Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, korakios είπε

βλέπω οτι ξεκίνησαν σιγά σιγά να καταργούν τις υποσημειώσεις 😛

Τι εννοείς φίλε κορακιε; 

Η αλήθεια είναι πως στο δισέλιδο τα αναφέρουν όλα ξεκαθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mule206 είπε

Τι εννοείς φίλε κορακιε; 

Η αλήθεια είναι πως στο δισέλιδο τα αναφέρουν όλα ξεκαθαρα

ενδέχεται να ακολουθούν την ανακοίνωση που έκανε η ΡΑΕ περί υποσημειώσεων και "ψιλά γράμματα"

για τροποποιήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

ενδέχεται να ακολουθούν την ανακοίνωση που έκανε η ΡΑΕ περί υποσημειώσεων και "ψιλά γράμματα"

για τροποποιήσεις

Οπότε δείχνουν να συμμορφωνονται. 

Βεβαια αναφέρουν ότι το κράτος έβαλε και το ΤΕΜ για το 22 αλλά εγώ δεν το εχω δει ακόμα στους λογαριασμούς μου. 

Θα περιμένω μέχρι τον επόμενο που βγαίνει αρχές Ιουλίου να δω. 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mule206 είπε

Οπότε δείχνουν να συμμορφωνονται. 

ναι , μιας και είναι και τροποποίηση τιμής και δεν εκμεταλλεύτηκαν το παραθυράκι πρώτα αλλαγή και μετά ειδοποίηση στο λογαριασμό που ακολουθεί απο την αλλαγή τιμής

δεν το περίμενα να είμαι ειλικρινής 😁

1 λεπτό πριν, Mule206 είπε

Βεβαια αναφέρουν ότι το κράτος έβαλε και το ΤΕΜ για το 22 αλλά εγώ δεν το εχω δει ακόμα στους λογαριασμούς μου. 

κάνε αμφισβήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Mule206 είπε

Μου έστειλαν mail από ζενιθ επιστολή με θέμα την αύξηση της τιμη κιλοβατώρας από 0.026 σε 0.086. 

Απο 1/7 θα ισχύσει η νέα τιμή και ότι μπορώ να φύγω αζημιως μέχρι τότε.

Έπεσε το προτελευταίο οχηρό... μόνο οι ΔΕΗτζήδες γλυτώσαμε.

Τις ημερομηνίες τις έχεις καταλάβει λάθος...

Οι ανωτέρω τροποποιήσεις των χρεώσεων ενέργειας αφορούν συμβόλαια τα οποία λήγουν μετά την 01.07.2022. Σε περίπτωση που το συμβόλαιο σας λήγει έως 30.06.2022 τότε οι ανωτέρω τροποποιήσεις δεν έχουν εφαρμογή.

Για αζημίως αποχώρηση πρέπει να ολοκληρώσεις τη μετάβαση (καταμέτρηση από ΕΔΑ) μέχρι 19/6 (30 μέρες).

Η εφαρμογή των νέων τιμών (αν παραμείνεις) γίνεται από 20/6  20/7 (60 30μέρες μετά την ειδοποίηση)

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η εφαρμογή των νέων τιμών (αν παραμείνεις) γίνεται από 20/7 (60 μέρες μετά την ειδοποίηση)

νομίζω 30 μέρες είναι στο φυσικό αέριο (60 στο ρεύμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ο ίδιος κώδικας είναι copy-paste

με έβαλες και το έψαξα 😛

Αναφορά σε κείμενο

2. Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον τριάντα (30) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση.

Άρθρο 30 , παρ.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Έπεσε το προτελευταίο οχηρό... μόνο οι ΔΕΗτζήδες γλυτώσαμε.

Καλά δεν υπήρχε περίπτωση να κρατήσουνε 0.026 για δύο χρόνια με τις υφιστάμενες καταστάσεις. 

Νομίζω ότι το timing ήταν εσκεμενο τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Σου λέει που να πάνε τώρα μέσα στο καλοκαίρι που οι καταναλώσεις είναι ελάχιστες. Ενώ αν κάνανε κάτι αντίστοιχο αρχές φθινόπωρου τότε όλοι λίγο πολυ θα ψαχνοντουσαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Καλά δεν υπήρχε περίπτωση να κρατήσουνε 0.026 για δύο χρόνια με τις υφιστάμενες καταστάσεις.

Αν είχαν κλείσει συμβόλαια μελλοντικής εκλπήρωσης για 2 έτη, θα τσεπώσουν τα λεφτά για 1 έτος. Βέβαια ποιος θα τους ελέγξει, η ΡΑΕ;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς η ίδια επιστολή ήρθε και σε μένα σήμερα με e-mail από τη Ζενιθ. Πάει το 0.026€/kwh. Η νέα  τιμή ( 0,08688 ) θα ισχύσει για καταναλωσεις από 1/7. Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογης και χωρίς μεταβολή της διάρκειας του συμβολαίου. Σκέφτομαι να μείνω μέχρι τον Σεπτέμβριο που κλείνω τον 1ο χρόνο και τα ξαναλέμε τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, de_thymamai είπε

Ακριβώς η ίδια επιστολή ήρθε και σε μένα σήμερα με e-mail από τη Ζενιθ. Πάει το 0.026€/kwh. Η νέα  τιμή ( 0,08688 ) θα ισχύσει για καταναλωσεις από 1/7. Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογης και χωρίς μεταβολή της διάρκειας του συμβολαίου. Σκέφτομαι να μείνω μέχρι τον Σεπτέμβριο που κλείνω τον 1ο χρόνο και τα ξαναλέμε τότε...

Θα πληρώσεις 40+ΦΠΑ = 50 ευρώ για να σπάσεις τη σύμβαση το 2ο χρόνο... βέβαια αν φύγεις τώρα και πάρει φωτιά το TTF, θα πληρώσεις παραπάνω σε κυμαινόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, έλαβα αυτό το email κι θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί δεν το κατάλαβα. 
Α) θα έχω ρήτρα από δω και πέρα; 
Β) με συμφέρει να πάω στη ΔΕΗ μιας και έχω σταθερό ρεύμα εκεί; 
Ενημέρωση πελατών Φυσικού Αεριού Gas Fix για εφαρμογή της νέας τιμής προμήθειας.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Donmitsos10 είπε

Καλησπερα, έλαβα αυτό το email κι θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί δεν το κατάλαβα. 
Α) θα έχω ρήτρα από δω και πέρα; 
Β) με συμφέρει να πάω στη ΔΕΗ μιας και έχω σταθερό ρεύμα εκεί; 
Ενημέρωση πελατών Φυσικού Αεριού Gas Fix για εφαρμογή της νέας τιμής προμήθειας.pdf

Ακριβώς το ίδιο μου ήρθε σε παροχή που είχα ΖΕΝΙΘ σταθερό με 0.41 (0.24 με την έκπτωση συνέπειας).
Από τα λεγόμενά τους και όπως το διατυπώνουν , λογικά(!!) , θα εννοούν ότι θα έχουμε 0.86 σταθερό με την συνέπεια.
Καμία εμπιστοσύνη δεν δείχνω , βέβαια δεν υπάρχει και κανένας έλεγχος που τους γίνετε , η ΡΑΕ κοιμάται...

Αν δίνουν και του χρόνου επιδοτήσεις και πούμε ότι το 0.86 πέφτει στα 0.36/0.46 ίσως παλεύεται.

Ωστόσο η ΖΕΝΙΘ ακόμα δεν μου έχει πιστώσει την έκπτωση ΔΕΠΑ για κανέναν μήνα του 2022.

image.png.12df9aa31aa0b6dd93fabdd7ea428274.png

Βλέποντας αυτό , που δεν αναφέρει πουθενά ΔΕΠΑ , κάτι μου λέει ότι θα κυνηγιόμαστε μέσω ΡΑΕ να μας τα δώσουν το καλοκαίρι. 

Καλά πήγε και αυτό 🤪

Επεξ/σία από tomtsir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...