Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι αλλα ειναι Αμερικανικο.:P

Ζεσταίνει καλύτερα το Αμερικάνικο, αυτό να' λεγεται. Ενώ το ρώσικο έχει τη ψυχρούλα του, πρέπει να το τσιμπάς λίγο παραπάνω. 😅

Ξεκάρφωτο... το μοναδικό που πήγε καλά φέτος ήταν η διαπραγμάτευση της κυβέρνησης της ΔΕΠΑ (αφού οι Ρώσοι ξαπόστειλαν το κυβερνητικό επιτελείο) για την πληρωμή του ρωσικού αερίου με 70% TTF + 30% αργό πετρέλαιο. Το αργό τώρα έχει $100/βαρέλι (1 βαρέλι = 1.6ΜWH). Δηλαδή 60/MWH

re.jpg.913329081a225c0519af61e2945a66cb.jpg

Aν δηλαδή το TTF είναι 100/MWH, τότε πληρώνουμε στους Ρώσους 100*0.7 + 60*0.3 = 88/MWH.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε το συμβολαιο με την Ελιν για υπογραφη, στους παρακατω ορους που στελνω, σε ποιο σημειο ακριβως βρισκουμε αν υπαρχει ρητρα αναπροσαρμογης;642901389_.png.7b0fd0d7fd1fd3d3924d917d2fc44262.png
Παντως εχθες που μιλαγα με εκπροσωπο με διαβεβαιωσε πως δεν υπαρχει ρητρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, G.E.O. said:

Μου ηρθε το συμβολαιο με την Ελιν για υπογραφη, στους παρακατω ορους που στελνω, σε ποιο σημειο ακριβως βρισκουμε αν υπαρχει ρητρα αναπροσαρμογης;642901389_.png.7b0fd0d7fd1fd3d3924d917d2fc44262.png
Παντως εχθες που μιλαγα με εκπροσωπο με διαβεβαιωσε πως δεν υπαρχει ρητρα.

ναι μετά το εξάμηνο όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

ναι μετά το εξάμηνο όμως;

Στην μηδενικη δεσμευση νομιζω αποχωρεις οποτε θελεις, οποτε στο εξαμηνο κοιτας αν υπαρχει κατι καλυτερο στην αγορα, εκτος αν εχω καταλαβει κατι λαθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, G.E.O. said:

Στην μηδενικη δεσμευση νομιζω αποχωρεις οποτε θελεις, οποτε στο εξαμηνο κοιτας αν υπαρχει κατι καλυτερο στην αγορα, εκτος αν εχω καταλαβει κατι λαθος. 

πράγματι. Αντίστοιχα αζημίως θα ήταν η αποχώρηση και από κάποιο με δέσμευση από την στιγμή που θα έστελναν ειδοποίηση στο λογαριασμό. Γενικά, προβλέπεται δύσκολος χειμώνας σε οποιαδήποτε εταιρία😱

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, G.E.O. είπε

Μου ηρθε το συμβολαιο με την Ελιν για υπογραφη, στους παρακατω ορους που στελνω, σε ποιο σημειο ακριβως βρισκουμε αν υπαρχει ρητρα αναπροσαρμογης;642901389_.png.7b0fd0d7fd1fd3d3924d917d2fc44262.png
Παντως εχθες που μιλαγα με εκπροσωπο με διαβεβαιωσε πως δεν υπαρχει ρητρα.

Η τιμολόγηση του συγκεκριμένου προγράμματος βασίζεται στο TTF, πάνω στο οποίο βασίζεται και η ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν θα σου χρεώνουν ξεχωριστή ρήτρα, αλλά η αυξωμειωσεις θα μπαίνουν πάνω στην τιμή της κιλοβατώρας.

Όπως θα έλεγε και ένας προφήτης "Δεν θα έχεις ρήτρα, αλλά θα είναι σαν να έχεις"😄😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, G.E.O. είπε

Μου ηρθε το συμβολαιο με την Ελιν για υπογραφη, στους παρακατω ορους που στελνω, σε ποιο σημειο ακριβως βρισκουμε αν υπαρχει ρητρα αναπροσαρμογης;642901389_.png.7b0fd0d7fd1fd3d3924d917d2fc44262.png

Παντως εχθες που μιλαγα με εκπροσωπο με διαβεβαιωσε πως δεν υπαρχει ρητρα.

Καλά εντάξει, ίσως να μη πήρε κι αυτός χαμπάρι την αλλαγή.

H ρήτρα αναπροσαρμογής αν υπάρχει θα είναι γραμμένη στους γενικούς όρους άρθρο Γ.6.9 .

Αν σου έστειλαν γενικούς όρους χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής, είσαι ΟΚ για ένα 6μηνο.

Αν δε σου έστειλαν καθόλου τους γενικούς όρους, θα πρέπει να ψιλιαστείς ότι κάτι δεν πάει καλά.

Το αρχείο υπολογισμού για τη ρήτρα αναπροσαρμογής δημιουργήθηκε απ'την Ελίν στις 9/5 14:41

33.jpg.9042e5cd315b06a601b259aa50e02292.jpg

Αν η τηλεφωνική συμφωνία έγινε νωρίτερα, θα πρέπει να επιμείνεις να σου επισυνάψουν τους παλιούς γενικούς όρους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios Όταν διορθώσεις την Ελίν στο excel, βάλε και τη νέα τιμή του Fix της Ζενίθ https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-fix/ edit: Ρε συ βάλανε και σ'αυτό ρήτρα αναπροσαρμογής; Κλαίω. 😅

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

H ρήτρα αναπροσαρμογής αν υπάρχει θα είναι γραμμένη στους γενικούς όρους άρθρο Γ.6.9 .

Ευχαριστω, εχεις απολυτο δικιο, ειναι γραμμενη στους γενικους ορους (screenshot).
Ερωτηση: Εγω αυτη τη στιγμη δεν καιγομαι για να βαλω ΦΑ, αλλα βιαζομαι να βρω παροχο για να μην χασω την επιδοτηση.
Ειναι λυση το να υπογραψω το συγκεκριμενο συμβολαιο με μηδενικη δεσμευση και μετα απο ενα μηνα να αποχωρησω, ωστε να ολοκληρωθει η επιδοτηση; 
Και απο τον επομενο χειμωνα βλεπω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα και επιλεγω νεο παροχο.
Συγνωμη αν οι ερωτησεις μου ειναι χαζες, αλλα ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα και πραγματικα ευχαριστω για την βοηθεια.

ωωψω.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, G.E.O. είπε

Ευχαριστω, εχεις απολυτο δικιο, ειναι γραμμενη στους γενικους ορους (screenshot).
Ερωτηση: Εγω αυτη τη στιγμη δεν καιγομαι για να βαλω ΦΑ, αλλα βιαζομαι να βρω παροχο για να μην χασω την επιδοτηση.
Ειναι λυση το να υπογραψω το συγκεκριμενο συμβολαιο με μηδενικη δεσμευση και μετα απο ενα μηνα να αποχωρησω, ωστε να ολοκληρωθει η επιδοτηση; 
Και απο τον επομενο χειμωνα βλεπω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα και επιλεγω νεο παροχο.
Συγνωμη αν οι ερωτησεις μου ειναι χαζες, αλλα ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα και πραγματικα ευχαριστω για την βοηθεια.

ωωψω.png

Ποια επιδότηση εννοείς; Αν εννοείς το επίδομα θέρμανσης, αφορά κατανάλωση ως τον Μάρτιο.

Αν εννοείς επιδότηση κράτους και επιδότηση ΔΕΠΑ, αυτή γίνεται επί της κατανάλωσης. Πρέπει να κάψεις δηλαδή αέριο για να πάρεις πίσω ένα μέρος.

Για πες μου λίγο; Πότε πήρες τηλέφωνο την Ελίν και συμφώνησες γι'αυτό το πρόγραμμα; Αν τους πήρες τηλέφωνο πριν τις 9/5 14:40, θα απαιτήσεις να σου στείλουν τους παλιούς γενικούς όρους χωρίς τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

Αν δε βγάλεις άκρη με την Ελίν, το αμέσως επόμενο φτηνότερο είναι το FX του ΗΡΩΝ (0.02 + ρήτρα αναπροσαρμογής) αορίστου χρόνου. Τελική τιμή βγαίνει περίπου ίδια. Έχει και 50 ευρώ bonus αν κάνεις την αίτηση απ'το econtract αλλά μπορεί να καθυστερήσουν να σε καλέσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@korakios Όταν διορθώσεις την Ελίν στο excel, βάλε και τη νέα τιμή του Fix της Ζενίθ https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-fix/ edit: Ρε συ βάλανε και σ'αυτό ρήτρα αναπροσαρμογής; Κλαίω. 😅

έτοιμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, marmagia είπε

εντωμεταξύ είναι ανησυχητική η σιγή ασυρμάτου από την ΔΕΗ. Από 22/3 δεν έχουν εκδόσει κανένα λογαριασμό. Τι ετοιμάζουν; 🤔😱😂

γιατί να εκδώσουν ?υποθέτω απο Σεπτέμβριο θα ξαναβγεί 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, marmagia είπε

εντωμεταξύ είναι ανησυχητική η σιγή ασυρμάτου από την ΔΕΗ. Από 22/3 δεν έχουν εκδόσει κανένα λογαριασμό. Τι ετοιμάζουν; 🤔😱😂

14/02 υπέγραψα συμβόλαιο με την ΔΕΗ και ακόμα δεν μου έχει έρθει  λογαριασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...