Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι υπογράψατε με 0.50 στη Ζενίθ, πήρατε ειδοποίηση;

20 ώρες πριν, Donmitsos10 είπε


Α) θα έχω ρήτρα από δω και πέρα; 
Β) με συμφέρει να πάω στη ΔΕΗ μιας και έχω σταθερό ρεύμα εκεί; 
Ενημέρωση πελατών Φυσικού Αεριού Gas Fix για εφαρμογή της νέας τιμής προμήθειας.pdf

Όχι και όχι. Θα έχεις σταθερή τιμή 0.08 η πόσο λέει τέλος πάντων αν είσαι συνεπης. το σταθερό ΔΕΗ είναι πλέον ακριβότερο.εναλλακτικα πας σε κυμαινόμενο και παρακαλάς να πέσει το ttf. Δεσ το εξελ του κορΑκιου

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν γνωρίζουμε ακόμα τι έχουν σκοπό να κάνουν με το αέριο. Κάπου είχα διαβάσει για πλαφόν στα 100 ευρώ τη μεγαβατωρα το οποίο είναι θλιβερό. Κοντά στο 5 πρέπει να τη φτάσουν τι τιμή με τις επιδοτήσεις, και πάλι θα δημιουργηθούν ληξιπροθεσμα στους παροχους αλλά με το 10 η 12.5 που έχει η ΔΕΗ καλύτερα να ζεσταθείς με το μαγκαλι. Έχω πολύ περιέργεια να δω όταν κοντεύει να λήξει το συμβόλαιο μου πως θα επιχειρηματολογησει η υπάλληλος ότι από το 0.02 μου προτείνει να πάω στο 0.125 δηλαδή 6+ φορές πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οποιον ενδιαφέρεται για επίδομα θέρμανσης, η ΔΕΗ έβγαλε λογαριασμούς αερίου με ημερομηνία έκδοσης 16/5. Λογικά θα ανέβουν ως το τέλος της εβδομάδας. Η προθεσμία δεν είναι μέχρι 31/5; Άρα λογικά θα προλάβουν όσοι ενδιαφέρονται 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Thresh said:

Σε μένα τίποτα ακόμα. :(

Καταμέτρηση υποτίθεται ότι έγινε 19/4.

Καλά πονεμένη ιστορία. Εμένα έκαναν καταμέτρηση 31/3 και 30/4 και ο λογαριασμός εκδόθηκε μια και καλή 16/5. παρολα αυτά  δεν έχει ανεβεί στο ebill 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, marmagia είπε

Για οποιον ενδιαφέρεται για επίδομα θέρμανσης, η ΔΕΗ έβγαλε λογαριασμούς αερίου με ημερομηνία έκδοσης 16/5. Λογικά θα ανέβουν ως το τέλος της εβδομάδας. Η προθεσμία δεν είναι μέχρι 31/5; Άρα λογικά θα προλάβουν όσοι ενδιαφέρονται 

Σ'εμενα δεν εχει ανεβει παντως ακομα στο ebill λογαριασμος.

Η προθεσμια νομιζω μεχρι 31/05 ειναι για το επιδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας παιδια, το συμβόλαιο μου εχει λήξει απο Οκτωμβριο και είμαι στον αερα, μου στέλνουν λογαριασμούς αλλα πιστεύω οτι είναι υπερφουσκωμενοι λόγω το ότι είμαι εκτός συμβολαίου. Με προσέγγισαν πολλές φορες για να με κάνουν συμβόλαιο Double Energy αλλά δεν δεχτηκα και ρωταω.. Τι προτείνεται να κανω? Να περιμένω μέχρι το Σεπτέμβριο μήπως κάτσει κατι καλο? Να αλλάξω εταιρεία ? Αν ναι με τα τωρινά δεδομένα ποια μου προτείνεται.?

Υ.γ1   Είμαι ΖΕΝΙΘ αεριο Volterra ρεύμα

Υ.γ2  Είμαστε  2 άτομα 65τμ με μεση χρηση κατανάλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, thanosand είπε

μου στέλνουν λογαριασμούς αλλα πιστεύω οτι είναι υπερφουσκωμενοι λόγω το ότι είμαι εκτός συμβολαίου

αν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής TTF να κάνεις αμφισβήτηση και μετά μέσω myrae

30 λεπτά πριν, thanosand είπε

Να περιμένω μέχρι το Σεπτέμβριο μήπως κάτσει κατι καλο?

ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, marmagia είπε

Για οποιον ενδιαφέρεται για επίδομα θέρμανσης, η ΔΕΗ έβγαλε λογαριασμούς αερίου με ημερομηνία έκδοσης 16/5. Λογικά θα ανέβουν ως το τέλος της εβδομάδας. Η προθεσμία δεν είναι μέχρι 31/5; Άρα λογικά θα προλάβουν όσοι ενδιαφέρονται 

Καλημερα, μέχρι τώρα πάντως δεν έχει φανεί κάτι στο ebill. Αυτή η πληροφορία για την έκδοση των λογαριασμών είναι έγκυρη, κυρίως όσον αφορά την ημερομηνία του παραστατικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, valliant said:

Καλημερα, μέχρι τώρα πάντως δεν έχει φανεί κάτι στο ebill. Αυτή η πληροφορία για την έκδοση των λογαριασμών είναι έγκυρη, κυρίως όσον αφορά την ημερομηνία του παραστατικού;

αν τρολαρα όταν τι έγραφα πιστεύεις σοβαρά ότι επειδή ρώτησε κάποιος την εγκυρότητα όσων λέω θα ξε-τρολαρα και θα έλεγα την αλήθεια; 🤣
Εγώ αυτή τη πληροφόρηση έχω για την δίκη μου παροχή. Υποθέτω δεν κάνουν εξαιρέσεις και να βγάζουν επιλεκτικά λογαριασμούς. Οποίος θέλει μπορεί να ψαχτεί, να κάνει τις ερωτήσεις του γραπτά η με οποιον άλλον τρόπο θέλει και να δει αν έχει εκδοθεί παραστατικό στις 16/5 και για την δίκη του παροχή. Έχει καθυστερήσει πολύ το ανέβασμα αλλά με δεδομένο όπως φαίνεται οτθ λαμβάνουν υπόψιν τις προθεσμίες για το επίδομα θέρμανσης λογικά θα πρέπει να ανεβεί στο ebill σύντομα και όχι τελευταία στιγμή 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προθεσή μου ήταν καθαρά η κατα το δυνατόν επιβεβαίωση αυτού που έγραψες χωρίς την παραμικρή διάθεση να σε θίξω, γιατί κι εγώ όπως όλοι παρακαλάμε για την έγκαιρη έκδοση με σωστή ημερομηνία. Επειδή κι εγώ προσπάθησα με τηλεφωνική και γραπτή όχληση να μαθω κατι παραπάνω, αλλά δεν έμαθα γι αυτό και η αρχική μου ερώτηση. Ισα ίσα ήταν θετικό που κάποιος κατάφερε να μαθει κατι παραπάνω για το θέμα αυτό και το μοιράστηκε με τους υπολοιπους. Γενικά ειμαι ατομο που περνα από κόσκινο τις πληροφορίες...😋

23 λεπτά πριν, marmagia είπε

αν τρολαρα όταν τι έγραφα πιστεύεις σοβαρά ότι επειδή ρώτησε κάποιος την εγκυρότητα όσων λέω θα ξε-τρολαρα και θα έλεγα την αλήθεια; 🤣
Εγώ αυτή τη πληροφόρηση έχω για την δίκη μου παροχή. Υποθέτω δεν κάνουν εξαιρέσεις και να βγάζουν επιλεκτικά λογαριασμούς. Οποίος θέλει μπορεί να ψαχτεί, να κάνει τις ερωτήσεις του γραπτά η με οποιον άλλον τρόπο θέλει και να δει αν έχει εκδοθεί παραστατικό στις 16/5 και για την δίκη του παροχή. Έχει καθυστερήσει πολύ το ανέβασμα αλλά με δεδομένο όπως φαίνεται οτθ λαμβάνουν υπόψιν τις προθεσμίες για το επίδομα θέρμανσης λογικά θα πρέπει να ανεβεί στο ebill σύντομα και όχι τελευταία στιγμή 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα συμφορουμίτες,

 

απάντηση του ΗΡΩΝ ΦΑ μέσω ΡΑΕ, τι απαντάμε ? εχω αποχωρήσει

 

Quote

ΗΡΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε.

26 Μαϊ 2022 08:31:43

Αξιότιμε κύριε Χ, Σε συνέχεια του αιτήματός σας για παροχή διευκρινίσεων αναφορικά με την Διακύμανση Αγοράς Φυσικού Αερίου σας ενημερώνουμε τα κάτωθι. Οι τιμές Φυσικού αερίου μεταβάλλονται σε μηνιαία βάση, συνεπώς έχοντας επιλέξει ένα πρόγραμμα κυμαινόμενης τιμής ενδέχεται να υπάρχουν σημαντικές αυξομειώσεις μεταξύ διαφορετικών λογαριασμών ακόμα και με παραπλήσια κατανάλωση.Από τη στιγμή που καταργήθηκε η ηλεκτρονική δημοπρασία της ΔΕΠΑ από 01/01/2021 δεν γνωρίζουμε σε τι τιμή θα οριζόταν η αγορά του Φ/Α για τον Ιανουάριο κ.ο.κ. που τιμολογείται ο λογαριασμός σας. Άρα δεν έχουμε μέτρο σύγκρισης. Μπορούμε να συγκρίνουμε μόνο με τιμές περασμένων μηνών αλλά και πάλι η σύγκριση δεν είναι «δίκαιη» καθώς σε κάθε περίπτωση θα είχατε διαφορετικές τιμές κάθε μήνα λόγω των αυξομειώσεων στα κόστη της αγοράς Φ/Α. Αυτό είναι έναγεγονός που συνυπάρχει ούτως ή άλλως στα κυμαινόμενα προγράμματα Η τιμή Δημοπρασίας ΔΕΠΑ αντικαταστάθηκε πλέον από το Κόστος Προμήθειας Φυσικού Αερίουτου Προμηθευτή ή αλλιώς Κόστος Προμηθευτή. Ουσιαστικά, είναι η τιμή που αγοράζουμε το Φυσικό Αέριο, το κόστος μας δηλαδή. Πάνω σε αυτό το κόστος προστίθεται και το περιθώριο εμπορίας (0,006€/kWh, 0,0010€/kWh, 0,004€/kWhαναλόγως το πρόγραμμα). Με αυτόν τον τρόπο λειτουργούσε ούτως ή άλλως το κυμαινόμενο πρόγραμμά σας και με αυτόν τον τρόπο θα συνεχίσει να λειτουργεί.Επιπλέον, θα έχετε από δω και στο εξής το προνόμιο να βλέπετε αναρτημένηστην ιστοσελίδα μας και με πλήρη διαφάνεια την τιμή Κόστους Προμηθευτή για τον επόμενο μήνα! Θα μπορείτε με αυτόν τον τρόπο ακόμη και να υπολογίζετε εκ των προτέρων κατά προσέγγιση τον λογαριασμό σας Η αλλαγή αφορά σε όλους τους Προμηθευτές Φ/Α καθώς όλοι σε κυμαινόμενα προγράμματα χρησιμοποιούσαν ως δείκτη την Τριμηνιαία Δημοπρασία ΔΕΠΑ. Εμείς, σε αντίθεση με τον ανταγωνισμό, θα αναρτούμε πλέον κάθε μήνα στην ιστοσελίδα μας www.heron.gr, για να έχετε πλήρη και διαφανή ενημέρωση, την τιμή Κόστους Προμηθευτή που θα αφορά, μάλιστα, στον επόμενο μήνα. Κάθε ιδιώτης προμηθευτής ορίζει ένα νέο δείκτη τιμών προς αντικατάσταση της Τριμηνιαίας Δημοπρασίας ΔΕΠΑ. Μάλιστα ο συγκεκριμένος δείκτης για τον Δεκέμβριο του 2020 που είναι η τελευταία διαθέσιμη τιμή της Δημοπρασίας είναι ακριβότερος αυτής (ως προς την απορρόφηση του κόστους). Αντίστοιχα ο ΗΡΩΝΑΣ ανακοινώνει την τιμή Κόστους Προμήθειας για τον επόμενο μήνα στην ιστοσελίδα του και βάσει αυτής εφαρμόζεται ο ίδιος τιμοκατάλογος που έχει υπογράψει ο πελάτης χωρίς αλλαγές ή πρόσθετες επιβαρύνσεις.Το ποσοστό 45% της δωρεάν μηνιαίας κατανάλωσης Φυσικού Αερίου ισοδυναμεί με ισόποση έκπτωση στην αρχική χρέωση προμήθειας Φυσικού Αερίου, η οποία είναι “Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου + 0,006 €/kWh”.Οι παραπάνω χρεώσεις αποκλειστικά στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου για την προμήθεια Φυσικού Αερίου υπό την προϋπόθεση μη ενεργοποίησης του δικαιώματος του προμηθευτή να εφαρμόσει όρους αναπροσαρμογής και δεν περιλαμβάνουν τον ΦΠΑ και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Ο ακριβής προσδιορισμός αυτών επεξηγείται στους Γενικούς Όρους του Προγράμματος. Αναφορικά τον δείκτη ΤΤΦΑ προσδιορίζεται στο άρθρο 7 της Σύμβασης Προμήθειας Φυσικού Αερίου. ' O Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα να εφαρμόζει επί των Χρεώσεων Προμήθειας Φυσικού Αερίου , καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της παρούσας, διακριτή Αναπροσαρμογή Διακύμανσης Αγοράς Φυσικού Αερίου(Α.Δ.Α.Φ.Α.) είτε στους Έναντι είτε Εκκαθαριστικούς Λογαριασμούς Φυσικού Αερίου. Γ6.4. Ως Αναπροσαρμογή Διακύμανσης ΑγοράςΦυσικού Αερίου (Α.Δ.Α.Φ.Α.) ορίζεται το Άθροισμα της μέσης τιμής που λαμβάνει το προθεσμιακό προϊόν «TTF» (Title Transfer Facility) ή Ταμείο Μεταφοράς Τίτλων), για τη χρονική περίοδο κατανάλωσης που αφορά ο εκάστοτε Έναντι ή Εκκαθαριστικός Λογαριασμός του Πελάτη, προσαυξημένης με το Συντελεστή a =0,004 €/kWh. Οι τιμές του προθεσμιακού προϊόντος «TTF» είναι αναρτημένες κάθε μήνα στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή www.heron.gr. Πλέον συγκεκριμένα το Άθροισμα επηρεάζει τις Χρεώσεις Προμήθειας Φυσικού Αερίου ως ακολούθως: Γ6.4.1. Σε περίπτωση που το Άθροισμα της μέσης τιμής του «ΤΤF» με το συντελεστή «α», για τη χρονική περίοδο που αφορά ο εκάστοτε Λογαριασμός του Πελάτη (είτε Έναντι, είτε Εκκαθαριστικός) κυμαίνεται εντός των ορίων 0,010 και 0,015 €/kWh, δε θα εφαρμόζεται οποιαδήποτε χρέωση ή πίστωση στον συγκεκριμένο Λογαριασμό (είτε Έναντι, είτε Εκκαθαριστικό). Γ6.4.2. Σε περίπτωση που το Άθροισμα της μέσης τιμής του «ΤΤF» με το συντελεστή «α», για τη χρονική περίοδο που αφορά ο εκάστοτε Λογαριασμός του Πελάτη (είτε Έναντι είτε Εκκαθαριστικός) είναι μικρότερο του Κατώτερου Ορίου 0,010 €/kWh, δύναται να εφαρμόζεται πίστωση, κατά τη διακριτική ευχέρεια του Προμηθευτή, στο συγκεκριμένο Λογαριασμό (είτε Έναντι, είτε Εκκαθαριστικό), ίση με τη διαφορά του Κατώτερου Ορίου από το ανωτέρω Άθροισμα. Γ6.4.3. Σε περίπτωση που άθροισμα της μέσης τιμής του «ΤΤF»με το συντελεστή «α», για τη χρονική περίοδο που αφορά ο εκάστοτε Λογαριασμός του Πελάτη (είτε Έναντι είτε Εκκαθαριστικός) είναιμεγαλύτερο του Ανώτερου Ορίου 0,015 €/kWh, δύναται να εφαρμόζεται χρέωση, κατά τη διακριτική ευχέρεια του Προμηθευτή, στο συγκεκριμένο Λογαριασμό, ίση με τη διαφορά του του ανωτέρω Αθροίσματος από το Ανώτατο Όριο. Γ'. Παραμένουμε στη διάθεσή σας για όποια επιπλέον διευκρίνηση ή πληροφορία χρειαστείτε σε επικοινωνία στα τηλέφωνα 213 033 3000 ή 18228 ή εναλλακτικά στην ηλεκτρονική μας διεύθυνση [email protected]

η αρχική μου αίτηση ήταν η παρακάτω

Quote

Η διαφωνία µου έγκειται στο ότι
θεωρώ υπερβολική την τιμή της kwh που χρεώνετε για το πρώτο 15ήμερο του Νοεμβρίου. 
Σύμφωνα με την μεταξύ μας σύμβαση όπου αναγράφεται το (ΤΤΦα + 0,006), σημαίνει οτι η ΤΤΦα που χρεώσατε για το πρώτο μισό του Νοεμβρίου 2021 είναι 0,163478240-0,006=0,15747824 ευρώ! 

Από πού και πώς προκύπτει αυτή η τιμή, μπορείτε να αναλύσετε και να δικαιολογήσετε την ΤΤΦα? Μπορείτε να επιδείξετε και αποδείξετε με τα τιμολόγια αγοράς σας την συγκεκριμένη ΤΤΦα την στιγμή μάλιστα που ο TTF δεν ξεπέρασε ποτέ τα 130ευρώ την Mwh??"

Παρακαλώ πολύ μόνο γραπτή επικοινωνία και όχι διευθέτηση του ζητήματος μέσω κλήσης 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostakiss είπε

καλησπέρα συμφορουμίτες,

 

απάντηση του ΗΡΩΝ ΦΑ μέσω ΡΑΕ, τι απαντάμε ? εχω αποχωρήσει

 

η αρχική μου αίτηση ήταν η παρακάτω

 

"Δε μου απαντήσατε σε αυτό που σας ρώτησα. Θεωρώ ότι η αρχική χρέωση ΤΤΦΑ είναι υπερκοστολογημένη κι έχετε ενσωματώσει κρυφό περιθώριο κέρδους. Πώς είναι δυνατόν για το μήνα Νοέμβριο η αρχική χρέωση να είναι 0.16 ευρώ / κιλοβατώρα ενώ ο Ολλανδικός δείκτης δε ξεπέρασε το 2021 τα 100 ευρώ ανά μεγαβατώρα;

Η χρέωση ΤΤΦΑ δεν έχει καμία απολύτως διαφάνεια. Ζητώ παρακαλώ τη διαμεσολάβηση της ΡΑΕ ώστε να ελεχθούν τα τιμολόγια αγοράς."

 

ΥΓ: Δε πρόκειται να απαντήσει η ΡΑΕ αλλά άσε ανοιχτό το αίτημα επ'αόριστον... ποτέ δε ξέρεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ζητήσει και εγώ γραπτή επικοινωνία για να διαπιστώσω τον τρόπο με τον οποίο προκύπτει η τελική τιμή αλλά απάντηση δεν έχω λάβει......η κατάσταση είναι ρευστή και προς το παρόν περιμένω και εξετάζω να δω με ποιά εταιρεία θα συνεχίσω στο φυσικό αέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...