Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, korakios είπε

πάλι δεν κατάλαβα , θα προσπαθήσω να τα κοιτάξω  ,

ήθελα να δω αν η εισαγόμενη τιμή έχει σχέση με τα υπέρογκα ποσά που χρεώνουν οι πάροχοι (και μάλιστα είχε κάνει και ανακοίνωση ο πρόεδρος της ΔΕΠΑ)

Δηλαδή αν πχ Μάρτιο αγόραζαν 0,0729 ή 0,085

Eννοείς για παράδειγμα να μην είχε κλείσει ο ΗΡΩΝ ποσότητες για το ΤΤΦΑ και να πλήρωσε την αγορά στην τιμή εξισορρόπησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, korakios said:

πάλι δεν κατάλαβα , θα προσπαθήσω να τα κοιτάξω  ,

ήθελα να δω αν η εισαγόμενη τιμή έχει σχέση με τα υπέρογκα ποσά που χρεώνουν οι πάροχοι (και μάλιστα είχε κάνει και ανακοίνωση ο πρόεδρος της ΔΕΠΑ)

Δηλαδή αν πχ Μάρτιο αγόραζαν 0,0729 ή 0,085

Πιστεύω με αυτα που είδα ότι θα μπορούσε να σχετίζεται. Αυτοί θέλουν συγκεκριμένη ποσότητα μέσα στο δίκτυο κάθε δεδομένη στιγμή συνάρτηση της περιόδου και της ζήτησης που αναμένεται με βάση το μαθηματικό μοντέλο που χρησιμοποιούν. Τα φορτία που έρχονται πχ στη ρεβυθουσα δεν είναι καθημερινά. Στο αντίστοιχο ντοκιμαντέρ που προβλήθηκε πριν λίγες μέρες έλεγε η υπεύθυνη ότι φουλ περίοδο λαμβάνουν 3-4 το μήνα νομίζω. Άρα προκειμένου να κρατήσει συγκεκριμένη ποσότητα στους αγωγούς είτε αγοράζει από πύλες εισόδου φυσικών αγωγών είτε υγροποιημένο. Είδα μια αναφορά που λέει "οι προμηθευόμενες Ποσότητες Αερίου Εξισορρόπησης θα αφορούν αποκλειστικά σε Υγροποιημένο Φυσικό Αέριο (ΥΦΑ) που θα παραδίδονται στο Διαχειριστή στην Εγκατάσταση ΥΦΑ Ρεβυθούσας." Όποτε υποθέτω είναι μονο LNG το εξισορρόπησης; Επιλέγει ο εκάστοτε πάροχος αν θα φέρει LNG η αν θα προμηθευτεί πχ απο τους αγωγούς με γεωγραφικά κριτήρια και με βάση αυτό υπολογίζεται ποσό θα πρέπει να αγοραστεί η να πουληθεί από την ΔΕΠΑ για εξισορρόπηση; Κάπως έτσι πρέπει να πηγαίνει 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, cyberguy είπε

εγω απο αρχες μαρτιου ακόμα περιμένω

Αναγκάστηκα και πήγα ξανα  από το κατάστημα που εκανα την αίτηση και προχώρησε η κατάσταση αλλιώς ούτε του χρόνου δεν θα γινόταν  

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Αναγκάστηκα και πήγα ξανα  από το κατάστημα που εκανα την αίτηση και προχώρησε η κατάσταση αλλιώς ούτε του χρόνου δεν θα γινόταν  

εμενα μου ειπαν οτι οταν θα βγει ο πρωτος λογαριασμος τοτε θα εμφανιστει στο ebill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cyberguy είπε

εμενα μου ειπαν οτι οταν θα βγει ο πρωτος λογαριασμος τοτε θα εμφανιστει στο ebill

Spoiler

Από ότι βλέπω στο ebill με το που ξεκίνησε η εκπροσώπηση από την ΔΕΗ φάνηκε κατευθείαν πάντως κατι αντίστοιχο θυμάμαι και από αλλα παιδιά εδώ μέσα οπότε νομίζω δεν εχει σχεση ο πρώτος λογαριασμος  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tollisth είπε

Σήμερα επιτέλους φάνηκε και το αεριο στο ebill,αιτηση 10/3.

από 14/02 αίτηση, μέσα Απρίλη φάνηκε στο ebill αλλά λογαριασμός ακόμα δεν... 

Μίλησα με Εδα και έχουν πάρει μέτρηση από 05/04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, macgyver3 είπε

από 14/02 αίτηση, μέσα Απρίλη φάνηκε στο ebill αλλά λογαριασμός ακόμα δεν... 

Μίλησα με Εδα και έχουν πάρει μέτρηση από 05/04

Spoiler

Λογαριασμός λογικά σε εμένα από φθινόπωρο,πάντως στον Ήρων που ήμουν κάθε μήνα ερχόταν λογαριασμός έχω τηλεμετρηση και έβγαινε εκκαθαριστικός ελπίζω κάτι ανάλογο και για την ΔΕΗ λόγου τηλεμετρησης 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, macgyver3 said:

από 14/02 αίτηση, μέσα Απρίλη φάνηκε στο ebill αλλά λογαριασμός ακόμα δεν... 

Μίλησα με Εδα και έχουν πάρει μέτρηση από 05/04

Λοιπόν από όσα διαβάζω τα πράγματα είναι απλά. Αυτοί οι δημόσιοι υπάλληλοι στην ψυχη δεν νοιάζονται το πότε τους δίνει μέτρηση η ΕΔΑ. Βγάζουν λογαριασμό μια φορά το δίμηνο και αν.

και εξηγούμαι: έχω λάβει τελευταίο λογαριασμό 22/3 που αφορούσε διάστημα ως 28/2. Επειδή έχω ενεργή τηλεμετρηση μου επιβεβαίωση η ΕΔΑ ημερομηνίες μέτρησης και ένδειξη και έκτοτε πήραν μέτρηση 31/3 και 30/4. Δεν έχει εκδοθεί κανένας λογαριασμός παρά τις δυο μετρήσεις που έδωσε ο διαχειριστής. Και άντε πες η μέτρηση 30/4 σύμφωνα με όσα μου είπαν κοινοποιήθηκε στην ΔΕΗ 6/5 μέσω του εσωτερικού online συστήματος τους. Η μέτρηση 31/3; Παρά ήταν κοντά για τους δημόσιους υπαλλήλους ώστε να βγάλουν λογαριασμο; Περιμένουν να αυγατίσει;

3 hours ago, tollisth said:
  Hide contents

Από ότι βλέπω στο ebill με το που ξεκίνησε η εκπροσώπηση από την ΔΕΗ φάνηκε κατευθείαν πάντως κατι αντίστοιχο θυμάμαι και από αλλα παιδιά εδώ μέσα οπότε νομίζω δεν εχει σχεση ο πρώτος λογαριασμος  

 

Δεν έχει σχέση ο πρώτος λογαριασμός. Πηγα με εξουσιοδότηση να κάνω αλλαγή παρόχου για συγγενή μου, υπέγραψα 31/3 και εμφανίστηκε στο ebill νομίζω 5/4. Προφανώς χωρίς να έχει εκδοθεί λογαριασμός ακόμα

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα συμβόλαιο στη ζενίθ για αέριο, από αύγουστο του 21 μέχρι αύγουστο του 23, 0,027 k κάτι ψιλά
Σήμερα μου ήρθε χαρτί και στη μέση του συμβολαίου το ανεβάζουν νταηλίκι 0.088 λόγο πολεμου λέει k μπλα μπλα, k χονδρικά μου λένε να μη μιλάμε γιατί φέτος τη βγάλαμε τζάμπα, και αν δεν σας αρέσει λέει κόψτε το
Κατά ποσο είναι νόμιμο αυτό?
Μπορώ να κάνω κάτι?
Για πιο λόγο κάνουμε τα συμβόλαια απο τη στιγμή που δεν τηρούνται?
Γιατί k εγώ μπορώ να πω ότι έχασα τη δουλειά μου k αντί για 300 που σας χρωστάω θα πάρετε τα φρύδια μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, savvas15 είπε

Για πιο λόγο κάνουμε τα συμβόλαια απο τη στιγμή που δεν τηρούνται?

στο συμβόλαιο αναφέρονται και οι όροι τροποποίησης

όπως πχ έχεις δικαίωμα να φύγεις πληρώνοντας πέναλτι αποχώρησης σε περίπτωση που έπεφταν στα μισά οι τιμές και δεν υποχρεούσαι να παραμείνεις για το χρονικά διάστημα , έτσι και η εταιρία έχει δικαίωμα τροποποίησης που φυσικά αν δε συμφωνείς φεύγεις αζημίως

Επίσης αν ήταν υποχρεωτική η τηρηση 24 μηνου , εκτός του οτι δε θα είχες δικαίωμα να σπάσεις το συμβόλαιο η εταιρία (σκέψου πρώτα αν είχες εσύ) θα είχε ακριβότερες τιμές ωστε να προβλέψει διακυμάνσεις και να είναι καλυμμένη , αλλά και πάλι σε τέτοιες περιπτώσεις απλά θα έβαζε λουκέτο

πάμε τώρα στη χρέωση

6 λεπτά πριν, savvas15 είπε

Σήμερα μου ήρθε χαρτί και στη μέση του συμβολαίου το ανεβάζουν νταηλίκι 0.088

έχει ήδη περάσει  χρέωση ή σου ήρθε ειδοποίηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίος λογαριασμός ήταν με τη παλιά χρέωση, από τον επόμενο λογαριασμό θα ισχύσουν γραφει η νέες.
Το θέμα είναι ότι αν σπάσω εγώ το συμβόλαιο θα πληρώσω πέναλτυ, αν το σπάσει η εταιρία γιατί να μην πληρώσει σε μένα πέναλτυ?

Αν ήθελε η εταιρία να είναι καλυμμένη ας πρόσφερε μονοετή συμβόλαια, η εξάμηνα.
Οχι σε παίρνουμε δέκα φορες τη μέρα τηλέφωνο, έλα σε μας που έχουμε την καλύτερη τιμή, k ξαφνικά μια ωραία πρωία, α, δεν βγαίνουμε σου τριπλασιάζουμε την τιμή
Οπως δεν μοιραζόμασταν τα κέρδη έτσι δεν θα μοιραστούμε k τη χασούρα.
H τιμη έχει πέσει k 0,010. Mου έστειλε χαρτί η ζενίθ ότι λόγο τον κερδών που έχουμε σου μειώνουμε την τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, savvas15 είπε

Τελευταίος λογαριασμός ήταν με τη παλιά χρέωση, από τον επόμενο λογαριασμό θα ισχύσουν γραφει η νέες.
Το θέμα είναι ότι αν σπάσω εγώ το συμβόλαιο θα πληρώσω πέναλτυ, αν το σπάσει η εταιρία γιατί να μην πληρώσει σε μένα πέναλτυ?

Αν ήθελε η εταιρία να είναι καλυμμένη ας πρόσφερε μονοετή συμβόλαια, η εξάμηνα.
Οχι σε παίρνουμε δέκα φορες τη μέρα τηλέφωνο, έλα σε μας που έχουμε την καλύτερη τιμή, k ξαφνικά μια ωραία πρωία, α, δεν βγαίνουμε σου τριπλασιάζουμε την τιμή
Οπως δεν μοιραζόμασταν τα κέρδη έτσι δεν θα μοιραστούμε k τη χασούρα.
H τιμη έχει πέσει k 0,010. Mου έστειλε χαρτί η ζενίθ ότι λόγο τον κερδών που έχουμε σου μειώνουμε την τιμή

εχει πεναλτυ η εταιρεια. Χ μηνες αγοραζε ΦΑ στα 100 και στο πουλαγε 10. Και προφανως ειχε λιγους πελατες στη συγκεκριμενη χρεωση, γιαυτο και περασες ενα φτηνο χειμωνα. Και σε γενικες γραμμες το οτι σε αφησε ολο το χειμωνα με χαμηλη χρεωση, και σου κανει αναπροσαρμογη καλοκαιρι που θα χεις ετσι κι αλλιως ελαχιστη καταναλωση δεν ειναι και αντι καταναλωτικο.

Ρωτησες αν ειναι νομιμο. Διαβασε τη συμβαση που υπεγραψες. Αν υπαρχει ορος που επιτρεπει την αναπροσαρμογη χρεωσεων, τοτε η εταιρεια ειναι καλυμενη. Μπορεις βεβαια να ρωτησεις και δικηγορο αν ο συγκεκριμενος ορος ειναι καταχραστικος, αλλα φοβαμαι οτι το χρονο σου θα χασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, savvas15 είπε

Τελευταίος λογαριασμός ήταν με τη παλιά χρέωση, από τον επόμενο λογαριασμό θα ισχύσουν γραφει η νέες.

άρα έχεις και δικαίωμα αποχώρησης αζημίως

πως έγινε η ειδοποίηση ? με υποσημείωση στο λογαριασμό ? email ? τηλέφωνο?

7 λεπτά πριν, savvas15 είπε

H τιμη έχει πέσει k 0,010. Mου έστειλε χαρτί η ζενίθ ότι λόγο τον κερδών που έχουμε σου μειώνουμε την τιμή

υπόψιν οτι το εμπορικό

https://zenith.gr/fysiko-aerio/gas-home-fix/

ΔΕΝ είναι σταθερό και έχει ρήτρα αναπροσαρμογής , οπότε ούτε καν

Αν δεν έχει ρήτρα (μόνο γραπτώς και να αναγράφεται στους ειδικούς όρους ξεκάθαρα) , πάλι θα το σκεφτόμουν το 0,088, βέβαια η ΔΕΗ πλέον απο 0,05 πήγε στα 0,125 και τα υπόλοιπα εκτός του οτι χρεώνουν βάσει TTF βαράνε και ρήτρα αναπροσαρμογής (μπανανία)

Η τάση είναι πρόγραμμα χωρίς δέσμευση (μόνο του Ηρών FX με ρήτρα αναπροσαρμογής ξέμεινε) και αναμονή απο Σεπτέμβριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...