Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα επειδή χάθηκα στο διάβασμα των προηγούμενων σελίδων εαν μπορεί κάποιος να κάνει μια αναρτηση επικαιροποιημένη.

Είμαι ζενιθ στο gas home easy τι προτείνεται να παω ΔΕΗ τώρα (γιατι μέχρι να γίνει η αλλαγη θα περάσουν και 2 μήνες) ή να περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mtra είπε

Καλημέρα επειδή χάθηκα στο διάβασμα των προηγούμενων σελίδων εαν μπορεί κάποιος να κάνει μια αναρτηση επικαιροποιημένη.

Είμαι ζενιθ στο gas home easy τι προτείνεται να παω ΔΕΗ τώρα (γιατι μέχρι να γίνει η αλλαγη θα περάσουν και 2 μήνες) ή να περιμένω;

εχει νοημα να αλλαξεις τωρα? Η σαιζον θερμανσης τελειωσε, απο Σεπτεμβρη ψαχνεις να δεις τι σε συμφερει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fredd0 είπε

εχει νοημα να αλλαξεις τωρα? Η σαιζον θερμανσης τελειωσε, απο Σεπτεμβρη ψαχνεις να δεις τι σε συμφερει

Άραγε από Σεπτέμβρη τι προγράμματα θα βγάλουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2022 στις 9:21 ΠΜ, mtra είπε

 

Είμαι ζενιθ στο gas home easy τι προτείνεται να παω ΔΕΗ τώρα (γιατι μέχρι να γίνει η αλλαγη θα περάσουν και 2 μήνες) ή να περιμένω;

Δες το excel του κοράκιου. Χωρίς δέσμευση, το "φτηνότερο" είναι το HΡΩΝ Gas FX.

Με 90 ΤΤF, τελική τιμή κιλοβατώρας 0.099

Έχει και 50 ευρώ bonus εγγραφής αν κάνεις την αίτηση απ'το e-contract

Eξυπηρέτηση μπουρδέλο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2022 στις 5:17 ΜΜ, fredd0 είπε

εχει πεναλτυ η εταιρεια. Χ μηνες αγοραζε ΦΑ στα 100 και στο πουλαγε 10. Και προφανως ειχε λιγους πελατες στη συγκεκριμενη χρεωση, γιαυτο και περασες ενα φτηνο χειμωνα. Και σε γενικες γραμμες το οτι σε αφησε ολο το χειμωνα με χαμηλη χρεωση, και σου κανει αναπροσαρμογη καλοκαιρι που θα χεις ετσι κι αλλιως ελαχιστη καταναλωση δεν ειναι και αντι καταναλωτικο.

Ρωτησες αν ειναι νομιμο. Διαβασε τη συμβαση που υπεγραψες. Αν υπαρχει ορος που επιτρεπει την αναπροσαρμογη χρεωσεων, τοτε η εταιρεια ειναι καλυμενη. Μπορεις βεβαια να ρωτησεις και δικηγορο αν ο συγκεκριμενος ορος ειναι καταχραστικος, αλλα φοβαμαι οτι το χρονο σου θα χασεις.

Όχι δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι μεγάλες εταιρείες και οι εταιρείες που εξαρτόνται σε πολύ μεγάλο βαθμό από μια συγκεκριμένη πρώτη ύλη έχουν όλες team οικονομολόγων που επενδύουν στις αγορές παραγώγων και συγκεκριμένα στα ΣΜΕ (Συμβόλαια Μελλοντικής Εκπλήρωσης).

Έτσι αν π.χ έκλεισε με εμένα συμφωνία να με χρεώνει 0,0325 για 2 χρόνια, πάει και κλείνει ένα ΣΜΕ στο φυσικό αέριο για 0,02 και έτσι θα έχει εξασφαλισμένο κέρδος 0,0125 για 2 χρόνια.

Δες εδώ πληροφορίες https://el.wikipedia.org/wiki/Συμβόλαιο_μελλοντικής_εκπλήρωσης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mtra @G.E.O. Ξέχασα ότι η ΗΡΩΝ δε δίνει την έκπτωση της ΔΕΠΑ, οπότε λαμβάνοντας αυτό υπόψιν συμφέρει το Benefit της ΔΕΗ (το οποίο όμως έχει 2 χρόνια δέσμευση).

Γενικώς όλες οι επιλογές είναι κακές αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ekrepali said:

@mtra @G.E.O. Ξέχασα ότι η ΗΡΩΝ δε δίνει την έκπτωση της ΔΕΠΑ, οπότε λαμβάνοντας αυτό υπόψιν συμφέρει το Benefit της ΔΕΗ (το οποίο όμως έχει 2 χρόνια δέσμευση).

Γενικώς όλες οι επιλογές είναι κακές αυτή τη στιγμή.

Κάτι είδα να δίνει https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=59233060

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

Thanks, χάνω πεισόδια τελευταία... 🥸

Οπότε και μ'αυτό... συμφέρει σίγουρα ΗΡΩΝ FX αυτή τη στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, ekrepali said:

Thanks, χάνω πεισόδια τελευταία... 🥸

Οπότε και μ'αυτό... συμφέρει σίγουρα ΗΡΩΝ FX αυτή τη στιγμή

Εμένα πάντως πουλο δεν μου έχουν δώσει ΔΕΠΑ. Και πως ακριβώς να τους πω ότι άλλοι το πήραν ώστε να γκρινιαξω στην ΡΑΕ 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marmagia είπε

Εμένα πάντως πουλο δεν μου έχουν δώσει ΔΕΠΑ. Και πως ακριβώς να τους πω ότι άλλοι το πήραν ώστε να γκρινιαξω στην ΡΑΕ 😅

thyranoiksia_eda_5.jpg.3ee604f52ea8b34dec88211c86e8e5b1.jpg

Τώρα που ο Άγιος Πολύκαρπος ορίστηκε Προστάτης του φυσικού αερίου, να πας να ανάψεις κάνα κερί και θα την πάρεις τη πίστωση. 

Εσύ @HERTHAN μακριά γιατί θα φέρεις την Αποκάλυψη. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios Δε χρειαζόταν να δώσουμε μέτρηση τελικά. 🤪

12/5 έδωσα μέτρηση 23830, 13/5 πήρε μέτρηση η ΕΔΑ 23831. Ελπίζω να μη τα κάνει πουτάνα η ΔΕΗ στη τιμολόγηση και μας στείλουν διπλό λογαριασμό, εκτός κι αν είναι και οι 2 πιστωτικοί οπότε καλοδεχούμενοι. 🤣

Ο εκπρόσωπος στο τηλέφωνο είπε ότι συνεχίζουν και παίρνουν καταμετρήσεις κανονικά 4 φορές το χρόνο, Ιανουάριο Μάρτιο Μάιο και Νοέμβριο. Δε ξέρω γιατί ο λογαριασμός της ΔΕΗ έλεγε επόμενη καταμέτρηση το Νοέμβριο... ό,τι να'ναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλαν mail από ζενιθ επιστολή με θέμα την αύξηση της τιμη κιλοβατώρας από 0.026 σε 0.086. 

Απο 1/7 θα ισχύσει η νέα τιμή και ότι μπορώ να φύγω αζημιως μέχρι τότε. 

Η τιμή αναφέρουν πως θα συνεχίσει να είναι σταθερή χωρίς αναπροσαρμογες. 

Το θέμα είναι πως είναι ακόμα νωρις ώστε να έχουμε μια εικόνα για το φθινόπωρο. 

Με βλέπω να κάθομαι στα αυγά μου και τον Οκτώβριο (13ος μήνας) αν έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο σπάω συμβόλαιο με 40 ευρώ πέναλτι. 

Ούτως ή άλλως στην επιστολή αναφέρει πως δεν μεταβάλλεται η διάρκεια του συμβολαίου μου. 

Ορίστε και η επιστολή 

 

Ενημέρωση πελατών Φυσικού Αεριού Gas Fix για εφαρμογή της νέας τιμής προμήθειας.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...