Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tempo είπε

έχω ζητήσει και εγώ γραπτή επικοινωνία για να διαπιστώσω τον τρόπο με τον οποίο προκύπτει η τελική τιμή αλλά απάντηση δεν έχω λάβει......η κατάσταση είναι ρευστή και προς το παρόν περιμένω και εξετάζω να δω με ποιά εταιρεία θα συνεχίσω στο φυσικό αέριο.

Zήτα να σε αλλάξουν στο FX με 45% έκπτωση χωρίς σύμβαση στο ρεύμα

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 hours ago, valliant said:

Προθεσή μου ήταν καθαρά η κατα το δυνατόν επιβεβαίωση αυτού που έγραψες χωρίς την παραμικρή διάθεση να σε θίξω, γιατί κι εγώ όπως όλοι παρακαλάμε για την έγκαιρη έκδοση με σωστή ημερομηνία. Επειδή κι εγώ προσπάθησα με τηλεφωνική και γραπτή όχληση να μαθω κατι παραπάνω, αλλά δεν έμαθα γι αυτό και η αρχική μου ερώτηση. Ισα ίσα ήταν θετικό που κάποιος κατάφερε να μαθει κατι παραπάνω για το θέμα αυτό και το μοιράστηκε με τους υπολοιπους. Γενικά ειμαι ατομο που περνα από κόσκινο τις πληροφορίες...😋

 

Εγώ πήρα τηλέφωνο για άλλο λόγο και μου το είπαν. Κάνε ένα τηλέφωνο στο 8009001000 και ρώτησε τους εάν έχει εκδοθεί λογαριασμός που δεν φαίνεται στο ebill. Εξήγησε τους ότι σε αγχώνει ο χρόνος εμφάνισης του παραστατικού προκειμένου να κανείς κάθε απαραίτητη ενέργεια για επίδομα θέρμανσης να δούμε αν ξέρουν πότε θα δεήσει ο Κύριος να ανεβάσουν τον λογαριασμό που εξέδωσαν 16/5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Zήτα να σε αλλάξουν στο FX με 45% έκπτωση χωρίς σύμβαση στο ρεύμα

πιστεύεις ότι αυτή την στιγμή (με δεδομένο τις σχετικά μικρές καταναλώσεις του καλοκαιριού) με συμφέρει να πάω απο ΗΡΩΝ Flex σε FX;

Δεν γνωρίζω τι ρήτρες βάζουν στο FX και τι τιμή βγαίνει τελικά.......αν μπορείς πες μου γιατί αξίζει να προχωρήσω σε αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ πελάτη,

 

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως έχει ολοκληρωθεί η τιμολόγηση από τις 16/5 και ήδη έχουν αρχίσει να αποστέλνονται οι λογαριασμοί και έχουν αναρτηθεί στο ebill. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tempo είπε

πιστεύεις ότι αυτή την στιγμή (με δεδομένο τις σχετικά μικρές καταναλώσεις του καλοκαιριού) με συμφέρει να πάω απο ΗΡΩΝ Flex σε FX;

Δεν γνωρίζω τι ρήτρες βάζουν στο FX και τι τιμή βγαίνει τελικά.......αν μπορείς πες μου γιατί αξίζει να προχωρήσω σε αλλαγή.

Πρέπει να συγκρίνεις τις μηνιαίες τιμές του Flex (φαίνονται στους λογαριασμούς σου), με τις τιμές του TTF.

Παράδειγμα στο Flex είχες 0.16 αρχική το Νοέμβρη... οπότε πήγε 0.10 με 35% έκπτωση, ή 0.088 με 45% έκπτωση.

Το FX έχει ρήτρα αναπροσαρμογής TTF (ευρωπαικο χρηματηστήριο).

https://quotes.ino.com/charting/?s=NYMEX_QTTF.M22

Το Noέμβρη το TTF ήταν 0.09 οπότε

το FX είχε 0.099 με 35% έκπτωση, και 0.096 με 45% έκπτωση... οπότε όχι, δε συμφέρει να αλλάξεις.

Δε πάει χαμένη όμως η ώρα που ξόδεψα γιατί εφόσον το Flex και το FX είχαν ίδια τιμή το Νοέμβρη, τότε είναι ξεκάθαρο ότι στο ΤΤΦΑ του Flex έχουν κρυφά ενσωματώσει ρήτρα αναπροσαρμογής. 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Manolo7 said:

Αγαπητέ πελάτη,

 

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως έχει ολοκληρωθεί η τιμολόγηση από τις 16/5 και ήδη έχουν αρχίσει να αποστέλνονται οι λογαριασμοί και έχουν αναρτηθεί στο ebill. 

Τα ίδια μου είπαν και μένα αλλά ακόμα δεν βλέπω τίποτα στο ebill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marmagia είπε

Τα ίδια μου είπαν και μένα αλλά ακόμα δεν βλέπω τίποτα στο ebill

Και εγω τιποτα ακομα, και πρεπει μεχρι τελος του μηνα να τα δηλωσουμε στο mythermansi

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ηρθε και εμενα το email απο τη Ζενιθ οτι απο 1/7 θα αλλαξει η τιμη της σταθερης χρεωσης.

Μπορούν να αλλαξουν ορους συμβολαιου μονομερώς; ειχε μικρα γραμματακια που το ελεγε;
αν απευθυνθω στον συνηγορο του καταναλωτη μπορει να γινει κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

καλημέρα. αυτή την στιγμή ποια προγράμματα εταιρειών δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής? Ευχαριστώ!!!

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=371019325

"βάσει TTF" και το σταθερό της ΔΕΗ

είναι εκτός  Ηρών Flex, η Φυσικό Αέριο και η Watt&Volt λόγω άγνωστης τιμολόγησης προμήθειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=371019325

"βάσει TTF" και το σταθερό της ΔΕΗ

είναι εκτός  Ηρών Flex, η Φυσικό Αέριο και η Watt&Volt λόγω άγνωστης τιμολόγησης προμήθειας

με ένα TTF 90 βλέπω οτι της Ελιν έχουν ξεφύγει τρελά πάνω τα προγράμματα. Ηρών GAS HOME/FX ή Voltera να πάω δηλαδή? Ποιο δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής απο αυτά? ΔΕΗ myhome gasbenefit έχει ρήτρα αναπροσαρμογής? Πως μπορώ να μάθω ποια προγράμματα δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής? Ευχαριστώ!!!!

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tzitzikas2 είπε

με ένα TTF 90 βλέπω οτι της Ελιν έχουν ξεφύγει τρελά πάνω τα προγράμματα

ναι , πρόσφατα βάλανε ρήτρα

1 λεπτό πριν, tzitzikas2 είπε

Πως μπορώ να μάθω ποια προγράμματα δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής?

όσα γράφουν

8 λεπτά πριν, korakios είπε

"βάσει TTF" και το σταθερό της ΔΕΗ

 

3 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Ηρών GAS HOME/FX ή Voltera να πάω δηλαδή?

η τάση είναι σε "οικονομικό" πρόγραμμα χωρίς δέσμευση και ψάξιμο ξανά απο Σεπτέμβριο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , πρόσφατα βάλανε ρήτρα

όσα γράφουν

 

η τάση είναι σε "οικονομικό" πρόγραμμα χωρίς δέσμευση και ψάξιμο ξανά απο Σεπτέμβριο

άρα επιλογές είναι Ηρών GAS HOME/FX και μετά Volton Gas Home Free αυτή την στιγμή χωρίς δέσμευση. Γνωρίζει κανείς αν αυτά τα 2 έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

 

 

 

το θες σε λεζάντα να αναβοσβήνει ?

το Ηρών GAS HOME/FX  είναι σταθερό πρόγραμμα σωστά?

https://www.heron.gr/media/4ahd0nyw/ειδικοί-όροι-εμπορικού-προγράμματος-gas-home-fx-open.pdf

εδώ δεν αναφέρει κάτι. Κάπως θα πρέπει να το σιγουρέψουμε

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...