σου και την μέση ΑΔΘ θα βρεις τις Kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Φυσικό αέριο παραμένει πάνω από 85 για Ιούνιο, από Ιούλιο και μετά έχει εδραιωθεί πάνω από 90... μάλιστα τις τελευταίες μέρες τα συμβόλαια Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου κοντεύουν ξανά τα 100Ε/ΜWH.

- Φυσικό αέριο αμερικής εδραιώθηκε πάνω από $8.5

- Βrent (αργό πετρέλαιο) που συμπαρασύρει όλα τα υπόλοιπα, από $100 δολάρια τη περασμένη βδομάδα κοντεύει $120

- H Kίνα βγαίνει απ'το lockdown, θα ανέβει κατακόρυφα η ζήτηση και ο ανταγωνισμός για LNG

- H Δανία σκέφτεται να μη πληρώσει αέριο σε ρούβλια.

και φρέσκια είδηση, προ μερικών λεπτών:

- Η GasTerra (κάτι σαν της ΔΕΠΑ της Ολλανδίας) δε πλήρωσε σε ρούβλια, η Gasprom θα τους κόψει το αέριο.

Αυτό που θα ζήσουμε φέτος (και αέριο και ρεύμα) μάλλον θα είναι χειρότερο από πέρυσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...