Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως με σταθερό ζενίθ ( παλιό power star ) στα 0.41 αρχική τιμή , πέφτει στα 0.24 με συνέπεια , έχει εκδοθεί λογαριασμός στο myzenith αλλά δεν μπορώ να το δω.

Έχω στείλει email να μου αποστείλουν τον λογαριασμό γιατί μυριζομαι αλλαγή όρων και ακόμα τίποτα ( 5-6 εργάσιμες έχουν περάσει ) , αυτό είναι νέο τρικ για να κρατήσουν ανυποψίαστους τους πελάτες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, tomtsir είπε

Εγώ πάντως με σταθερό ζενίθ ( παλιό power star ) στα 0.41 αρχική τιμή , πέφτει στα 0.24 με συνέπεια , έχει εκδοθεί λογαριασμός στο myzenith αλλά δεν μπορώ να το δω.

Έχω στείλει email να μου αποστείλουν τον λογαριασμό γιατί μυριζομαι αλλαγή όρων και ακόμα τίποτα ( 5-6 εργάσιμες έχουν περάσει ) , αυτό είναι νέο τρικ για να κρατήσουν ανυποψίαστους τους πελάτες;

κάποιες φορές θυμάμαι οτι ήθελε καμια εβδομάδα να φανεί

δοκίμασε στο app αν είναι εκεί το pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

κάποιες φορές θυμάμαι οτι ήθελε καμια εβδομάδα να φανεί

δοκίμασε στο app αν είναι εκεί το pdf

Δεν βγάζω άκρη στο app μου ζητάει ένα pin που ούτε θυμάμαι αν το έβαλα ποτέ και ούτε μου στέλνουν το αυτοματοποιημένο μήνυμα για την αλλαγή του.
Να θες να δεις τον λογαριασμό και να μην μπορείς , παρόλα αυτά η ειδοποίηση να μετράει αντίστροφα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, savvas15 είπε

Τελευταίος λογαριασμός ήταν με τη παλιά χρέωση, από τον επόμενο λογαριασμό θα ισχύσουν γραφει η νέες.
Το θέμα είναι ότι αν σπάσω εγώ το συμβόλαιο θα πληρώσω πέναλτυ, αν το σπάσει η εταιρία γιατί να μην πληρώσει σε μένα πέναλτυ?

Αν ήθελε η εταιρία να είναι καλυμμένη ας πρόσφερε μονοετή συμβόλαια, η εξάμηνα.
Οχι σε παίρνουμε δέκα φορες τη μέρα τηλέφωνο, έλα σε μας που έχουμε την καλύτερη τιμή, k ξαφνικά μια ωραία πρωία, α, δεν βγαίνουμε σου τριπλασιάζουμε την τιμή
Οπως δεν μοιραζόμασταν τα κέρδη έτσι δεν θα μοιραστούμε k τη χασούρα.
H τιμη έχει πέσει k 0,010. Mου έστειλε χαρτί η ζενίθ ότι λόγο τον κερδών που έχουμε σου μειώνουμε την τιμή

Σε πιο πρόγραμμα είσαι γνωρίζεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, savvas15 είπε

Στο GAS HOME FIX ειμαι

Στο ίδιο είμαι και εγώ με τα 0.026 περίπου οπότε στον επόμενο λογαριασμό κατά τον 7ο βλέπω να μου έρχονται και μένα τα μαντάτα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη η Ζενιθ με εχει σκασει τους καλω εδω και πολλες μερες για διακανονισμο τελευταιου λογαριασμου , μιας και εφυγα απο αυτους , μου λενε οκ ΘΑ σας καλεσουν , συνεχιζουν να μην καλουν , τους περνω ξανα και τους λεω θα με παρετε καμια φορα ? οπως παει θα ληξη ο λογαριασμος και δεν θα ξερω τα ποσα και τις δοσεις , μου λενε μετα απο πολλα τηηλεφωνα τα ποσα και οτι ειναι 3 δοσεις , οκ τους λεω θελω το δοσολογιο να ειμαι καλυμενος , ΘΑ σας το στειλουμε , οκ τους λεω αλλα τουλαχιστον ποτε η πρωτη δοση , μου λενε την δευτερα 16/5/22 οκ τους βαζω το ποσο την δευτερα στις 16/5 και σημερα πεμπτη μου στειλανε το δοσολογιο οπου γραφει η πρωτη δοση οτι ειναι παρασκευη 13/5/22 

ε δεν εχουν το θεο τους , τους βαρεθηκα τιποτα σωστα , τωρα να τους παρω αυριο ?? να τους ρωτησω εαν υπαρχει προβλημα με την δοση που την εβαλα δευτερα και οχι παρασκευη ???

 

Επεξ/σία από fotisbasm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update για τιμές που παίζουν στον ΗΡΩΝ από λογαριασμό που ήρθε σήμερα.

[EDIT]

Βλέποντας Τιμή ρήτρας μείον εκπτώσεις κράτους και ΔΕΠΑ έχουμε τελική αύξηση στην τιμή ανά kWh:

Φεβρουάριος: 0,07427 - 0,02 - 0,02 = 0,03425 €/kWh

Μάρτιος: 0,07272 - 0,02- 0,02 = 0,03272 €/kWh

Απρίλιος: Η έκπτωση ΔΕΠΑ δεν λέει πόσα €/kWh είναι οπότε με βάση τις kWh του Απριλίου βγαίνει:

(66,60 € / 714,920 kWh) = 0,09316 €/kWh, οπότε

0,11221 - 0,04 - 0,09316 = -0,02095 €/kWh (πρακτικά δεν πλήρωσα τις kWh του Απριλίου :P)

Εν τέλει οι εκπτώσεις λίγο βοήθησαν την κατάσταση αλλά δεν παύουν οι τιμές να είναι υψηλές.

Ελπίζω ότι είναι ο τελευταίος μεγάλος λογαριασμός για τώρα καθώς μπαίνει καλοκαίρι.

 

image.png.a114b2ccaf14bb88950ee9c7822f4837.png

Επεξ/σία από Tony316
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

περίεργα, η ΤΕΜ πήγε 0,04 για Απρίλιο ?

της ΔΕΠΑ κάτω κάτω δεν έχει νούμερα 😁 (μάλλον ήταν χρωστούμενη? αλλά και πάλι αν είναι χρωστούμενα πρέπει να βάλουν για Απρίλιο , ή κάνανε πατάτα με το 0,04)

γενικά είμαστε μια μπανανία

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

περίεργα, η ΤΕΜ πήγε 0,04 για Απρίλιο ?

της ΔΕΠΑ κάτω κάτω δεν έχει νούμερα 😁 (μάλλον ήταν χρωστούμενη? αλλά και πάλι αν είναι χρωστούμενα πρέπει να βάλουν για Απρίλιο , ή κάνανε πατάτα με το 0,04)

γενικά είμαστε μια μπανανία

Τώρα το είδα τόση ώρα έγραφα τους υπολογισμούς στο edit του μηνύματός μου πιο πάνω.

Εγώ από αρχή σεζόν έφτασα τα 900€ περίπου και πήρα 270€ επίδομα. Θα μας επιστρέψουν και 60% ρεύμα οπότε ποιος μας πιάνει 😂

[EDIT]

Επίσης να πω ότι αν έκανα στη ΔΕΗ με 0,05 €/kWh (μετά τον Φεβρουάριο άρχισα να το σκέφτομαι) παίζει να ήμουν στα ίδια με βάση τις τιμές που βγάζω πιο πάνω.

Γιατί η αρχική χρέωση είναι 0,03€/kWh-45% έκπτωση = 0,0165 + αύξηση τιμής από ρήτρες - εκπτώσεις κράτους το μέγιστο που βγαίνει είναι 0,05075 €/kWh.

Αλλά όπως είπες και εσύ με το 0,04 παίζει να ήμουν τυχερός :P

Φυσικά αν το έκανα από Αύγουστο θα ήμουν πολύ χαμηλότερα στο σύνολο δεν το συζητάω αυτό.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Επίσης να πω ότι αν έκανα στη ΔΕΗ με 0,05 €/kWh (μετά τον Φεβρουάριο άρχισα να το σκέφτομαι) παίζει να ήμουν στα ίδια με βάση τις τιμές που βγάζω πιο πάνω.

όχι φυσικά , θα είχες τις πιστώσεις ΤΕΜ σίγουρα και σε αναμονή της ΔΕΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι φυσικά , θα είχες τις πιστώσεις ΤΕΜ σίγουρα και σε αναμονή της ΔΕΠΑ

Α τους έκαναν και εκεί εκπτώσεις από κράτος; Δεν το θυμόμουν.

Καλά δεν είχαν δει ότι αυτοί δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής και τους έκαναν και επιπλέον έκπτωση; Αφού για να απορροφήσουν τις αυξήσεις είναι η έκπτωση.

Πόσο είχε πάει η έκπτωση ΤΕΜ στη ΔΕΗ θυμάσαι μήπως;

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Πόσο είχε πάει η έκπτωση ΤΕΜ σε αυτούς θυμάσαι μήπως;

0,02 μέχρι στιγμής και σε μας που κλείσαμε με 0,02 (ξανά μπανανία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

0,02 μέχρι στιγμής και σε μας που κλείσαμε με 0,02 (ξανά μπανανία)

Αν είναι δυνατόν - σχεδόν μηδενική χρέωση δηλαδή.

Θα ψάξω να βρω αν είχε στείλει κάποιος εδώ με χαμηλή τιμή και έκπτωση ΤΕΜ (νομίζω είχε στείλει από Ζενίθ κάποιος).

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tony316 είπε

Αν είναι δυνατόν - σχεδόν μηδενική χρέωση δηλαδή.

πιστωτική μέχρι το Δεκέμβριο μιας και πήραμε και της ΔΕΠΑ (έκαιγες αέριο και πληρωνόσουν...ξέρεις....μπανανία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...